Съдът остави в ареста четиримата задържани от протеста на „Възраждане“

Софийският градски съд (СГС) остави окончателно в ареста четиримата обвинени в хулиганство след протеста на „Възраждане“ и погрома над сградата на представителството на Европейската комисия в София на 22 февруари 2025 г.
Тогава депутати и привърженици на „Възраждане“ хвърляха бомбички, боя и яйца по сградата, удряха с чукове, а вратата ѝ беше запалена. След това бяха арестувани десетима души, а прокуратурата повдигна обвинения за хулигански действия, отличаващи се с изключителен цинизъм. Миналата седмица районният съд в София остави в ареста Димитър Щерев, Мартин Пейков, Славчо Крумов (син на депутата Славчо Крумов) и Страхил Йорданов. Пети обвиняем беше освободен срещу подписка, а шести беше поставен под надзора на инспектор от детска педагогическа стая, защото е непълнолетен.
В края на миналата седмица и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитетите на Ивайло Чорбов, Славчо Крумов, Никола Димитров и Йордан Тодоров, както и на кандидата на „Възраждане“ за кмет на столичния район „Оборище“ Павел Ананиев. Според прокуратурата петимата също са участвали в ексцесиите, като държавното обвинение ще иска и арести за Чорбов и Курмов, за които са събрани доказателства, че са участвали в палежи, а Чорбов, който беше сниман с чук в ръка, е блъскал полицаи.
Днес голяма част от депутатите на „Възраждане“ бяха в съдебната палата и определиха арестуваните си поддръжници за „политически затворници“.
Съдът отчете, че и четиримата са неосъждани и без криминални прояви, но подчерта, че тези им характеристики няма как да натежат над дръзките им хулигански действия в центъра на столицата.
„Общественият ред е част от правовата държава и той следва да бъде спазван. Подобно отношение към определена институция, както и отношение към полицейските служители, назначени за опазване на обществения ред, са неправомерни и са с висока степен на обществена опасност на лицата, които са го извършили“, посочи СГС и прие, че има опасност обвиняемите да извършат престъпление, ако не са задържани. Според съда четиримата могат и да се укрият, защото по време на протеста са прикривали лицата си с маски.
От прокуратурата подчертаха изключителния цинизъм при извършения погром над представителството на ЕК и призоваха съда да вземе предвид обществената опасност на извършеното деяние.
„България вече има своите политически затворници на мутро режима“, каза след заседанието лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
БХК обжалва отказа да се разследва цялата дейност на „Възраждане“
Междувременно днес от Българския хелзинкски комитет (БХК) съобщиха, че са подали жалба до Върховната касационна прокуратура срещу отказа на апелативната прокуратура в София да разследва дейността на „Възраждане“. В жалбата се настоява за пълно и всестранно разследване на системни нарушения на закона, които подкопават демократичния ред в страната и са извършени в последните години от членове и поддръжници на „Възраждане“.
От БХК посочват, че става дума за физически и вербални атаки срещу институции и длъжностни лица, включително нахлувания, заплахи и насаждане на страх сред държавни служители от Националния статистически институт и Българската народна банка, призиви за насилие и антидемократични действия.
В жалбата е посочено, че дейността на „Възраждане“ противоречи както на Закона за политическите партии, така и на чл. 44, ал. 2 от Конституцията, който забранява организации, насочени към насилие и нарушаване на правата на гражданите. Освен това, партията систематично подкопава доверието в държавните институции и демократичните принципи на управление, посочват от неправителствената организация.
От БХК настояват за пълно разследване на дейността на „Възраждане“ и искат Борислав Сарафов да се произнесе по искането за предприемане на действия по установяване на противоконституционност на партията, за което е подаден сигнал още преди две години.
17
Коментирайте


Като оставим настрани посолственият форумен трол, написал отново амнайсет платени поста с еднотипно неграмотно съдържание, остава висящо наличието на двойни стандарти, като на очи се набиват десетките подобни и по нищо неотличаващи се случаи, когато не се потърси дори административнонаказателна отговорност.
Докога с тези двойни стандарти у нас?
И какъв арест за хулиганска проява? При наличието на хора, разследвани за наистина сериозни престъпления, които си щъкат където си щат свободно из държавата, че извън нея. Вкл. разни лели, ощетили хората с милиони, от които днес ни вест – ни кост?
Какво показва властта?
Че е политически наведена и подчинена, нищо друго.

Трябва един реподбор в СГС щото с тия кадри нещата ще стигнат ексцесии. И никакъв обществен ред не защитават, а само е правят на съдии наподобяват процес. Няма как да бъде обяснено това с двойният аршин като в конкретния случай било заплаха за обществен ред, а пък да боядисват паметници е изява на мнение като граждани. Не съдии, а джендъри, облъчени е НИП и СС Б. Да живее тръмпизма и либератарианството!

Абе БХК като неправителствена организация не трябва ли да защитава правата и свободите на отделните граждани, включително конституционно гарантираната възможност да протестират, включително и чрез размирици без с действията си да застрашават здравето и живота на други хора, или отново лицемерничим, заемайки страната на държавните институции, само ако те отговарят на „стандартите и целите на либералната общност“, дори и в качеството си на репресивен апарат без значение че именно те действат от позицията на силата?! П.С. Твърдението, че 50 човека са оклепали и без това грозноватата сграда на ЕК, в качеството на политически орган на изпълнителната власт на ЕС, е… Покажи целия коментар »

Е защо ги помилвате? В пандела до живот

Изроди на кремъл!

Там им е мястото! За поне 20 годин

това не ли изява на будното гражданско общество, и запазване на частичен сувиринитет

Продажници и предатели за руската сатрапна федерация

Значи жълтопаветник може да залива с боя паметници, и това е израз на гражданска позиция, и не се носи наказателна отговорност,а когато се изрази гражданска позиция чрез заливане с боя на сграда на ЕС е тежко криминално деяние?


Тия са вредни за държавата. Съдете ги за национално предателство

Ма да си правят партия в затвора бе. Фашистка. Нацисти

Ма вижте какво. Аз живея в цвнтъра, на метри от мвстото с грозните изпълнения. Отглеждам детето си там. Аз не искам подобни чукундури да се разхождат в квартала ми! Да. Това е квсрталът в който живея и те са вредни за мен, детето ми, демокрацията и цивилизацията.

Виж какво,никой не го интересува къде живееш, още по-малко ни интересува мнението ти.
Научи се да пишеш правилно и тогава пак заповядай да коментираш.

Там им е мястото. Имбецили!

Смачкайте ватенките преди да ви освободят!!!
С такъв съд скоро ще започнем сами да си решаваме проблемите. Наистина ли тези хора не си дават сметка какви процеси в обществото отключват с тенденциозните си решения? Наистина ли не осъзнават, че продуктът, който трябва да произвежда съдебната власт, е справедливост. Как така днес убийци са пускани на свобода без обвинения или с условни присъди, а протестиращи са държани в ареста? Значи можеш спокойно да отнемеш човешки живот, който и без друго в България струва все по-малко, но не можеш да си позволиш да протестираш срещу решенията на властта, които пряко те засягат. И друго – прави ли ви… Покажи целия коментар »