Защо КС се раздели 6 на 5: Аргумент за недопустима индулгенция за бездействие срещу мотив да се прекрати нетърпимата безмандатност
„Когато мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет е изтекъл, същият продължава ли да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота?“.
Това гласи въпросът, поставен от депутатите от ГЕРБ, който вчера раздели конституционните съдии и те не успяха да постигнат мнозинство за изрично решение дали да го разгледат, или не. Гласовете са 6 за недопускане на питането и 5 за произнасяне по него (съдът е в непълен състав, тъй като парламентът не е избрал един член на съда).
Както „Лекс“ писа, вчера КС отклони въпросите на политиците за правомощията на ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат (повече виж тук).
Днес бяха публикувани мотивите им да не допуснат както питането на ГЕРБ (определението виж тук), така и това на ПП-ДБ (определението виж тук, особено мнение на Атанас Семов и Янаки Стоилов виж тук, становище на Красимир Влахов, Сашо Пенов и Невин Фети виж тук).
Тези по въпроса, довел до разделението 6 на 5, безспорно предизвикват най-голям интерес.
Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева приеха, че не следва да се отговаря на въпроса за правомощията на ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, тъй като с него Народното събрание недопустимо търси индулгенция за бездействието си да избере членове на съвета.
А Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов и Невин Фети застъпиха позицията, че КС следва да поеме отговорност за преодоляване на настоящата нетърпима ситуация, в която членовете на ВСС удължиха мандата си с повече от две години и системата „изпитва същественото негативно въздействие на безмандатността“. Петимата изтъкват, че Конституционният съд никога не се е произнасял за мандата на ВСС, а само за този на инспектората и в диспозитива на решението му за ИВСС няма и дума за съвета и гласуват за допускане на питането.
Мотивите на шестима против допускане на въпроса
Панова, Джелепова, Янкулова, Белазелков, Атанасова и Тонева започват мотивите си с това, че създателите на Конституцията, вярвайки че Народното събрание ще изпълнява задълженията си, не са уредили последиците от ситуация, като тази, в която изпадна съдебната власт през последните години – със съдебен съвет и инспекторат с изтекли от години мандати. И изтъкват, че други конституции предвиждат механизми за преодоляване и предотвратяване на подобни ситуации.
„При тази конституционна уредба и продължаващото във времето неизпълнение на конститутивното правомощие на Народното събрание Конституционният съд не може да замести конституционния законодател и да създаде конституционен механизъм, чрез които да гарантира върховенството на Конституцията при осъществяване на конституционно установените конститутивни правомощия на Народното събрание“, пишат шестимата. И допълва, че КС може единствено чрез тълкуване да даде приоритетна защита на една от двете висши ценности – мандатността и непрекъснатостта, за да бъде гарантирано осъществяването на дейността на уредените в Конституцията държавни органи. Това стана с решението от 2022 г. (виж за него тук).
„Органът, чрез който суверенът осъществява своята власт, не може да търси индулгенция от Конституционния съд, а трябва да изпълни безусловно конституционно установеното по волята на суверена задължение, защото това е неговото предназначение – да служи на волята на народа“, заявяват Панова, Джелепова, Янкулова, Белазелков, Атанасова и Тонева.
Те сочат, че по въпроса, който сега поставят от ГЕРБ, КС на практика е взел отношение миналата година, когато отклони питането на бившия вече главен прокурор Иван Гешев в същия смисъл (повече виж тук).
„…с искането се цели (видно от мотивите му) произнасяне на Съда в контекста на упражняване на законодателната власт на Народното събрание с цел „пряко ограничаване на конституционни правомощия на органа на съдебната власт“. В своята практика Съдът неотклонно приема, че тълкувателната му компетентност не е средство за разрешаване на спор в представителното учреждение относно упражняването на законодателната му власт“, пишат шестимата.
И подчертават, че какво ще предприеме парламентът, за да разреши проблема с изтеклия мандат на ВСС, е въпрос единствено в неговата компетентност. Така достигат до извода, че питането е недопустимо.
Мотивите на петимата за допускане на въпроса
Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов и Невин Фети застъпват друго мнение.
Те посочват, че за да пристъпи КС към тълкуване на Конституцията, трябва да е налице неяснота или двусмислие на нейна разпоредба или конструкция, да има правен интерес от тълкуването, да има ясно посочен конституционноправен проблем и чрез исканото тълкуване да се постига конституционно значима цел.
„В конкретния случай съществува проблем с изпълнението на конституционно възложените задължения на националния представителен орган. Този проблем е породен от продължаващото бездействие на Народното събрание да упражни правомощието си за избор на членове на ВСС, което е пряко свързано с принципите на разделение на властите и на независимост на съдебната власт (включително защото по този начин се препятства изборът от органите на съдебната власт на членове на ВСС)“, заявяват петимата конституционни съдии.
И посочват, че същественият въпрос е дали, когато за дълъг период след изтичане на мандата на изборните членове на ВСС това бездействие продължава, той може да упражнява своите правомощия по същия начин и в същия обем, както го прави, когато отговаря на всички предвидени от Конституцията изисквания за формирането на неговия състав.
„Убедено поддържаме, че произнасянето по допустимостта на искането следва да отразява разбирането ни за отговорността на самия Конституционен съд за преодоляване на едно трайно установило се фактическо състояние, което разкрива сериозно напрежение с основополагащите за конституционния ред принципи, закрепени с Основния закон“, отговарят те.
Нещо повече – категорични са, че по въпроса за правомощията на ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, досега няма произнасяне на КС.
„Тълкувателно решение №12/2022 г. по к.д. №7/2022 г. се отнася до Инспектората към ВСС и мотивите по него не могат автоматично да бъдат отнесени към функционирането на ВСС като самостоятелен конституционно предвиден орган. …Решението (както в неговия диспозитив, така и в мотивите му) не представлява произнасяне, пряко относимо към други държавни органи в идентична хипотеза и в частност към ВСС“, заявяват Семов, Влахов, Стоилов, Пенов и Фети.
Двама от тях – Влахов и Семов, още тогава в особено мнение предупредиха за опасността от прилагането на решението за ИВСС по аналогия за други органи.
Петимата конституционни съдии обръщат внимание и на това, че в самото решение от 2022 г. се посочва, че то е постановено в момент, определен от КС като „изключителна ситуация“ – няколко поредни парламента не избираха членове на ИВСС.
„Към момента на постановяване на Решение №12/2022 г. по к.д. №7/2022 г. можеше да се говори за временно и изключително състояние на обективна невъзможност за попълване на състава на Инспектората към ВСС. Повече от две години по-късно системата от държавни органи изпитва същественото негативно въздействие на безмандатността“, заявяват те.
Според тях в такава ситуация именно КС е този, който може и е длъжен да направи необходимото, за да я определи като конституционно нетърпима, и така да допринесе за възстановяване на мандатността като „защитен механизъм на демокрацията“.
„Дори тълкуването на Съда от 2022 г., което даде „приоритетна защита на непрекъснатостта като конкурираща се висша ценност с друга такава – мандатността“, не може да бъде основание за безкрайно във времето овластяване за изпълнение на правомощия при изтекъл мандат. До момента не е направен и опит за откриване на процедура за избор на членове на ВСС“, пишат Семов, Влахов, Стоилов, Пенов и Фети.
Те отхвърлят аргументите на шестимата си колеги, свързани с отхвърлянето на сходно питане на Иван Гешев и изтъкват, че „ако може да се приеме, че към май 2023 г. изключителната ситуация, с оглед на която Решение №12/2022 г. е постановено няколко месеца по-рано, все още съществува, то към декември 2024 г. такава изключителност със сигурност вече не е налице“.
„В искането е засегнат конституционно значим проблем и Конституционният съд няма основания да откаже да го разгледа. В случая съществува неяснота, под формата на неопределеност и непълнота, произтичаща от една ситуация, която конституционният законодател смята за недопустима – налагане на непрекъснатостта за сметка на мандатността за неограничен период от време. Тази неяснота засяга фундаменталните принципи на конституционно установения държавен ред – народен суверенитет, разделение на властите, върховенство на правото, независимост на съдебната власт“, заявяват петимата конституционни съдии.
Те изтъкват, че произнасянето на КС не само ще допринесе за единството и стабилността на правната система, но и би дало възможност за връщане към мандатността по такъв начин, че непрекъсваемостта да не поставя под съмнение нито демократичния, нито правовия характер на държавата, а демокрацията и върховенството на правото взаимно да се подсилват.
31
Коментирайте
Аз имам въпрос извън темата*(и отговор не чакам), защо вчерашният концерт на Хаваши от 15 часа продължи под час и 40 минути? Започна в 15 и 10 и свърши в 16 и 45-като във времето включвам и аплодисментите накрая. Прекрасен концерт, прекрасна музика, невероятно светлинно шоу, всичко хубаво, но кратко(нямаше антракт, но това не променя нищо). Не знам за от 20 часа как е бил концерта-дали е бил по-дълъг, но лично аз имах билети от месеци на хубави и скъпи места в сектор 2 , вълнението беше голямо, очакванията-изцяло постигнати, но можеше още 3-4 изпълнения да направи още. Публиката много… Покажи целия коментар »
За 150 лв-толкова .
Ситуацията била изключителна когато Гешев пита дали може ВСС с изтекъл мандат да му бие шута, а сега не е и трябва да се тълкува Конституцията за да се каже че сега ситуацията налага да се даде превес на мандатността
Ще умра от смях
Добре че не са приели тезата на този надут пуяк Семов
Мен пък от десетки години ме мъчи друг въпрос:
Защо така завърши Седморката на Блейк и така кофти стана с кораба Либерейтър?
Защото филмът е реалистичен, затова така завърши!
Айде да те видим, като си такъв фен – кой последен умря от Седморката и как?
Май Ейвън беше, но не съм сигурен.
Точно така
Моите спомени са,че Либерейтър гръмна. Всички загиват заедно. Гадна работа.
Но, има вариант, това да е компютърна симулация на Орак и Зен, и да предупреждават Блейк, а не са загинали?
Не. Пропуснал си трети и четвърти сезон
Първият музикален поздрав е изпълнен. Докато стана на 72, колко поздрави ви чакат….
Наздраве
Петимата отх РМС, които считат, че ВСС катко конституционен орган с непрекъсваемост на функциите си, с какво се разлиава от другия ИВСС, за който вече се произнесоха?
Влахов, който се чуди как да замаже лобистките си изцепки, каква ли нова наукообразна екзотика е измислил. Всеки път като се сетя за „единния нормен комплекс“, се прекръствам. Срамните пируети са му запазена марка от едно време.
Всичко точно, една крачка напред и две назад, но добре поне, че не са го разледали, защото така КС щеше да олекне жестоко, особено след отклоняването на искането на Гешев, което тогава трябваше да бъде разгледано по същество, а не да се преструват, че е под нивото им да отговарят на отиващ си разжалван от обществото и политическата класа главен прокурор. За съжаление обаче късогледото, с нотки на революционност, мислене с е пуснало своите корени и този колективен орган от висш ранг, отчитайки привеждането на довод,че към май 2023 г. изключителната ситуация, с оглед на която Решение №12/2022 г. е… Покажи целия коментар »
Снимката е илюстративна – илюстрира какво представлява днес КС на РБ: празен от здрав разум!
След тези определения, няма друга възможност за тълкуване, че приетото за ИВСС се отнася и за ВСС, както и за всички органи с изтекъл мандат. Просто няма!!!!
Ма чакайте бе. Деси може ли да го запомни това
Даже го е написала, като докладчик!
С две думи ошамари и Герб и ПП, които я избраха..найс
Ти така си мислиш? Този отговор идеално устройва „питащите“ от Герб. ВСС и ИВСС се бетонираха за още дълго време напред
Нетърпимо е цялото състояние на съдебната система
Идеално е състоянието на съдебната система. Наплива при конкурсите е огромен. Интерес огромен. Това е доказателството. Страните като не са доволни, да ходят да живеят и работят в друга държава на ЕС и там да се съдят. Че да видят колко е хубаво и бързо
А така
Каква е тая дивутия бре. Абе Коледа идва бе
Пълно мазало
Какво ще правим не знам. Ах ужасен ужас
Чудна работа
Глупости
Когато говорихме за фактическа „узурпация“ на държавна власт, някои четяха и препосваха статии, включ. и тук на иначе уважавани бивши конституционни съдии. Когато говорихме, че в една демократична държава не може да се градят „имагинерни“ мисловни конструкции като „непрекъснатост на държавната власт“ и те да „проломяват“ мандатността на конституционно установени органи – това е христоматиен пример за „узурпация“ на власт (в Путинова Русия, Беларус, Иран, Северна Корея, ЧАД, Мали… това се наблюдава). Когато говорихме…, други постановяваха решения в пряко противоречие с основополагащи принципи на ДЕМОКРАТИЧНАТА ни Конституция. Днес вече не говорим, а констатираме безпомощността на КС на РБ да защити… Покажи целия коментар »
Давате ли си сметка, че наличието на СЕС е противоконституционно, а решенията му нищожни?
Ама тия сериозно ли?