Министерството на правосъдието иска да се вдигнат в пъти таксите за гражданство

Сериозно увеличение на таксите, които събира в производствата по придобиване и възстановяване на българско гражданство, предлага Министерството на правосъдието (виж тук).
За последно те са променяни през 2007 г., а някои не са „пипани“ от 1998 г.
Най-масовата такса по молби за придобиване и за възстановяване на българско гражданство от лица, на които двамата или единият от родителите е български гражданин или е от българска народност, е 30 лева. Затова сега се предлага тя да скочи 10 пъти и да стане 300 лв. Тази за малолетни, непълнолетни и за учащи до 26-годишна възраст се увеличава от 10 лв. на 100 лв. За всички останали, които искат да станат български граждани, таксата в момента е 100 лв., а министерството иска да стане 1000 лв.
Друго предложение е по молби за освобождаване от българско гражданство и за издаване на удостоверения за гражданство вече да не се събират 50 лв., а 250 лв.
Двойно скачат и сумите за удостоверенията за придобиване или възстановяване на българско гражданство или за издаване на дубликати в изпълнение на указ. В момента хората с родители с българско гражданство или народност плащат за тази услуга по 50 лв., а се предлага сумата да е 100 лв. От 20 лв. на 40 лв. „скача“ таксата за малолетни, непълнолетни и за учащи до 26-годишна възраст.
За удостоверения, издавани във връзка с промени в гражданството по допълнителни укази, с които се изменят вече издадените няма да се дължат 10 лв., а 20 лв.
„Към настоящия момент таксите са изключително ниски“, изтъкват от министерството.
И сочат, че таксата за натурализация, възстановяване и освобождаване от българско гражданство е в пъти по-ниска от тази за разрешаване на статут на постоянно пребиваване, която е 1000 лв.
Проучване, възложено от Народното събрание, е показало, че в Европейския съюз няма толкова ниски такси, във връзка с придобиване и възстановяване на гражданство и средно те са 25 пъти по-високи от тези в България.
„Високата обществена значимост на института на гражданството се обосновава и от броя на регистрираните в Министерството на правосъдието молби за промяна на гражданството, както и от броя на уважените такива. Лицата, подаващи молби за промяна на гражданството, са около 23 000 годишно, а уважените – средно около 13 400 годишно“, посочват от МП.
И изтъкват, че институтът на гражданството е част от държавния суверенитет, националната сигурност и националната идентичност.
12
Коментирайте


Ааа така ли било, сглобкаджиите се сетиха, че гражданството е част от националния суверенитет, ама не когато променяха Конституцията барабар с Деситу, а само като и им трябва оправдание за събиране на повече пари, щото видите ли на фона на чудовищната демографска катастрофа и безкрайно дългите и сложни производства за привличане специално на българската диаспора в юридическото лоно на Отечеството, най-важната ни реформа е да доиздоим и без това неособено богатите ни етнически събратя, идващи преимуществено от по-бедни страни. Аргументите с цените в другите европейски държави са повече от несъстоятелни, защото те принципно имат тежък имиграционен проблем и огромно количество… Покажи целия коментар »

Какво друго да измисли кликата ГЕРБ

Трябваше плавно пикачване. А нв ударно…

Защо? Заплатите ни от 1500 са станали 3000 лв затова ли?

Пълна идиотщина

Домусчиев пак ще си плаща да картотекира „европеиски“ граждани за проекта си.

Дойдоха на власт тия хуни за да вдигат гражданство, осигурителен праг, винетки…

А викате те тия обичайно изкарват големи заплати в чужбина и 150 евро нищо не са…

Кищунство..

А защо не сте ги пипали? Нали вие управлявахте от 2007?

ГЕРБ иска да краде все пак. Трябва да има какво
Проблемите в производствата по ЗБГ не са в таксите за тях, а в монопола на дирекция „Българско гражданство“, чиито държавни експерти нямат задължението да мотивират актовете, с които приключват преписките и същите не подлежат на съдебен контрол. Като добавим и огромния наплив на желаещи да станат български граждани, сетете се до какво води монополът, безотчетността и безконтролността в администрацията?