Европейският съюз на съдебните служители подкрепи исканията на българското сдружение за промени в съдебния закон

Най-голямата професионална организация на съдебните служители в Европа – Европейският съюз на съдебните служители (EUR) подкрепи законодателните предложения на Сдружението на администрацията в органите на съдебната власт за промени в проекта за нов Закон за съдебната власт. Това става ясно от официална позиция, изпратена днес от Валтер Шоки, президент на EUR, до Александър Николов, председател на УС на САОСВ.
Предложенията на сдружението са свързани с искания за подобряване на статута на съдебните служители – отмяна на ежегодните декларации за имущество и доходи, възможност за работа на втори трудов договор при липса на конфликт на интереси, повишаване на професионалната квалификация, начина на атестиране и кариерно израстване, стабилизиране на размера на трудовите възнаграждения и др.
„Предложенията на българските ни колеги са важна стъпка към укрепване на съдебната система чрез осигуряване на справедливи условия на труд, засилени професионални гаранции и по-голяма институционална ефективност. Целта им е да хармонизират българската правна рамка с утвърдените европейски стандарти“, се заявява а в позицията на ЕUR.
От европейската професионална организация призовават Народното събрание на България, Министерството на правосъдието и всички заинтересовани страни да обърнат необходимото внимание на предложенията на сдружението и напомнят, че съдебните служители имат незаменима роля за поддържането на върховенството на закона, достъпа до правосъдие и цялостния интегритет на съдебната система.
В Европейския съюз на съдебните служители членуват представители на администрациите от 15 държави от ЕС.
Законодателните предложения на САОСВ са изпратени в Министерството на правосъдието и до ръководствата на всички парламентарно представени партии в настоящото Народно събрание.
19
Коментирайте


Прави са си хората. Има служители с доста ниски заплати. Може да имат нужда от втора работа.

E, напълно нормална реакция.

Toва с ежегодните декларации за имущество и доходи е пълна глупост!

Деее..а, и НАГЛЕЦИТЕ , МНООГО СТЕ ДОЛНИ!!!🤮🤮🤮😡😡

Пълни глупости

Усточива демокрация нямаме тука

Европа ни подкрепя. Ма с такива чукундири като Пеевски и Борисов чакай да имаме нормална правосъдна система

Браво на ЕС. Ама тука сме булгаристан

ЕС ни подкрепя да имаме демокрация. Ама…

Дреме им за нас.

Хайде да видим какво ще стане първо

Пълно мазало братче

Надявам се, че Европа ще ни помогне да имаме нормялна демокрация

Искаме нормалност

Ако ще работят по втори трудов договор да им отпадне статута на държавни служители с ранговете и т.н. Иначе и аз искам да мога да работя допълнително. Имам квалификации и дипломи, които нямат нищо общо с правото и няма да съм в конфликт на интереси. Иначе декларацията са огромна тъпня – и за тях, и за магистратите. Още е налице безумието магистрат да декларира доходи и имущество на съпруг – последният е друг човек и никой не е длъжен да знае тези факти за него, че и да ги декларира. Това е измислено от човек с акъл на кукумявка. В… Покажи целия коментар »

Някои от исканията им са резонни, но ако ще работят на втори трудов договор, декларациите за имущество и интереси би следвало да останат само за тях и няма да е зле да им премахнат бонусчето за дрехи, което никак не е малко и се полага на всички служители, като се почне от чистачката и се стигне до деловодители и съдебни секретари.

Може би е за сметка на мижавите заплати,които вземат посочените от вас служители.

Нищо против заплатите на административния персонал да бъдат увеличени с размер, съответен на отговорностите и натовареността, за да бъдат намалени диспропорциите в системата но не и сантиар да получава 4к за облекло, това просто не е нормално, защото целта на тези средства очевидно е друга.
Местят една папка от един съд на друг и – това е за цял ден.