Прокуратурата призова пострадалите в аферата „BETL“ да предоставят повече информация във връзка с разследването, което се води от Националната следствена служба.

Ощетените от дейността на компанията могат да изпратят на електронната поща на съответната окръжна прокуратура по местоживеене (за София – Софийска градска прокуратура), имейл със следните данни – име и фамилия, данни за контакт (адрес, телефон за обратна връзка), както и паричната равностойност на вложените от тях в BETL средства в щатски долари или USDT, т.е. криптовалута (имейлите на окръжните прокуратура виж тук).

За аферата „BETL“ се разшумя пред ноември, когато „Капитал“ описа схемата като вероятна пирамида, която работи на принципа на мултилевъл маркетинга.

Това означава, че всеки инвеститор, който привлече допълнителен член, получава процентен бонус в изплащаните му пари. Хората влизат в схемата, като купуват т.нар. „пакет“ – инвестиция в станции за външни зарядни за телефони.

Най-евтиният възможен пакет е на цена от 540 долара и при „закупуването“ му на потребителя се обещават 20 долара дневен доход, т.е. парите би трябвало да се избият за 27 дни, след което всичко е чиста печалба. Най-скъпият пакет пък достига до 27 000 долара и обещава над 22 000 долара месечен доход. Плащанията на печалбите се извършват само в криптовалута.

Само към ноември по данни на „Капитал“ над 12 000 български граждани са били внесли пари в схемата.

На 6 декември обаче компанията спря да плаща обещаните дивиденти на своите потребители. Много от тях се оплакаха, че са останали без достъп до системата.

През следващите дни десетки хора започнаха да разказват и в медиите, че са загубили парите си. Един от тях сподели, че е влязъл в схемата на BETL през пролетта, след като е видял как негов приятел печели от платформата. Първоначално Димитър Димитров от Враца не е мислил, че става дума за измама, защото „има договор в Англия“, „водят ти и обучение, застава и лице от България, което ни води обученията, резидънт мениджър“. „Влизам там, в Телеграм групата. Хората си споделят какво изкарват и после набих едни 2700 долара“, сподели още Димитров пред БНТ. По-късно той вложил и още пари. Но към началото на декември бил вече на загуба от около 20 000 лева. Компанията спряла да плаща дивиденти.