Обезщетение за опасни корени на дърво – Столичната община е осъдена да плати 20 000 лв. на пешеходка
Столичната община редовно е осъждана да плаща десетки хиляди за обезщетения на пострадали пешеходци от счупени плочки, необезопасени дупки и шахти. Преди дни обаче Софийският градски съд (СГС) присъди 20 000 лева на жена, спънала се в стърчащи от земята корени на дърво, показа проверка на „Лекс“.
Става дума за инцидент отпреди 3 години в района на улиците „Будапеща“ и „Родопи“, при който 56-годишна жена е счупила ръката си, след като се спънала на тротоар с разбити и разместени плочки от стърчащ от земята масивен корен на дърво. На 14 юни 2020 г. пострадалата гостувала в София на своя приятелка и двете излезели на вечерна разходка из града. Нейната приятелка е дала показания в съда и свидетелства, че е видяла корена на дървото над тротоара и е успяла да го прескочи, но приятелката ѝ имала по-забавена реакция и се спънала, след което паднала на неравната повърхност и счупила лявата си ръка, на която се подпряла, за да не удари главата си. Изпитвала силни болки, както непосредствено след падането, така и през нощта, но отказала да отиде веднага в болница и искала да се прибере и да отиде със съпруга си на преглед в Тетевен.
След това се наложило да бъде оперирана три пъти в Плевен, но подвижността на китката ѝ така и не била възстановена напълно. Жената посещавала многократно центрове за рехабилитация и похарчила близо 1000 лева за лечение, а отделно търпяла болки и дискомфорт, защото не можела дълго да се обслужва сама, а така затруднила и близките си. Тя твърди, че причина за увреждането е неподдържаният от Столичната община тротоар и иска обезщетение от 50 000 лева.
Съдия Росен Димитров пише в решението си (виж тук), че задължение на общината по Закона за движение по пътищата и правилника за прилагането му е да се грижи и поддържа тротоарите и пътищата, като осигурява „необходимите условия за непрекъснато, безопасно и удобно движение през цялата година“.
В случая, пише съдът, общината е бездействала като е допуснала корените на крайпътното дърво да избият над плочките и да доведат до тяхното разместване. В решението се казва, че отговорността на общината е по чл. 49 от Закона за задълженията и договорите, като тя е отговорна за своите служители, които не са обезопасили тротоара и не са го направили годен за движение.
Съдът е приел и заключение на съдебно-медицинска експертиза, според която пострадалата още изпитва болки и не може да се обслужва с лявата ръка. Според вещото лице ръката на пострадалата е видимо деформирана, с груб и болезнен оперативен белег, костта ѝ е зараснала неправилно и не може да извършва пълен захват. Лекарят е заключил, че лечението на подобна травма е три месеца, но в случая е продължило година и седем месеца.
„Като взе предвид представените по делото доказателства според съда на ищцата следва да ѝ бъде присъдено обезщетение за преживените неимуществени вреди – болки и страдания по време на и след травматичното увреждане, в размер на 20 000 лв., а искът до 50 000лв. следва да бъде отхвърлен. Тази преценка се извършва след като се вземат предвид горепосочените критерии, възрастта на пострадалата – 56 г., интензитетът на увреждането, периодът, в който са търпени болките, както и фактът, че същата не е възстановена напълно“, пише в заключение съдия Димитров. Той осъжда общината да плати на пострадалата още 958 лева за имуществени вреди от платените пари за лечения, както и 386 лева за разноски по делото.
Решението на СГС е от 2 май и не е окончателно, като може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
И още 20 000 лева за счупена ръка в неравна настилка
Показателно за това, че общината редовно е осъждана да плаща обезщетения на пострадали пешеходци е, че в същия ден друг състав на градския съд е постановил тя да плати отново 20 000 лева на друга пешеходка, която през юни 2018 г. е счупила ръката си, докато пресича в столичния кв. „Надежда“.
Особеното в първия казус е това, че причина за осъждането са стърчащите корени на дърветата, а вторият е „класически“ – за вреди, причинени от дупките и липсващите плочи. Пострадалата по него се връщала от пазар с дъщеря си в кв. „Надежда“. Двете се движели по улицата, когато дъщерята казала на 76-годишната си майка да се качи на тротоара, защото приближавал автомобил. В момента, в който възрастната жена го направила, тя стъпила в дупка от липсваща плочка и паднала. При удара счупила лявото си рамо, последвало лечение в продължение на няколко месеца, но отново не била напълно възстановена.
В тези дела общината масово претендира, че е налице съпричиняване, тъй като пешеходците не внимавали, а в случая твърди, че няма вина, защото в този участък не е имало плочки, а бил асфалтиран в по-голямата си част.
Съдът е назначил експертиза, която е показала разнородна настилка – и паваж, и асфалтобетон, а в района имало и строеж. Съдия Цветомира Дачева пише, че няма значение дали пострадалата е паднала в дупка, образувана от извадена плочка, или от липсващ асфалтобетон, за които е отговорност на общината да следи.
„Същественото в случая е не описанието на настилката (плочи или асфалтобетон), а неравностите в нея, довели до инцидента и неблагоприятните последици от него, за който отговорността е на ответната Община“, се казва в решението (виж тук). Съдът отхвърля и възражението за съпричиняване.
„Самото падане не е показател за проявено невнимание, в противен случай би се оказало, че всеки пешеходец, паднал на тротоар поради спъване в неравности или стъпване в дупка, по дефиниция е съпричинил травмата си. Липсва поведение, което обективно да е допринесло за неблагоприятния резултат по начин, че да се намира в пряка причинно-следствена връзка с него“, се казва в решението, което също може да бъде обжалвано пред апелативния съд.
23
Коментирайте
Тази кметица нищо не върши.
За хората- да! Ама за себе си работи усърдно.
Имаме се за европейска столица, а улиците ни са под всякаква критика.
А зимата? В центъра има толкова заледени улици, че човек едвам се придвижва.
Въобще не ме учудва тази новина.
Много нелепо обяснение на тези от общината.
Чудят се как да отърват поредната глоба.
Що за политиканстване се шири в т.н. съдебна власт и сайтовете му, уж правни???
Чао.
Много правилно решение на съда, жалко, че не е окончателно. Дано има повече такива съдебни производства- не са малки по размер данъците, които плащаме като МДТ и срещу нашите пари имаме право да изискваме общината да си върши задълженията. Най- много ми хареса частта с липсата на съпричиняване от страна на пешеходката.
Само не се уточни откъде е била височайшата гостенка…сигурно от замъка на баба си Фон … Ай стига бе хора, не виждате ли, че и природата е срещу тази невнимателна жена! Аз съм против софиянци да плащаме за бавните реакции на всеки! Видно първата дама е успяла да реагира. Има хора всякакви. Това дело изобщо прилича на разказа на Радичков от „Ние, врабчетата“, в който Драги ми господине вика, падайки от небето: „ЕЕЕЙ, земя, отдръпни се, не виждаш ли, че падам!“ . Слезте на земята моля и спрете да присъждате тия глупости. Да внимава къде ходи. Ако отиде в Балкана… Покажи целия коментар »
Има двама души в тая държава, които тотално са бита карта. Ако не се знаят да им го кажа. Това са Йорданка Фандъкова и Борислав Михайлов. И е най-добре да вземат да се скрият, защото никой не иска нито да говори с тях, нито да знае, че съществуват. Дотегнаха до толкова, че съсипаха футбола ни и града ни.
Малко и е на Столична дето все пари няма видиш ли
Ами не съм изненадана.
Да, защото в голяма столична община, ако нещо не се свърши в срок, защото служителят се е занимавал да оправя грешките и бакиите на някой от другия отдел, тогава се търси виновен под дърво и камък, занимават се с писане на малоумни обяснения и писма до ръководството, но никой не работи нещо съществено.
Нищо ново. Безхаберието продължава
Леля ми падна на Витошка така преди години и поиска 10 000 от съда и от София, дадени и бяха 6 000. Нямаше представители на общината в съда.
То е хубаво за тия нередности и гражданите да подават сигнали. Няма как да се знае за всеки проблем в самата община, ако не е подаден сигнал някъде.
Тя столична дори не се трогва, че някой ги съди. Не праща свой представител в съдебна зала.
Хайде спасителю на София къде си да ни избавиш от такива неугледни неща по улиците. Как ще видиш всеки орен или неизрязано желязо от София не е ясно, но ти си спасител. Само Фандъкова е виновна за всичко. Ти като дойдеш и ще прокопсаме рЕзко!
Най-добрия начин да си финансираш ремонт или екскурзия – спъваш се и се почупва на нещо стърчащо от улиците в София!
Само да вниаваме какво чупим, нали? 😀
Чудна екскурзия ще е със счупена ръка!
Дреме им на Столична община, да не би те да плащат обезщетенията. Имат си предвиден бюджет за това и си плащат от него. Не знам какъв е смисълът от такива обобщения на съдебни решения при положение, че всеки божи ден някой съдебен състав осъжда Столична община заради нещо – я за спукана гума от дупка, я за счупена ръка/крак, я за ухапан от бездомно куче, я за актувана без основание земя, я за незаконна глоба или административен акт… просто няма смисъл. По-интересно е да се види колко дела е спечелила общината от общо заведените от и срещу нея.