Съобщение на прокуратурата, в което подробно и без нюанси са описани обвиненията срещу евродепутатката Елена Йончева, е нарушило презумпцията за невиновност и България е осъдена да ѝ плати 4700 евро (и още 3000 евро за разноски). Решението (пълния му текст виж тук) е на Европейския съд по правата на човека и в него за пореден път той разяснява, че когато информират обществеността за разследвания, властите трябва да го правят с „цялата дискретност и сдържаност, изисквани от презумпцията за невиновност“.

Информацията, огласена от прокуратурата, която доведе до днешното осъдително решение на съда в Страсбург, е от 23 януари 2019 г. Тя е на понастоящем закритата Специализирана прокуратура.

В съобщението на СП подробно се излагат обвиненията срещу Елена Йончева, както и факти от разследването (с пълния му текст можете да се запознаете тук). Най-общо тя е обвинена, а производството срещу нея е висящо и до днес, за пране на пари, които се твърди, че е знаела, че са присвоени от „Корпоративна търговска банка“ (вече в несъстоятелност).

„Като се имат предвид твърде подробният начин, по който там са описани предварителните констатации от наказателното разследване относно незаконния произход на средствата, преминали през банковите сметки на продуцентската компания, управлявана от жалбоподателката и изборът на определени термини като „съучастник“, „престъпен произход на средствата“, „организирана престъпна група“, както и заключенията, категорично потвърждаващи, че жалбоподателката е знаела, че въпросните пари са с незаконен произход, Съдът преценява, че съобщението, още преди делото да е внесено в съда, изразява идеята, че съответното лице съзнателно е участвало в широкомащабна операция за пране на пари“, заяви в решението си ЕСПЧ.

Както е известно, Йончева първо беше депутат от БСП, след това влезе в Европейския парламент (ЕП) като представител на левицата, а в момента е представител на ДПС.

Прокуратурата поиска ЕП да свали имунитета ѝ, но той отказа, като прие, че Елена Йончева е била жертва на fumus persecutionis (димна завеса), т.е. налице са „конкретни елементи, които указват намерение чрез съдебното производство да се навреди на политическата ѝ дейност и по-конкретно на дейността ѝ на член на Европейския парламент“ (пълния текст на решението на ЕП виж тук).

В решението си ЕСПЧ напомня, че тя е направила серия от разкрития за корупция и непотизъм, свързани с ГЕРБ и най-вече с обществени поръчки, печелени от близки на Делян Добрев. В последствие тя беше обвинена в пране на пари и огласи аудиозапис на телефонен разговор на Бойко Борисов (според експертиза, поръчана от Йончева, се чува неговият глас), в който бившият премиер заявява: „Манолев ще изгори, ще му повдигнем днеска или утре обвинения, ще го съсипем. Аз го предупредих. Там и кметът ще изгори. Но аз ще изгоря всичко, за да изгори Елена Йончева. Един нема да пощадя от наште“.

„За пореден път съдът в Страсбург констатира системния проблем с незачитането на презумпцията за невиновност, която е основен принцип както в българската Конституция, така и в международното право. Но и от повторяемостта на този правозащитен проблем, и от мотивите на ЕСПЧ, който препраща към решението на Европейския парламент от 15 февруари 2022 г., с което беше отказано свалянето на имунитета на Елена Йончева, може да се предположи, че в случая това нарушение е било злонамерено и е целяло съсипването на репутацията ѝ като журналист и политик от опозиционна партия“, коментира адвокат Михаил Екимджиев, който представлява Йончева пред ЕСПЧ.

В решението си съдът в Страсбург посочва, че за нарушаване на презумпцията за невиновност е достатъчно в изявлението си магистратът (или друг представител на държавата) изложи мотиви, че счита съответното лице за виновно.

„Освен това трябва да се прави разлика между решения или изявления, които отразяват чувството, че съответното лице е виновно, и тези, които просто описват „състояние на подозрение“. Първите нарушават презумпцията за невиновност, докато вторите се считат за приемливи в различни ситуации“, заявява съдът. Той напомня, че Европейската конвенция за правата на човека гарантира правото на информация и властите следва да информират обществеността за текущи наказателни разследвания. „От друга страна, се изисква те да го правят с цялата дискретност и сдържаност, изисквани от спазването на презумпцията за невиновност“, подчертава ЕСПЧ.

В случая с Йончева според съда „прокуратурата не се е ограничила в това съобщение за пресата до обикновеното съобщаване на информация“ и осъжда държавата за нарушено право на справедлив процес.

17
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Лозан
Лозан
07 януари 2025 14:37
Гост

Елена Йончева и жертва! Пълен парадокс.

Лозан
Лозан
07 януари 2025 19:17
Гост

Тази отдавна трябваше да е предадена на съд. Но тя е показателен пример как човек в политиката и с връзки отървава правосъдието. Комична женица

Проскубания бухал
Проскубания бухал
07 януари 2025 13:43
Гост

Добре бе, значи от една страна се очаква от обществото да познава закона, а от друга дори сухото фактологично излагане на обстоятелствата без изпадане в пристрастни заключения, се оказва недостатъчно дискретно и не нужно информацията да бъде поднесена като със захарен памук на обществото, което е дотолкова сенситивизирано от медийните манипулации и ежедневната политическа пропаганда, че всяка по-рязко движение създава опасност от площадна радикализация на и без това антагонизираните с помощта на корумпираната журналистика маси. Това, че въпросната госпожа, известна със своето партийно номадство, респективно (без)принципност, е професионален депутат, изглежда е убягнало на състава на ЕСПЧ, който в типично свой… Покажи целия коментар »

Бозьо Кифлев
Бозьо Кифлев
08 януари 2025 6:53
Гост

Абстрахирането от конкретния обвиняем и конкретния обвинител много помага. Когато прокуратурата е направила повече изявления пред медиите, отколкото е внесла обвинителни актове, нещо не е наред. Няма проблем в случай, че прокуратурата внесе обвинение, съдът се произнесе с осъдителна присъда, тя влезе в сила и някой се похвали пред обществото с добре свършена работа. Но плямпането пред тълпи журналисти при неприключило разследване, при невнесено още обвинение и при липса на какъвто и да е съдебен процес прилича подпиращ се на лопатата нане Вуте, който гръмогласно обещава да копа „от мен до другото дърво“. Поднасянето на такава възможност на ЕСПЧ на… Покажи целия коментар »

Мила
Мила
07 януари 2025 13:39
Гост

Волгин и тая са гнусни! Нивга не е късно да станеш за резил

Красимир
Красимир
07 януари 2025 14:34
Гост

Tой отдавна се излага. Как не го е срам да се появява въобще по медиите.

Жони
Жони
07 януари 2025 13:39
Гост

Жалкарка е тая

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:39
Гост

Оххх с тия нелепици пратени в европарламента ставаме за смях

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:38
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Самуил
Самуил
07 януари 2025 14:35
Гост

Който има самочувствие на персийски килим. 🙂

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:38
Гост

Жалка история значи

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:37
Гост

Страхотно за нея. За нас – все тая

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:37
Гост

За подлога на Свинята не искам да слушам и чета

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:36
Гост

Ми родни простотии

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 13:36
Гост

Всичко е до парите братче

Лозан
Лозан
07 януари 2025 14:35
Гост

За голямо съжаление!

ганю
ганю
07 януари 2025 13:35
Гост

Бойко още ли ще става ли премиер?