Прокуратурата обмисля дали да поиска отново Европейска заповед за арест за Петьо Еврото

Близо две години, след като бившият следовател Петьо Петров беше обявен за издирване, от прокуратурата ще обмислят дали за него да бъде поискана отново Европейска заповед за арест (ЕЗА).
Това стана ясно от думите на градския прокурор на София Илиана Кирилова, цитирани от БТА, след като в последната седмица въпросът около издирването на Петров беше повдигнат отново покрай изслушването (виж тук) на ръководството на МВР в парламента. Тогава зам.-вътрешният министър Любомир Йосифов каза, че през 2023 г. бившият следовател е бил обявен за издирване в Шенгенската информационна система, но ЕЗА е била оттеглена след решение на съда. След това Йосифов обясни, че по искане на градската прокуратура е въведен сигнал в Шенгенската система, според който Петров е издирван само за установяване на адрес. До днес обаче не е задържан.
През 2023 г. Петров беше обвинен за вещно укривателство, заедно с бившата си съпруга Любена Петрова, но по-късно това обвинение отпадна, а в съда е внесен обвинителен акт само за документна измама само срещу него. От Софийския градски съд обаче поясниха, че именно по първоначалното обвинение съдът не е разрешил да се издаде ЕЗА, тъй като не е намерил достатъчно основания да го направи, а в началото на миналата година актът му беше потвърден от апелативния съд.
Днес прокурор Илиана Кирилова коментира, че не знае къде се намира Петров, но ще говори с прокурора по делото, за да се прецени дали има нови данни, които предполагат повторно искане до съда за издаване на Европейска заповед за арест, вече и по обвинението, за което и съдът се е произнесъл, че е годно.
Тя коментира и изнесените документи от сдружение БОЕЦ, които те представиха като личен архив на Петров, включващ прокурорски постановления, данни от специални разузнавателни средства, изтекли справки от МВР, сигнали и др. След това пък от онлайн платформата „BG Elves“ обявиха, че са открили актуални следи от онлайн присъствие на Петров по имена, телефони, имейли и профили, които употребява, като в тях използвал една и съща парола.
„Попитах наблюдаващия прокурор дали тези документи, които се изнасят, се намират в досъдебното производство, подлежали ли са на оглед, отговорът е, че не са по досъдебното производство“, каза Кирилова и добави, че документите, иззети от дома на Петров от Софийската районна прокуратура, не са описвани.
„Те са иззети, сложени са в чувал и са запечатани, т.е. в момента на изземването не е правен оглед на документите и разбрахме какво съдържат, след като дойдоха в Софийска градска прокуратура и следователи започнаха оглед“, обясни Кирилова и каза, че след това материалите са описани един по един в присъствието на поемни лица.
Градският прокурор на София изрази и неразбирането си за това, че такива документи са изнесени първо на медиите, а не са предадени на МВР или на прокуратурата.
„Защо трябва първо пред медиите да се изнесат, защо не са дадени на прокуратурата, защо не са уведомени правоохранителните органи, които търсят господин Петров за неговото местонахождение. Изнасянето не доведе и до намирането – виждате“, каза Кирилова. Според нея нападките към прокуратурата, че всяко повдигнато обвинение е свързано с политически мотиви, разрушава авторитета не само на държавното обвинение, но и на съда, и на държавата.
Тя коментира и казуса със сигнала на сдружение „Ангели на пътя“, по който пък прокурор Йордан Петров започна проверка на съдията Мирослав Петров за отказа му да отнеме автомобила на Ивайло Нойзи-Цветков.
„Аз съм административен ръководител на тази служба и заставам зад прокурор Йордан Петров. Личното ми становище ще го кажа на него. Чух неговото изказване и изказването на съдия Мирослав Петров. В случая става въпрос за нещо, което не трябва да бъде коментирано по този начин. Дали съдията е прав, или не, ще го реши втората инстанция“, каза Кирилова.
33
Коментирайте



Илиана е представител на SS семейството в прокуратурата. Тя прикрива пепи еврото, а не го разследва. Тя е просто изпълнител на поръчки под диктовка и под натиск! Lex.bg пак да изтриете този текст, пак ще бъде написан. Хубаво е истината да крещи!

Значи: „Обмисляла“ прокуратурата – обмислянето или мисленето предполага мисловен процес, самостоятелен, да се правят разсъждения. Да, обаче самата прокуратура не е способна на това, понеже не е човешко същество и е неспособна на самостоятелен мисловен процес, значи Прокуратурата има още да мисли, ама пак нищо няма да измисли. Сега, ако Илияна Кирилова обмисля, там има друго важно обстоятелство – макар да е човешко същество и може да изпълнява елементарни мислови процеси, то е напълно неспособна да разсъждава по този въпрос, поради което някой друг ще го измисли вместо нея. И така, обмислянето и мисленето не са характерни дейности за ПРБ… Покажи целия коментар »

Въпросният човек е вписан като адвокат, това е справка, която се прави за 5 секунди време. Значи, адвокатурата е преценила,че лицето е честен и високоморален човек за пример , и отговаря на високите изисквания да е адвокат. Второ-след като е адвокат, значи дефинитивно някой плаща помесечните вноски към колегията му и към ВАдвС. Не си и помисляме,че е адвокат, без да се плащат някак си, и от някого (може и друг да ги плаща) помесечните вноски. Тоест репресивният апарат дефинитивно е проверил кой плаща вноските, и откъде идват парите за вноските, и е преценено ,че всичко е точно. Та-оставете човека… Покажи целия коментар »




А ортачката му, адв. Десислава Коцева, защо не я издирвате? Кой ходеше по болниците да изнудва йората данси прехвърлят фирмените дялове срещу животоспасяваща хемодиализа???

Това новина ли трябва да е? Щом Ленчето се е изцепила на тема „Петьо Еврото“, вместо да си гледа собственото обвинение, и веднага вдигаме пушилката. Аман от ПеПеДеБилизми.

Гледам над материала ,,замислената” физиономия на Илиана Кирилова, която по ирония на съдбата или не е назначение на Петьо Еврото. Има да мисли жената много.

Айде не мисли толкова, че виж си получил Алцхаймер

Много тромаво се развиват нещата в тази наша прокуратура и с такава инертност и безхаберие, не е необходимо дори да се оказва специално въздействие върху обвинителите, тях си ги заобикалят, както си искат – самите извършители, НПО-та, медии, елфи и тем подобни (квази)граждански структури от типа партийно прокси.

Отново разбирач , но вече и от прокурорска работа

Отново нямат достатъчно основания. Стават смешни вече.

Само да не ми говори за авторитета на държавното обвинение.

Вече ме съмнява, че им пука къде е.

Eййй голям зор къде е, при жена ти е, не ти ли е казала

Е, какво има да се чудят въобще?


Вие сте срам бе. Срам!

Tая стринка като я видя….


Бе кажете си го. Не ви пука къде е

Много сигурни няма що. Простаци

Пълни щуротии.

ДАНС се занимава с документните глупости на Лена Бориславова. Но не и да се опита да открие този човек или нещо съществено за сигурността ни


Ленче, ти ли си? Отивате в канала заедно с цялата партийка, не се хаби, гледай си там Киро и Миро.

Та да ви го намери друг, не наще служби?

МВР си каза, че нвма и интерес да открие къде се намира тоя човек

Естествено. На поръчкови соросоидни спектакли сериозните хора не се хващат

Пак ще поискат така, че съдът да им откаже
Иновативно решение за възстановяване на зрението! Ето какво показа проучването:–– https://da.gd/ocuvite