463 кандидати решават казус и тест в конкурса за младши следователи
463 кандидати решават днес казус и тест на писмения изпит в конкурса за младши следователи, който се провежда в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Първоначално допуснатите кандидати бяха 648.
В 9 ч. в присъствието на членовете на конкурсната комисия и на желаещите да станат следователи, бяха изтеглени казусът по наказателноправни науки, както и тестът по Право на Европейския съюз в областта на правата на човека, които кандидатите трябва да решат.
Конкурсът беше обявен през януари. Местата за младши следователи са 15 в 11 следствени отдела към окръжните прокуратури, разпределени така: четири в Софийската градска прокуратура, две в ОП-Благоевград и по едно в Пловдив, Пазарджик, Велико Търново, Габрово, Русе, Варна, Силистра, Бургас и Сливен.
Онези от тях, които получат оценка най-малко „4.50“ на казуса и поне „4.50“ на теста, ще бъдат допуснати до устния изпит.
18
Коментирайте
Отчаяни, гладни кандидати за жалбите 16 предопределени места… и една случайна бройка няма да има, не се притеснявайте!!!
Решение № 1227 от 30.11.2018 г. по в. н. о. х. д. № 4542 / 2015 г. на НО X въззивен състав на Софийски градски съд. Принципно бо трябвало да има и 322 НК, ама това дори по истинския казус не е отчетено. Оставя само чл. 198, ал. 1 НПК
намери ли някой решението?
Те тия следователи в НСлС 1/2 от тях са гола вода, та тръгнали да оценяват. Аман от парадокси.
Това проф. Сълов ли е, най-вдясно? Едвам го познах, а ме изпитваше на държавния по наказателноправни науки
Специално казусът за следователите трябва да е ориентиран чисто към криминалистиката и криминологията. Въпросите трябва да включват следи, тактически изисквания на отделните следствени действия. Много е смутно, когато следовател не знае, че има едно нещо наречено следа от биологичен произход, например – кръв и по оставената следа от кръв можем да изградим 10001 версии за престъпника и самото престъпление.
Е, чак такива неща да не се знаят…
Принципно има нещо вярно, но на фона на 8-9 учебника за подготовка за хора, за които по логика се предполага, че нямат практически стаж в наказателното право, само това липсва.. Партииното право /вместо на БКП като в миналото – на ЕС/ малко бонус щуротия ли е..
По материално наказателно право има куп учебници, и то върху Общата част, в Особената липсват де. По наказателен процес е много лоша работата, няма никакви почти учебници, е има, ама са кратки и неизчерпателни. Най-сериозният учебник, от който всички четем – на Стефан Павлов е вече остарял, тъй че лошо. По криминалистика също има куп учебници. Особено актуален е на Йонко Кунчев, на Костадин Бобев, на Радостин Беленски, Цеко Цеков, но класиката си е Иван Вакарелски.
Интересно ще е да се сравнят казусите после с този за прокурорите.
Силно се надявам да се явяват и печелят места млади хора, които да са наистина независими и да имат непоносимост към лакейството, издигнато на почит в тази институция.
Еее, то да беше само в тази институция, нямаше да е такъв проблем.
Айде успех и дано ви дават повече работа.
Успех на всички!
Сериозен наплив за следователи, а работа няма.
Дано напливът не е точно защото няма работа. Щото заплата си има 🙂
Интересно ми е защо по принцип в комисиите няма представители на окръжните следствени отдели, а само от НСлС.
Колко е основната заплата на следовател в ОСО при ОП съгласно Таблица 1?