Прокурори се събраха в Бургас на международна конференция срещу киберпрестъпността и прането на пари
Съвременните предизвикателства пред прокурорите в международен план в борбата им с трансграничната престъпност кибепрестъпленията и прането на пари стават все повече и повече. Именно сътрудничеството между експертите, които говорят на един език, седнали на една маса, може да даде най-ефективните резултати и да реши общите ни проблеми. Това заяви заместник главният прокурор Десислава Пиронева на откриването на Международна конференция на тема „Обмяна на опит и добри практики за противодействие на транснационалната престъпност, киберпрестъпността и изпирането на пари“, на която е домакин българската прокуратура.
Форумът се провежда в Бургас и събра на едно място представители на прокурорски органи на държави от Източна Европа и Централна Азия, на Департамента по енергетика на САЩ, и на различни български институции.
На откриването на форума присъстваха говорителят на главния прокурор Сийка Милева, Цветомир Йосифов, завеждащ отдел „Международен“ при Върховна касационна прокуратура (ВКП), апелативният прокурор на Бургас Любомир Петров, окръжният прокурор Георги Чинев, представители на Главна дирекция „Гранична полиция“, „Пожарна безопасност и защита на населението“ и др.
Модератор на дискусията в първия ден от конференцията беше зам.-апелативният прокурор на Бургас Валентина Маджарова. „Чрез превенцията се постига намаляване на престъпността, на разходите за противодействие на общественоопасните прояви, както и повишаване на сигурността на гражданите. От гледна точка на прокуратурата предпоставка за ефективна превенция е осигуряването на неизбежност и своевременност на наказанията. Но за поддържане на добрите световни и европейски практики международното сътрудничество и форуми като настоящия са от огромно значение“, подчерта Маджарова.
Представителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ показаха презентации за заплахите от престъпленията, свързани с радиоктивни и ядрени материали, като разказаха конкретни случаи, по които са работили. Те добавиха, че още от 2008 г. България е подпомагана активно от Департамента по енергетика на САЩ в противодействието на нерегламентирания трансграничен трафик на радиоактивни и ядрени материали по силата на подписан меморандум за сътрудничество между двете институции. Георги Матвеев, представител на Департамента, изтъкна ползотворното взаимодействие между българските служби и САЩ в областта на разследванията на подобен тип престъпления.
Представителите на прокурорските институции в Литва поставиха специален акцент върху борбата с тероризма и важната роля на международното сътрудничество за ограничаване на каналите за финансиране на терористични дейности, голям част от които вече са се пренесли в интернет пространството.
Азербайджан представи своя опит в преследването на трансграничната престъпност и борбата с киберпрестъпленията.
Форумът продължава с презентации на представителите на прокурорските институции от България, Турция, Румъния, Молдова и Украйна.