От 1 януари 2025 г.
Вещите лица вече ще получават 3,5% от минималната заплата на час и 150 лв. за нощувка
От догодина за всеки действително отработен час на вещото лице ще се плаща възнаграждение от 3,5% от минималната работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата. Това предвиждат промените в Наредба №Н-1 от 2023 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, които са обнародвани днес в „Държавен вестник“.
Измененията (всички промени виж тук) предвиждат и сериозно увеличение от 50 лв. на 150 лв. на сумата за нощувка, която се плаща на експертите.
Що се отнася до почасовото възнаграждение, което в момента е 3% от МРЗ, от министерството посочват: „От 1 януари 2024 г. минималната месечна работна заплата за страната е 933 лв. и предложеното увеличение на възнаграждението отговаря на общите принципи за пропорционалност, разумност и предвидимост“.
Освен това за първи път се регламентира срок за изплащането на парите за пътни, дневни и квартирни и чл. 19, ал. 2 от наредбата вече предвижда: „Пътни, дневни и квартирни пари се заплащат за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал, в едномесечен срок, считано от разпореждането на органа за изплащането им“.
С измененията в наредбата срокът за изплащане на възнаграждението на вещото лице за извършената експертиза, както и разходите му за материали, консумативи, технически средства и т.н., се намалява от 60 дни на 30 дни от приемането на експертизата.
Увеличава се и сумата, която вещото лице получава, когато се яви на делото, но то бъде отложено по независещи от него причини. В момента, освен разходите си, експертите получава 20 лв. за това явяване, а се предлага да вземат 40 лв.
Облекчават се процедурите по вписване на вещи лица, като се предвижда служебно установяване на съдебния статус на кандидатите – български граждани, придобита след 1 януари 2012 г. образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и „магистър“ и др. Едновременно с това се въвежда и работещ механизъм за навременно отписване на починалите вещи лица.
Актуализират се и класовете и видовете съдебни експертизи, като например се добавят съдебномедицински експертизи за „идентификация на личността, включително и при изследвания за родителски произход, чрез серологични, ДНК, морфологични, морфометрични и други анализи‘‘ и „криминалистична експертиза на облачни пространства“.
Изрично е предвидено, че наредбата ще се прилага и за специалисти, назначени от органите на съдебната власт, на досъдебното производство и по изпълнителни дела, които не са включени в списъците с вещи лица. Законът за съдебната власт е предвидил назначаване на специалист при необходимост и до това обикновено се стига, когато предметът на експертизата изисква изключително специфични познания.
27
Коментирайте
Редно е да има механизъм страните да обжалват определеното възнаграждение за вещото лице, когато се плаща от страните. В момента възнаграждението е необжалваемо, дори и да е над размерите по тази наредба. Би следвало -ако РС определи възнаграждение, и страната не е доволна размерът му да може да се оспори пред горен съд, само в частта за определеното възнаграждение. Ама как така някой друг ще се разпорежда с чуждите пари.
За качеството, което дават вещите лица възнагражденията им са прекалено високи.
Води се дело за развод, по инициатива на мъжа.
Съдията пита:
-Господине, защо искате да се разведете?
Оня отговаря:
-Ами жена ми е рижа отдолу.
-Това не е повод за развод!
-Знам, но целия квартал ми се смее.
Това обяснява много неща. Ето защо експертизите се бавят по 2-3 години. Не е ли редно да е да кажем една средна заплата към момента на заявяване на експертизата, но мангуните се плащат след свършена работа. Така след 5 година инфлацията ще му е изяла парите и ще бърза да свърши в кратки срокове
Крайно време беше.
Явно доста закъсаха за вещи лица.
Е, при това заплащане.
При това заплащане няма как! Дори и такава промяна се случва с много работа и позиции!
Мога само да цитирам:
“Дела, дела и пак дела!“
Няма лошо да се регламентира размера на възнаграждението, но това дали е съобразено при обсъждане бюджета на съответните органи, които назначават експертизите- МВР и съдебна власт. Дълбоко се съмнявам
Тези органи отдавна знаят, какъв е/ще е размерът на МРЗ.
Да съобразяват тези органи, които очакват експертна работа срещу жълти стотинки и я заплащат след 6-9 месеца! Точно в съдебната власт 90% от експертизите се заплащат от страните, а не от бюджета на Съда, с изключение на трудовите дела, които са от бюджета на съда! Да няма Закон за вещите лица и експертната дейност имат и много магистрати, които много често подценяват работата на вещите лица и назначават експертизи за смешни хонорари!
Зловещи лица. Разбиват съдби с ала бала шарлатании, обявени за „експертизи“. Например експертизата на подпис, особено ако подписът е завъртулка е висша форма на шарлатания. Пример-съсед на първа инстанция губи апартамент , получил по завещание-подписът бил фалшив, на втора инстанция пък подписът е обявен за истински на тройна експертиза,и в момента е горд собственик на апартамент по завещание. Прекалено много съдът се доверява на тези почеркови експертизи, и на самонарекли се експерти. Почерковата експертиза е субективен алабализъм, няма научна основа-повече вярвам на астрологията и звездите ми го говорят, отколкото на почеркова експертиза. Друг пример-експертизите на дрога. Ето пример, как лаборатория… Покажи целия коментар »
Лицето да си намери платен адвокат!
За случаят от Стара Загора-случаят е потресаващ. Заради сбъркана експертиза 18 месеца невинен е в затвора,а наистина служебния адвокат дава тъпи съвети за признаване на вина, за престъпление, което не е извършено-то служебниците са споразумители, за кво са друго! 18 откраднати месеца, и никакви последици за пишман-експертите сгафили с експертизата. Тоест-виждаме,че дори и експертизата да е невярна, дори и човек да отиде в затвора заради чужда грешка-при експертизата , ако легално вещество бъде обявено за дрога, нищо не се случва. За случая има и статия в лекса: „Невярна експертиза праща мъж за година и половина в затвора за хранителна добавка“… Покажи целия коментар »
Възнаграждението за повече дейности се обвързва с размера на минималната работна заплата и така уж пазарната икономика на България постепенно се превръща в командно-административна такава, но в по-мек вариант, защото отгоре трябва да изглежда, че сме капиталисти. Дано поне тези увеличения ускорят процеса по намиране на експерти и изготвяне на заключения, защото една от основните причини за протакането на делата е нежелание на специалистите да работят и губят времето за жълти стотинки.
Браво!
Чудесни новини за заинтересованите лица.
За мен правилно решение
Успех в бъдещото намиране на вещи лица.
Да, понеже се закъса и няма вещи лица. На никой не му се занимава.
А, вещо лице до 150 лв на нощувка, а магистрат до 250 лв. Евала.
А според Вас къде трябва да остане да нощува някое вещо лице? Кога за последен път бяхте в хотел? Не е редно вещите лица да финансират възложената им работа и да спят при пътувания в мизерия, заради пропуски в Наредбата!
Желая им голям успех на вещите лица.
Нормално е да се увеличат нощувките. Не са пипани от бая време
Браво за увеличението
Ами хонорара за адвокатите от страните бре умнико? Ще го договарят ли?