Десет дни преди избора на главен прокурор правната комисия даде ход на законови промени за прекратяване на процедурата. Тя прие на първо четене три проекта за изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ), като два от тях са свързани с избора на обвинител №1, който е насрочен за 16 януари 2025 г. и единствен кандидат е изпълняващият функциите Борислав Сарафов.

Както е известно, приемането на законови изменения, които да предотвратят избирането на Сарафов за главен прокурор, е едно от условията на „Демократична България“ в преговорите за съставяне на кабинет, които от ГЕРБ прекратиха изненадващо в неделя.

Днес Надежда Йорданова от ПП-ДБ и Петър Петров от „Възраждане“ настояха измененията в ЗСВ да бъдат разгледани първи от комисията, като той напомни, че изборът на главен прокурор чука на вратата и партията му дори ще настоява още утре промените да минат в пленарна зала на две четения. Мнозинството обаче даде приоритет на Изборния кодекс и измененията за вероизповеданията, провокирани от решението на Върховния касационен съд за регистрирането на Българска православна старостилна църква (виж карето).

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова определи Росен Желязков (ГЕРБ) за председателстващ първото заседание. Това се наложи, тъй като комисията беше сформирана, без да бъде избрано ръководството ѝ.

Първият проект за изменения в ЗСВ, който комисията прие на първо четене, е на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и е свързан с процедурите за избор на председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и на главен прокурор, както и с въвеждането на критерии за определяне на и.ф. ръководители на тези три звена.

Вторият приет проект е на „Възраждане“ и също засяга въпроси, свързани с избора на тримата големи в съдебната система, през призмата на изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет.

Третият проект – на „Има такъв народ“ (ИТН), пък е свързан с института за командироване, структурата на прокуратурата и правомощията на главния прокурор и неговите заместници.

Проектът на ПП-ДБ

Както вече стана ясно, в проекта си депутатите от ПП-ДБ се фокусират върху процедурата за избор на тримата големи в съдебната власт и върху въвеждането на критерии за определяне на и.ф. председатели на ВКС и на ВАС и на главен прокурор.

В него се предвижда всички членове на ВСС, а не само тези на Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор, а парламентът да изслушва кандидатите. А ако президентът върне предложената кандидатура, ВСС да може да потвърди избора си не просто с 13 гласа, а с мнозинство на членовете, избирани пряко от съдиите, прокурорите и следователите.

За избор на председатели на върховните съдилища, освен 17 гласа в Пленума на ВСС, да се изисква и мнозинство повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите, е друго предложение на ПП-ДБ (пълния текст на законопроекта виж тук).

След края на мандата си тримата големи да не могат да бъдат назначавани за изпълняващи функциите. Кандидатите за главен прокурор или за председател на ВКС и ВАС също да не може да бъдат определяни за и.ф. А който поеме временното ръководство на някоя от трите върховни инстанции, да изпълнява функциите най-много 6 месеца.

Предвижда се прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е Борислав Сарафов, и за председател на ВАС (след два неуспешни опита да бъде намерен кандидат, се очаква да бъде открита трета процедура за избор на шеф на ВАС).

В проекта си ПП-ДБ предлага Пленумът на ВСС, а не съответната колегия, да определя временно изпълняващи функциите на главен прокурор и на председатели на ВКС и ВАС. А ВСС се задължава в срок от един месец да избере нов и.ф. главен прокурор и и.ф. председател на ВАС, на мястото на настоящите Борислав Сарафов и Георги Чолаков (повече виж тук).

В преходните и заключителни разпоредби се посочва, че в 6-месечен срок от влизането в сила на промените в ЗСВ, Народното събрание и органите на съдебната власт трябва да изберат нов състав на ВСС.

Проектът на „Възраждане“

Проектът на „Възраждане“ също се занимава с процедурите на избор на председатели на ВКС и на ВАС и на главен прокурор като фокусът е върху изтеклия мандат на ВСС.

За целта от партията предлагат в ЗСВ изрично да се запише, че Пленумът на ВСС може да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на ВКС, председателя на ВАС и на главния прокурор, както и да приема решения за техния избор само в рамките на мандата, за който е избран. Както и че Пленумът на ВСС може да открие процедура за избор на един от тримата големи в съдебната система само в рамките на мандата, за който е избран.

Основна цел на настоящия законопроект е да увеличи гаранциите за прозрачност и обществена легитимност при избор на председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор, като предвиди изрично правило, че ВСС в края на мандата си или след неговото изтичане да не може да открива процедура за избор, съответно да предлага за назначаване на президента на републиката, на кандидати за изброените три позиции. В обществото и юридическите среди е натрупано недоверие към съдебната власт и нейният кадрови орган – ВСС, орган с отдавна изтекъл мандат. Ясен знак за явно несъгласие със стартираните две процедури и публично изразяване на съмнения около легитимността на тези избори и прозрачността им, бяха острите позиции на цялата юридическа“, пише в мотивите към проекта (виж проекта тук).

От „Възраждане“ предлагат и промени във връзка с изплащането на обезщетения за бавно правосъдие. В момента ЗСВ регламентира, че заявления за обезщетения може да подават само страните по приключили дела, а депутатите на Костадин Костадинов разширяват кръга на тези, които могат да търсят обезщетения по този ред, със страните по висящи съдебни и досъдебни производства.

Друга идея на „Възраждане“ е да отпадне правомощието на министъра на правосъдието да предлага председатели на съдилища и ръководители на прокуратури. Освен това според депутатите трябва да се даде възможност на общото събрание на съответната прокуратура да може да номинира кандидат за шеф.

Проектът на ИТН

ИТН предлага изменения в ЗСВ основно при института за командироване, по отношение на структурата на прокуратурата и правомощията на главния прокурор (виж проекта тук).

Една от идеите на депутатите на Слави Трифонов е главният прокурор да има само двама заместници, на които да се възлагат по-малко правомощия от предвидените в момента. Предложението е те само да организират дейността на Върховната касационна прокуратура (според ИТН трябва да се запази това наименование, а не Върховна прокуратура), на Националната следствена служба и на административните ръководители в прокуратурата. Заместниците да може да ръководят контролната дейност в прокуратурата, която има за цел да обезпечи точното и еднакво прилагане на законите от прокурорите и следователите и да определят реда и показателите за получаване на информация за разследванията по досъдебните производства от директора на НСлС и от ръководителите на прокуратурите, предвиждат още промените.

ИТН предлага да отпадне правомощието на обвинител №1 и заместниците му да могат да отменят и изменят прокурорски актове.

Проектът предвижда и по-голяма роля на общите събрания в прокуратурата и в НСлС.

За целта се предлага създаването на нов чл. 141, в който са изброени правомощията на общото събрание на ВКП. То ще може да анализира и обобщава практиката на Върховния касационен съд по наказателни дела и практиката на прокуратурата; да изслушва предложените от главния прокурор кандидати за назначаване на негови заместници и евентуално да изразява становище относно предложенията; да дава мнения по искания за приемане на тълкувателни решения и тълкувателни постановления, които са от значение за дейността на прокуратурата; да обсъжда годишния доклад на главния прокурор за дейността на държавното обвинение; да дава становища по законопроекти, отнасящи се до работата на прокуратурата; да приема вътрешни правила за организацията на дейността си; да разглежда други въпроси по предложение на главния прокурор, на негов заместник или на член на общото събрание.

Предлага се създаването и на нов чл. 142, в който са разписани пък правомощията на общите събрания на останалите прокуратури. Едно от тях е те да могат да номинират кандидати за ръководители и да ги изслушват, каквото правомощие в момента имат общите събрания на съдилищата.

ИТН предвижда директорът на НСлС да има по-голяма самостоятелност от главния прокурор. Идеята е да отпадне правомощието на обвинител № 1 пряко да ръководи националното следствие, а то изцяло да се предостави на директора на НСлС.

Не на последно място депутатите на Слави Трифонов предлагат промени в института за командироването, като се запази срокът от 6 месеца за прокурорите и да отпадне възможността магистрати да се командироват на незаети места. „Командироването да е допустимо само в случаите, когато магистрат от съответната структура е възпрепятстван да изпълнява длъжността си и не може да бъде заместен от магистрат от същата структура на съдебната власт. Въвежда се изрично условие, че командированият магистрат следва да има юридически стаж, който се изисква по чл. 164 ЗСВ за заемане на магистратска длъжност в структурата, в която ще бъде командирован, както и ранг на магистрат в същата структура“, пише в мотивите към проекта за промени в ЗСВ.

Какво казаха депутатите

След краткото представяне на измененията в ЗСВ от вносителите, Петър Петров („Възраждане“) настоя още утре в пленарната зала техният проект да бъде приет на две четения, тъй като е кратък и предвижда ВСС с изтекъл мандат да не може да открива процедура, нито да провежда избори за главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС.

Петров коментира получено в правната комисия становище от Министерството на правосъдието във връзка с проектите. „То е в защита на процедурата за избор на главен прокурор от страна на ВСС с изтекъл мандат. Няма да се съгласим с него, макар да виждам, че доста усилия са вложени, за да се защити сега провежданата процедура, която се очаква да приключи на 16 януари. Тази процедура, която тече, е изключително порочна и не трябва да бъде доведена докрай. Сега е моментът да бъде прекратена както по отношение на самата процедура, така и по отношение на кандидатурата, която е неподходяща“, каза Петров и призова колегите си да направят така, че предложенията за промени да бъдат бързо приети, обнародвани и да влязат в сила преди избора на 16 януари.

„Дължим го на обществото, което очаква от законодателната власт да направи така, че да предотврати беззаконието по високите етажи на властта, толерирано от прокуратурата“, заяви Петров.

Той отправи критики и към ВСС, който все още не е предоставил становище по проектите, защото не е имало заседания на Пленума на ВСС за приемане на такова.

Петров изтъкна, че още в началото на ноември от „Възраждане“ са внесли своя проект и риторично попита защо не е имало заседание на Пленума на ВСС и защо следващото е едва на 16 януари, когато е изборът на главен прокурор.

Атанас Славов (ПП-ДБ) на свой ред припомни част от дебатите във ВСС при възобновяване на процедурата за избор на обвинител №1, когато част от кадровиците развиха виждането, че §23 от преходните разпоредби на Конституцията е действаща норма, не е обявена за противоконституционна от Конституционния съд и съответно този ВСС не може да избира някой от тримата големи в съдебната система.

„Имаме действаща конституционна разпоредба, която има върховенство пред законодателните норми и въпреки това ВСС отказва да се съобрази с действащото право“, каза Славов.

Той допълни, че действително част от конституционните изменения бяха отменени, но това не означавало, че това автоматично отменя и §23. Заяви, че Конституционният съд е имал възможността да се произнесе за тази преходна разпоредба, но я е оставил в сила и не допуснал до разглеждане искането на депутати за тълкуване именно на този текст, именно защото той е в сила.

Той се спря и на идеята за въвеждането на двойно мнозинство при избора на председателите на ВКС и ВАС като изтъкна, че от 2017 г. Венецианската комисия препоръчва съдиите, избрани от съдии, да имат мнозинство във ВСС. Но понеже българският съдебен съвет не отговаря в пълнота на този стандарт, сега ПП-ДБ предлага въвеждане на двойно мнозинство за избора на председателите на ВКС и на ВАС.

Атанас Славов коментира и друго предложение на коалицията, а именно въвеждането на критерии за определяне на и.ф. главен прокурор и шефове на двете върховни съдилища. Каза, че това е в съответствие с решението на КС по к.д. 11/2004 г. – да не се удължава вече приключен мандат, когато няма право на повторен такъв. По думите му логиката на това решение на КС покрива и хипотезата, в която се намира в момента Борислав Сарафов, който от година и половина е и.ф. главен прокурор, а ако бъде избран за титуляр, ще бъде на поста още седем години. „Ще имаме най-дългия мандат. Може би ВСС ще го надживее, ИВСС вече го е надживял“, подхвърли Славов.

От името на ГЕРБ Рая Назарян заяви, че и трите проекта ще бъдат подкрепени от групата, но с едно наум.

Първо, има готов проект на промени в ЗСВ, изготвен от Министерството на правосъдието, по който все още тече обществено обсъждане и поради тази причина няма как да бъде обсъден съвместно с трите от днес.

Като недостатък тя определи липсата на становища от професионалната и академична общност, които по думите ѝ биха съдържали достатъчно критични становища по отношение на конституционосъобразността на текстовете и на плюсовете и рисковете от тези изменения.

Назарян заяви, че днешното решение е по-скоро политическо, отколкото юридическо. И напомни, че повече от две години Народното събрание не е в състояние да проведе процедура за избор на членове на ВСС от парламентарната квота и сега, черпейки права от неизпълнение на собствените си задължения, търси друг подход.

Тя обаче призова все пак да бъде даден кратък срок между двете четения, за да бъдат прецизирани текстовете.

„Целта е ясна – какво да бъде постигнато и ние ще подходим отговорно – политически, юридически и обществено“, заключи Рая Назарян.

Александър Рашев (ИТН) обяви, че неговата група също ще подкрепи трите проекта като се съгласи, че решението е повече политическо, отколкото юридическо. И добави обаче, че по някои текстове ИТН има съображения и се надява между двете четения „разпоредбите да бъдат се изчистят от незаконосъобразност и противоконституционност“.

И БСП обяви, че ще гласува „за“ измененията в ЗСВ. Андрей Вълчев обаче също каза, че е необходимо време да се огледат и прецизират текстовете. „Нужна е професионална подготовка между четенията, а не отново да вземаме палиативни решения с оглед личността и после да правим нова редакция за друга персона от съдебната система“, каза Вълчев.

Подкрепа за проектите изрази и Ваня Василева от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС на Ахмед Доган. По думите ѝ измененията са адекватни и необходими, но закъснели, защото обществото отдавна ги очаква. „Съдебната система няма необходимите почит и уважение и това рефлектира върху избора на хората в изборните процеси. Решението днес е юридическо решение, което ще рефлектира върху устоите на обществото и на държавата“, каза Василева.

Христо Расташки (МЕЧ) също изтъкна, че групата ще подкрепи проектите като заяви, че „процедурата за избор на главен прокурор е незаконосъобразна дори и към настоящото законодателство“. „Още по-абсурдно е орган с изтекъл мандат да обвързва цялата държава с главен прокурор“, допълни Расташки. Единственото, което МЕЧ не подкрепя, са двойните мнозинства за избор на председатели на ВКС и ВАС като аргументите на групата са, че тези предложения противоречат на Конституцията.

Служебният министър на правосъдието Мария Павлова взе думата, за да отговори на критиките на някои депутати. Тя изтъкна, че темата вълнува не само обществото, но и съдебната система, която се реформира от 30 години и всяка следваща реформа е по-лоша.

„Всяка промяна в закона се прави на парче и набързо и става все по-зле. Не може с мерки, които противоречат на Конституцията, да се решават нагласите на обществото и да се отговаря на обществените очаквания. Осъзнаваме, че има нужда от промяна и регулация и поради тази причина в МП беше създадена работна група за промени в ЗСВ. Проектът е готов и до утре е на обществено обсъждане. В него ще влезе мнението на хора, които има какво да кажат. Вие днес какво решение ще вземете – юридическо или политическо? Не разбрах. Но нека е такова, което да е от полза за съдебната система“, изтъкна Павлова и призова депутатите да не бързат толкова, защото ще се създаде още по-голям проблем.

Тя напомни на Атанас Славов, че в свое определение от 19 декември 2024 г. КС каза, че §23 няма самостоятелно действие (виж още тук).

При последвалото гласуване проектите на ПП-ДБ и ИТН бяха подкрепени единодушно, а срещу този на „Възраждане“ гласуваха само тримата депутати от „ДПС – Ново начало“.

43
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Автор
Автор
08 януари 2025 9:11
Гост

Отново се налага мнението, не може – човек с ниско образование, имитиращ дейност, да е главен прокурор. Същото важеше и за Иван Гешев.

Ниска правна култура – чел-недочел. Не става тази работа. Отникъде не става, просто не става. Нито има понятие от отраслите на правото, нито може да свърже 2 изречения, направо е нелепо.

Явно няма къде да го сложат и това ни е съдебната система – пенсионен фонд.

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 23:29
Гост

Само прекратяване и изслушване от НС! Не ви ли се струва, че от толкова прекратяване не остана орган в тази държава, който да не е с изтекъл мандат или ИФ. То излиза, че ПП ДБ така виждат промяната, без избрани държавни органи, а ИФ да и пожизнена фигура. Браво на вас и до кога!!!

Дона
Дона
07 януари 2025 19:49
Гост

Крайно време е да се сложи край на дългогодишните командировани, близки до назначените началници

Дона
Дона
07 януари 2025 20:38
Гост

В прокуратурата на България има рекордьор за Гинес. Юлиан Лефтеров – военен пркурор, бивш военен слудовател. Той е в командировка от военна прокуратура София вече 11 години. СГП, СпП, Апелативна прокуратура София за последно. Лапа привилегиите на военните, лапа големите заплати и така до края на света. Може ли някой да каже с какво този човек е толкова ценен ??? Единадесет години командирован, къде го има това ??? Да не говорим колко командировани има в СГПу Върховна прокуратура, Апелативна прокуратира София – по 3, 4 години, защото са приятели на този и онзи.

Еха
Еха
08 януари 2025 9:22
Гост

На Дона очевидно любима дума е лапа.

Проектът на ПП-ДБ
Проектът на ПП-ДБ
07 януари 2025 18:37
Гост

„Целта, която си поставят идеолозите на нашата съдебната реформа е двояка – от една страна прокуратурата и следствието да бъдат обезсилени и поставени под пряк политически контрол, а от друга страна да бъдат скъсани всякакви връзки между съда и другите две власти – законодателна и изпълнителна, като съдът бъде оставен изцяло в сферата на влияние на неправителствения сектор. Ако тези цели бъдат постигнати, това ще означава, че ще имаме прокуратура, която действа под политически диктат и съд, който е станал една абсолютно автономна, самовъзпроизвеждаща се корпорация, в която съдии да назначават децата и внуците си за съдии, които да бъдат… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 19:01
Гост

Прокуратурата отдавна действа под политически диктат, а ако някой се намери да се опъне на политиците, те си решават въпросите в съда така, че и съда е под политическо влияние. 35 години политически упражнения със съдебната власт я съсипаха точно тези, така наречени политици, които си мислят, че правят нещо.

Доблестен юрист - християнин
Доблестен юрист - християнин
07 януари 2025 19:37
Гост

Това го казва „виден“ юрист, доблестен християнин за нещо, което е подкрепил с гласа си на народен представител, но било по партийна повеля. Който има задължение да гласува по съвест и се е заклел да спазва Конституцията

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 17:41
Гост

Някои членове на правната комисия имаха доблестта да заявят, че първо са политици и някъде след целесъобразността, палачинките в Неделя и курса по рисуване на дъщерята са и юристи. Славов се надскочи в наглостта и безочието. Престъпление е такива хора да преподават и дано ръководството на СУ се сезира ! Като цяло правовата ни държава от няколко години е на нивото на Камерун ! Министърът до днес ми се виждаше безлична, но зае адекватна позиция ! Пазете се от Гунди в последните секунди !

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 19:04
Гост

Като сте корумпирани и се продавате за парите на …..всички знаят на кого, така ще е . Държава на корупцията. Продажни анализатори, продажни коментатори, поръчкови медии, хора именуващи се юристи, а не са и за ТКЗС.

Радомир Чолаков
Радомир Чолаков
07 януари 2025 17:41
Гост

„- Предлаганите изменителни текстове, с които изборът на главен прокурор трябва да бъде спрян, са обект на силна критика от професионалната общност, включително със съмнения за противоконституционност, което за ППДБ няма никакво значение. Той и проектът на закон за изменение на Конституцията беше подложен на унищожителни критики, но беше ли приет? Беше. Разберете най-после, че дискусията за т.нар. „съдебна реформа“ по същество е битка за власт и то дори не толкова за поста на главния прокурор. Те знаят, че не могат да си назначат главен прокурор, какъвто им се иска. Знаят и че не могат да изберат ВСС. Битката е… Покажи целия коментар »

Чолак Радомиров
Чолак Радомиров
07 януари 2025 18:31
Гост

Това го казва видният юрист, който бърка НК с НПК и беше предложил конгениалната идея Инспекторатът да проверява правилността на съдебни актове. И който сега е пуснат като цветарка да обикаля медиите и да дрънка нелепости. Като тези да плюе по закон, който е гласувал, защото така му било наредено…

зсв
зсв
07 януари 2025 19:17
Гост

Радомир Чолаков- гротеска на политик и юрист. Най-краткият виц : Радомир Чолаков.

Чолаков
Чолаков
07 януари 2025 19:05
Гост

Коя е тази професионална общност??? Знаем ги тези декларации от колективи и общности, писани и подписани от един човек, който има интерес от това

Мда
Мда
07 януари 2025 15:58
Гост

Както беше казал навремето г-н Никола Филчев за г-н Бойкикев, вижда ми се хубаво момче, умно, ама да стане първо магистрат, да спечели конкурс, то там с конкурс се става и до края на кариерата си може да достигне на окръжно ниво. Хора, които никога не са ходили на конкурс, сега ако отидат не вярвам да достигнат кота 4.50 за устен изпит, камо ли мераци за спечелване на конкурс пишат законите, най-вече ДБ-арите и техните НПО-та дето и те са като тях гола вода!

Милена
Милена
07 януари 2025 15:17
Гост

Слушам Славов и не мога да повярвам какви глупости може да говори един преподавател по конституционно право!

Проскубания бухал
Проскубания бухал
07 януари 2025 16:12
Гост

На него не му се плаща да мисли с главата си, а само да говори ужким авторитетно в качеството си на „доцент“ по (конституционно) право и вместо да предложи конкретно решение на проблема за преодоляване на евентуалното противоречие с практиката на ЕСПЧ се ограничава до стандартното либерално празнословно ломотене, понеже ако се напъне да сътвори нещо работещо, като нищо от посолствоТО или друго чуждо НПО ще го нарочат за антидемократична консерва.

Анонимници
Анонимници
07 януари 2025 17:08
Гост

Анонимниците „Милена“ и „Проскубан“ обсъждат професионалните качества на Славов. Анонимници…

Милена
Милена
07 януари 2025 18:17
Гост

Аргументи ad hominem ли имате само? Защото дали сме анонимни също като Вас, не може да е контра-аргумент срещу обективното съждение за липсата на елементарни правни познания у Славов.

Ad anonimien
Ad anonimien
07 януари 2025 18:28
Гост

Аргументите ad hominem са такива срещу самата личност, което изключва приложението им срещу анонимници, защото последните нямат лични идентификационни белези. Елементарно е, не е сложно

Милена
Милена
07 януари 2025 19:14
Гост

Безподобна глупост сте написали. И отново сте анонимен 🙂

Проскубания бухал
Проскубания бухал
07 януари 2025 19:24
Гост

Бухалът не е „анонимен“ , а анонимизиран, като псевдонимът представлява идентификационен белег, което означава, че ad hominem аргументите са принципно приложими, респективно доводът за тяхната несъстоятелност в дебата по същество е напълно валиден.

Милена
Милена
07 януари 2025 19:07
Гост

Всичко е корупция. Държава на корупцията. Доценти и професори под път и над път. Държава на професорите, а на дъното на всичко. Какво право, какви 5 лева.

Ad nauseum
Ad nauseum
07 януари 2025 12:09
Гост

Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.

Без ВНС. На референдум.

Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.

АМИН

Dracaris!
Dracaris!
07 януари 2025 14:25
Гост

Ай сиктир вече оттука с тия глупости, бе! Как пък не ти омръзна навсякъде да плещиш тая простотия, в която няма нищо разумно и възможно!!

Автор
Автор
07 януари 2025 10:59
Гост

Сарафов няма нито едно качество на прокурор, не е и юридически образован.

Имаше навремето юристи, не е и Борис Велчев, няма какво да си приказваме.

Ще обидим и някой, живи и здрави – една тъжба не могат да разгледат.

Байчо Баев
Байчо Баев
07 януари 2025 10:57
Гост

Горкото сарафче не знае, че и то ще бъде изтъргувано като предшественика му иван кешев 🙂

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:37
Гост

Мамини сладки ППДБ йористчета. Мнозинство от членове избирани пряко от съдии, прокурори и следователи. На тия с хорвардските курсове, някой следва да им обясни, че кастова система има само в Индия и някои райони на Пакистан. Това „мнозинство в мнозинството“ е такава смешка. Много им е важна датата 16 януари, а не виждат, че 20 януари е след 13 дни. Филма свърши мили „реформатори“.

Мда
Мда
07 януари 2025 10:48
Гост

Искаха те във ВПС-то дето го направиха противоконституционно да си натикат техните хора, те да избират главен прокурор, след това с мнозинството от 6 човека да избират и адм ръководители и да държат диригентската палка в прокуратурата, ама не им мина номера, много са ми смешни и как предварително опипват почвата през НПО–та и лансират фигури за бъдещи постове, но не им се получава. Жалкото е, че с общи приказки като правова държава, разделение на властите пропагадната им върви и има балами дето им вярват на глупостите + НПО–та като ИПВ силно лобиращи за тях и резултат една голяма студена… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:33
Гост

Това ни е проблема на държавата. Няма що. Вдигат цената на всичко, включително с императивни смс-и Виваком ми обяснява, че вдигат цените и ако искам да се откажа. Как може да нямат притеснение, пе може да се откажа. Все тая им е или знаят, пе няма къде да ида, защото всички мобилни оператори вдигат цените

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:31
Гост

Пълна пародия

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:30
Гост

Пълна идиотщина всеки случай. Тоя казус цяла година ще се дъвче

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:29
Гост

Аз не съм запомнил с нещо положително Сарафов, че да го избираме

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 11:01
Гост

Ти специално, освен кмет на село, друго не би могъл да избереш !

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 19:11
Гост

Ние нищо не избираме. Те си ги назначават. Предателят винаги си остава предател. Слугата, винаги си остава слуга

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:29
Гост

Всякакви маневри ще се направят само и само да се сложи послушко на поста главен прокурор

Анимен
Анимен
07 януари 2025 19:13
Гост

Каквито хората в държавата, такава и държавата и институциите и. Когато си агне по рождение, не може да си вълк по душа

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:28
Гост

Не мога да разбера какъв е тоя зор сега да се сменя главния прокурор

някой си
някой си
07 януари 2025 17:26
Гост

Имунитетите

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:28
Гост

Жадни са някои хора за власт. Това е.

Анонимен
Анонимен
07 януари 2025 10:28
Гост

Чак пък промени в закона

Проскубания бухал
Проскубания бухал
07 януари 2025 9:06
Гост

Струва ми се, че дори беглият поглед върху законопроекта на ППДБ би довел трайно мозъчно увреждане на всеки себеуважаващ се юрист, така че е редно върху него да бъде поставен гриф „Не се препоръчва за лица с по-малко от 5 години юридически стаж“, а предложението на Възраждане касателно обезщетението за бавно правосъдие, уж случайно мушнато измежду другите промени в закона, е поредното доказателство, че тази партия си лобира системно за подобряване на условията на труд на адвокатското съсловие, което се потвърждава и от в общи линни относително добре подготовените в правен аспект актове на формацията и изказвания на нейните членове… Покажи целия коментар »

Смях в залатаа
Смях в залатаа
07 януари 2025 8:27
Гост

ППДБ правното чудо на нашето време, правят нещо, за да го отменят после, хахах да не забравяме, че заради техния гуру реформатор Ристашки Бойкика само членове на ПК могат да правят предложения, както и заради тях 13-те гласа могат да избират. Целта им винаги е била една техни хора на ръководни места в прокуратурата, такава им беше и Конституцията, под общо клише отчетност на гл.прок, дрън, дрън. Искаха само ПК да избира главен, ама с ВПС, избран от тях, ама сега като не е всички членове. Толкова ниско ниво няма.