Трима съдии са избрани за членове на КАК
Трима съдии бяха избрани за членове на Комисията за атестирането и конкурсите (КАК) към Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет от Пленума на Върховния касационен съд.
Двама от тях са наказателни – Румяна Илиева от Софийския апелативен съд и Николай Николов – от Софийския градски съд. Те и в момента са членове на КАК, но по закон имат право на втори едногодишен мандат и той започва да тече от 15 юли.
Третият избран е Деспина Георгиева от Окръжен съд-Варна, която е граждански съдия. Тя ще встъпи на мястото на Ирина Ганева от ОС-Разград, чийто мандат изтече на 21 юни.
Съставът на съдийската КАК включва четирима действащи магистрати, избрани от Пленума на ВКС – двама със специализация по гражданско право и двама със специализация по наказателно право, и един – избран от Пленума на Върховния административен съд.
На 25 януари ВКС излъчи гражданския съдия от ОС-Варна Наталия Неделчева. Така със сегашния избор професионалната квота в КАК е запълнена.
39
Коментирайте
Е, и?
– Това каква гаранция е, и къде са резултатите от дейността на тази поредна нефелна комисийка, а?
ps. Има само един неидеален разбира се начин, за подбор и оценка на магистрати – изборност и мандатност!
АМИН
Нищо де, те могат да се откажат от участие в конкурсите и няма да има проблем с конфликта на интереси, пък и кой ти ги гледа тези неща. Добре, че са успели да изберат, та да върви работата 99т. тук, 100 т. там. Респект към пленума, че са изпълнили безупречно дълга си!
Избраните за гражданската материя участват в конкурсите за АС и ВКС. После като ви отменят конкурсите няма ВАС да е крив.
Отбелязваме 95 г от рождението на доц. Илия Коларов (1928-1982). Доц. Коларов е роден през 1928 г. в гр. Садово. През 1953 г. завършва “Икономика” във Висшия икономически институт “Карл Маркс”, а през 1955 г. завършва и “Право” в Юридическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. В периода 1954-1956 г. е разпределен за младши специалист в Плановата комисия към ЦК на БКП. В периода 1956-1960 г. е съдия в Пловдив. От 1961 г. е избран за асистент по Вещно право в СУ “Св. Климент Охридски”.
А през 1974 г. е избран за доцент по Гражданско и търговско право във ВИИ “Карл Маркс”. В периода 1976-1982 г. изнася лекции по “Вещно право” и “Международно икономическо право” в ЮФ на СУ “Св. Климент Охридски”. Почива през 1982 г. на 54-годишна възраст.
Поклон пред незабравимия учител!
Бюрокрация, бюрокрация, бюрокрация.
Лошо, мудни и никакво правосъдие.
Бюджетът на съдебната власт расте, пилее и е вече над милиард.
Местенето на съдебното гробище продължава с помощ отвътре.
Eдна драма по- малко.
Истинско чудо е че запълниха квотата.
Браво, отново и само 100 т. за Варна!
По принцип няма много желаещи за там
E, не е кой знае колко привлекателна тази синекурна длъжност.
Когато участваш в конкурс за Апелативен е от полза да се помотаеш в КАК. При такава ситуация желаещи са се намерили, особено като са от Варна.
И защо, точно само заради участие в конкурс за Апелативен ?
А, заради участие в конкурс за Върховен, дали има ?
Няма как да са избрали членове на КАК, които участват в неприключили конкурси за повишаване, зашото ще са в конфликт на интереси, а според въпрешните правила на КАК това е недопустмо.
Успех им желая
А на теб: Честита баня!
Да се надяваме, че това ще е за добро
Не е. Не е за добро.
Ами супер
Лошо Седларов, лошо!
Да, съдиите във Варна наистина са достойни и квалифицирани
Много си сведущ бе чичка! Воайор!
Определено е хубава новина.
Определено е никаква новина!
Наистина, както пишат под мен, цяла Варна може да я вземете в КАК, щом липсват кандидати
Браво Варна, не само КАК целият ВСС трябва да бъде от Варна! Най-добрите, достойни и квалифицирани съдии са от морската ни столица.
Като няма други кандидати и цяла Варна може да дойде в КАК.
Как го реши това? Проучване ли направи?
Това КАК служи като цедка за отсяване на послушковци, които по силата на зависимости да бъдат издигани нагоре и държани на къса сиджимка. Нищо повече! Докато всички магистратски длъжности не станат изборни и мандатни, по силата на нова Конституция – всичко ще е а ла Пее-ски, ала-бала по Кирчо и преливане от пусто в празно с приказки за конституционна реформа за преформатиране на ВСС. И ще текат грантове и ще се плюва отвън, докато вътре в пленарната зала е „игра с топките на Пее.ски“. Да си демократ за България, това не е идеологическа позиция – това е най-древната грантаджийска професия… Покажи целия коментар »
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
С един юридически факултет! Аман от пазарни отношения в сферата на образованието и правосъдието! Над 100 години в България има един юридически факултет и държавата никога не е имала никога проблеми като настоящите в информационния и технологичен XXI век? Защо ги има тези проблеми? Най-вече заради „кадрите“ и подбора на кадрите, за който проблем от 1991 година насам отговаря по Конституция органа – Висш съдебен съвет. Вижте ги! Направете една статистика колко от съдиите, прокурорите и следователите са с дипломи „по право“ от ПУЦ-овете? Дайте статистика! Колко съдии, прокурори и следователи са завършили „задочно“ и по линия на РАБФАК? Дайте… Покажи целия коментар »
Юристите е добре да имат някаква специализация. Но сега специализацията за юрист е да иде примерно в кантората на някой адвокат и това, с което го занимава шефа му е да го праща да закара колата му на авто мивка, после да прибере любовницата му от някъде, да събере и разноси малко документи. Нищо не учат реално.
Никъде по света не се учи примерно „гражданско право“.
Навсякъде се учи „право“. Специализациите си съществуват, а думата е за качеството на висшето образование по т.нар. ПУЦ-ове с техните кадри превзели съдебната система посредством разните му състави на ВСС от 1995 година насам!
ЗА ТОВА ИДЕ РЕЧ!
Добре е да не излизат от този университет просто юристи, а да имат някаква специализация. Защото така са просто юристи, които не разбират от конкретика, но могат да бъдат взети във фирма само за да бият по един подпис на документите, защото са юристи.
Много е хуманно в България да сме на първо място в света по брой на глава от населението съдии, прокурори и следователи, да имаме най-високия % от БВП за правосъдие, и в резултат от това: 8% от гражданите да имат доверие в съдебната власт! Тоест 92% да не вярват в правосъдието? По последното спор няма! Всеки който ходи редовно по съдебните зали и не само го знае прекрасно. Да не говорим за бавното правосъдие. Да не говорим за купеното правосъдие. Не обсъждаме неграмотниците с черни и червени тоги. Не споменаваме даже следователите, които още в 10 часа на работното им… Покажи целия коментар »
Аз не смятам, че трябва да има юрист с тясна специализация. Не се сравнявайте с медиците, те са си бамбашка. Впрочем и медиците 6 г. учат абсолютно всички раздели на медицинското познание. Както и юристите учим 5 г. абсолютно всички раздели на правото и си длъжен да знаеш всичко, иначе какъв юрист си? Ако съседът те попита – как и докога да си внесе данъка върху недвижимите имоти, как ще му кажеш, като по данъчно право си кръшкал, или как да се защити от зловреден обитател в съседния апартамент, пречещ му да упражнява свободно правото си на собственост, като си… Покажи целия коментар »
Така е. Правото е едно за несведущите! Проблемът е друг. Съдът, съдът, съдът! Той е власт. И какво като се обърнеш към „компетентния“ за защитата на нечии права или свободи? Едно голямо нищо! Даже по-лошо – съдебната система не работи за гражданите, … тя работи са А за Б, за онези с кинтиТЕ и най-паче за собствения си рахат посредством политически и всякакъв друг слугинаж! Изходът е само един и библейски: Нова Конституция по силата на която съдиите и прокурорите да са изборни и мандатни. Друго решение няма от така създалата се през последните близо 33 години ситуация – по… Покажи целия коментар »
(2) Членовете на Комисията по атестирането и конкурсите при Съдийската колегия,
избрани от действащи към момента на избора съдии, следва да отговарят на посочените
критерии:
1. да притежават ранг или да заемат длъжност съдия във Върховен касационен съд или
Върховен административен съд;
2. да не са административни ръководители или техни заместници;
3. да нямат наложени дисциплинарни наказания;
4. да нямат висящи дисциплинарни производства;
5. (Отм. с решение на СК на ВСС по пр. № 20 от 17.05.2022 г.)
6. да не се намират в конфликт на интереси по отношение на лица или дейности,
касаещи изпълнението на функциите на комисията;