Едва 86 адвокати са поискали от ВСС вписване на имейлите им за електронни съобщения
Едва 86 адвокати са подали заявления във Висшия съдебен съвет за вписване на електронен адрес, на който трябва да получават е-съобщения по дела. Това става ясно от отговор от ВСС след запитване на „Лекс“. Адвокатите в страната са около 15 000.
Според §152 от Преходните и заключителни разпоредби на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) в шестмесечен срок от обнародването на промените в него адвокатите трябва да заявяват пред съвета „обстоятелствата, подлежащи на вписване, съгласно чл. 137, ал. 2“.
Въпросната разпоредба гласи: „Съобщенията до административните органи, органите на съдебната власт, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, организациите и адвокатите се връчват на посочения в производството пред административния орган електронен адрес, освен ако по делото не посочат друг електронен адрес. Ако не са участвали в производството пред административния орган, задължително посочват електронен адрес съгласно Закона за електронното управление или електронен адрес съгласно чл. 360е, ал. 1, т. 7 от Закона за съдебната власт, на който могат да се изпращат електронни изявления от органите на съдебната власт“.
Мащабните промени в АПК бяха обнародвани в Държавен вестник на 18 септември 2018 г., което означава, че срокът за подаване на заявления от адвокатите е изтекъл на 18 март 2019 г.
Самият ВСС пък има срок до 10 октомври т.г., в който трябва да осигури техническа възможност на адвокатите, за да може техните електронни адреси да бъдат вписани и да получават електронни съобщения, подписани с е-подпис.
За да стане това, главният секретар на съвета е сформирал работна група, която е изготвила конкретни предложения. На 1 април 2019 г. комисията „Професионална квалификация и информационни технологии“ е изпратила писмо до председателя на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) за това дали е възможно използването на разработената система за Електронно връчване (е-Връчване) за съобщения по ЗСВ и интегрирането ѝ с Единния портал за електронно правосъдие. На този етап обаче от ДАЕУ все още не са отговорили, обясниха от ВСС.
Същевременно комисията е възложила на главния секретар на съвета да създаде организация за получаване и обработване на заявленията на адвокатите. Отправила е и запитване до председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков за това доколко административните съдилища използват Единната деловодно-информационна система и дали имат готовност да се свържат с Единия портал за електронно правосъдие чрез нея. От отговора, изпратен от ВСС, не става ясно дали е получен такъв от председателя на ВАС.
Преди малко повече от месец ВСС поиска удължаване на срока в съдебния закон за въвеждането на електронното правосъдие. Сега е предвидено това да стане на 10 август т.г., но съветът предлага да е от 1 януари 2021 г.
5
Коментирайте
А дали проблемът не е и в техническата неграмотност на адвокатите?
Въобще не се знае тази система кога и как ще се интегрира с Единния портал за електронно правосъдие.
Сигурно, щом от ДАЕУ и ВАС се бавят толкова с отговорите.
Това ми прилича на бойкот. Тъжна статистика.
Съдийските организации не се записали в съвета, адвокатите не си дали мейлите… някой следи ли ги тия изменения в нормативните актове изобщо? Или ПЗР никой не ги чете…