Промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да открива нови и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1, поради изтеклия мандат на членовете му, са обнародвани в Държавен вестник и влизат в сила от днес.

В резултат на това се очаква да бъде свикано заседание на Пленума на ВСС, който да прекрати единствената „висяща“ процедура – тази за избор на главен прокурор (виж още тук), в която кандидат е само и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов.

И докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е така, защото в ЗСВ е записано, че Пленумът на ВСС може да открива процедура и да избира председатели на ВКС и на ВАС и главен прокурор, но в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на вземане на решението (виж още тук). Настоящите кадровици не отговарят на последното условие, защото мандатът им изтече на 3 октомври 2022 г.

Когато президентът върне предложението за назначаване на някой от тримата големи, Пленумът ще приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца след получаването на указа на държавния глава.

В преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ пък е записано, че в срок от шест месеца от влизането в сила на закона Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за избор на членове на ВСС. Т.е. това трябва да се случи до 21 юли.

Също до 21 юли Георги Чолаков и Сарафов може да изпълняват функциите съответно на председател на ВАС и на главен прокурор. Това е вследствие на друг текст в ЗСВ, според който при предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на председателите на върховните съдилища и на обвинител №1 се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението им.

С промените в закона се възстановява Върховната касационна прокуратура, ограничен е и броят на заместниците на главния прокурор до двама. В момента Сарафов има точно толкова – Елена Каракашева и Ваня Стефанова. Доскорошният служебен министър на правосъдието Мария Павлова също беше зам. главен прокурор, но се очаква в сряда Прокурорската колегия да я възстанови на предишната ѝ длъжност като следовател в Националната следствена служба.

А по отношение на НСлС в закона е предвидена по-голяма независимост на директора ѝ от главния прокурор. Шефът на следствието запазва качеството си на зам. главен прокурор по разследването, но вече той, а не обвинител №1, пряко ще ръководи службата и ще назначава ръководителите на отделите в следствието.

 

22
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Отвратен
Отвратен
21 януари 2025 10:12
Гост

Хаха. Е това ли е съдебната реформа? Направихте ли я или още не(след 6то изменение на ЗСВ за 3г.)или още ще се дъвче тази политическа дъвка за глупаци?! Не избират членове повече от 2г.,не си попълват регулаторите,държавата редовно стои без бюджет,та даже и без ток(който иначе се плаща по най-скъпи цени за ЕС),въобще-пълно безхаберие и безотговорност. И тези наглеци говорят за съдебна реформа,която се изразява в блокиране на един човек да заема длъжност. А после какво? Пак същото безхаберие. НС е тотален резил.

Някой
Някой
21 януари 2025 10:11
Гост

„Тези промени ще паднат в КС като зрели круши“

Така мислят мастити юристи, в това число и от сегашния ВСС, и бивши конституционни съдии. ДВъпросът е ще има ли кой да сезира КС.

Еднозначния отговор за сега е отложен и затова „всички са победители“…

юрист
юрист
21 януари 2025 9:59
Гост

„В момента Сарафов има точно толкова – Елена Каракашева и Ваня Сарафова.“

Роднини ли са?

Красимир
Красимир
21 януари 2025 9:51
Гост

Добре стана, че ограничиха броят на заместниците на главния прокурор до двама.

Филип
Филип
21 януари 2025 9:52
Гост

Нормално! С тези синекурни длъжности.

Анонимен
Анонимен
21 януари 2025 11:02
Гост

Вярно,но трябваше да ограничат и назначаване на заместници от по ниски нива в прокуратурата. Вижте какво става в градска прокуратура.

Анонимен
Анонимен
21 януари 2025 9:32
Гост

Тези промени ще паднат в КС като зрели круши

Симо
Симо
21 януари 2025 9:53
Гост

Времето ще покаже.

Асен
Асен
21 януари 2025 9:31
Гост

Хайде това ВСС да си заминава.

Лозан
Лозан
21 януари 2025 9:34
Гост

И без това нищо не вършат.

Хайде де
Хайде де
21 януари 2025 10:17
Гост

Хайде,ама ново – кога? Това ВСС всъщност крепят и то изцяло ппдбгербдпс,колкото и да говорят други алабализми. Ако искаха да го сменят-отдавна щяха,а не да приемат ЗИДЗСВ със задължение за избор на членове в 6м.срок и така вече за 2ри пореден път.

Анонимен
Анонимен
21 януари 2025 10:35
Гост

За да си замине трябва да се избере нов. Това втора- трета година не се случва. Кой ви е виновен за това? Не е ВСС със сигурност.

Жаки
Жаки
21 януари 2025 9:21
Гост

Жалко, че не избраха титуляр на ВАС.

Фики
Фики
21 януари 2025 9:12
Гост

Много добра новина!

Автор
Автор
21 януари 2025 9:05
Гост

Някой трябва да е на длъжност все пак. Навремето имаше като че ли приятелски отношения между съдилищата и гражданите.

Ники
Ники
21 януари 2025 9:54
Гост

E, доброто старо време…

божественост
божественост
21 януари 2025 11:01
Гост

Е, вече съдиите се раждат от морската пяна ил по подобен начин и нямат нищо общо с гражданите. Което е натрапчиво видимо от случващото се в съдебните зали.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
21 януари 2025 8:37
Гост

С приемането на този закон партийната клика се подигра с върховенството на правото и инситуционалното начало в Република България, а най-тъжното е, че след смяната на „караула“ в Белия дом, ще се създадат предпоставки за завръщане на т.нар. статукво, от което НПО-активистите и проксита на демократическата партия у нас се бореха толкова ожесточено, с което доказаха не само сервитутния си характер, но и че всеки слугинаж е безкрайно вреден за независимостта на държавата и приемствеността във властта, единственото средство за чието гарантиране е стриктното съблюдаване на юридическата рамка, не търсене на имагинерния „дух“ на закона и тем подобни евфемизми за… Покажи целия коментар »

Аноним
Аноним
21 януари 2025 8:28
Гост

Ами след 21-ви юли, ако няма избрани титуляри, какво се случва, пише ли? Щот малко трудна работа онез в НС да изберат квота за нов ВСС.

Анонимен
Анонимен
21 януари 2025 8:09
Гост

Боби продължава да е главен прокурор !

Борисов
Борисов
21 януари 2025 9:11
Гост

Което никак не е добре.

Хари
Хари
21 януари 2025 9:54
Гост

Вижда му се краят вече.