През 1870 и 1939 г. българите са живели относително по-добре от сега
Румъния, от два пъти по-нисък БВП на човек в сравнение с България, вече ни задминава и достига с 30% по-висок БВП на глава от населението
През 1870 г. БВП на човек на територията на днешна България е 40% по-висок от този на Гърция и по-висок от този на Финландия и Испания.[1] Казано с други думи, колкото и да е невероятно, българите под османско владичество са живели сравнително доста по-добре отколкото сега.
През предвоенната 1939 г. българите също са живеели относително осезаемо по-добре от сега[2]:
През 1939 г. България е 3,5 пъти по-богата от Румъния и е по-богата от Унгария, Полша, Португалия и Турция. България по БВП на човек е само на 8% от Италия. През същата година страната ни е на второ място в Европа по темп на развитие.
През 1987 г. България има почти два пъти по-висок БВП на глава от населението в сравнение с Румъния, която има 1 673,84 USD, а у нас са 3 132,30 USD. Колко трябва да е лошо едно държавно управление, та съседна Румъния, с която заедно сме влезли в Европейския съюз, от два пъти по-нисък БВП на човек да ни задмине и да достигне до 30% по-висок БВП на човек в сравнение с този у нас!
През 2007 г., когато влиза в ЕС, България е на последно място по този показател в съюза, като вече Румъния е малко преди нея. През 2021 г. ние си оставаме твърдо на последното място в ЕС, докато например северната ни съседка се е придвижила значително нагоре. За периода 2007 – 2021 г. страната ни е повишила БВП по съпоставими цени със 79%, а Румъния – със 118%. Полша, която беше в дъното на таблицата, заедно с България и Румъния, вече е с 6 места нагоре.
Изводите са тъжни – твърдо държим последното място в ЕС и не се очертава да го напуснем. Темповете на развитие са много по-ниски от тези, които трябва да имаме като най-изостанала държава. Причините – тотална корупция и нежелание тя да се промени. Липса на желание за труд – работата в офисите, а също и на служителите (които не работят на конвейер) е 3-4 часа на ден. На едно от първите места в света сме по починали от COVID-19 спрямо заболелите. Имаме истинска демографска катастрофа – на предпоследно място в света сме по демографски прираст. Това си е път към изчезването на нацията ни. Освен ако не се вземат решителни мерки. А хората от редовните правителства от 1990 до края 2021 г. и особено от тези от 1990 до 1997 г., които са имали достатъчно време да работят, да си посипят главите с пепел.
[1] Красен Станчев, Свободна Европа/Свобода, Сега или преди – Кога беше по-добре? Отговорите на икономическия анализ,1.7.2019. Монографията на Мартин Иванов е „Брутният вътрешен продукт на България 1870 – 1945“..
[2] Димитър Събев, Къде е България през 1939 г., 22.05.2018, bodil.bg
34
Коментирайте
Как ги измисляте тия простотии?!!! За заглавието говоря, статията не съм я чела, но никой текст на статията не може да оправдае подобно малоумно заглавие.
Добро утро
Няма държава в света, която да дава толкова много пари за съдебна система ,колкото България. Процентът, който България дава за съдилища, прокуратури като процент от БВП е три пъти повече от средното европейско ниво. А и сме на водещо място по брой на прокурори, алооооу-България не е държава на бандити,че да има толкова много прокурори. Бандити има-но те са в съдебната система-справка осемте джуджета, справка продадения прокурорски конкурс през 2006г, а и през 2015г, справка случаят когато прокурор продаде през 2007 името на защитената свидетелка Й.З. на мафията и тя беше убита(тогавашния главен прокурор каза,че прокурор е продал името на… Покажи целия коментар »
Ето да четете за картините, които съдебната система поодкрадна от известен колекционер. Картините се изземват по процесуален път, а после част от тях изчезват.
https://e-vestnik.bg/24042/igor-markovski-ot-275-moi-kartini-v-trezora-na-ktb-lipsvat-37/
Ейвалла, масови арести на съдии изедници и повече да не се знае къде са, това се казва справедливост!
Ама първо да си походят с торбичката, да се поквфим, пък после вече – арест и изчезване, лесна работа и двойна радост за народа.
Този пост е за модерация всъщност и ще сигнализирам.
Еха! Под турското робство сме били перфектно, а по царското време още по-перфектно, ама какви щастливи селяни са били нашите, подвиквайки по нивата на Сивчо и Белчо!
Що за туркоатлантическа нелепа пропаганда?
Асъл. За пропагандата не знам чия е, ама верно ли с Белчо и Сивушка, Андрешко, Станойчо и бирника, с умиране на половината родени бебета и без ток в половината населени места се живее по-добре от сега, или не разбираме метафоричния език на автора?
Това, че България през 1870 година и през 1939 е била по-богата от някои европейски държави не означава, че тогава благосъстоянието в страната е било по-голямо от сегашното. Това просто не е вярно. Статистиката е интересна, но заглавието е фейк.
Очевидно е, че се има пред вид, че в миналото България относително е била по-богата спрямо другите държави по онова време. Това неколкократно се казва и в изложението и се вижда в споменатите цифри. Защо трябва да се казват очевадни неща? Е, ако някой е толкова неук…
Да благодарим единствено на Россия за качеството на живота в страната ни. Да имаше машина на времето, първата задача щеше да е да бъде унищожено в зародиш „комунистическото манифесто“, до него и Хитлер
Акад. Тодор Павлов (1890 – 1977) – изтъкнат български марксистки философ, политик, писател, публицист, журналист, литературен критик, заслужил деец на БКП, заслужил народен деятел на културата и науката, академик на БАН от 1945 г. . Роден на 14 февруари 1890 г. в гр. Щип, Македония в семейството на учителя Димитър Павлов Грозданов (1840 – 1919). Акад. Павлов завършва „философия“ и „педагогика“ в Софийския университет ,,Св. Климент Охридски“ през 1914 г. Учител по логика и философия (1914- 1919). Член на БКП от 1919 г. и председател на Учителското комунистическо движение от 1921 г. Председател на Витошката комунистическа организация от 1922 г.… Покажи целия коментар »
Спомням си времето когато румънците и сърбите бяха много по- зле от нас. А сега…
Въртят, сучат, все изкарват колко добре е било под властта на султана. Да се чуди човек, защо толкова хора са рискували живота си, за да се отървем от „присъствието“. Пък и извинете, но това че брутният вътрешен продукт в нашите земи е бил висок, не означава , че е бил потребяван от българското население. Изводите са в стила на Дойче сееерее.
Естествено е, че всички сравнения са относително съседни и европейски държави, а не спрямо сега!
Да, 30-те години на 20 век. Борис III управлява България авторитарно (като Бойко, чежи по-зле) в нарушение на конституционния модел на принципа „винаги с Германия, никога срещу Русия“.
САЩ и Европа страдат от последиците на „Голямата рецесия“, която не е засегнала нашата страна особено, защото сме били селскостопански производители.
Егати тъпото заглавие……
P.S.Отивам да взема смарфона на прапрадядо за да видя снимките как е било едно време.
Много умно – няма що! Естествено, че сравненията са спрямо други държави. от онова време, а не спрямо сегашния стандарт. Тогава сме живели по-добре в сравнение с повече държави по онова време!
БВП през 19 век е доста условно да се сравнява със сега, а още по-условно е качеството на живот. Всъщност, условията за живот са били примитивни и това, по което сега го оценяваме, тогава дори не е съществувало.
Само че е било примитивно и в голямата част от Европа, като изключим големите ѝ градове, които са просветни и икономически центрове. А в някои отношения и в тях, въпреки изявената градска среда на живот, е било пълна мизерия. Само си представете Лондон по това време и ще осъзнаете, че рурална София си е била добре.
А бе, кога са предсрочните избори. Чувам, че ще има такива до края на годината
Не знам, но Борисов не искал да управлява сега при толкова много кризи – страхувал се как ще рефлектират върху рейтинга му. И затова забранил да се внася вот на недоверие на правителството
Този вече е бита карта.
Надали.
Редовните правителства след края на 2021 г. са от ангели, които ще ни донесат светло бъдеще. Такова ли е заключението на този обзор?
Как от един обзор, посветен на миналото си направи извод за правителствата след 2021 г.?! Тролът си е трол. Промит мозък!
Аз пък го разбрах като критика на Костов 🙂 Шегата настрана, няма читаво правителство след 1989 г. За настоящите предстои историята след години да се произнесе, но засега не вървят на добре
Ако беше прочел статията, щеше да разбереш.
Ега ти ангелите, скъсват се да крадат
В началото всички са като ангели. После им виждаме рогата.
Да благодарим на император Тиквоний I Банкянски за мъдрото му управление, липсата на кражби и корупция и повишаване на стандарта на живот на народа не благодарение на еврофондовете, а на политиката на ГЕРБ и ДПС.
Даааа, това са резултатите не дамо от последните 30 години. Провалът е заложен още при зрелия социализъм с огромен външен дълг! Следват другарите с куфатчета към Виена и… всичко е ясно
Изводите са, че комунизмът е чума. И ако не беше комунизмът, България щеше да е една малка Дания например. И като се сетя, че има хора, които активно копнеят по соца, ми става много мъчно за България.
Aма това оправдание вече не върви, нищо не е спъвало държавата след 2007 г. да има рекорден ръст и само да съжаляваме за времето преди това.
Очевидно е, че през съответните години българите са имали по-висок стандарт спрямо държавите по същото време, А не спрямо сегашния момент. Това е и изрично написано неколкократно в текста, а се вижда и от изнесените данни в числа Все пак статиите тук се пишат и за юристи и е излишно в заглавието да се обесняват очевадни неща. По-добре някои да си четат Пик, Блиц или Жената днес – като за тях.