Софийският градски съд (СГС) оправда шестима лекари, които вече 7 години са подсъдими за смъртта на 19-годишната родилка Деяна Георгиева.

Подсъдими са д-р Явор Лозанов и д-р Елена Байданова – Василева от болница ”Шейново”, както и д-р Антоний Филипов, д-р Александър Червеняков, д-р Владислав Христов и д-р Христо Цеков от ”Пирогов”.

Младата жена почина след раждане със секцио през есента на 2011 г., но обвинителният акт срещу лекарите беше внесен в съда едва през 2017 г. В следващите две години делото беше пред финал и се очакваха само заключения по две експертизи, но точно тогава съдебен заседател се отведе, за да участва в избори и процесът започна отначало, за да приключи на първа инстанция днес.

Деяна Георгиева постъпила в „Шейново“ на 12 септември 2011 г., където трябвало да роди първото си дете със секцио, а операцията направил д-р Лозанов и жената родила момченце. Според обвинението, при възстановяване на направените разрези обаче, гинекологът пропуснал да отстрани цялата плацента от матката и така започнала първоначалната инфекция, довела до сепсис.

Още на следващия ден младата жена започнала да изпитва силни болни, но определената за лекуващ лекар д-р Байданова-Василева не назначила нужните изследвания, не диагностицирала правилно жената и я изписала. На 20 септември Георгиева била приета в тежко състояние в „Пирогов”, където било взето решение за диагностична лапароскопия. При прегледа било установено, че се налага спешна операция за отстраняване на матката на родилката и вторично засегнатото дебело черво. Вместо това обаче, докторите Филипов, Червеняков, Христов и Цеков взели решение да се изчака и поставили грешна диагноза – остър сигмоидит.

Състоянието на жената продължило да се влошава и била преместена в Александровска болница, където на 7 октомври била извършена операцията, но на 24 октомври Деяна Георгиева починала от сепсис.

В края на процеса обаче ново заключение на съдебномедицинска експертиза на практика оневини лекарите и прокуратурата дори отказа да поддържа обвиненията срещу тях. Едно от основните заключения в нея е, че Деяна е нямало как да бъде лекувана хирургично и нито една интервенция нямала да подобри състоянието ѝ.

Адвокатите на близките на починалото момиче обаче оспорват тези изводи, като коментираха, че според становище на други специалисти, което също е част от делото, при Деяна е била налице тежка патология на дебелото черво, възпалително изменение и предполагаем патологичен процес в матката, което е налагало спешна операция. Според адвокат Антония Димова лекарите не са използвали съвременни инструментални методи.

„Налице са убедителни факти за възпалителен процес и се е налагала спешна лапароскопия, но операция не е извършена, а е предприета „изчерпателна тактика“ с консервативно лечение. По този начин при пациентката не е оказана своевременна медицинска помощ и не е извършена спешна интервенция“, казва адвокатката. Според нея изводът на вещите лица, че нито един специалист не е констатирал наличие на симптоми на сепсис, също противоречал на доказателствата по делото. Посочените от вещите лица три заболявания като причина за смъртта на Деяна пък били установени, чак след като тя умира, но не и преди това.

„Това беше гавра към мен, дъщеря ми и внучето ми. Базира се единствено на експертиза, която беше изцяло в услуга на другата страна. Съдията категорично отказа да назначи повторна експертиза, каквато искахме. Прокурор Ирена Генчева провали делото, тя забрави за какво влиза в залата. Абдикира, не подкрепи искането за нова експертиза, отвод на съдията и т. н. Как да се справим и със съда, и с прокуратурата? Борих се по честен път. Исках да има възмездие за това младо дете, което си отиде. Излишно си дадох здравето по тези зали 13 години.“,  коментира след края на делото майката на Деяна – Людмила Велинова, цитирана от „24 часа“.

12
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Проскубания бухал
Проскубания бухал
12 декември 2024 18:30
Гост

Нишо ново под слънцето, „бялата мафия“ в действие.

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 18:03
Гост

Типичната защита при делата за лекарски грешки: Каквото и да бяхме направили, резултатът ще е същият. Ама и адвокатите им са донякъде за таковане – къде си тръгнал с наказателно дело срещу шестима лекари наведнъж при тази прокуратура?! Съди ги за медицински деликт, там и застраховател поема обезщетението. Не че не оказват пак яростна съпротива, но поне прокурорски капани няма.

Пеналист
Пеналист
12 декември 2024 18:02
Гост

Когато прокуратурата ви е такава, че да не може да си докаже обвинението, защото е свикнала да работи само по указание и под натиск, така ще е. Заради този провал на обвинението е редно и.ф. гл. п. Фуражката да си подаде оставката и да иде при приятеля си Пепи Еврото (мафиот)

За съжаление...
За съжаление...
12 декември 2024 16:51
Гост

По такива дела тук правосъдие нито е имало, нито ще има някога, защото всичко накрая опира до експертизи, с експерти лекари, за които колегите им никога не са допуснали грешка, а всичко е „лошо стечение на обстоятелствата“!

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 16:23
Гост

Е хайде, ще се надяваме да се оправим. Ма ела ме ритни

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 16:22
Гост

Как ще се оправим? Ужас.

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 16:22
Гост

Ма добре бе, защо такава пародия са тия дела бе

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 16:22
Гост

Църквата е опорочена. Съда и той. Е как ще е? Чакам силите на Тангра да се върнат.

Анонимен
Анонимен
12 декември 2024 16:21
Гост

Ъх, че нагласена история

Дидинска
Дидинска
12 декември 2024 16:21
Гост

Е не то с тая липса на персонал може и още такова да има

Помпижон
Помпижон
12 декември 2024 16:20
Гост

Надявам се и моля да нвма вече такивс случай

Мина
Мина
12 декември 2024 16:20
Гост

Сложен, сложен казус