Само три дами се кандидатираха за български съдия в Страсбург
Министерството на правосъдието удължи срока за подаване на документи до 17 март
Само три дами са се кандидатирали за позицията на български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) – доц. Катерина Йочева, съдията от Върховния административен съд (ВАС) Искра Александрова и съдията от Административен съд София-град (АССГ) Красимира Милачкова, научи „Лекс“.
Срокът за подаване на документи изтече в петък. Министерството на правосъдието обаче обяви, че го удължава до 17 март 2023 г. Причината за това е, че държавата трябва да предостави на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която избира съдиите в Страсбург, списък с трима класирани и друг с резервни кандидати. При само трима подали документи, това няма как да стане.
„Според Насоките на Комитета на министрите относно подбора на кандидати за поста съдия в Европейския съд по правата на човека ако е необходимо, държавите трябва да предприемат допълнителни мерки, за да гарантират, че се явяват достатъчен брой кандидати, които да позволят на органа по подбор да предложи изискуемия списък от кандидати. С оглед броя на подадените до момента кандидатури и гарантиране на конкурентост и състезателност на процедурата, както и спазване на изискванията на Насоките, срокът за подаване на документи се удължава“, обясниха от МП.
Според първоначално обявените срокове до 10 май 2023 г. Министерският съвет трябва да приеме решение за одобряване на първите трима и на резервния списък с кандидати и да ги изпрати на ПАСЕ до 21 май 2023 г.
Позицията в ЕСПЧ ще се оваканти на 12 април 2024 г., когато изтича мандатът на Йонко Грозев.
Подборът в България ще бъде извършен от специална комисия, председателствана от проф. Пламен Панайотов.
Доц. Катерина Йочева е преподавател в департамент „Право“ на Нов български университет. Тя е завършила право и международни отношения в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Била е и юрист лингвист в Съда на ЕС.
Искра Александрова е възпитаник на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя е и магистър по право на ЕС. Александрова е съдия от 1993 г. като е преминала през всички нива в системата – Софийския районен съд, Софийския градски съд, а от 2007 г. е съдия във ВАС.
Красимира Милачкова е завършила „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а след това и магистратура по право на ЕС. От 2007 г. е съдия в АССГ, а преди това е била юрисконсулт в Националната агенция за приходите.
Съдия Александрова и доц. Йочева бяха кандидати и при предишната процедура за подбор на представител на България в съда в Страсбург, при която беше избран Йонко Грозев.
Изискванията към кандидатите за съдия в ЕСПЧ са да притежават високи морални качества (според правилата за професионална етика и тези за съдебна етика на съда в Страсбург). Да имат българско гражданство, да са магистри по „Право“. Да имат задълбочени познания за националната правна система и по международно публично право, като наличието на знания в областта на правата на човека e предимство.
Освен това се изискват най-малко 15 години юридически стаж, част от които като съдия във върховен или Конституционен съд, или да са юристи с призната компетентност и най-малко 15-годишен професионален опит.
Кандидатите не трябва да са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията и трябва да са „в състояние, което позволява пълноценното осъществяване на правомощията на съдия“.
Специални изисквания са да не са навършили 65 години към 21 август 2023 г. и да владеят във висока степен един от официалните езици на Съвета на Европа – английски или френски, и в достатъчна степен другия.
25
Коментирайте
Very good topic for word descrambling. I need more information… Cintas Partner Connect
Thank you for landing this big opportunity! I’m so happy for you.Excellent content. Acaeronet Login
Абе тая Красимира Милачкова, няма ли кой да я спре ? Тази кото я видят да кандидатсва за някакъв шефски пост да и връщат веднага документите. То толкова нахален и без реална оценка за възможностите си екземпляр няма.
Съдия Искра Александрова е докладчик по дело във ВАС по което в момента има образувано дело в Страсбург за нарушение на правата на човека, ще бъде интересно ако осъдят България по това дело а тя е избрана да защитава същите тези права в ЕСПЧ.
E, сега всичко е в женските ръце.
Ако вечния кандидат Красимира Милачкова – то не остана пост за които не е кандидатствала, бъде избрана късам дипломата за йорист.
И трите кандидатури звучат добре, изглеждат сериозни кандидатите и с опит и знания.
Тя тази Красимира Милачкова е кандидат за всяка длъжност – сега е кандидат за председател на АССГ, вече пък за съдия в Страсбург, утре сигурно за шеф на НАП 🙂 къде ме вземат, ей на, готова съм 🙂
Има си качества жената. Какво толкова!
Бивш юрисконсулт от НАП – значи по делата за ДДС няма да е безпристрастна и ще дърпа в полза на НАП…
Какви дела за ДДС, каква полза на НАП?
Ей, това тролажът от изпортен свят мира нямате, въобще не знаете къде се намира и какво се обсъжда.
ще вземат доц. от НБУ – онези двете не стават, виждал съм ги по дела какви ги пишат
Желая успех.
Всички изглеждат много читави
Особено преподавателката от НБУ, на бас, че нея ще предпочетат. Ще се продължи светлата традиция нашия съдия да гласува особено усърдно срещу държавата и да подкрепя БХК
Много ще е вълнуващо какво ще се случи
Желая успех и на трите жени
Дано няма драми само. Така сте написали заглавиете, че излиза, че само три дами са се кандидатирали, а всички останали са мъже.
Ами ще следим какъв ще е избора.
Аз изначално си мисля, че е по-добре жена да се прати. Далеч по-адекватни са на такива позиции. Много по-подредени и работни са.
Стискам палци на добър избор, макар с това изискване в “ да притежавал високи морални качества“ да ми се струва, като точно условие, което се слага къде ли не по държавните институции с цел да се премахне тоя дето не ни изнася и да се избере този, които ни изнася или е наш човек. Защото няма как да покажеш и да докажеш, че имаш морални качества. Смисъл то има как да покажеш, но няма едно мерило за тези неща. Айде дипломи и стаж са ясни, но морални качества е друго нещо.
Надявам се на качествен избор този път и явно няма как – ще е дама. Което ме радва неистово.
Как се прави оценка на „морални качества“? Това е субективен фактор
Дали попита еврог**ските ценности.
I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it.
https://pubhtml5.com/homepage/hnmyv/