Заседанията на комисиите в НС засега ще водят председателите им в предишния парламент, но без правната
Заседанията на комисиите в Народното събрание да се ръководят от посочен от председателя на парламента техен член, гласуваха днес депутатите. Това беше записано в правилника им (текста на решението виж тук), но на практика парламентарният шеф Росен Желязков няма да определя всеки път кой да води заседанието на всяка комисия, а тази задача ще бъде възложена на председателите на комисии в предишното НС.
Тази договорка обаче няма да влезе в ход за Комисията по правни въпроси, тъй като шефът ѝ в предишния парламент Радомир Чолаков от ГЕРБ заяви, че не желае да поеме тази функция.
Чолаков излезе на трибуната и обяви: „Аз не желая да председателствам правната комисия. Не желая да съм председател в момента, в който се приемат измененията в НПК“, визирайки промените за наказателната отговорност на главния прокурор.
Акад. Николай Денков от ПП-ДБ заяви, че правната комисия трябва да бъде извадена пред скоби и да бъде избран неин председател. Причината за това е джентълменската договорка между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ втората по големина парламентарна група да получи за три месеца председателството на правната комисия, а Росен Желязков от ГЕРБ да ръководи Народното събрание. По неофициална информация за шеф на правната комисия е готвен 30-годишният адвокат Стою Стоев от ПП.
Освен това Денков предложи бившите шефове на комисии да водят само първото заседание на комисиите, за да може това да е стимул за избор на постоянни техни ръководства, като посочи, че те може да бъдат избрани на квотен принцип.
Мнозинството в НС обаче не даде правомощието на председателя на НС да определя водещите на заседанията на комисии еднократно, а на практика за неограничен период – докато пленарната зала гласува постоянни ръководства.
Правната комисия ще се състои от 23-ма членове. Седем от тях са представители на ГЕРБ – Анна Александрова, Радомир Чолаков, Бранимир Балачев, Десислава Атанасова, Марин Маринов, Ралица Ангелова и Рая Назарян.
От коалицията ПП-ДБ влизат шестима депутати – Стою Стоев, Мирослав Иванов, Петко Кьосев, Радостин Василев, Людмила Илиева и Надежда Йорданова.
„Възраждане“ ще има четирима членове в комисията – Петър Петров, Златан Златанов, Цвета Рангелова и Маргарита Махаева.
ДПС ще е с трима представители – Хамид Хамид, Ертен Анисова и Гюнер Ахмед. БСП с двама – Смиляна Кръстева и Мая Димитрова и човекът на ИТН ще е Гроздан Караджов.
Засега не е ясно кой ще е председател на правната комисия.
Според правилника на парламента Комисията по конституционни въпроси се състои от 12 народни представители – по двама от всяка парламентарна група. Но днес бяха запълнени само девет места, като ИТН не изпрати свои представители, а БСП излъчи само един.
Така в състава на комисията влизат Екатерина Захариева и Радомир Чолаков (ГЕРБ), Никола Минчев и Атанас Славов (ПП-ДБ), Златан Златанов и Иво Русчев („Възраждане“), Гюнер Ахмед и Мустафа Карадайъ (ДПС), както и Мая Димитрова от БСП. В предишното Народно събрание неин председател беше Атанас Славов.
Заседанията на комисиите, които преди бяха ръководени от представител на „Български възход“, които сега не са в парламента, ще бъдат водени от представител на ИТН.
Без комисии няма как да започне законодателната работа на Народното събрание – няма как да се приеме нито бюджет, нито законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост, за голяма част от които, включително за промените по отношение на главния прокурор, двете най-големи партии обявиха подкрепа.
23
Коментирайте
Веднага си представям Стою Стоев като председател на правната комисия. Едвам завърши НБУ с 1 година стаж.. Голям смях. Ама такива са им кадрите. Замислям се дали има юрист в НС, който да не е адвокат, освен един нотариус от Дряново, който считат, че е корифей. И тези ще правят съдебна реформа. Я да видим кой от тях е виждал истински съдебен процес, истинско разследване, а не по телевизията.
Няма кадри за системата, навремето бягаха от упражнения – не че нещо – ще научиш толкова – ама все пак.
Пълна неяснота, специално – техниката на изработване на закони е толкова трудна – че на практика – това е калъп за поведение.
За да станеш член на регионален адвокатски съвет законът изисква 10 години юридически стаж, обаче можеш да станеш член на Правната комисия в Народното събрание и дори да я оглавиш с 1-2 години юридически стаж?! Следователно Стою Стоев не може да участва в управителните органи на н-ската адвокатска колегия, но може да дава правни становища и да одобрява законопроекти?! Ако трябва да взема аргумент от старото римско правило „който може много, може и малко“, значи който не може малко, не може и много. Очевидно Стоев, израснал в семейство на приватизатор и нотариус, завършил как да е НБУ, е щастливо изключение… Покажи целия коментар »
И после като кажат имаме кадри – къде са?! Хора без стаж или със стаж в НПО, никога не ходили на конкурс ще реформират съдебната власт, с нищо не доказали, че могат. От този кръг всичките са такива, затова и бившата министърка като отиде да сваля ГП, правеше ПР, нагли усмивчици и пропаганда, а като и казах дайте доказателства, ами нямам стоеше и се усмихваше.
Да затварят и този цирк!
В кариера на Стоев има кратък адвокатски опит в кантората на татко му – той започва да практикува през 2019, но скоро след това му се отваря възможност да замени адвокатската кантора с депутатската банка. Поглед към родословието на младежа дава някаква яснота как може да се обясни стремглавата му кариера. Негов баща, оказва се, е един от надзорниците в Агенцията за приватизация от времето на НДСВ Теодор Стоев, който е бил консултант при сделките на френската фирма „Мекамиди“ за каскадите „Санданска Бистрица‘ и „Пиринска Бистрица“. Слагането на консултант по енергийни сделки за надзорник на приватизацията предизвика скандал през 2001… Покажи целия коментар »
Те повечето от този кръг са така, Божанката и той има невероятен юридически стаж във фирмата на баща си, Христо Иванов няма какво да се коментира, Атанас Славов се представя като адвокат от гражданския сектор, само че май май е само за представяне, Атанасов е бил практикуващ юрист, но като вижда, че политическата банка е по-сладка почва да се занимава само с това и пропаганда, тези хора са реформаторите на съдебната власт.
Джентълменската им договорка е такава само на думи явно.
Кога ли ще започне законодателната работа на Народното събрание?
Като гледам как се контрират, май няма да е скоро.
Пънла каша. Нещата няма да се оправят скоро.
Борисов се изпляскал, че ще има лидерски дебати, само когато всички узреели, че трябва подкрепят първия мандат. Това са само притискания и натиск и шантаж от ГЕРБ. Еми не, не трябва да ви подкрепят!
Радомир Чолаков като че ли бяга от отговорност.
Е, нали измененията засягат Гешев!
Днес ще ни информирате ли нещо за каскета. Още не сте. Домъчняло ни е. Не мога да го преживея и нямам идея трите почивни дни как ще ги изкарам.
Като иде да изрази съболезнования в книгата, която е отворена в посолството на Сърбия ще ни кажат веднага какво е казал и къде е бил. Спокойно
Петък е, хапвам си китайско, като животно направо от тенджърата и съм си налял. Еми не ме интересуват тия малоумщини в НС.
ГЕРБ излъгаха ПП да предложи кабинет и после му се фръцна. Това са глупости. Защо втората сила трябва да показва кабинет, преди първата, която ще получи мандат
И първата и втората политическа сила ще ни вкарат в гляма криза лятото и есента.
Определено положението не става по-добре от това, което виждам
Нито на ДБ и ПП нито на ГЕРБ им пука за държавата. Това е горчивата истина.
Чудят се каква глупост да измислят
Жалкото е, че „съдебните реформатори“ не питат действащите съдии, прокурори, следователи, разследващи полицаи, хабилитирани лица, вл. и адвокати със сериозен опит, но без обвързаности с подсъдимите милионери. Всеки действащ юрист знае, че основният проблем на правосъдието на е Гешев, а ненужно формализираните процедури, особено в НПК. Те водят до парадокса дело с 5 подсъдими и 5 защитника да се влачи по 5-6 години само на една инстанция, а съдът да съобразява служебния си график със свободното време на защитниците. Ама трябва да си съдия, за да го видиш, а не да си всезнаещата Лена Бориславова и компания аматьори.