КС постанови първото си решение в пълен състав от над две години
Конституционният съд (КС) отказа да „отмени“ забраната за съдебно оспорване на одитните доклади на Сметната палата (пълния текст на решението виж тук). Те са изключени от съдебен контрол с разпоредбата на чл. 55, ал. 2 от Закона за Сметната палата (ЗСмП), която гласи: „Окончателните одитни доклади не подлежат на оспорване по съдебен ред“, за която днес КС единодушно прие, че не е противоконституционна.
Това е първото произнасяне на съда в пълен състав от 12 членове от над две години, тъй като в него участваха встъпилите в длъжност преди дни Борислав Белазелков и Десислава Атанасова. Съдът е в непълен състав от 11 души от ноември 2021 г., а от 1 март 2022 г. остана с десетима членове.
Както „Лекс“ писа, разпоредбата на чл. 55, ал. 2 ЗСмП беше оспорена в КС от състав на Върховния административен съд (ВАС). Върховните съдии Таня Вачева (председател на състава), Мирослава Георгиева (докладчик) и Юлия Раева сезираха КС заради дело на държавното дружество „Монтажи“. Сметната палата е проверила обществените поръчки, които то е изпълнило от 2017 г. до 2020 г. и е излязла с доклад. Държавното дружество не е съгласно с констатациите в него и е опитало, въпреки чл. 55, ал. 2 ЗСмП, да го оспори, като е изтъкнало, че забраната за съдебна проверка на одитите нарушава Конституцията. ВАС изтъкна в искането си, че така се нарушава правото на защита на одитираните.
В решението си КС посочва, че окончателните одитни доклади (в трите им разновидности – одит за съответствие, одит за изпълнение и финансов одит) са юридически актове на независим висш държавен орган с изключителна, конституционно определена, контролна компетентност, но не са административни актове.
В тях има констатации, изводи, оценки и препоръки във връзка с одитираната дейност. Когато Сметната палата издаде препоръки, за ръководителя на одитираната организация възниква задължение да предприеме мерки за тяхното изпълнение и да уведоми писмено председателя на палатата за тях.
„Отправените с приеманите от Сметната палата окончателни одитни доклади препоръки във връзка с одитираната дейност не са волеизявление, изпълнението на което издалият го орган може самостоятелно и принудително да наложи на адресата. Неизпълнението от одитирания субект на отправените до него с окончателен одитен доклад препоръки води до правна последица, различна от тази, която законодателят е предвидил за неизпълнението на административен акт – принудителното изпълнение“, обяснява обаче КС. И изтъква, че Сметната палата може само да изпрати на Народното събрание, Министерския съвет или на общинския съвет, доклад с предложения за предприемане на действия. „По този начин на Сметната палата е предоставена единствено сезираща функция спрямо други органи, които могат да реализират съответния вид юридическа отговорност“, подчертават конституционните съдии.
Съответно, ако някои от тези сезирани органи прецени да предприеме действия, които да се отразят на правната сфера на одитирания, то едва тогава ще е налице административен акт и той ще подлежи на съдебен контрол.
„…по своето естество окончателните одитни доклади на Сметната палата не са административни актове, поради което разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията е неотносима към предмета на настоящото дело и от нея не следва да се черпят аргументи за противоконституционност на чл. 55, ал. 2 ЗСмП“, заключава КС.
22
Коментирайте
Между квалификацията и знанията на Деса и Янаки Стоилов седи Балкан.
Количеството в никакъв случай не означава качество, а в правото е дори точно обратното.
Дали фикусът в дясно ще е там или не е все едно.
Двамата от Сглобката до рашисткия агент Янаки Стоилов a.k.a. Балки. Дано го ритат по кокалчетата под масата!
Един от големите паравани на Бойко Борисов 15 години да извършва кражби в особено големи размери, я сложили да гледа и съблюдава за изпълнение на законите.
Деси знае ли защо е там? Изпълнява си детската мечта ли?
Да се снима с тогата вероятно, а може и да опита да си направи акаунт в Онлифенс да като добавка към дебелата заплатка.
По добре в Тиндър
Време е за промяна!
Браво. Да видим как ще продължи работата.
Голяма мизерия стана КС. Ти да имаш на едно място Семов и Атанасова до него.
Действително са несъпоставими,но… „мечтата“ отново се оказва по-силна от знанията и ерудицията. Но,така е и на избори – гласът на простия и необразования тежи също толкова като този,който цял живот е учил и се е старал да бъде полезен. Няма как посредственото мнозинство да остане без представител и в този орган!..
Много важно, че са го взели в мнозинство. То е позорно това мнозинство
Нямат значение жалбите на Радев и тоя и оня. ГЕРБ има право да прати политическо назначение в КС. Праща Деси. Но морално е нелепо тя да е там!
Тази на снимката в края е позор за КС!
Атанасова какво разбира?
Ей сега Деската трябваше да напише едно особено мнение, за да покаже малко придобити знания, като конституционалист.
Придобити в психодиспансера в Силистра
Срам ме хваща да го гледам тоя състав. Наредили Янаки и Деса до практици и юристи с голям опит в съдебната зала и изобщо в правото. Ужас! Докъде паднахме.