КС ще решава за мандата на „закъснелите“ конституционни съдии
Каква е продължителността на мандата на конституционен съдия, който е избран и встъпил в длъжност след предвиденото в Конституцията обновяване на състава на съда – пълен 9-годишен мандат или съкратен? На този въпрос, поставен от президента Румен Радев, ще отговори Конституционният съд (КС).
Той единодушно допусна за разглеждане искането на държавния глава за тълкуване на Конституцията, с което той попита: „Каква е продължителността на мандата, неговото начало и край, когато конституционен съдия е избран (назначен) и встъпил в длъжност след предвиденото в чл.147, ал.2 от Конституцията обновяване на състава на Съда?“.
Както е известно, през ноември 2021 г. трябваше да се извърши поредното обновяване на състава на КС, като този път беше ред на Народното събрание да избере двама конституционни съдии, а на президента и на върховните съдии да излъчат по един. Държавният глава назначи проф. Янаки Стоилов, а магистратите съдията от Върховния административен съд Соня Янкулова. Квотата на парламента обаче все още е не е попълнена и съдът работи в състав от 10 души.
През есента на 2024 г. трябва да се случи следващото обновяване на състава на КС. Тогава изтича мандатът на назначените от президента проф. Мариана Карагьозова и Филип Димитров, на избрания от Народното събрание Константин Пенчев и на избраната от върховните съдии Таня Райковска.
В искането си президентът посочи, че целта му е да бъде дадена яснота и предвидимост по отношение продължителността на мандатите на съдии, които са избрани след момента на задължително обновяване, което ще е от полза както за самия КС, така и за органите, участващи в конституирането на състава му, за самите встъпващите съдии, а и за обществото като цяло.
Самият той застъпва виждането, че няма как конституционен съдия, който е встъпил след момента на обновяването на състава, да изкара пълен мандат. Радев изтъкна, че периодичното обновяване гарантира квотния принцип, а той от своя страна – независимостта на КС и разделението на властите (повече за аргументите му виж тук).
21
Коментирайте
Налице е пълен разпад на държавността!
Отcлaбванeтo бeз диeтa и глaдyване не е мeчтa – тoва е pеалнocт. Найпpoдaвaният пpодyкт за отcлабвaне в cвeта! Пoмoгна на мeн и cъпpyга ми и ще пoмогне на вас, peзyлтатът е видим слeд някoлкo дни. Cъвeтвам всички с надноpмeнo тeгло да пpoбвaт:–– http://gg.gg/ketoex
Имаме много читави съдии, дано да се култивира постепенно от студентската скамейка да си със качества.
Така – да не разчитаме на – един вид последна инстанция като Конституционен съд.
Така ли бре пуцаджийо?!
Много важен въпрос. Дано да излязат по- бързо с решение.
Искрено ме съмнява.
Пълна излагация! Толкова време да не могат да изберат двама магистрати.
Имат си други приоритети явно.
Дано това дело да стимулира депутатниците да не се мотат друг път. Сега почетният председател ще се разпореди
Ахмед Демир Доган – проклятието на българския преход
А можеше отдавна да не е между нас
Ще решат че на „закъснелите“ мандата е скъсен и състава може да се обновява само едновременно, за да е пълен 9-год.мандат.
Не е зле. Не е зле.
Дано решат въпроса по-бъзризчко. Стига туткане и моткане
Е много ясно, кой да го решава тоя казус?
Ако не са те няма оправия
Но за мандатите на ИВСС и ВСС си правят оглушки и дори им гарантираха пожизненост. Доколкото се разбра – така приели, защото близки и роднини на съдии от КС били назначени /повишени/ след изтичане на мандата на ВСС, та ако бастисали мандата, назначенията щели да се окажат нищожни.
С две думи – интересът клати феса.
Класика в жанра!
Претоплят стари манджи, че и допускат за разглеждане такива въпроси, които вече са решени в миналото, а по други теми се правят на шушумиги.
Откакто се прибра дедо Симо от Мадрид, за да ни оправи за 800 дни – държава няма, а България взе да чезне.
Сега тенденцията се усилва.
България е все още парламентарна република. Така че, да му мислят тия клявки в КС!
Почнаха заради шуробаджанащина да произвеждат безумия.