Представители на Европейската прокуратура са влезли в държавната компания „Булгартрансгаз“ тази сутрин, съобщи бТВ.

Според МВР достъпът е осигурен за разследване, свързано с турската газова компания „Боташ“. Европейската комисия проверява дружеството от няколко седмици. За акцията потвърди в профила си във Фейсбук и депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев.

По-късно днес пък се появиха информации, че разследването е свързано и със сигнали във връзка с разширението на газохранилището в Чирен. Mediapool съобщи, че става въпрос за сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за увеличение на капацитета на газохранилището. Проектът се осъществява с европейско финансиране. Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) предостави на „Булгартранссгаз“ грант от 78 млн. евро за безвъзмездното финансиране на разширението на „Чирен“.

От Европейската прокуратура на този етап не съобщават подробности за разследването.

България сключи сделка с „Боташ“ чрез „Булгаргаз“ при служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 година. Тя е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г.

Договорът задължава „Булгаргаз“ да резервира и заплати преносен капацитет на граничния пункт Странджа-Малкочлар, припомня „Сега“.

„Булгаргаз“ очаква да си осигури газ по турски тръбопроводи или терминали за втечнен природен газ, който турският оператор „Боташ“ ще доставя на границата с България по Трансбалканския маршрут. Половината от общия наличен капацитет, или 53,2 GWh/ден е резервиран от „Булгаргаз“. Останалата половина е запазена за „Боташ“, който може да я предоставя и на трети страни.

За срока на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2.34 млрд. долара, независимо дали ще получава газ, или не. Досега страната ни не е получавала газ по тази сделка, но изпълнява финансовите си задължения.

Анкетна комисия в Народното събрание разследва договора и стигна до заключение, че изпълнението му може да доведе до фалит на „Булгаргаз“. Становището на комисията е, че „Булгаргаз“ трябва да предоговори клаузите.

Европейската комисия също започна разследване заради съмнения, че сделката нарушава правилата на ЕС.

Преди седмица стана ясно, че представители на „Боташ“ пристигат у нас на 15 август за преговори за предоговаряне на условията в договора.

31
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Проскубания бухал
Проскубания бухал
14 август 2024 12:25
Гост

Абе работата с тая нивина стана малко като оня виц за Пешо (Булгаргаз), който спечелил (било извършено престъпление) Волга (за нарушаване на санкциите срещу Русия) от лотарията, ама не било Пешо, а Гошо (Булгартрансгаз) и не Волга, ами Москвич (хранилището в Чирен) и не го спечелил, а го били блъснали (само го разследвали).

П.С. Благодарим на Мирчо Ивчев за потвърждението на адекватната (дез)информация, все пак не му е за първи път да спуска опорки, а се е доказал с гръмките си твърдения като с изтребителите Ф16 от Нидерландия.

Проскубан бухал
Проскубан бухал
15 август 2024 15:34
Гост

Влезли, а с колко пари ще излязат? Измежду тези европрокурори има такива, които изпълняват поръчки и обичат парите и далаверите, а са и близки с хора около Б.Б.

Калина Андролова
Калина Андролова
13 август 2024 18:56
Гост

„виждам, че Росен Христов отново е пуснат от Радев да обикаля и да обяснява, че договорът с БОТАШ е феноменален. Радев е строшил телефоните на своите добре облажили се кукли, като им е дал напътствия да наводнят медиите с лъжлив пиар за БОТАШ, върху който и досега президентството инатливо паразитираше. Много е хубаво, когато си сгрешил, да не започваш да покриваш грешката си по този елементарен начин. Казвайки обратното на истината! Защото се омазваш целия. Радев просто трябваше да осъзнае каква щета е постигнал за държавата и да спре да кара хората си да поливат безспирно бензин върху дръвцата, тоест… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 17:51
Гост

Май нечии кирливи ризи ще излязат наяве с назначаването на шефа на Мет за шеф на Булгаргаз. Гиди русофилски жълтопаветници.

Мунчо включи „метачите“ от БНР и Дневник… Боташ е манна небесна…

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 16:29
Гост

Май не става въпрос за договора с Боташ,а за разширението в Чирен, което е финансирано с евро средства.

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 16:08
Гост

Никъде не прочетох,че по този договор са изплатени пари от еврофондове. Това автоматично поставя въпрос за компетентността на евро прокуратурата и използването й за бухалка.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
13 август 2024 16:29
Гост

Мдам, ама нали трябва да се поупражнят да оскубят малкото останали пера на Бухала, а даже той си направи труда да провери кои са компетентните органи, следящи за спазването на санкционния режим, наложен върху Руската Федерация, и не, не е европрокуратурата, която е длъжна (предизборно) да извърши проверка по подадения сигнал и в чиято компетентност попадат преимуществено финансови измами, пране на пари и др., ощетяващи бюджета на Съюза, a национални институции с вменени им съответни функции правят това.

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 17:19
Гост

Бухала вече „хвръкна“ и на наднационално ниво – браво, това и доцент Денев от „Двойникът“ не е постигал. Без да знае нито един факт от тази проверка на ЕП, вече ни изясни дали тя – ЕП, притежава материална компетентност да разследва, вкл. и със съмнения за извършени правонарушения с договора, сключен с Боташ, респ. за нарушение на санкциите. Не само съответният Регламент, а някои други актове определят материалната и териториалната компетентност на ЕП. Но аз не съм такъв „международник“ като Бухала и не мога да правя винаги „стойностни коментари, макар и да не ги споделям“.

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 17:39
Гост

Ето че като потърсих информация, може да се установи – на първо време, за какво е тази проверка, макар и да е в „соросоидско“ издание (може би Бухала няма вяра на „соросоидите“-либерали). Медиапул: “ Независими един от друг източници на Mediapool сочат две основни причини за акцията на Европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ – разширението на газохранилището в „Чирен“ и сделката на „Булгаргаз“ с турската компания БОТАШ. Сделката с БОТАШ е свързана не само с осигуряване на капацитет на турски терминали за втечнен газ за българското дружество, но и дава достъп на турската компания до българската преносна мрежа. Така БОТАШ получава… Покажи целия коментар »

Някой
Някой
13 август 2024 15:03
Гост

Румен Радев, Гълъб Донев и Росен Христов са отговорни за „договора“ с Боташ.

Киро Канадеца и Асен Василев са отговорни за дерогацията на Лукойл.

Иван Костов е отговорен за продажбата на Нефтохим на Лукойл с лъжата, че преработва само руски нефт.

Енергетиката на Б-я беше спасена от Джемкорп с управа от Внешторгбанк, но от VTB не можа да бъде спасена.

Кокошки
Кокошки
13 август 2024 14:43
Гост

А кокошки дали са търсили там?
Всичко е ала-бала…

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 14:23
Гост

Пътни експерти хванаха депутатски автомобил да засича и избутва други коли от пътя https://news.bg/bulgaria/patni-eksperti-hvanaha-deputatski-avtomobil-da-zasicha-i-izbutva-drugi-koli-ot-patya.html

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 13:39
Гост

А какъв газ преминава през България от запазения капацитет на Боташ за трети страни:
А. Турски (руски);
Б. Азербайджански (руски) и
В. Руски
Имаме участник, познал верния отговор: „Проскубания бухал“
Да поясна – България е в ЕС, а ЕС е наложил санкции на Руската Федерация. А третите страни са освен Северна Македония Унгария и Австрия.

Димитров
Димитров
13 август 2024 13:29
Гост

Дано предоговарянето на условията в договора а са в наша полза.

Кирил
Кирил
13 август 2024 13:28
Гост

Не е редно сделката да нарушава правилата на ЕС.

Геро
Геро
13 август 2024 13:27
Гост

А, иначе България изпълнява финансовите си задължения!

Бисер
Бисер
13 август 2024 13:27
Гост

Ама в замяна не получава нищо.

Птичка
Птичка
13 август 2024 13:26
Гост

Пиджън Донев е посгафил май

Калинов
Калинов
13 август 2024 13:26
Гост

Щом и турците са съгласни да се предоговаря договора, значи не е на добре работата

Моллов
Моллов
13 август 2024 13:25
Гост

Време е Кьовеши да се намеси

Съд
Съд
13 август 2024 13:24
Гост

Да става ясно кой прав и кой крив, че не се търпи това

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 13:23
Гост

Да се разследва! Резултатите ще са обективни и ще се спре със спекулациите

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 13:21
Гост

Пак среднощни полюции на румънката и бивши от РП.

Мики
Мики
13 август 2024 13:20
Гост

Ще чакаме повече информация по случая.

Лозан
Лозан
13 август 2024 13:21
Гост

Това надали ще промени нещата.

Аноним
Аноним
13 август 2024 13:10
Гост

Ами, като имат достатъчно данни, като са образували ДП, какво им пречи да правят претърсване и изземване, все пак да не правим предварителни заключения, етапа е ДП, до акт на съд има време, до оконачелен акт още повече. Сега разбира се ще се използва за политическа пропаганда, но то кое ли не се използва!

Проскубания бухал
Проскубания бухал
13 август 2024 12:45
Гост

Няма лошо да се разследват потенциално порочни сделки или такива увреждащи сериозно националния интерес, така че намесата на Европейската прокуратура от една страна е добро за държавата като цяло, но от друга, отново изпадаме в незавидната ситуация да ангажираме (доносничейки срещи собствените си институции) външни фактори да решават собствените ни проблеми под претекст за наличие на трансграничен елемент, и после данните от разследването да се ползват главно за вътреполитическа консумация. П.С. Обстоятелството, че лицето И.М., което по настоящем е извън парламента е в състояние да потвърди данни, касаещи официални европейски органи е не само смущаващ, но и поражда обосновано предположение… Покажи целия коментар »

Проскубан ум
Проскубан ум
13 август 2024 12:55
Гост

България е член на ЕС от 17 години, но Европейската прокуратура, за създаването на която България е един от инициаторите, е „външен фактор“. Що не си пишете коментарите в Труп, Плиц и Блик, където хигиенните и интелектуалните качества на читателите ще са ви съптветни?

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 13:04
Гост

Аз ще отговоря – защото трябва да се троли (по всяка тема „проскубани мисли“), т.е. да се говори винаги в „негативна конотация“ за Европа, Европейския съюз, за всичко, що е либерално или може да накърни „консервативните“ му възгледи и „проскубани мисли“. С едно изречение – „отново смислен коментар на Бухала, ама не го споделям“!

Проскубания бухал
Проскубания бухал
13 август 2024 13:23
Гост

По принцип нямам навика да навлизам в излишни обяснения, но написаното от мене е юридически издържано в достатъчна степен, тъй като дори във от Вашия коментар става ясно, че понеже България е участвала в учредяването на тази по същество наднационална институция, двата правни субекта са обособени организационно, не се припокриват и властта на втория произтича от суверенната воля на първия, а за „капак“ е налице и строго определена материална и териториална компетентност на европейската прокуратура, явяваща се „външен фактор“ в конкретното облигационно отношение между частните компании, в контекста на свободата на договаряне между търговски дружества и в по-широк план на… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
13 август 2024 13:31
Гост

Нищо правно не видях в нито един от двата поста – „доноснически“, „лицето, което е извън парламента“, „преди изборите у нас“. По политическо от това е само ако кажете, че изначално този проект е бил печеливш, макар и България да губи всеки ден по 500000 долара. А това е доказано – без да ползваме газ по тази тръба, България трябва да заплаща тази сума на турска (автономен частен правен субект, ама държавен) компания. А може би трябва да прочетете повече – напр. газът, който се купува от Гърция, е с около 40% по-евтин от този, който е договорен с Боташ.… Покажи целия коментар »