Правителството предлага
Минималната заплата да стане 1077 лв. от 1 януари
Минималната работна заплата да стане 1077 лв. от 1 януари 2025 г. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане като срокът за изразяване на становища е до 26 септември.
В момента минималната работна заплата е 933 лева. Предлага се от нова година да бъде увеличена с 15.4% и да стане 1077 лв., а минималната часова работна заплата ще се „вдигне“ на 6.49 лева.
„Липсата на актуализация на минималната заплата ще окаже негативно въздействие върху реалните доходи на работниците и върху способността на българския бизнес да прилага успешно моделите на управление в съответствие с икономическото развитие. Тя е инструмент с потенциал да повлияе положително на конкурентоспособността и жизненото равнище, за да се смекчат икономическите и социалните последици, породени от цялостната непредсказуемост на международната среда и инфлационните процеси.
Предлаганият размер на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство, както и за стимулиране на вътрешното търсене“, се казва в доклада на министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов.
Наскоро Висшият адвокатски съвет предложи таксата за адвокатския изпит да стане 15% от МЗР, вместо сегашните 50 лева (виж още тук). При минимална работна заплата от 1077 лв. таксата би била 162 лева, ако бъдат одобрени промените в наредбата за условията и реда за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати.
28
Коментирайте
Пенсиите кога? Те трябва да са по-високи от минималната работна заплата! Нещо повече, трябва да са двойно по-големи….
Това не е икономическа политика, а чиста проба политикономическа простотия в действие!
Отвържете заплатите на депутатите, министрите, държавните служители, магистратите, военните и МВР от МРЗ, и никой няма да се сети повече да я вдига всяка година, за да не помпа инфлацията.
ТУНЕЯДЦИ!!!
Крайно време е в съдебната система да си плащат личната осигурителна вноска. Както го правят и другите професии! Да се спрат парите за дрехи-4518 е хипер, мега, гига , абсурд. Да се спрат 20-те заплати при напускане, при частника като напуснеш не ти се плаща, а при пенсиониране да са 6 заплати-като за плебса. Да има периодични атестационни изпити. След като съд написа,че договорът за наем ,учредявал вещно право на ползване явно необходимост от изпити има. Като съдиите да бъдат изпитвани от юрисконсулти и адвокати. Заплатата във Върховните съдилища да е до 80 процента от заплатата на професор от Университета.… Покажи целия коментар »
В името на народа само не се живее, парите за дрехи/ гратификационни обезщетения са бонуси са много съществени за самочувствието и комфорта на магистратие. Имат и антокорупционен ефект. Магистратите винаги са били, и трябва да бъдат, във високата средна класа.
PS. Вижте, магистрати, как пледирам за вас, надявам се да вънете жеста следващия път, когато си помислите да намалите заслужен хонорар с 3000%, щото СЕС 🙂
Е, добре, че се сетиха за жизненото ни равнище.
Това е добре само за държавните служители.
Това е добре за цялата икономика
На самоосигуряващите се – честито, ще плащат 50 лева месечно повече за осигуровки. А вече има прогноза за вдигане и на процентите на осигурителни вноски
чакаме аналогично вдигане на осигурителния таван. че продънената каца на НОИ кой ще я пълни, узбекистанците, за които лобират хотелиерите ли?
Хубаво е да се види, че който и да е на власт в правителството поддържа тенденцията за увеличаване на минималните доходи, само така се върви към растеж
Най-накрая смислен коментар.
Oсобено на самоосигуряващите се. Яко „растат“.
По отношение на самоосигуряващите се политиката е неизменна- кучета ги яли
Браво!
Дано всички разбират обаче, че е редно да се вдигнат и изискванията за качество на труда
Важи както за изискванита, така и за нивото на обучение и квалификация предлагани от работодателите, процеса не бива да е едностранен
Безспорно би следвало да вдигне мотивацията на ниско платените работници
Дано и да се приеме. 15% са едно достойно увеличение
Има фирми, които на годишна база увеличават с по-малко по принцип, та да… не е лошо
А Кокорчо като правеше същото беше най-лошия… ай българинооо
Кокорчо казваше, цитирам: „Да го духат бедните“
Като цитирате, редно е цитатът да е точен. Тази фраза беше в контекст, че това е мисленето на опонентите на този, когото наричате ококорен.
Определено трябва да се държи на точността – опоненти ли, мммм а.к.а. сглобка имаше май.
Одобрявам!
Само сивият сектор ще расте. Оправете КТ в частта работа от разстояние и ще видите как регионите ще се развият, а не само да надувате изкуствено МРЗ.
С или без увеличение на сивия сектор, качва се покупателната способност на един голям процент българи, така че позитивите са повече от негативитите както и да го изкриви киселото българско съзнание
аман от пропаганда! къде и как се качва покупателната способност? заплатата се вдига с 5, айде холан, с 15%, а цените по магазините се качват с 30-40-50%. това не е повишаване, а рязко падане и тотална беднотия.
Предлагам един депутат да живее един месец със 1000лв . Това е подигравка! И пак цените ще скочат понеже заплатите са увеличени. Плащаме в пъти повече в магазините от Италия,Испания и др. държави. Докога?? В Италия един студен чай е 0.70 цента, а тук в същия магазин е 3лв . Защо? Защото няма държава,няма!