Съдии и адвокати поставят остро проблемите на въззивното гражданско отделение на СГС
Проблемите на най-натовареното отделение в Софийския градски съд – въззивното гражданско, поставят остро 24 от общо 27 съдии, които правораздават в него и Софийската адвокатска колегия и настояват те да получат частично решение от Общото събрание на съда.
Огромната натовареност в отделението и невъзможността делата да се решават в разумен срок не са новина, а „висят“ от години. Сега са довели до там, че скоро дела ще се насрочват за 2026 г.
Софийският адвокатски съвет днес поиска среща с ръководството на СГС по серия от проблеми и свръхнатовареността на Въззивното гражданско отделение е един от най-наболелите. „От адвокати от САК постоянно постъпват оплаквания, че по конкретни въззивни граждански дела се очаква решение в продължение на година и повече, като има и драстични случаи на непостановени решения повече от 3 години след обявяване на делото за решаване. Това забавяне, съчетано с изчакването (понякога също повече от година) за насрочване на открито съдебно заседание по делото, има изключително негативни последици върху ефективността на съдебната система и подкопава общественото доверие в правосъдието“, сочат адвокатите.
И те, и съдиите от отделението искат Общото събрание на съда да вземе решение, което може малко да облекчи работата – да бъде открит един нов състав.
В момента в отделението има 15 въззивни състава, в три от които работят по трима старши съдии, а в останалите състави работят по двама старши съдии и по един младши съдия.
„Същевременно, в Наказателно отделение на съда в момента работят осем младши съдии, макар че през последните години там са работили трима или четирима младши съдии. Доколкото ни е известно, необходимостта на Наказателно отделение е именно от четирима младши съдии. В допълнение, в Софийски районен съд към момента няма непопълнени състави, респ. липса текуща необходимост от командироване на още младши съдии в Софийски районен съд.
Ето защо и считаме, че с цел оптимизиране работата на съда и предприемане на мерки за разрешаване на проблемите с прекомерната натовареност във Въззивно гражданско отделение, следва да бъде открит един нов въззивен граждански състав“, пишат 24-имата съдии до председателя на СГС Алексей Трифонов.
Те изтъкват, че големият брой младши съдии, които работят в съда, позволява в отделението да бъдат разпределени още трима – т.е. да са 15, а не 12, без това да засегне по какъвто и да е било начин дейността на останалите отделения.
„От друга страна, броят на реално работещите старши съдии в отделението към момента позволява разкриването на нов въззивен състав без необходимостта от постъпване в отделението на други старши съдии, тоест откриването на нов състав няма да ангажира какъвто е да е било допълнителен ресурс“, подчертават съдиите.
Те допълват, че така ще се подпомогне не само тяхната работа, но и тази на колегите им в Първо гражданско отделение и в Търговското отделение, тъй като частните жалби ще се разпределят между повече съдии.
„От друга страна, тази мярка ще позволи повече младши съдии да се работят и да се обучават при разглеждането на граждански дела, каквато необходимост безспорно е налице предвид факта, че при встъпването си в Софийски районен съд всички младши съдии първоначално работят в гражданските отделения на съда“, посочват още 24-имата съдии.
Освен това те настояват на съдиите-докладчици в новите състави да се определи натоварване в системата за разпределение на делата по въззивните граждански дела от 100%, а на всички останали съдии в отделението 60% до достигане на средната висящност за отделението на докладчиците в новообразуваните състави.
„По този начин ще се осигури равномерно натоварване в отделението, като тази практика вече успешно се прилага в рамките на друго отделение на съда“, обясняват съдиите.
Да бъде увеличен броя на въззивните граждански състави, така че да се намали натовареността и да се ускори разглеждането на въззивните производства, настояват и от столичната адвокатура.
„Насрочването на дела за разглеждане в открито съдебно заседание за след година и повече (а впоследствие и постановяване на решение много след едномесечния срок за произнасяне), не отговаря на стандартите за разглеждане на делата в разумен срок. Отделно от това свръхнатовареността в много по-сериозна степен може да вреди на качеството на съдебните актове, защото късното разглеждане на делата и късното произнасяне често се „компенсира“ с недостатъчно добре мотивирани актове“, изтъкват адвокатите.
И допълват, че с оглед вида на споровете и ниския материален интерес по част от тях, често решенията на отделението не подлежат на касационно обжалване и реално не съществува горна инстанция, която да поправи евентуалните пропуски, които е възможно и разбираемо да бъдат допускани като резултат от свръхнатовареността на съдиите.
Дали Общото събрание на СГС ще се заеме с проблемите на Въззивното гражданско отделение и натовареността на съдиите в него ще бъде облекчена, ще стане ясно още утре, когато е предвидено то да се събере и да обсъди писмото на колегите си.
Другите проблеми, които поставят столичните адвокати
Свръхнатовареността на Въззивното гражданско отделение на СГС не е единственият проблем, който Софийският адвокатски съвет иска да обсъди с ръководството на съда. Ще представим накратко някои от тях (подробно с всички поставени от адвокатите проблеми можете да се запознаете тук).
1. Невъзможност на адвокатски сътрудници да получават преписи от съдебни актове
Заради заповед на председателя на СГС от 2017 г., служителите в деловодствата отказват да предават преписи от съдебни актове на адвокатски сътрудници, които освен карта, имат и конкретно пълномощно от адвоката, който е процесуален представител по делото и на когото са вписани като сътрудници.
„Считаме, че в случаите, в които адвокатски сътрудник, освен като се легитимира като адвокатски сътрудник по реда на чл. 21, ал. 2 ЗА, изрично е и упълномощен от адвоката да получава преписи от съдебни актове и книжа по конкретно дело, разпоредбата на т. 13.4. от действащите Правила за административно обслужване на граждани и юридически лица недопустимо ограничава възможността за справки, включително като противоречи на чл. 77 и чл. 78 от Правилата за администрацията в съдилищата, приети от Висшия съдебен съвет на основание чл. 342, ал. 1 от Закона за съдебната власт“, категорични са от САК.
2. Ограничаване на възможността служебните защитници на обвиняеми и подсъдими да имат достъп до информация по други дела
След като са назначени за служебни защитници на обвиняеми или подсъдими в едно наказателно производство, адвокати не получават достъп до други наказателни производства, образувани срещу техния подзащитен в СГС. За това са алармирали адвокати.
В искането си за среща от ръководството на САК подробно разясняват защо тази информация е необходима на колегите им, които поемат служебни защити – например, за да разяснят на клиента си възможността за кумулация на наказания или за настъпване на предпоставките за реабилитация.
3. Проблемите с въззивните брачни дела
Въззивните брачни състави да не заседават само по веднъж в седмицата, да насрочват дела и межди 12 ч. и 13,30 ч., като първи в графика да са тези, по които ще бъдат изслушвани деца, предлагат от САК. Адвокатите изтъкват, че в момента деца чакат с часове в коридорите пред съдебните зали само защото въззивният брачен състав, който разглежда делото, заседава веднъж седмично и насрочва голям брой дела за разглеждане.
4. Забавено разглеждане на дела, насрочени в открити заседания
Да се подобри планирането на заседанията и да се предвиждат от съдиите достатъчно продължителни интервали между отделните дела, настояват от колегията.
Причината е насрочването на делата в близки часове, заради което графикът не може да бъде спазен, адвокатите и страните чакат с часове. „След многочасови изчаквания има случаи, когато адвокати на насрещни страни подават съвместни молби за насрочване на делата им за друга дата поради невъзможност да чакат повече, но отговорът на съда е, че такава молба няма да бъде уважена, по причина, че съответният състав насрочва за след още една година. Така колеги докладват случаи, в които страните си пропускат съдебните заседания и не могат да вземат участие в производствата“, посочват от САК.
5. Намаляване на присъжданите разноски за адвокатско възнаграждение
Адвокатите поставят пред ръководството на СГС проблема с присъждането на разноски за адвокат от някои градски съдии след решението на Съда на ЕС, като напомнят, че новата практика на ВКС вече изисква възраженията за прекомерност да са мотивирани, а наредбата за минималните хонорари на адвокатите да се ползва като ориентир.
„Въпреки това и към момента продължават да постъпват редица сигнали и оплаквания от адвокати от САК, че в отделни производства присъжданите разноски за адвокатско възнаграждение на техните клиенти се намаляват драстично, до унизителни размери, многократно по-ниски от реално платените и ориентирите по Наредба № 1/2004 г.“, посочват от САК. И отправят призив до всички съдии „да проявяват колегиалност към своите колеги адвокати, уважение към адвокатската професия и труда на адвоката“. „Напомняме, че процесуалното представителство по пълномощно е комплексна адвокатска работа, която не включва само процесуални изявления и участие единствено в съдебни заседания (което е видимата за съда част), а значителна като ангажираност, натовареност и отговорност към интересите на клиента извънсъдебна работа, която остава невидима за съда. Адвокатската професия се упражнява не като държавна служба, а като свободна професия, което си даваме сметка, че за съдии-държавни служители често е трудно рабираема, но изключително съществена разлика, чието неосъзнаване води в момента до определяне на адвокатски възнаграждения на особени представители в размери например от 50 лв.“, пишат от колегията.
19
Коментирайте
Много унизително!
Това са много сериозни проблеми.
Особено в този съд.
Едно разумно решение на проблема е адвокатите да депозират искови молби с такси, преписи, пълномощни. Дори по частни жалби не се заплащат 15 лв. държавна такса и съдът губи своето време и затлачва останалите дела, за да даде тези елементарни разяснения. Редовните искови молби отдавна са рядкост.
Е, има недомислие отвсякъде – София не е проектирана за 2-милионен град, това е видно и от кръстовищата по улиците.
Трябваше да се види как е решен въпросът, но – надделява навикът – по социализма нямаше много дела и съответно материалната база не беше проблем. Сега е пълно с дела и не се успява.
Трябваше нова Съдебна палата на мястото на някой нов МОЛ, но това е невъзможно вече.
Основният недостиг е на съдебни зали, а не на персонал, липсват помещения. Това е което трябва да се реши, но ще караме така.
да дават храна и напитки на чакащите.
Би било добре. Ама надали.
Докато въззивните състави заседават, незаседаващите първоинстанционни да разнасят чай и кроасани на чакащите пред зала. Така поне ще оправдаят заплатите.
Успех желая
Абе аз ги виждам да се моткат по ДМ съдийките посред бял ден пък не знам
Глупости. Дано нещо последва от това
Писна им, нали?
Свриозен проблем е и то в голям и натоварен съд
Еми дано се реши тоя проблем с натовареностите
Аха. Чакайте развитие. Как не.
О, време беше.
Ма глупости бе
Ама пълни!
Абсурдно е да се намаляват така размерите на възнагражденията.