Заради злоупотреба с правото на жалба
За първи път ЕСПЧ преразгледа осъдително решение срещу България
За първи път Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) преразглежда свое решение по дело срещу България и обяви оплакването за недопустимо, съобщиха от Министерството на правосъдието.
И посочват, че решението на съда в Страсбург е след молба на правителствените агенти за прилагане на извънредната процедура, тъй като жалбоподателят и адвокатът му са злоупотребили с правото си на жалба.
Сега жалбоподателят следва доброволно да възстанови полученото от държавата обезщетение – 7500 евро за неимуществени вреди и 4150 евро за разходи и разноски. В противен случай държавата може да ги претендира по съдебен ред.
Става дума за делото “Я.Т. срещу България”, по което оплакването е за отказ на българските съдилища да допуснат юридическа промяна на пола на жалбоподателя.
Я. Т. е транссексуален – роден като жена, но цял живот се идентифицира като мъж. През 2016 г. районен съд, а след това и окръжен, отказват вписване в регистрите на населението на променения му пол, имена и ЕГН.
С решение от 9 юли 2020 г. ЕСПЧ приема, че е налице нарушение на правото на зачитане на личния и семейния живот и присъжда обезщетение за неимуществени вреди и разноски. Съдът критикува мотивите на националните съдилищата, в които няма обяснение относно конкретната природа на обществения интерес и не е извършена преценка за пропорционалност спрямо правото на жалбоподателя да получи признаване на половата му идентичност.
„След постановяване на решението, в рамките на събиране на информация, касаеща индивидуалните мерки по неговото изпълнение, правителствените агенти установяват, че докато е било висящо делото пред ЕСПЧ, Я. Т., представляван от същия адвокат, който го представлява и пред ЕСПЧ, успешно е инициирал ново производство пред национален съд по реда на Закона за гражданската регистрация, но в друг съдебен район. Съдът е уважил исканията му, като през юни 2017 г. посочените данни са променени в Регистъра за гражданско състояние – обстоятелство, което не е било известно на ЕСПЧ към датата на постановяване на осъдителното решение“, посочват от Министерството на правосъдието.
Затова българското правителство подава молба до ЕСПЧ (на основание чл. 80 от правилника на съда) да позволи извънредна процедура по преразглеждане на решението, като възразява, че поведението на жалбоподателя и неговия процесуален представител е злоупотреба с правото на жалба.
На 4 юли 2024 г. ЕСПЧ е уважил молбата за преразглеждане. В решението си той посочва, че жалбоподателят е длъжен да го уведомява за всеки релевантен факт по делото, както и да сътрудничи с оглед на правилното правораздаване. „Съдът заявява, че в настоящия случай, жалбоподателят и неговият адвокат съзнателно не са го информирали за фактите относно второто производство по Закона за гражданската регистрация, което е още по-фрапиращо предвид това, че второто становище и искът за справедливо обезщетение са изпратени на ЕСПЧ на 24 юли 2017 г., месец след като промяната в Регистъра за гражданско състояние вече е била факт“, огласяват мотивите за решението от МП.
21
Коментирайте
Може би следващият път ЕСПЧ да обърне внимание на факта, че производството по ЗГР е едностранно охранително и актовете за отказ не формират СПН и не пречат на молителя да заяви това колкото пъти иска пред когото иска, като едновременно с това крънка и обезщетения. Малко смешно стана, ама нищо, нали е транссексуален, простено му е.
В случая поведението на жалбоподателя и неговия процесуален представител е злоупотреба с правото на жалба.
Е, това ако е съд?
Нормално-след като жалбоподателят и адвокатът му са злоупотребили с правото си на жалба.
ЕСПЧ отдавна не е съд, а посмещище на световната прозападна политика, която няма отдавна нищо общо с правото.
Именно за това отнасяме много често присъди.
Тоест Я.Т. и е спечелил и не е… И му е присъдено обезщетение и не е… Обожавам правото!
Ах този така спорен въпрос, който не виждам да стане по-малко спорен идните поне 50-100 години. Не сме дорасли и то не само в България
Дорасли сме – отхвърля се. Готово – реших спора.
Никой друг не може да злоупотребява с правата си както нашите жалбоподатели могат… Български генетично предаван талант е тарикатлъка и злоупотребяването
Това е уникален талант… не го може всеки
ЕСПЧ критикува на нашия съд… Каква „изненада“…
Ми не – не критикува.
Значи и трансексуалните не са носители на животворната светлина и пророци на новата либерална ценностна система, а могат да са същите тарикатунгери като Ганьо то Горно Нанадолнище.
П.С. Жалко, все пак че държавата в крайна сметка се е огънала под натиска на ЕСПЧ и другите му там институции, които уж не задължават страните членки и се съобразяват с „конситуционната им идентичност“.
Ганьо, дори и в Ганка да се превърне манталитета си е един и същ
Министерство на правосъдието имат жълто около устата, че е отсъдено в тяхна фактически полза
Аз се чудя каква защита са имали при разглеждането на делото, като най- простите справки очевидно не са си направили.
Е хайде да не прекаляваме…
Ех, за всичко си има първи път я
I’m really interested in it and would like to find out more. Could you please add new things to your blog when you learn more? moto x3m