Хиляди съдии протестират в Мексико – не искат да бъдат избирани пряко от народа
Мащабна съдебна реформа в Мексико предвижда до 2027 г. всички съдии в страната да бъдат избрани след общонародно гласуване, а още през юни следващата година по този начин трябва да бъдат излъчени 11-те върховни съдии.
Това е планът на управляващата партия Национално движение за обновление (МОРЕНА), представен миналата седмица от лидера ѝ в долната камара на Националния конгрес Игнасио Миер. Предложената реформа ще бъде обсъждана през септември, но срещу нея има сериозни критики.
Реформата ще се проведе на няколко етапа – през 2025 г. трябва да бъдат избрани половината от всички магистрати в Мексико, като вакантните длъжности трябва да бъдат попълнени също след пряко гласуване от народа. А до 2027 г. всички длъжности в съдебната система трябва да бъдат заети от избрани от хората магистрати.
Новоизбраната президентка на Мексико Клаудия Шейнбаум, която ще встъпи в длъжност през октомври и също е от партията МОРЕНА, защити идеите на отиващия си президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, като заяви, че е съгласна с предложенията. Обрадор е чест критик на съдиите в Мексико и инициатор на промените. Показателно е и предложението изборът на върховни съдии да е измежду кандидати, номинирани от правителството.
Скептично за реформата на мексиканската съдебна система обаче се изказа американският посланик в Мексико Кен Салазар пред „Ройтерс“, пише БТА. Според него тя заплашва мексиканската демокрация, както и жизненоважните търговски отношения САЩ.
„Въз основа на моя жизнен опит в подкрепа на върховенството на закона, смятам, че прекият избор на съдии е голям риск за функционирането на мексиканската демокрация“, каза Салазар.
Той посочи, че дебатът около тази реформа би застрашил търговските отношения между САЩ и Мексико, „които се основават на доверието на инвеститорите в правната рамка на Мексико“.
„Всяка съдебна реформа трябва да има правилни предпазни механизми, които да гарантират, че съдебната власт ще бъде укрепена и неподвластна на политическата корупция“, добави посланикът.
През седмицата съдебната система в Мексико спря да функционира, след като магистрати и съдебни служители започнаха безсрочна стачка в знак на протест срещу плана на правителството. След онлайн гласуване около 55 000 съдии и служители са спрели работа за неопределено време, според съобщения в местната преса. В Мексико Сити стачкуващите съдии развяваха национални знамена и скандираха: „Приятелю, разбери, моята работа те защитава“.
64
Коментирайте
На „народа“ са му крайно неясни много неща …..и това е съвсем нормално . Затова повечето държави функционират или като диктатури , или като представителни демокрации – като нещата не се решават пряко от народа , а от негови представители , за които се предполага , че са малко по-подготвени и по-отговорни от средно статистическия избирател . „Убеждаването“ на аудиторията е много тънък лед , по който да се хлъзнем . Например , „аудиторията“ у нас от 30 години не може да разбере , че мярката за неотклонение не е наказание . Системно се реве , че набеденият за престъпник… Покажи целия коментар »
Не говорим за медиен натиск, а за публичност и отчетност на съдиите. Те прилагат закона в името на народа, не в името на ВСС например. Щом народът е достатъчно разумен, за да има право да си избира президента и народните представители, значи има достатъчно разум да си избира и съдиите. Преди промените имаше едно списание „Общество и право“, което се четеше от много българи и да успееш да се абонираш за него беше сериозен проблем. В списанието се обсъждаха съдебни казуси и съответните съдебни решения, респ. присъди. Ако искаме да повишим правната грамотност на населението преки избори във формат коментиране… Покажи целия коментар »
Щом помниш „Общество и право“ значи си минимум на 45-50 години . За толкова години трябва да си разбрал , че една от основните причини България да е зле е това , че постоянно се правят тъпи експерименти и постоянно се руши и се почва отначало . Стига с това ! Имаме изградена съдебна система и трябва да я усъвършенстваме , а не да я срутим и да пробваме някакви ексцентрични идиотщини . Въобще не е вярно това , че нещата са се влошили спрямо 1989 г . Българското право изключително много се разви – включително с цели нови отрасли… Покажи целия коментар »
При сегашния модел удобрението е до стеоен която иска нещо ново. При избор на съдии не е гарантирано, че ще се получи желания резултат. затова е необходимо ВНС създаване на двукамерен парламент и да се сменми сегашния модел, колкото и да се твърди, че е рисково. Ако с нещо се сгреши двукамерния парламент ще коригира до месец и половина евентуални грешки. Да се стои обаче в положение в тази ситуация е равно на мазохизъм. В България няма гаранция при промяна да е успешно, но ако трябва да е проба, гершка, проба, грешка и дикато се влезе в по-добър коловоз. Да… Покажи целия коментар »
Пряк избор на съдии ? И много интересно каква се очаква да е „платформата“ на съдията …..Имам някои идеи – вече няма да се дължат битови сметки , кредити , данъци , осигуровки , глоби и санкции . По медийни наказателни дела ще има доживотен затвор за всички обявени от вестниците , сайтовете и една съседка за виновни . Вещи лица , доказателства, процес , адвокати – това са излишни неща . След няколко дни – присъда. После ще върнем и разстрела . Съдията ще е готин пич , стига да не му паднеш в ръчичките . Да живее пряката… Покажи целия коментар »
Предлагаш да остане сегашната система? През 2021г на конкурса за административни съдии- за първоначално инсталиране сайтът афера публикува резултатите седмици преди провеждане на конкурса.
Същата история на конкурсите за прокурори-през 2006 вестник Монитор си купи тестовете, преди конкурса, на съвсем разумна цена.
Пряко се избират от народа само политици!
И пак резултатите там са плачевни.
Фондация „Америка за Мексико“.
Нали при избора трябва да се преценят професионалните качества на съдията. Как народът ще го стори?
Както го правят с политиците.
Като е демокрация, да е демокрация!
Прекрасна идея.
Хората, които намират идеята за добра да се замислят, че в момента пряко от народа се избират: президент, народни представители, кметове, общински съветници.
Наистина ли искате да се избират съдиите от партиите? С политическа кампания, финансиране и зависимостти от главния кадровик на държавата? И да сега партиите имат влияние в съдебната система, но има разлика между влияние и пълен контрол.
По какво ще избират съдиите – има изискване за ръст, гръдна обиколка, ханш, цвят на кожата, сексуалност, полово самоопределяне…. Този Народ в Мексико нещо май много упойката му е дошла 🙂
Прякото избиране на съдии и прокурори от народа на пръв поглед е просто едно изключително демократично решение. Това, обаче, автоматично означава влизане на съдиите и прокурорите в политиката. В САЩ по отношение на прокурорите, които се избират пряко, това е общественоприет факт. Съдиите, обаче, дори и там не се избират пряко. За момент се замислете и оставете емоциите на страна, не рагирайте първосигнално. Представете си как един кандидат за съдия прави кампанията си, как събира пари за нея (и кой и срещу какво му ги дава), как получава гласно или негласно подкрепа от тая или оная партия. Представете си още… Покажи целия коментар »
Е каква е разликата дали съдиите или прокурорите ще се избират пряко. То даже прокурорите може по – голяма вр2да да нанесат на невин3н гражданин . Аман от реформи и все някой външен да дава акъл
Склонен съм да се съглася с коментара от 19:28.
He’ll,
Ти нещо си на друга планета. Щатските съдии в САЩ се избират от народа. Федералните ги предлага президента и Сената казва ДА или НЕ.
Гелеее, много си зле.
Съдията в САЩ не е политик и не провежда предизборна кампания. Преди време имаше интервю с млад етнически българин, който е съдия в САЩ и от там ставаше ясно как се става съдия. Не знам дали има изборни длъжности, но ако се избираха пряко от народа, американският посланик в Мексико трудно би имал очи да негодува.
Виж кои са щатските съдилища и дали това е масовият съд там?
Ако съдиите се избират от Народа, един Сесебар няма да има у ВКС-то. Те не се съобразяват с народните настроения, а с някви там еспч та и други сорос глупости. Но това е положението.
Дано да станем като в Мексико!!
Рече един привърженик на диктатора Путин и неговия пророк в Европейска България!
вие тоя Путин явно го ядете по три пъти на ден, та вече и с потта го отделяте. нали уж в КРБ е записано, че всичката власт произтича от народа? какво ви пречи народа да избира?
Хехехехе, сега почва предизборната кампания и кандидат съдиите ще подкупват целокупното мексиканско население с гуакамоле и царевични питки.
Не ги подкупва съдията , умник, а тези които плащат съдията да стане съдия, за да им слугува.
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
По този начин се избират шерифите в Дивия Запад и знаем какъв произвол цари. Това е най-лесният начин за създаване на зависимости – на когото му направи кампания Ел Чапо и сие, той ще бъде избран.
Види се края на … рахатлъка, поръчкаджийството, киселото млекце и торбите със зарзавата за последния етаж на съдебната палата!
ТОЧНО ТАКА!
Тъпня отвсякъде, но пък доста прилича на положението у нас, при което с реформите в Конситуцията протестърите се опитаха да установят пълен контрол върху съдебната власт чрез селективни назначения по линия на НПО-тата и използването на НС за смокинов лист на всички предложения на площадните жълтопаветници.
На пернатия все НПО-тата му виновни. Такива има и при Путин и Орбан. Бухала пак се вгледал в „дървото“, а не могъл да види „гората“.
Значи и върховният съд на Мексико е от 11 съдии. Толкова са и в Бразилия. В САЩ са 8 върховните съдии. Държави с огромно население и територия и далеч по-сложно законодателство са с малко върховни съдии. В България с мижава територия и спадащо население има стотици върховни съдии в два върховни съда. В цивилизования свят да си върховен съдия е лебедова песен за малцина , а в България -масовка, а вече във ВС започнаха да пристигат и завършите планинския ,морския ПУЦ, че и АОНСУ, а диплом от СУ е все по-голямо изключение. И понеже един върховен съд е малко има… Покажи целия коментар »
А що се отнася как се постъпва в администрацията на съдилищата, бивш съдия, бивш шеф на голям съд, днес адвокат разказа в статия, как от ВСС -предишен състав са го търсили по телефона с укадание кой да спечечели конкурса за съдебни секретари. Той отказва да изпълни повелята, и съответно-вече не е в съдебната система.„
Ето и друга статия за роднинството в администрацията- Десетки роднини работят във Върховния административен съд https://news.lex.bg/pregled-na-pechata/%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%8F%D1%82-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8/
Аутсайдер и неуспял кандидат, жив ли си още…….
Аргумент ад хоминем, ниЗка топка, драга. Кофти са те възпитали в родното село. Излязла си от селото, но селото си е още в теб, моме.
Лебедова песен, демек предсмъртна?
Лебедова песен-най-горната изява, най-доброто от кариерата, върха, най-високата част на кариерата. Лебедовата песен е най-добрият и прекрасен танц. Ти на балет не ходиш ли, че не знаеш.
„Лебедова песен“ е песента на умиращия лебед от въпросния балет, бате. Това означава и изразът – предсмъртен шедьовър. Аз на балет не ходя, щото не съм културна като тебе, ама тия неща ги знам.
След лебедовата песен повече песни няма, лебедовата е последната, но да речем, че и пред пенсия е подобно, та може и да може да се каже „лебедова“.;)
Във всички случаи не значи кулминация на кариерата.
Последният танц-най-добрият. https://www.youtube.com/watch?v=jjDYW46PjA8
В САЩ Върховния съд е от 9 съдии с не от 8.
Като предлагаш 12 не се ли сещаш че може да са 6 на 6 и затова са нечетно число.
Тук май почти всички хабер си нямат от други страни но пишат та се късат😃
При тях Върховния съд е по-скоро като нашия Конституционен съд, а не като ВКС и ВАС.
Нали не си представяш как американския Върховен съд разглежда дело за собственост на обор в средния запад на стойност 5000 долара.
В Бразилия техният Върховен съд от 11 съдии гледа всякакви дела. Вклч и за обор в Андите.
Българска аналогия имаме ли?
По Тошово време съдиите се избираха от Народното събрание. И бяха доста по-читави от сегашните.
По Тошево време съдиите се назначаваха от Тодор Живков лично(той беше шеф на Държавният съвет)-вж чл 61 ЗУС-отм. Преди това кандидатите за съдии бяха проверявани от военния отдел на ЦК на БКП за вярност към режима. Създии ставаха от верните, най-верните към режима, и в добавка-в БЪЛГАРИЯ НЕ БЕШЕ ПРОВЕДЕНА ЛУСТРАЦИЯ, която се случи в цяла източна европа Дори и до днес поколението не е сменено и все още има непенсионирани съдии, назначени от Тодор Живков. Съдийката-тогава току що инсталирана, осъдила правозащитника Н.К.-Б, през 1986 г. !!!!!! по политическите текстове на НК към 2024 г. дори НЕ е пенсионирана, правораздава… Покажи целия коментар »
Е хем лустрация да имало, хем и да се назначавали от кариерата тогава, в началото на демосратичните промени. Ха сега де, съвсем изкукаха на „Козяк“.
Сериозен отпор
С подкрепата на Америка за Мексико!
Аналогия с българската съдебна система ли трябва да правим?
Може да се опита, но имам съмнения, че няма да е в наша полза
И нас какво ни касае?
Ще се въвежда и в България! При изборите за ВНС ще се въвеждат избори за съдии, и проектотекстовете се подготвят. И ще се премахнат 20 заплати при пенсиониране и напускане-с промяна в ЗСВ, ще се въведе лична осигурителна вноска, ще се спрат парите за дрехи. Ще се въведе и лична отговорност за съдиите, и ще се премахне несменяемостта. Заплатите ще станат -във ВС-80 процента от професорската, а в районните съдилища-80 процента от заплатата на асистент в СУ. Също така-на всеки три години ще има атестационни изпити за инсталираните-повготвения не се страхува от изпит, от изпитващи, извън съдебната система-с цел обективност.… Покажи целия коментар »
Недоучили, неуспели кандидати и хабилитирани лица, издавали тестовете на кандидати – сиреч ,такива като теб, няма да се допускат на изборите.
И при нас трябва да са изборни!
Ето това се казва обединеност
Приятелю, а дали наистина твоята работа ме защитава … Или защитава интересите на който трябва, когато трябва… Не знам, не знам
Много демократично ще ми стане в Мексико.
И американския посланик май така мисли и не му допада 😁
Някой го е страх от народната любов 🤣
Нали се сещаш, какви ще изберат.Или си достатъчно тъп за да схванеш.
Питате как ще изглежда предизборната кампания на един съдия. Ами нещо такова – обявява се ден и час за кампанията. Всеки гражданин, който има въпроси по конкретно дело към съдията, който е бил докладчик по делото, може да се запише за публична среща със съдията. Делото се вади от архив и гражданинът пита съдията как и въз основа на кои точно доказателства по делото е достигнал до крайния си извод, отразен в дисподитива на решението. Това се прави публично в националната телевизия. Няма такова нещо като съдебните решения не се коментират. Съдебните решения не се пишат от боговете от Олимп,… Покажи целия коментар »