Съдебната реформа е важна и приоритетна за над 95% от българите, а за това, че все остава неосъществена, невинни няма и основната причина е в интереси, които работят срещу нейното реализиране.

Това показват резултатите в национално представително проучване (всички резултати, виж тук) сред 1020 пълнолетни българи, поръчано от Българския институт за правни инициативи (БИПИ) и проведено от „Глобал Метрикс“ от 26 ноември до 15 декември миналата година.

От него е видно още, че интервюираните дават крайно ниски оценки за работата на главните прокурори и на прокуратурата, към които иначе имат огромни очаквания. Според общественото мнение оценките за работата на прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров (изследване на БИПИ от 2019 г.), Иван Гешев и Борислав Сарафов по скалата от 2 до 6, се концентрират в позициите „слаба“ и „средна“. Средната оценка за резултатите в мандата на Цацаров е била 3,05, за Иван Гешев е 2,75, а за Борислав Сарафов – 2,81.

Налице са все пак и специфики – докато оценките за мандата на Сотир Цацаров са били също критични, но в по-умерените позиции на скалата, мнението за работата на прокуратурата при Иван Гешев достига два пъти повече слаби оценки. Макар и леко смекчена, тенденцията се запазва и в оценките за Борислав Сарафов. Оценките и за тримата ръководители на прокуратурата показват силно критични мнения, които са индикатор на слаби резултати както в справянето с битовата престъпност, така и в борбата с корупцията по високите етажи на властта, посочват в анализа си от БИПИ. Според гражданите работата в тези направления е основно кампанийна, а преобладаващото мнение е, че прокуратурата се използва за политически цели и няма никакви ползи за обществото от работата на главния прокурор.

Десет години след приемането на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, впечатление прави, че темата остава важна за почти всички запитани. Като „много важна“ дори я определят 75,3% от интервюираните, а още 20,1% я определят за „важна“. Под 1% са тези, за които съдебната реформа не представлява интерес, а близо 4% не могат да преценят.

Над две трети от интервюираните обаче са на мнение, че реформата е в застой, а основни аспекти от нея определят като неизпълнени. Между 1/5 и 1/3 от запитаните все пак виждат някакви, макар и много слаби, резултати в отделни направления.

Основните причини за неосъществената съдебна реформа, според общественото мнение, са интересите на различни обществени кръгове, които работят срещу нея (56%), както и политическата криза (37%), и липсата на политическа воля (35%).

Работещите в частния сектор, жителите на столицата и хората на средна възраст по-често от останалите са на мнение, че има интереси, които работят срещу съдебната реформа.

Около една трета от запитаните са склонни да посочат и липса на воля сред магистратите, което показва, че от гледна точка на общественото мнение, няма „невинни“ за неосъществената реформа. Като контрапункт на тези оценки, мнението, че няма обществена подкрепа, се споделя от едва 9% от запитаните.

Приоритетите за съдебната система са ясно очертани, но сред тях не попадат социално-икономически мерки, които биха имали отражение върху гражданите и страните по дела, каквито са намаляване на съдебните такси и адвокатските хонорари. Вместо това, гражданите посочват основно корупцията по високите етажи на властта (81%), независимостта на съда (75%) и бързия процес (61%).

Двата проблема, които засягат пряко гражданите и се отличават с масовост – битовата престъпност и домашното насилие, също са изведени на преден план, всеки с около 50-55%. Битовата престъпност е във фокуса на вниманието на жителите на София и на малките градове, а домашното насилие привлича вниманието и тревожи най-много живеещите в столицата и младите.

31
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Аноний
Аноний
13 януари 2025 15:19
Гост

Без конкретизация на това, какво се разбира под „съдебна реформа“, когато се говори за нея, всякакви подобни статии и обсъждания са напълно безсмислени. А такива въпроси, като посочения в статията, са смехотворни. Все едно да питате дали следва да се намалят данъците, дали следва да се води борба с корупцията или дали следва ППДБ, ГРОБ и компания да продължават да окепазяват държавата; какви са причините у нас мафията да има държава; защо по върховете на управлението изплуват все хора без опит, знания и морал за управление. Понеже и Ицо-Напънът се опита да сътвори реформа, но се оказа, че е по-добре… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 14:59
Гост

Проучването е проведено върху 1020 пълнолетни българи. ВИЕ ЛУДИ ЛИ СТЕ ДА НИ ЗАНИМАВАТЕ С ТОВА? Каква част от анкетираните са заведени от Билянка от БИПИ преди това на обучение или са нахранени на някой прием? Колко лесно се манипулират резултатите от толкова малко проучване, имате ли представа? Как не Ви е срам?

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 14:55
Гост

Домашното насилие привлича вниматието, защото това пак е пропаганда на медиите и на НПО-тата. Нека да се извади реалната статистика – от всички дела, колко са истинските случаи на домашно насилие, а не уреждането на имуществени отношения на страните по граждански дела чрез прокуратурата.

Сенсеят
Сенсеят
13 януари 2025 13:56
Гост

comment image

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 13:37
Гост

БИПИ с каква годишна издръжка е и кой я плаща? Защото ако някой ми натрапва социологическото си проучване и ми прави внушения кой е добър и кой лош в съдебната система , аз имам право да знам при изразяването на мнение от кой „работодател“ се гарантирана независимостта му.
Защото аз съм магистрат от 25 години и този постоянен натиск върху съдебната система чрез медии и НПО е не по- малко брутален от корупцията.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 14:31
Гост

По- брутален е, защото Билянка (от същото НПО и Ицето и други съдебни реформатори), който заведат на обучение по щатите от ДЕЙСТВАЩИТЕ МАГИСТРАТИ за либерални възгледи, то той незабавно хем се издига, хем си го харесват НПО-тата.

Автор
Автор
13 януари 2025 13:29
Гост

Срам е да си млад човек в България, неуредена отвсякъде държава, нагласени конкурси за всичко и – климатиците на макс.

Законите не се спазват, поне отчасти, но това е положението.

Упорити сме откъм характер българите.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
13 януари 2025 13:07
Гост

Я, още една (не)правителствена организация, правеща социологическо изследване, за да изведе статистическа информация за настроенията сред популуса, чието мнение, както се знае е крайно реакционно, зависейки от медийния конгломерат на също финансирани отвън рупорни журналисти от сорта на Цънцарова. Нека обърнем внимание на партньорите на тази т.нар. изцяло гражданска формация, възникнала и съществуваща единствено благодарение на искреното възмущение и обществен плам в очите на нейните привърженици и съмишленици в България: От нейния сайт се вижда, че юридическото лице с нестопанска цел е подпомагано от: – Фондация Америка за България; – Държавният департамент на САЩ; – Департаментът по правосъдие на САЩ;… Покажи целия коментар »

Сотир
Сотир
13 януари 2025 12:53
Гост

Не виждам скоро да се справятнс корупцията по високите етажи на властта.

един
един
13 януари 2025 12:52
Гост

В тая система съм от 2005 година и все ме реформират.
На практика обаче всички политици и НПО слагат каруцата пред коня – няма ясно формулирани проблеми на системата, за да се търсят решения. Работи се кампанийно и без ясна визия точно защото не е дадено адекватно задание…. Да не говорим, че проблемите в наказателното правораздаване са доста по-малко от тези в гражданското, за които никой, вклл. и БИПИ не говори…

Ало Маджо
Ало Маджо
13 януари 2025 12:47
Гост

Поръчката от БИПИ е ясна. По-интересно е инфото за изпълнителя. Справка в папагала показва, че Глобал Метрикс е някакво ЕТ, пардон ЕООД. Собственикът РАДОСТИНА АНГЕЛОВА СТЕФАНОВА се оказва члан на УС на „БАЛКАНСКИ-ПАНИЦА ИНСТИТУТ ЗА НАУЧНИ ИЗДИРВАНИЯ“.

Агитпропа е ясен. Съдържанието няма значение. Чао.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 13:57
Гост

Най-притеснителното е, че в тези НПО ако изобщо има юристи, те са непрактикуващи и без опит и реален поглед в съдебната система.За това и бягат от обсъждане на реални правораздавателни проблеми. Едно е да си дрънкаш общи лафове за недоверие в прокуратурата, друго е да следиш съдебната практика по даден проблем и набележиш цели за преодоляване на проблеми.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 14:52
Гост

Не им трябват в НПО-тата работещи юристи. Още ли някой има илюзии, че реформите се правят, за да се подобри нещо? На тях им трябват хора, които да обслужват колонизаторите и ако тези от НПО-тата осъзнаваха, какво правят в пълния му мащаб щеше много да им личи, че лъжат. Така като си нямат и идея, какво говорят и какви са последиците на действията им, то по им се получава пропагандата и лобизмът.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:39
Гост

Трагедия

Бисер
Бисер
13 януари 2025 12:32
Гост

Класика в жанра! Отново няма невинни.

Асен
Асен
13 януари 2025 12:35
Гост

За такива се представят всъщност.

Михаил
Михаил
13 януари 2025 12:26
Гост

Много тъжна статистика.

Фишип
Фишип
13 януари 2025 12:22
Гост

Сега се сетиха, че реформата учишлено се бави.

Ласло
Ласло
13 януари 2025 12:19
Гост

На Гешев даже много са му дали.

Симо
Симо
13 януари 2025 12:21
Гост

Aко проучването е правено по села и паланки. Там хората го тачеха.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:18
Гост

Много бавно става всичко. И мудно

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:18
Гост

Това да ни е проблема в държавата

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:18
Гост

Кой в тая държава се занимава със съдебната реформа изобщо. Освен да я ползва като дъвка преди избори

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:17
Гост

Популизъм. Нищо съществено иначе. Вече 4 години на вятъра

Стоян
Стоян
13 януари 2025 12:28
Гост

Много дълго време вече се протака.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:16
Гост

Пълна каша е всичко и става все по-весело

Заки
Заки
13 януари 2025 12:29
Гост

Направо си е тъжно, ако питаш мен.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:16
Гост

С управление на БСП и ИТН не очаквайте скоро съдебни реформи

Хари
Хари
13 януари 2025 12:30
Гост

А, пък герберастите нали много се бяха забързали.

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:16
Гост

И по-добре няма да става. Споко

Анонимен
Анонимен
13 януари 2025 12:15
Гост

Най-зле сме. Факт