КС отклони питанията на политиците какво може и не може ВСС с изтекъл мандат
Въпросите в двете искания
По питането на ГЕРБ
1. Когато мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет е изтекъл, същият продължава ли да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота?
По този въпрос Конституционният съд не постигна мнозинство. Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева приемат искането в тази част за недопустимо, а Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов и Невин Фети – за допустимо.
2. Допустимо ли е ограничаване на същите със закон или друг акт на Народното събрание?
Приет за недопустим с 10 гласа „за“ и особено мнение на Янаки Стоилов.
3. Прилага ли се § 23 от Преходните и Заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, обн., ДВ, бр. 106 от 2023 г. – изм., ДВ, бр. 66 от 2024 г. след Решение № 13/2024 г. на КС на Република България?“.
Отхвърлен като недопустим единодушно.
Питането на ПП-ДБ
1. Как следва да се прилага § 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) по отношение на висящи или предстоящи процедури за избор на висши ръководители на органи по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България в светлината на принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл.8 КРБ) и независимостта на съдебната власт (чл. 117, ал. 2, чл.129, ал.2 и чл.130, ал.4 КРБ)?
Искането е отклонено единодушно.
2. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от пленума на Висшия съдебен съвет, по отношение на който са налице следните хипотези: а) изтекъл мандат на неговите изборни членове преди повече от две години; б) системно заседава в непълен състав, поради напускане или освобождаване на 1/5 от неговите членове, в т.ч. от професионалната квота, което води до непропорционално високо влияние на парламентарната квота и политизация на функциите, предвид принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл.8) и независимостта на съдебната власт (чл.117, ал. 2, чл.129, ал.2 и чл.130, ал.4 КРБ)?
Отклонен с 9 гласа „за“ и особени мнения на Атанас Семов и Янаки Стоилов. Красимир Влахов, Сашо Пенов и Невин Фети подписват определението със становище.
3. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от ВСС при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от ⅕ от членовете, които се избират от органите на съдебната власт, в светлината на задълженията за участие в изграждането и развитието на Европейския съюз по чл.4, ал.3 КРБ?
Отклонен с 9 гласа „за“ и особени мнения на Атанас Семов и Янаки Стоилов. Красимир Влахов, Сашо Пенов и Невин Фети подписват определението със становище.
4. Съответства ли на международните договори, по които страна е Република България, а именно – чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, правомощието на ВСС по чл. 30, ал.2, т. 6 от ЗСВ да направи предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от ⅕ от членовете, които се избират от органите на съдебната власт?
Искането е отклонено единодушно.
Конституционният съд (КС) отклони исканията за тълкуване на политиците за правомощията на Висш съдебен съвет, чийто членове са с изтекъл мандат и може ли той да избира т. нар. трима големи в съдебната власт.
Питания до съда отправиха първо от ГЕРБ, а след това и от ПП-ДБ.
Всички те обаче днес не бяха допуснати за разглеждане от КС. Какви са мотивите му се очаква да стане ясно утре.
Въпросите на ГЕРБ са три, а на ПП-ДБ – четири (точните им формулировки и гласовете, с които са отклонени, виж в карето). Между тях на пръв поглед има известно припокриване, но съществената разлика е в мотивационната част на питанията.
Това на ГЕРБ стъпва преди всичко на решението на КС от септември 2022 г., с което той прие, че изтичането на срока, за който са избрани, главният инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет изпълняват функциите си до избирането на нови (за решението виж тук). ВСС прие, че то е основание и за неговите членове да останат на постовете си, въпреки че мандатът им изтече през октомври 2022 г. В искането си от ГЕРБ развиват виждането, че ако се възприеме тезата, че при изтекъл мандат на членовете му ВСС не може да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота, това би представлявало злоупотреба с право, противоречие с принципа на правовата държава и възможност Народното събрание да черпи права от собственото си противоправно поведение – бездействието си, състоящо се в неизбирането на членове на ВСС.
Както „Лекс“ писа, ПП-ДБ внесоха в Народното събрание промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които искат да се направи точно това – да се прекратят процедурите за избор на главен прокурор (с единствен кандидат и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов) и на председател на ВАС (втората такава днес беше прекратена от ВСС поради липса на кандидати), тъй като мандатът на действащите членове на ВСС изтече преди две години (повече за проекта виж тук).
Самите питания на ПП-ДБ до КС стъпват на виждането, че ВСС с изтекъл мандат е загубил обществено доверие и не може да взема важни решения за съдебната власт като избор на някой от тримата големи. Вносителите намират опора в това, че в решението си, с което обяви за противоконституционни почти всички от последните изменения в основния закон, КС не отмени изрично §23 от тях.
Разпоредбата предвижда, че до избирането на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, двете колегии упражняват всичките си правомощия, без тези за избор на тримата големи в съдебната система. Предвид отмяната обаче именно на разпоредбите, с които се създават ВСС и ВПС, текстът няма самостоятелно значение. Това заяви изрично КС в решението си по отношение на двете преходни разпоредби – § 22 и 23. Ето какво написа той в мотивите си: „Тези разпоредби с оглед на техния предмет – да продължат действието на правила, отменени със закона, да уредят тяхното прилагане спрямо висящи правоотношения, както и да отложат действието на установени със закона правила – нямат правно действие извън правното действие на самия закон“ (виж още тук и тук).
Факт е обаче, че решението на КС не съдържа диспозитив за отмяна на §23. И от ПП-ДБ тълкуват това по следния начин: „Това означава, че тя е действащо право към настоящия момент и по силата на принципа на правовата държава (чл. 4 КРБ), на върховенството на конституцията и непосредственото действие на нейните разпоредби (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ) следва да се прилага пряко от компетентните органи“.
Както е известно, миналата година, в разгара на процедурата за отстраняването си, бившият вече главен прокурор Иван Гешев сезира КС с искане за тълкуване на Конституцията и три въпроса за мандата на ВСС. Той попита може ли съвет с изтекъл мандат да взема решения за административните ръководители в системата, включително и за тримата големи, може ли въобще ВСС да упражнява функциите си след изтичане на мандата и допустимо ли е да се сформира нов съвет само с избраните от съдебната квота и тримата големи.
На 24 юли 2023 г. КС отклони искането му с аргумента, че ВСС като орган няма мандат, а мандат имат само членовете му. Т.е. че такова нещо като Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не съществува, тъй като той е постоянно действащ орган с непрекъсваеми функции.
„Преодоляването на ситуация, каквато е налице в настоящия случай (Народното събрание не формира политическа воля за избор на членове на ВСС съобразно конституционните предписания), налага приоритетна защита на непрекъснатостта като конкурираща се висша ценност с друга такава – мандатността, за да бъдат гарантирани осъществяването на възложените от Основния закон функции на ВСС и конституционно установеният баланс на властите в конституционната правова държава. Тази приоритетна защита е социално потребна и обществено оправдана, за да бъде осигурено върховенството на закона“, посочиха още конституционните съдии в определението си. И заключиха, че от практиката на КС може да се направи еднозначен извод, че функциите на ВСС не се прекратяват с изтичането на мандата на неговите изборни членове (виж още тук).
37
Коментирайте
Напоследък я тълкуват денонощно, но чак пък едно и също по 5 пъти, просто няма да стане. КС не е студио на сутрешен блок – бюро за безработни ,,топ анализатори,, !
Кога са отговаряли на тези въпроси?
КС са обявили противоконституционност на основен текст, те го питат за субсидиарен, той отклонява с единодушие. Толкова е очевидна глупостта на питането, че въпреки различията на съдии избрани от парламента, президента и върховните съдилища, естествено и непринудено се обединяват срещу бруталното невежество. Кое пак не Ви е ясно ???
Аноним, кой е този „текст“, обявен за противоконституционен, който има връзка с тези въпроси и който имате предвид?
Зададох конкретен въпрос по-горе – кога КС е отговарял на такива въпроси. Не отговорихте и Вие.
Нещо конкретно все пак да напишете? Понеже до тук сте само на общи приказки, от които няма смисъл.
Въпрос 3 и въпрос 1 на различните групи. Отмениха Висшия прок съвет, върнаха пленума с колегиите и оставиха параграф 23 (мъртъв), който казва какво могат и не могат заварените членове на този Висш прок съвет до избирането на нови. Още по конкретно ли ? Вижте с големите си мераци реш. 3/2023 г. по К.Д. 22 от 2002 г. и кои реформи се правят от ВНС и спрете с ала балата. Решението на КС беше очаквано, няма за какво да се прави тази истерия.
Кортни се, Аноним, задава ти се ясен въпрос, на който до тук не отговаряш. Защо нервничиш? Тук сме повечето юристи, не ни бъркай с политиците и техните привърженици. Задаваме точни правни въпроси и очакваме също такива отговори. Не сме пишман журналя, които се чудят как да си попълнят статиите с безсмислени опорки. Какво е това „реш. 3/2023 г. по К.Д. 22 от 2002 г.+? Искаш да кажеш, че през 2023 година КС се е произнесъл по дело от 2002? Може ли наистина поне веднъж да напишеш грамотно и конкретно изказване? Никой не е длъжен да гадае какво имаш предвид. Ако… Покажи целия коментар »
Повечето сте йористи и то от най-великите, които 11 конституционни съдии не могат да Ви убедят, та моята скромна особа да успее не се и надявам. Весело на Коледа, догодина пак питайте КС същото с други думи и ще ви се отговори единственото възможно и то е, че ВСС в и извън мандат си е ВСС с пълен обем правомощия. Няма как тези по чиято вина е изтекъл да дават морални оценки и да имат претенции. Системата няма да стопира, защото някой не може да изпълни собствените си задължения и функции.
Крайно време е преди инсталирането в Конституционния съд да се провежда атестационен изпит с интензитет на сложност превишаващ сложността на държавен изпит. Изпит, излъчван онлайн, публичен за да бъде изумена цялата правна общност. Доста незаконни решения взе КС-например за недопускане на референдума за отлагане на еврото. Това решение противоречи изначално на народния суверинитет, и че народът може да решава пряко-записано в чл. 1 от Конституцията. За сравнение-в Дания имаше референдум за отлагане на еврото с 20 години, и народът гласува,че иска отлагането. Значи референдум можело по темата. Такъв референдум имаше и в Швеция. Забележете-в КС се инсталират хора, пратени властта,… Покажи целия коментар »
Абсурдната правна конструкция е далеч по-абсурдна, отколкото сте я описали. При обикновеното представителство представлявания може да оттегли правомощията на представителя, докато в политиката това умишлено е невъзможно. Кой преценява дали действията на представителя са в ущърб на доверителя – самият доверител, или други довереници? Съществува ли процедура, по която доверителят може да оттегли правомощията на представителя при престъпление (напр. национално предателство)? Не, ако другите довереници са съучастници в същото престъпление, гласуване на антинароден закон.
Ако приемете факта, че системата е безконтролна, всичко ще си дойде на мястото. Не е важно кой гласува, важно е кой брои гласовете!
А аз мислех, че им се занимава да си кажат мнението… и ако това са юристи с мнение, аз съм лукова глава.
Белазелков, лично избран от ППДБ, им заби звучен шамар! Направо им отвъртя главата.
Аз знам какво може. Нищо! А клоуните първо казаха, че може нещо, ама сега не знаят какво. Но по тяхната предходна логика би трябвало да е всичко.
Рибата се вмирисва от главата!
Някой не разбрал тия 12 „мъдреци“ в коя част на рибата са?
Едно и също питат, докато не стане тяхното ! Няма пък ще си остане правото, без значение по какви съображения КС е решил така, все пак е решил правилно ! Стига целесъобразност с шарени панделки, има си правила, седнете ги научете, вместо да ревете !
„Отклонили“ питането, но заплатата не отклоняват и не отказват. За какво ни е този конституционен съд. Идеята на това питане, е заради правната галимация, заформена от КС, заради абсурдното им тълкуване за вечнодействието на инспекторатът с изтекъл мандат. КС създаде проблема, и сега отказа да си доразвие диатрибите си(ама не по Епиктет). ––––––––––––––– Апропо, Конституционния съд става все по -противен и опасен за правовия ред. Ще ви напомня за старото тълкуване на КС, отпреди десетки години,че видите ли имало частна държавна собственост. Никъде по света, ама никъде няма частна държавна собственост, това е непреводимо на английски, като им се каже… Покажи целия коментар »
Конст.съд е нещо като Политбюро или като Светия синод- казва кое е правилно предварително от неправна гледна точка, служи си с метаюридически мотиви, глуповати тълкувания, използва изрази като „социално оправдани“, които не са нормативно формулирани и следователно не съществуват в правния ред. Когато един ден се приеме нова конституция, този орган трябва да престане да съществува.
Ще го отклонят разбира се, няма да Ви четат лекция по обща теория на правото ! Ще работят и три мандата, по ВИНА на тия, които питат и тия, които ги избират, защото КС няма да допусне анархия и да разпусне ВСС и ИВСС за неопределено време, вие изобщо чувате ли се ? КС последен пристан на държавността !
Какво разпускане на ВСС, какви 5 лева?!? Моме, вероятно от далечния изток, пиша бавно с думи прости, за да схванеш: Парламентът, с промени в ЗСВ касира легитимните избори за професионална квота в новия ВСС. Тази законодателна промяна е ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА, въпрос на сезиране на КС е да се отмени намесата на законодателната , над съдебната власт. Има нов ВСС, този за когото бяха проведени изборите в съдебната власт за професионална квота. Този ВСС може да встъпи, защото е в състав повече от наполовина запълнен-професионалната квота и тримата по право. Накратко-ВСС има, и не е този с изтеклия мандат, а новия, за… Покажи целия коментар »
Трябва да си луд за да очакваш Деса и компания да решат нещо и то с разум и юридически аргументи!
Хубаво, че има Конституционен съд, че да има нещо като държава.
Беше.
Допреди 6-7 години, когато там все още влизаха само добри юристи с познания и опит. Сега си стана като в редово министервсто – шурей-баджанак-любовница-наш човек.
ППДБ правят “съдебна реформа” и “променят Конституцията” епизод пореден. Такава юридическа немощ и инфантилизъм лъха от тези “най-умни и подготвени” псевдокапацитети, че чак ти става жал.
Добро утро, популисти – жалки и смешни политици !!
Оставят ги да си блъскат главите
Бе да му се невиди и апатията бе
Ужас. Няма яснота. Правете що знаете демек
Келепира клати феса
Изкараха рекорден мандат тия чички и тетки от ВСС
Пропуснах да се представя: Александър Николов съм от администпрацията на ВСС. Изгониха ме от ГЕРБ заради некадърност но Веско Лютеничката ми уреди топлата служба да съм началник на чистачките и шофьорите. Не съм спечелил нито един конкурс щото съм бил прост и неграмотен.
Въпроса си е резонен. Просто на КС не му се занимава да задълбава с политически за тях теми
Пълна идиотщина. ВСС с изтекъл мандат има спорни функции и някой трябва дакаже какво може и какво не.
Това е отказ от отговорност
Защо? Кой да отговори?
Вие пък какво искате-сега пък и решение ведно с мотиви да пишат. За 15 бона на месец- толкова.
Че то и решението с мотивите не ги пишат всички, а само се подписват под тях. Едно време по заводите хората поне под ведомостта със заплатите се подписваха, а сега и това не е нужно.
Ако не тълкуват конституцията, за какво изобщо са там? Инсталираните политически удобняци правят съществуването на тази институция не само безсмислено, но и натпараво вредно. Вместо да си заработят поне заплатите, сега трябва гражданите да се обръщат към ЕСПЧ и СЕС по подобни въпроси. Е тогава е логично да се запитаме тия за какво ги издържаме.