По разпореждане на Сотир Цацаров
Прокуратурата проверява субсидирани ли са незаконно партии с милиони левове
Владислав Горанов: По-големите суми идват от несъвършенство в законодателството
Върховната административна прокуратура (ВАП) поверява законно ли е разпределена държавната субсидия за партии за миналата година. Проверката започва по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров, който се е самосезирал по изнесена информация в „Шоуто на Слави“ по бТВ.
В предаването от 20 май беше оповестено, че за 2018 г. Министерството на финансите е трябвало да отпусне 32 128 844 лв. държавна субсидия за парламентарно представените партии, които са получили общо 2 920 804 гласа на последните избори за Народно събрание. По закон един глас е оценен на 11 лева.
Вместо това, финансовото ведомство е отпуснало с 6 519 540 лв. повече и е раздало общо 38 648 384 лв. субсидия на шест партии, което на практика означава, че един глас е оценен на 13.23 лева.
Според Закона за политическите партии (чл. 25 – чл. 27) държавна субсидия се отпуска всяка година от централния бюджет на политическите партии и коалиции, които са регистрирани в ЦИК, участвали са в последните парламентарни избори и имат избрани народни представители. Общата сума, предвидена в бюджета, се разпределя пропорционално на броя на получените действителни гласове от всяка партия или коалиция. Сумата за един получен глас се определя със Закона за държавния бюджет, а начинът на предоставяне на средствата за субсидиране се определя от министъра на финансите. Право на субсидия имат и партиите, които нямат народни представители, но са получили не по-малко от 1% от действителните гласове на последните парламентарни избори.
От „Шоуто на Слави“ дават и разбивка колко е трябвало да получи всяка партия за 2018 г. След като ГЕРБ е получила 1 147 292 действителни гласа на последните парламентарни избори, то тя трябва да получи 12 620 212 лв. държавна субсидия. БСП при 955 490 действителни гласове трябва да получи 10 510 390 лв., „Обединени патриоти“ – 3 503 643 лв. за 318 513 гласа, ДПС – 3 475 736 лв. за 315 976 гласа, „Воля“ – 1 602 007 лв. за 145 637 гласа и партия „Възраждане“, която единствена е преминала бариерата от 1% трябва да получи 416 856 лв. за 37 896 гласа.
От предаването твърдят обаче, че всички те са получили повече, отколкото им се полага. И изнасят следните данни:
- ГЕРБ е получила 15 181 092 лв. – с 2 560 880 лв. повече;
- БСП е взела 12 643 144 лв. – с 2 132 754 лв. повече;
- „Обединени патриоти“ са получили 4 214 592 лв. – със 710 949 лв. отгоре;
- ДПС е взело 4 181 028 лв. – със 705 292 лв. повече;
- „Воля“ е получила 1 927 084 лева – с 325 077 лв. отгоре;
- ПП „Възраждане“ е взела 501 444 лева – с 84 588 лв. повече.
От предаването твърдят, че завишените суми са се получили, след като към броя на действителните гласове за всяка една от тези партии са били прибавени и останалите гласове, подадени за всички партии, коалиции, независими кандидати, онези, които са отбелязали, че не подкрепят никого и след решение на ЦИК за броя на действителните гласове – 3 513 490.
Така в крайна сметка се получава и сумата от 38 648 384 лв., която Министерството на финансите е разпределило на парламентарно представените партии за миналата година.
В хода на проверката Върховната административна прокуратура трябва да установи дали държавната субсидия за партиите през 2018 г. е била определена и изплатена при стриктно спазване на закона, дали е налице неправилно определяне и изплащане на суми в размер, по-висок от този, определен в нормативната база.
„Информация ще бъде изисквана от Министерството на финансите, Централната избирателна комисия и Сметната палата. Ще бъде потърсено съдействието на Сметната палата, в съответствие със законовите ѝ правомощия за финансов контрол по отношение на политическите партии и съобразно подписаното Споразумение за сътрудничество между прокуратурата и палатата“, уточниха от държавното обвинение.
Владислав Горанов: Разминаването идва от несъвършенство в законодателството
Малко по-късно финансовият министър Владислав Горанов коментира, че разминаването в левовата равностойност на един глас идвало от „несъвършенство в законодателството“.
„Има едно несъвършенство на законодателството, което позволява да се преразпределят част от парите на партиите и коалициите, които имат избрани народни представители. Няма как при сега действащия Закона за политическите партии да се получат точно 11 лева на глас. Законът е разписан така, че общата сума за гласовете на всички участници в изборите в крайна сметка да се разпредели само между правоимащите партии и коалиции“, заяви той, цитиран от economic.bg.
Според него това може да се поправи единствено чрез поправка в закона.
„Промяната на този закон е тема на всички партии и не е редно изпълнителната власт лично да решава този дебат. Редовно се повдига темата за партийните субсидии покрай гласуването на бюджета, предполагам, че дебат отново ще има. Ако е необходимо, законът трябва да се прецизира така, че да е ясно, че не може да се преразпределят субсидии от действителни гласове на партии и коалиции, които обаче впоследствие заради друга норма нямат право да получават субсидия и тя се разпределя между партиите, които имат избрани народни представители“, каза още Горанов.
5
Коментирайте
И защо чак сега?
И без да проверява прокуратурата, субсидирането мирише от всякъде. Въпросът е какъв ще е резултатът след проверката.
Цацаров се е развихрил. Да видим дали и неговият аршин ще е еднакъв за всички, като на Б.Б.
ГЕРБ отново са на първо място, ама този път в черната класация.
Няма несъвършенство в закона. Абсолютно ясен е той, когато посочва, че субсидията се полага спрямо броя на подадените гласове. Даването на субсидия и за преразпределени гласове е нарушение на буквата на закона, освен това не отговаря и на целта му. А ако търсим несъвършенство, то е в пропорционалната избирателна система. Да не говорим, че Владислав Горанов се стиска като попска щерка когато трябва да се дават пари на болници и училища, обаче когато се финансират партии, видиш ли, пропуснали несъвършенство в закона, на стойност 6+ млн. лв.