Съдът върна на прокуратурата делото срещу изчезналия бивш следовател Петьо Петров-Еврото
Софийският градски съд (СГС) прекрати и върна на прокуратурата делото за документна измама срещу Петьо Петров-Еврото, свързано с аферата „Осемте джуджета“.
Процесът се води задочно срещу Петров, тъй като той не може да бъде открит нито в България, нито в чужбина, а днес СГС отказа да издаде европейска заповед за арест за него, тъй като прецени, че няма основания.
Съдия Мирослав Георгиев реши да върне делото на прокуратурата заради несъответствия между обстоятелствената част от обвинителния акт и диспозитива, както и заради нарушеното право на пострадалите да обжалват отмененото постановление, с което обвинения са били повдигнати на прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов.
През юни прокуратурата прати Петьо Еврото на съд за документна измама в особено големи размери, която е особено тежък случай и се наказва с от 10 до 20 години затвор. Става дума за иззетите огромни суми пари, злато и скъпи монети от Илия и Явор Златанови. Според обвинението Петров е използвал осем фактури, на които бил придаден вид, че са издадени от германска фирма, както и договор за предоставяне на пари за отговорно пазене. На този договор бил придаден вид, че е подписан от Явор Златанов и че той е получил за отговорно пазене 650 000 евро от Димитър Ламбовски.
Прокуратурата твърди, че с тези подправени документи Петьо Петров е получил 147 монети на обща стойност над 106 000 лева и едно златно еднокилограмово кюлче за близо 110 000 лева, собственост на Златанов, както и 550 000 евро на роднините му, като общата стойност на имуществото е оценена на над 1,3 млн. лева.
Казусът е отпреди 5 години, когато бизнесменът Илия Златанов търсил съдействие от Петров, защото бил в конфликт със сина си Явор и искал да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма „Делта гард“ присвоили имуществото и бизнеса им в групата „Изамет“, за което бащата и синът спорели.
След като говорил с Петров, на 3 юли 2019 г. Златанов подал сигнал за изнудване в прокуратурата и веднага бил разпитан. На 19 юли с.г. шестима души били задържани и обвинени за организирана престъпна група за изнудване, присвояване, неизгодни сделки и пране на пари. Сред обвинените са синът му Явор, дъщеря му Пролетина и бившата му съпруга Юлия, а от техни трезори били иззети 565 000 евро и 35 кг злато на стойност над 4 млн. лева.
По думите на Илия Златанов, ден преди изземването, в офиса на препоръчани от Петров адвокати, е подписал запис на заповед за близо 3 млн. лева. Парите се дължали на Любена Петрова, тогава все още съпруга на Петьо Еврото. На основание на записа на заповед били запорирани и останалите му активи – фирмени дялове, недвижими имоти, автомобили и банкови сметки. По документи иззетото злато за над 4 млн. лева било върнато на Златанов, но той твърди, че е изчезнало в багажника на колата на Любена Петрова на паркинга на Специализирана прокуратура.
Проверка на Инспектората на прокуратурата установи, че по това дело в бившата вече Специализирана прокуратура са работили четирима прокурори, които са извършил груби нарушения при връщането на това имущество.
В началото на октомври 2019 г. Илия Златанов чрез адвоката си е поискал прокуратурата да му върне иззетото злато, като представил ксерокопия на документи на български и немски език, с които твърди, че монетите са негови. След това е започнало поетапно връщане на част от златните монети.
За отнетите пари от дома на Явор Златанов пък се разбра, че именно Димитър Ламбовски е поискал от прокуратурата да му ги върнат и само пет дни след молбата му, прокурор Кирил Пейчинов разпоредил парите да бъдат върнати на Ламбовски.
По казуса с „Осемте джуджета“ публично известно беше обвинението срещу прокурор Дилян Деянов във връзка с иззетите пари и злато от Златанови, но то беше прекратено наскоро и прокурорът беше възстановен на работа. По същия казус обвинен е бил и прокурор Пейчинов, като и неговото привличане като обвиняем е било отменено от апелативната прокуратура в София.
По същото разследване обвинена за вещно укривателство беше и Любена Павлова. След като обаче държавното обвинение приема, че няма извършено престъпление от прокурорите, е отпаднало и обвинението срещу Павлова, като така подсъдим по делото е останал единствено отсъстващият Петьо Петров.
На днешното заседание Явор, Пролетина и Юлия Златанови поискаха да бъдат конституирани като граждански ищци и частни обвинители, като предявиха искове за общо над 1,5 млн. евро, но съдът отказа да ги разглежда , тъй като претендираните суми се разминават с тези в обвинителния акт.
Един от адвокатите им е бившият депутат Минчо Спасов, който настояваше делото да бъде върнато на прокуратурата. Той каза, че има данни за организирана престъпна група от прокурори, които са предали веществени доказателства за милиони на лице, което не им е собственик. Спасов посочи имената на прокурорите Деянов и Пейчинов, но подчерта, че сред тях е бил и бившият шеф на Специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров.
Адвокатът изрично подчерта, че не е разбрал и не е могъл да обжалва постановлението на апелативния прокурор Юлиана Христова, с което е било отмененото привличането като обвиняеми на Деянов и Пейчинов. Мотивът за това пък бил приетата позиция на обвинителите, че не са знаели за гражданскоправния спор за веществените доказателства.
„Това е типичен пример на кражба на веществени доказателства, която обаче не може да стане без съдействие на прокурорите, които директно са нарушили и съзнателно служебните си задължения“, каза адвокат Спасов. Той настояваше също съдът да издаде европейска заповед за арест на Петьо Петров, която изрично да бъде изпратена на полицията в Гърция, тъй като имало данни, че Петров често е пътувал и е пребивавал там.
Съдия Георгиев посочи, че действително на пострадалите Златанови не е било съобщено за отпадналите обвинения срещу двамата прокурори и това им е попречило да обжалват постановлението, което е едно от основанията за връщане на обвинителния акт, но освен това изброи няколко съществени противоречия в него, които също трябва да бъдат отстранени. Съдът обаче отказа да издаде европейска заповед за арест на Петров, защото прие, че няма данни той да е в Гърция, а в началото на заседанието докладва справка, че няма нови данни за местонахождението му от продължаващото държавно и международно издирване.
Прокурор Ивайло Петров заяви след заседанието, че ще протестира определението на съда, тъй като приема за основателен единствено пропуск относно една дата, който може да бъде отстранен веднага и не е причина за връщане на делото.
„За мен доказателства за организирана престъпна група няма по делото. Както стана ясно Апелативна прокуратура – София отмени постановленията за привличане и е изложила е много подробно мотиви, на които не мога да възразя“, заяви прокурорът.
22
Коментирайте
Миро Георгиев не е съдия от СГС, а е командирован в СГС. Освен това, делото е върнато на разпоредително заседание, или иначе казано от съдебен състав, който спрямо обвинението не е едноличен. Лекс пак „блесна“ с новина. Не съм чел ОА и напълно е възможно да е написан нескопосано, но конкретно Миро освен да крещи, годи и наказва адвокати и вещи лица, не е особено надежден откъм знания и можене, а и командироването му се дължи на мнооого близки отношения с друг съдия от СГС. То в СГС всички са увити като свински черва, така че случая не е единичен.
Привличането или отмяната на привличане няма как да подлежи на съд.контрол.Обаче… Не става много ясно, но ако едно разследване е започнало за някакво престъпление по служба, привлечени са лица, в последствие привличането е отменено, после се установяват данни за съвсем друго деяние на друго лице, по друга глава, друг е предметът на разследване.Ок, разследването е по факта на престъпление, не срещу лице, обвиняем за действия по служба няма вече.Но след като престъпление, длъжностно, вече не се разследва, не е предмет на делото, не трябва ли да има пост.за частично прекратяване на производството.Отмяната на привличането не рефлектира върху образуването на дело… Покажи целия коментар »
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Кога ще бъде арестуван милиционерът от първо РПУ ,който малтретира адвокат-заплашва го, обижда го , удря го? https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/advokat-se-oplaka-che-e-maltretiran-policai
Ситуацията е ясна. Няма как при овладяна прокурватура да се очакват осъдителни присъди. А конкретно за това дело е повече от ясно, че обвинителния акт е написан много некадърно,за да бъде върнато делото на съда,или не дай Боже ако тръгне Петьо еврота да бъде оправдан.
Имам човек за това дело-съдия Иво Хинов
Сякаш самата прокуратура е искала да им бъде върнато … със сигурност не са го искали, няма как да си мислим подобно нещо
Нещо не тръгна делото, както му се искаше на „специалиста“ написал и смешния обвинителен акт и още по-нелепото постановление за прекратяване по отношение на двете джуджета в червени пелеринки!?
Хайде пак! Само го размотават това дело.
И пак топката е в родната ни прикриватура.
Не е първото, нито ще е последното.
Жалка история
Това ще е от епичните дела
Тия няма да разплетат случая. Нарочно само си го меткат
И аз не виждамм да има някакъв изход скоро.
Логично
Браво за решението
Положението е офсайд отсекъде
Позорната практика на родния съд
Е какво да ги прави. Да им вари яйца ли бе
Ми ще върне я
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Also feel free to visit may web page. Prioritizing Brake Service is crucial for vehicle safety and efficiency. Regular maintenance not only protects you and others on the road but also saves you money in the long run.