Съдебните изпълнители, изпълнявайки своите задължения да привеждат в изпълнение всеки изпълнителен лист, издаден от съда, са поставени в ситуация да поемат върху себе си всички негативи от несъвършената правна уредба и злоумишленото възползване от нея на отделни лица.

Това заявяват от Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) по повод на случая с 90‑годишната Янка Ушколова. Тя щеше да загуби дома си след решение на арбитражен съд, че починалият ѝ син дължи огромна неустойка по договор.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев разпореди проверка и обяви, че ще предложи промени в законодателството срещу т. нар. арбитражи-копърки, за които тя е установила, че работят за имотната мафия. Освен това той поиска ЧСИ Галин Костов, на когото е било възложено принудителното изпълнение срещу Ушколова, да бъде временно отстранен от длъжност, лишен от право да упражнява професията за една година и глобен с общо 50 хил. лв.

Камарата на ЧСИ съобщи днес, че е е извършила цялостна проверка на действията на Галин Костов. „В резултат на проверката са установени процесуални нарушения, които в същността си не са довели до реално увреждане на длъжника и държавата, в качеството ѝ на присъединен по право взискател и са по-скоро формални“, посочват от там.

Част от нарушенията на ЧСИ, които се сочеха от министъра, бяха неправомерно приемане на адвокатски хонорар в размер от 75 хил. лв. и неуведомяване на държавата в лицето на НАП. По информация на „Лекс“ по отношение на хонорара съдебният изпълнител е изискал доказателства за реалното му плащане, а не е присъединил държавата като взискател, тъй като негова проверка е показала, че възрастната жена – длъжник по изпълнителното дело, няма задължения към нея. Срещу Ушколова не са извършени никакви изпълнителни действия.

От камарата съобщиха, че са получили писма от адвокатите на възрастната жена, „които изтъкват, че съдебният изпълнител е направил всичко възможно по закон, за да им съдейства при упражняваната от тях защита на длъжника“.

„Съдебният изпълнител дължи подчинение и изпълнение на всеки един съдебен акт, като в случая е бил сезиран с изпълнителни листове, издадени от Софийски градски съд. Той е длъжен да образува и провежда принудителното изпълнение до момента, в който съдът не го спре или отмени.

По повод на тази проверка КЧСИ за пореден път констатира пропуските в законодателството и надзора спрямо арбитражните съдилища, които от една страна позволяват една 90-годишна жена да бъде въвлечена в такова производство, а от друга – изключително много затрудняват правото й на бърза и ефективна защита“, заявиха от КЧСИ.

И обявиха, че приветстват и категорично подкрепят инициативата на министъра на правосъдието за законодателни изменения за арбитражните съдилища. „Готови сме да предоставим незабавно и нашите предложения по отношение на принудителното изпълнение на арбитражните решения, с оглед максимално ефективната защита на лицата, неоснователно оказали се длъжници“, обявиха от камарата.

16
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Боко
Боко
25 април 2025 12:50
Гост

Министър смешник ! Може ли да излизаш и ръсиш обвинения без да си провериш фактите -типично за завършил ЮЗУ или Бургаския СУ

Цветан
Цветан
25 април 2025 12:46
Гост

Интересно какъв ще е резултатът от проверката.

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 11:06
Гост

Хонорар от 75 000 лв. за арбитражно дело? И после изпълнителен лист, хоп и готово – чистички и препрани парички. УМно измислено. ЗМИП ряпа да яде….

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 10:13
Гост

Мамата си е таковало положението

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 12:41
Гост

Чудя се дали НАП ще се сети да поиска справки от съдилища и ЧСИ какви хонорари е обявявал пред тях, и да провери дали евентуално не е надхвърлил прага за задължителна регистрация по ЗДДС? Дали ДАНС ще направи проверка как е платена тази сума, и ако не е преведана по банков път, ще се сетят ли каква е предвидената санкция ? Или министеро се прави на мъж и наказва пред камерите?

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 10:12
Гост

И аз искам промени ама айде де. Къде са

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 10:11
Гост

Абе ше видим как ще стане. Дано стане

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 10:11
Гост

Е хайде де ама надали

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 10:04
Гост

Няма промени

Фен
Фен
25 април 2025 10:00
Гост

Я, да им видим предложенията по отношение на принудителното изпълнение на арбитражните решения.

Михаил
Михаил
25 април 2025 9:59
Гост

Е, добре че са те, та да констатират пропуските в законодателството ни.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
25 април 2025 9:46
Гост

Ох, горките те се подчиняват сляпо на актовете без капка мисъл, защото просто не им е позволено да го правят, толкова злощастни са тези наши съдебни изпълнители и никога не са отговорни, нищо че събират парсата от всяко задължение за своя къртовски, високоинтелектуален и безкрайно разнообразен труд, който не може в никакъв случай да бъде заместен от изкуствен интелект, също като ония нотариалните ударопечатници.

Лозан
Лозан
25 април 2025 9:38
Гост

Този добър хонорар е взел.

Хари
Хари
25 април 2025 9:39
Гост

Ето такива индивиди петнят името на колегите.

Анонимен
Анонимен
25 април 2025 11:30
Гост

Хонорара е за адвокатите. Частните съдебни изпълнители са длъжни щом има изпълнителен лист от някой съд, на който пише, че конкретен човек дължи нещо на някого или на държавата да го уведомят. Човека винаги разбира за това, защото го издирват дават му уведомлението и той се подписва, че е информиран. След това има срок да наеме адвокат и да подаде жалба в съда, че не дължи такива пари или да обжалва всичко, което не му харесва ако има такова желание (дали тази жалба ще мине зависи от съда не от някой друг). От там насетне ЧСИ-тата правят проучвания има ли… Покажи целия коментар »

Стоил
Стоил
25 април 2025 9:37
Гост

Напълно прави са. Защо те да поемат негативите?