ВАС сезира Конституционния съд за заплатите на медиците и приоритетните болници
Върховният административен съд (ВАС) е отправил искане (виж тук) до Конституционния съд да се произнесе дали противоречат на Конституцията текстове от Закона за здравното осигуряване, които регламентират минимални възнаграждения за лекарите и сестрите в болниците и допълнително финансиране за приоритетни лечебни заведения и такива в труднодостъпни и отдалечени места, съобщи “Медиапул”.
Искането на ВАС е във връзка с дело по жалба на Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружението на общинските болници в България и Асоциацията на университетски болници по повод текстове от Националния рамков договор (НРД). Оспорваните текстове се отнасят до задължението на болниците, работещи с НЗОК, да осигурят на персонала си минимални възнаграждения не по-ниски от договорените в Колективния трудов договор в сектора.
Оспорват и текстовете в НРД, с които се предвижда допълнително финансиране за възнагражденията на медиците в болници, които са приоритетни или са в труднодостъпни и отдалечени райони.
Тъй като атакуваните пред него текстове от НРД почиват на разпоредби на Закона за здравното осигуряване, ВАС поставя пред КС въпроса: Налице ли е несъответствие на разпоредбите на чл. 55, ал. 2, т. 3б и т. 3в от Закона за здравното осигуряване с текстове от Конституцията.
Според ВАС оспорените разпоредби противоречат на принципа на правовата държава, залегнал в Конституцията и по-конкретно държавата да се управлява с ясни, точни и непротиворечиви нормативни актове и при осигуряването на равни права на гражданите и юридическите лица.
Съдът посочва, че законодателят обаче, не е регламентирал ясно какви са критериите за „отдалечени райони“.
„Не става ясно защо, ако лечебното заведение се намира в „отдалечен район“ или е единствено в общината, но населеното място не е в труднодостъпен район, НЗОК следва да осигурява финансиране“, пише ВАС.