КС ще направи нов опит да реши за непотвърдените, но и неотменени промени в Конституцията
Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева се противопоставиха на повторното разглеждане
Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане трите искания да обсъди отново трите изменения в Конституцията, за които през юли не успя да събере мнозинство – за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство на депутатите.
Определението на съда е прието с 8 гласа, като докладчикът по делото Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева са го подписали с особено мнение.
Какви са мотивите на мнозинство и на тримата на особено мнение ще стане известно след публикуването на акта на съда.
Както „Лекс“ писа, решаващият глас за бъдещето на тези промени в Конституцията сега е на Галина Тонева, която, както се вижда, е гласувала против новото разглеждане на измененията.
През юли позицията, че „домовата книга“ не нарушава Конституцията, застъпиха Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова. Виждането, че те противоречат на основния закон и следва да бъдат обявени за невалидни, беше подкрепено от Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова.
През ноември КС напуснаха Константин Пенчев, Филип Димитров, Мариана Карагьозова-Финкова и Таня Райковска, т.е. по двама представители на двата лагера.
Ако никой от „старите“ в КС не промени позицията си, а новите назначени от президента – Пенов и Фети, подкрепят искането му, от гласа на Тонева ще зависи дали промените ще бъдат отменени. Ако тя се присъедини към привържениците на отмяната на „домовата книга“, промяната ще „падне“ със 7:4 гласа, а ако подкрепи другото виждане – отново няма да има решение за нея, защото гласовете ще бъдат 6:5 и тя ще остане в сила.
Следва да се отбележи, че президентът оспори повторно в КС всички промени в Конституцията, по които съдът не успя да постигне мнозинство през юли (за мотивите му виж тук), а ИТН и „Възраждане“ оспориха само т. нар. домова книга. От БСП атакуваха нея и двойното гражданство на депутатите. Сега всички искания са обединени в едно дело на доклад на Борислав Белазелков.
Очаквайте подробности
19
Коментирайте
Звездите ми говорят, че Белазелков /за пореден път/ ще прояви креативност, новаторство и ексцентричност, като обърне вота си. Той е инсталиран там от ППДБ и слушка каквото му кажат. А те от своя страна твърдят, че кабинета Главчев е прокси на успелия млад мъж и сякаш предишното положение по ги устройва. Мандата на Радев все някога ще свърши и президента може да е от техния лагер. В този смисъл-какво ще решат Влахов, Тонева и Атанасова е абсолютно без значение.
Дали със или без Тонева, тия изменения (относно чл. 99, ал. 5) няма да издържат, защото е ясно за всички, че при определени обстоятелства те могат да закрият държавата. Приеха се по политически причини и ще си ги отменят (както се случи с Гешев).
Интересно какво ще стане с „домовата книга“?
Я, да им видим особените мнения.
Тази новина касае само политическата клика…
Наддаването за Тонева да започне сега!
Нещо ново ли ще „родят“ същите маймуни… Съмнявам се
Като знам кой е в КС и предвид подзаглавието не знам защо си правят труда
Простотии
Стига сте я гнявили тая конституция бе
Веднага се видя, как Галя Тона, застана на страната на силите на мрака! Не сме имали и най-малко съмнение! Атанасова изобщо не бива да участва в гласуването, защото е приемала тези политически промени и по думите на мнозинството от създателите им – неадекватно приети, на юнашко доверие. Белазелката е инсталиран, за да е крепител на тези същите промени, поради което и неговото гласуване не е изненада.
Хехе, какво дава гаранция, че като е смятала, че въпросът поради неговата недопустимост (по нейно мнение) не следва да бъде разглеждан по същество, няма да гласува, че измененията в чл. 99, ал. 5 всъщност противоречат на КРБ? Според мен няма такива гаранции :)))
Абе товс е такъв батак…
Браво. Да видим ще се промени ли нещо.
Всеки иска да борави с конституцията
Разказаха им играта с тая конституция
Да се опита
Тая Тонева да не се окаже хлъзгав подводен камък, който е склонен да катурне цялата държава по склона на институционалния разпад.
Това гласуване предреши изхода на делото, защото: 1) за да се отменят промените трябват 7 гласа; 2) против отмяната ще гласуват тези, които и преди гласуваха за запазването, както и тези, които сега гласуваха за недопускане на исканията; 3) тези, които сега гласуваха за недопускането, ще продължат да настояват за недопустимост- ще подпишат с ОМ по съображения, че считат исканията въобще за недопустими; Това е трайната практика на процедиране в КС – гласувалите против допускането, гласуват против и по същество, но не със съображения по същество, а със същите доводи за недопустимост. Ерго – каквото и да се прави липсват… Покажи целия коментар »