След академика и още един юрист член-кореспондент – проф. Борис Велчев
Събранието на академиците избра проф. Борис Велчев за член-кореспондент.
Така правната наука в момента има трима представители, които са получили това високо признание – проф. Цанка Цанкова, проф. Атанас Семов и проф. Борис Велчев.
Както „Лекс“ писа, преди дни за първи път от 27 години насам юрист – проф. Иван Русчев, беше избран за академик.
Велчев има богата обществена биография – беше правен съветник на президента Георги Първанов, главен прокурор и председател на Конституционния съд. В момента е ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.
Борис Велчев е роден на 26 април 1962 г. Завършил е 114 Английска езикова гимназия и Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1987 г. е хоноруван, а от 1990 г. редовен асистент по наказателно право в Юридическия факултет на СУ. От 2002 г. е доцент във факултета, а през 2012 г. беше избран за професор по наказателно право в Софийския университет. От 1997 г. е доктор по право, а през 2015 г. защитава и научната степен „доктор на науките“.
Той е основател и първи ръководител на катедрата по Наказателно право във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“.
И в двата университета Велчев преподава наказателно право и международно наказателно право. Под негово научно ръководство успешно са защитили 18 докторанти.
Борис Велчев е автор на девет монографии – сред тях са „По въпроса за обществената опасност в българското наказателно право“, „Престъпления против републиката“, „Престъпления от частен характер“, „Помилването по българското наказателно право“, и „Проблеми на наказателната политика в Република България“.
Научните му интереси са преди всичко в областта на наказателното и международното наказателно право, както и в историята на правото. „В публикуваните си трудове съм се старал да изказвам нови тези, понякога полемични, с идеята да предизвикам научна дискусия, да правя предложения за промяна на законодателството“, казва самият той.
И допълва: „В цялостната си дейност съм се ръководил единствено от желанието си да дам своя принос в развитието на правната наука, да дам знания на студентите си, да съдействам за развитието и утвърждаването на авторитета на държавните институции, които съм ръководил, и да помогна в създаването и укрепването на правовия ред в Република България, на българската държавност“.
38
Коментирайте
То Филчев каза всичко за тоя,то не остана скрито покрито,Боже,ква наука
Всички знаем,че е номенклатура от ЦК и родово уреждан цял живот навсякъде,че е гей не е важно
А между другото е и е кум на ИФ-то Сарафов. Малиии
Един от най-кадърните и ерудирани юристи в България, пък всеки има право да злобее и завижда.
Той е известен с член,а после е кореспондент
Нито ми е преподавал, нито съм чела нещо от него. Така, че не мога да кажа нищо.
Някой написал че трябва международна известност а проф. Велчев нямал. Първо това не е вярно предвид, кариерата му. И няма как научни публикации по блългараско право да е чужди сборници и списания , както няма и чужди автори у нас. Това е така защото е естествено и няма как да стане. Никой по света не го интересува българската правна мисъл, освен в случаите когато нашите НПО- та натрапват темата в ЕС и никъде другаде. Таква е спецификата на правната наука, че не е глобалистка е си е регионална за дадената държава.
Ами заслужил си гои е. отличен юрист. Отличен Гл. Прокурор, отличен преподавател обичан и търсен от студентите. Такива трябва да са ни Главните прокурори, а не фелфебели. такив атрябва да си председателите на ВАС и ВКС и Членовте на ВСС и ИВСС. Такива трябва да са и председателите на съдилища и админ рукводители на прокуратури. А то като се огледаме то само фелфебели тип Сарафов, изпънати и прожиниращи прокурорчета и прокурорчици, съдийчици и съдийчета. просто няма личности вече в съдебната система. А проф. Велчев е добър пример, но защо не го следваме да се търсят и други негови последователи. Или… Покажи целия коментар »
Искам и аз. Настоявам даже, от върха на богатия си конституционалистки опит.
Изчакайте си реда.
Беше ми асистент по Наказателно право в началото на 90-те и не мога да кажа лошо за преподаването му и отношението му към студентите. Лекциите по НП обаче на нашия поток ни четеше чешита Тамара Хинова – професор се водеше в БАН, нервна истеричка, но що-годе с поведение, за разлика от преподавателя на другия поток проф. Димитър Михайлов.
Много добра новина!
Трябва да има предложения за промяна на законодателството ни.
Особено от такива хора като проф. Велчев.
Борката е пич! Интересен, сладкодумен и интелигентен – точно за член-кореспондент, там това се иска, а не желязна воля и управленски качества.
За какъв чеп ни е някой скучен, намръщен и с подстригано въобръжение човек, който при най-кратка среща излъчва посредственост?
Защо под статията за избор на ръководство на ССБ коментарите са изключени, а за избор на академици и чл.кор. всеки може да напише каквото му дойде на ума?
За да не ги плюят, как защо?!?
Защото там на никой няма дори да му мине на ум да напише нещо добро.
Наистина съм обнадеждена след този избор
Поздравления професоре
Защо му е да се захваща не разбирам
Добър избор
Невероятен човек и юрист е.
Поздравления! Ама нали едно от условията за избор на „член – кореспонденти“ и „академици“ на БАН е да „имат признание в международните среди и известност в чужбина“. Нито Русчев, нито Велчев са с международна слава. За Семов е ясно, той се занимава с Право на ЕС и е публикувал доста в авторитетни списания във Франция и отделни издания на Европейския съюз, на френски и английски език. Докато тия двамата, нищо нямат на чужд език. Нито пък някой ги разпознаване извън България. Дали и в БАН тия титли не девалвираха?!
И сега какво – международно признание търсите само сред занимаващите се с международно право ли? Намерили сте да хвалите „носителя на катедра“. Полза за Франция може и да е донесъл, ама статиите му в България издишат.
Само на когото не е преподавал Борис Велчев може да пише подобни злостни думи по негов адрес. Изключително интелигентен, ерудиран и справедлив е като преподавател. Грижата му винаги е студентите да знаят, да разберат, да се научат да мислят, а не като много други преподаватели да се покаже той колко знае.
Проф. Никола Филчев преди време доста “хубави думи” изказа за него. И много верни.
Филчев каквито и кусури да има, в днешни времена е най- добрият теоретик и практик в нак.право.
ПОТВЪРЖДАВАМ ЗА ФИЛЧЕВ!!! Велик сюблимен непостижим!
Едно време по наказателно право бяхме при чл.-кор. проф. Костадин Лютов, невероятен и обаятелен лектор! Неговият труд за обществената опасност по българското наказателно право, преобърна много представи за явлението в пеналистиката! А точно проф. Борис Велчев не виждам с какво е допринесъл за пеналистиката, освен с изкачването на разни кариерни стълбици.
Помня го като главен прокурор – тих, смирен, подчинен, зависим, винаги удобен за силните на деня.
Тъй, тъй и въпреки това остава най-добрият главен прокурор след 1990 г., каквото и да напишеш за него.
„Велчев има богата обществена биография..“ – ключовото изречение в статията е това, като е коректно да се направи уточнението, че обществен не е равносилно на академичен.
Виждам ,че явно господинът е странна и доста противоречива фигура,коментарите остри и злобливо противоположни.Странно,и науката не ни обединява!!!