СЕС с важно решение за конкуренцията на пазара на пощенски услуги в България
Съдът на Европейския съюз (СЕС) постанови решение (пълния му текст виж тук), което ще има пряко отражение върху конкуренцията в пазара на пощенски услуги в България.
С него на практика се дава право на частните оператори да оспорват държавната субсидия, която се дава на „Български пощи“ и така съдът да провери дали с нея държавното дружество получава неследващо му се предимство на пазара.
Субсидията се определя от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Целта ѝ най-общо е да компенсира държавните пощи за предоставянето на универсална пощенска услуга на територията на цялата страна, включително и на места, на които частните оператори не я предлагат. Приема се, че заради това „Български пощи“ понася „несправедлива финансова тежест“, която държавата „покрива“.
През 2022 г. КРС определя компенсацията за пощите от над 28 млн. лв.
Един от частните пощенски оператори обжалва това решение пред Административен съд София-град. Той отказва да разгледа жалбата му, като изтъква, че частното дружество не е адресат на това решение и то не поражда преки и непосредствени права или задължения за него и не засяга негови права и законни интереси.
Недоволно, то обжалва пред Върховния административен съд (ВАС), като сочи, че е конкурент на „Български пощи“ и е участвало в редица процедури за възлагане на обществени поръчки и че необичайно ниските цени на офертите на пощите водят до съмнения, че те използват компенсацията от държавата, за да финансират други свои дейности, а не за да покриват загубите си от универсалната пощенска услуга. Това води до изкривяване на конкуренцията и оказва пряко влияние върху пазара, изтъкват от частната фирма.
Сезиран с казуса, ВАС решава да отправи преюдициално запитване до съда в Люксембург. Причината е, че за решаването му е необходимо тълкуване на чл. 22 от Директивата за вътрешния пазар на пощенските услуги (Директива 97/67/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 1997 г. относно общите правила за развитието на вътрешния пазар на пощенските услуги в Общността и за подобряването на качеството на услугата, изменена с Директива 2008/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 февруари 2008 г.). Той предвижда: „Държавите членки гарантират наличието на ефективни механизми на национално равнище, съгласно които всеки ползвател или доставчик на пощенски услуги, засегнат от решение на национален регулаторен орган, има право да обжалва решението пред апелативен орган, който е независим от участващите страни. До приключване на обжалването решението на националния регулаторен орган остава в сила, освен ако апелативният орган не реши друго“.
Най-общо върховните съдии искат СЕС да изясни какво означава да си засегнат от решение на регулатора, за да може да преценят дали частният оператор има право да оспори акта на КРС, с който се определя държавната компенсация за „Български пощи“.
„Член 22, параграф 3 от Директива 97/67/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 1997 година относно общите правила за развитието на вътрешния пазар на пощенските услуги в Общността и за подобряването на качеството на услугата, изменена с Директива 2008/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 февруари 2008 г., във връзка с член 47 от Хартата на основните права на Европейския съюз трябва да се тълкува в смисъл, че не допуска национална правна уредба, по силата на която доставчик на пощенски услуги, който е конкурент на доставчика на универсалната пощенска услуга, не може да оспорва пред независим орган решение на националния регулаторен орган, на което той не е адресат и с което този орган изчислява съгласно член 7, параграф 3 от изменената Директива 97/67 размера на нетните разходи, понесени от доставчика на универсалната пощенска услуга, и констатира, че тези разходи представляват несправедлива финансова тежест по смисъла на последната разпоредба“, постанови днес СЕС.
В решението си съдът в Люксембург подчертава, че целта на производството за определяне на нетните разходи за извършване на универсалната пощенска услуга и за установяване на това дали те представляват несправедлива тежест за доставчика ѝ е да се възстанови равнопоставеността му спрямо останалите пазарни участници. Т.е. „Български пощи“ да са равнопоставени на останалите пощенски оператори.
„От тази констатация следва, че ако решението, взето в резултат на такова производство, се основава на погрешна или произволна информация, има опасност положението на този доставчик на съответния пазар да бъде изкуствено засилено, което неизбежно би засегнало положението на неговите конкуренти на този пазар, независимо от механизма за компенсиране на нетните разходи“, заявява СЕС.
Частният пощенски оператор е представляван пред съда от адвокатите Катина Бончева, Милена Докова и Михаил Екимджиев от адвокатско дружество „Екимджиев и партньори“.
„Освен конкретния правозащитен ефект, решението на СЕС вероятно ще има за резултат подобряване на бизнес климата и конкуренцията в България. По-важното от юридическа и правозащитна гледна точка обаче е възможността в резултат на това решение по тълкувателен път да бъде вразумена практиката на ВАС относно понятието „правен интерес за обжалване на административните актове“ и да бъде приведена в съответствие с принципите за ефективна защита и справедливост. Т.е. право на обжалване да имат не само адресатите на административните актове, но и тези участници в търговския оборот, които са засегнати и понякога търпят драматични имуществени последици от актове на администрацията и на регулаторите, които от гледна точка на практиката на административните съдилища не ги засягат пряко и поради това преимуществено се приема, че нямат право на обжалване“, коментира решението на СЕС адвокат Екимджиев.
23
Коментирайте
Най-вероятно св. Еконтий се е разбрал със св. Прокопий! С 💸
Какво право на ЕС, какви директиви, какви комисари, к’ви 5 лева?!
Това е подигравка с нормалността!
Само като прочетох коя е умнокрасивата кантора с Екимджиев, който не слиза от екраните на „националните телевизии“ собственост на ЦРУ … ми се додрайфа.
Кой е питал суверена, дали иска да е в ЕС? Който ЕС е лошо издание на позабравения Съветски съюз!
Български пощи са изстинали в 60-те години на миналия век. Няма вече безплатен обяд, дори и за нуменклатурата, която отказва да приеме, че живеем в 24-тата година на 21-вия век. Навсякъде в развития свят се работи изцяло дигитално, но само тук, в малката старовремска българийка се работи още с обратни разписки и хартийчици … СРАМ МЕ Е ОТ ТАЗИ ТЪПА ДЪРЖАВА !!!
Тогава се махай от държавата и отивай в дигиталния свят. Български пощи изплащат пенсиите – дядо и баба също ли трябва да се дигитализират? Или да им вземат една идея повечко, като такса, ако Еконт почне да ги изплаща?
Еконта удари Български Пощи така, както само той си знае. За което си и плати. Но не, не на държавата, а на ПП-ДБ.
Български Пощи изплащат и пенсии – дейност, която никой друг не се ангажира да изпълнява.
На къде отива тази държава?lwrnc
A, то въобще има ли вече такава!
Св. Еконтий харесва това.
Глупости
То няма полза от тия пари дето се дават на пощите ни. Направо да ги закриват и това е. Безмислени са. Никой не пуска писма и парични записи. А за модерни пратки БГ Пощи са некомпетентни и бавни
Напротив! Пощите лятото са пълни на морето. Още се пускат картички.
Собственото мнение, основано на непознаване на действителността, не може да бъде аргумент за взимане на решение.
Време е за сериозна реформа на пощите ни. Но тя няма да се случи скоро. Трябват много пари, високи заплати и бързо и точно обслужване. Американ експрес е нещо, което трябва да се гони
A, обаче има за магистралките на Боко и улиците на Фандъчката.
USPS са федералните американски пощи и много пъти са били на загуба. В много страни има държавен монопол и в Конституцията е записано за право на монопол в някои сектори. В ЕС и решението на съда както много практики са абсурдни. Друга тема е, че български пощи са недъгави, но може и умишлено така да са управлявани. Писмата на общини, щатски и федерални администрации се доставят от USPS. Ако преватизират български пощи трябва … еконта да разнася писма от държавни и общински администрации и може да струват дори и по … пет лева писмото, а те частниците ще връщат на… Покажи целия коментар »
Защо частниците Еконт и Спиди ще оспорват държавната помощ. Български пощи са им абсолютно никаква конкуренция
защото не те обжалват субсидията, а смотаняците Стар пост, на които им взеха лицензията, но си платиха и ВАС отмени рещшението.
Ми то реално защо се дава тая субсидия на БГ Пощи? Да седят пияндета по клоновете и да не правят нищо?
Според мен няма оправия с родните пощи. Просто няма.
Случвало ми се е да им давам пари за пращане и се оказа, че не съм знаел, че това се води пощенски запис. Ако го пусна, като писмо цитирам „може и да не стигне“. Пускаш в кутията и те го хвърлят пощальоните. Е може ли такова нещо?
Пощите са ни като БДЖ
Няма конкуренция
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Also feel free to visit may web page. Prioritizing Brake Service is crucial for vehicle safety and efficiency. Regular maintenance not only protects you and others on the road but also saves you money in the long run.