Сарафов пита Киселова за имунитетите на Ибрямов и Лена Бориславова
И. ф. главният прокурор Борислав Сарафов е изпратил днес писмо до председателя на парламента Наталия Киселова, в което напомня, че още не е получил информация от Народното събрание за поисканите имунитети на депутатите Джейхан Ибрямов, Лена Бориславова и Марио Рангелов.
Това съобщиха от държавното обвинение и припомниха, че парламентът беше сезиран за имунитета на Ибрямов още на 13 ноември 2024 г., а исканията за сваляне на депутатската защита на Бориславова и Рангелов са от 19 декември 2024 г.
В писмото до Киселова и.ф. главният прокурор посочва, че НПК задължава разследващите да проведат досъдебното производство в предвидените срокове и да вземат своевременно всички мерки за законосъобразно разследване.
„Борислав Сарафов очаква Народното събрание да предостави информация за предприетите действия във връзка с внесените искания за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу тримата народни представители съгласно Правилника за организацията и дейността на НС“, посочват от прокуратурата.
В края на миналата година и.ф. главният прокурор поиска имунитетите на общо петима депутати (виж тук), а на вчерашното заседание на парламента Наталия Киселова съобщи, че трима от тях са се отказали от депутатската защита. Това е станало още на 20 декември, когато лидерът на МЕЧ Радостин Василев, Ангел Георгиев от „Възраждане“ и Гюнай Далоолу от „ДПС – Ново начало“ са уведомили Киселова за решенията си. По-късно през деня вчера това стори и Веселин Вешев от „Възраждане“.
Искането за имунитета на Лена Бориславова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ е заради разследването за документно престъпление при освобождаването на Кирил Петков от сдружението „Да запазим Корал“. В края на миналата година прокуратурата поиска имунитета и на Кирил Петков, а сътрудник на съпредседателя на ПП Асен Василев беше арестуван и от партията обвиниха държавното обвинение, че действа като бухалка. Последва реакция на президента Румен Радев, че прокуратурата се намесва в политиката, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ще подпише декларацията на ПП-ДБ за ограничаване възможността Сарафов да бъде избран за главен прокурор от настоящия Висш съдебен съвет, ако бъде поискан имунитетът и на Бориславова.
Джейхан Ибрямов от „Демокрация, права и свободи“ (ДПС) пък беше арестуван през октомври и остана в ареста до сформирането на новия парламент, когато беше освободен, а след това Сарафов отново поиска имунитета му. Първоначално той беше обвинен в търговия с влияние за това, че от 25 септември до 2 октомври 2024 г. в София е поискал 200 000 лева и получил 100 000 лева от свидетеля Мирослав Тодоров, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерството на отбраната, във връзка със службата им.
На 25 септември в София Ибрямов се е срещнал с Тодоров и поискал 200 000 лв., а на 2 октомври пък Тодоров предал на Ибрямов на паркинг пред магазин „Кауфланд“ в София първата част от парите – 100 000 лева. Именно тези пари бяха белязани предварително и Ибрямов беше задържан с тях.
През ноември обаче от прокуратурата съобщиха (виж тук), че в този случай става дума за измама за 400 000 лева, а не за търговия с влияние. Обвинението твърди, че през септември и октомври 2024 г. Ибрямов възбудил и поддържал у Тодоров заблуждение, че ако му даде 400 000 лева, той ще упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерство на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки. Според прокуратурата Ибрямов е направил опит да причини на Тодоров имотна вреда в големи размери, като опитът останал недовършен по независещи от него причини. За този състав на измама Наказателният кодекс предвижда от 1 до 8 години затвор.
Прокуратурата поиска имунитета му и за случай от 2019 г., в който се твърди, че Ибрямов пак е поискал пари – 20 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение, но от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването, по повод издаване на разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди. Според прокуратурата обаче в този случай се касае за търговия с влияние, а не за измама.
Марио Рангелов от „Демокрация, права и свободи“ (ДПС) пък е разследван за купуване на гласове на последните избори. Според събраните доказателства той е образувал и ръководил група за купуване на гласове. Освен това е било установено, че е организирал даването на по 15 000 лева в Плевен и Койнаре, за да бъдат платени по 50 лева на гласоподаватели.
23
Коментирайте
Още веднъж да преповторим, Наказателният процес е част от специалността право. В него е заложена бързина и ефективност. Всеки допир със съдебната система води на обратни изводи.
Водят се преписки за кражби на портмонета с цели години. То срокът на годност на хартията е вече няколко десетилетия.
Всички чакат да приключат някакви давностни срокове.
Да пита, ама образът в огледалото!
А какво става с имунитета на джуджетата и на и. д. главното джудже? Също така и за имунитетите на тиквите и прасетата нещо няма ли?
Първо оставката на строителния предприемач и милионер ИФ-то, пък после другото. Крадеца вика: “ Дръжте крадеца“
Тая Бориславова, не беше ли обещала публично на всеослушание, че ще се откаже от имунитета си, ако това се налага, за да може компетентните органи да упражнят спокойно и в пълен обем правомощията си, и не пречи на разследването с цел пълното и всеобхватно установяване на истината или нещо бъркам, още повече, че виден възпитаник на Харвард с примерно поведение, отлична диплома и дебели връзки с авторитетни адвокатски кантори не би трябвало да изпитва притеснение за своята невиновност при положение, че прокуратурата „действала като бухалка по политически причини“ срещу нея ?! В този случай, при положение, че останалите депутати с… Покажи целия коментар »
Саафов няма професионално и морално право за главен прокурор.
Бухалкови обвинения. Нищо повече. По заповед на свинята
Този е неуправляем. До кога ще дърпа конците навсякъде?
Някакви измишльотини, които по никакъв начин не оправят държавата. И да са в затвора Ибрямов и Лена смятате ли, че ще се оправи положението ни? Не.
И таз добра. Какво ще правим сега?
Народа знае, че Борисов и Пеевски санай-големите крадци. Но така гласува, че те да управляват задкулисно, а да ни занимават с имунитетите на едни кокошкари. Прост народ!
Тя, рибата зе вмирисва откъм главата.
А щото на Пеевски и Борисов не трябва да им се иска имунитета ли?
Явно не смеят. А и така ни отклоняват вниманието както обикновено.
Аз нямам против да им се вземе имунитета. Въпросът е, че има и още много престъпници в тоя парламент, които си хортуват.
Хубава работа ма българска
Просто тези си е избрал. Колко още има, които са за съд.
Смешното е, че 15 години ГЕРБ и сателитите им от АТАКА, ВМРО, НФСБ, ВОЛЯ са крали пари в огромни количества, но няма и едно разследване. Как мислите се застрои по безумен начин Манастирски ливади в София? С даване на рушвети на общински съветници и служители да разписват разрешителни за строеж
А някой от ГЕРБ? Или те са росни китки?
Съвсем не! Ама са под крилото на Тиквуций.
Парапетното Ленче се прави на луда и чака да изтече давността за документното престъпление. Иначе е за върховенство на правото, ама друг път.
Tози път няма да й мине номера обаче.
Дали доброволно да се откажеш от имунитета си или не, е въпрос на личен избор. Преди да направиш този избор обаче е добре да се въздържаш от клетви и обещания кога и как ще си дадеш имунитета доброволно. Или го даваш тихо и без заклинания, или очакваш да се сложи за разглеждане пред народните представители. И тогава се задейства намисленият за Борисов маньовър, станал ясен от онзи злополучен запис, разпространен от Радостин Василев и твърде бързо забравен като съдържание. В този запис се обясняваше как за поискания имунитет на Борисов ще се направи комисия за проучване на документите и тази… Покажи целия коментар »