Прокуратурата е осъдена да плати 60 000 лева на Десислава Дишлиева, която е бивша балдъза на Евелин Банев-Брендо и беше подсъдима с него по делото за организирана престъпна група за пране на пари от наркотрафик, показа проверка на „Лекс“.

Процесът продължи 11 години и приключи през 2018 г., като накрая Дишлиева беше оправдана, заедно със сестра си Моника Добринова, която пък е бивша съпруга на Брендо. Евелин Банев беше осъден на 6 години затвор, а доведеният му брат Симо Карайчев получи условна присъда.

След това дела срещу прокуратурата заведоха Добринова и Дишлиева, като бившата жена на Брендо вече осъди окончателно държавното обвинение да ѝ плати обезщетение от 15 000 лева за вредите от незаконното обвинение и още 18 000 лева за адвокатски разноски. Дишлиева пък заведе иск за 500 000 лева срещу прокуратурата, но на първа инстанция Софийският градски съд (СГС) ѝ беше присъдил едва 15 000 лева.

Тя обжалва решението пред Софийския апелативен съд (САС), който сега увеличава обезщетението на 60 000 лева. Съставът на апелативния съд с председател и докладчик Елизабет Петрова е решил да увеличи значително обезщетението за Дишлиева заради продължителността на делото, тежките обвинения, разгласяването им, задържането ѝ под стража и влошеното ѝ здравословно състояние. Съдът е приел заключение на съдебномедицинска експертиза, според което процесът е отключил или спомогнал за тежки и опасни за живота на Дишлиева заболявания. Показания са дали майка ѝ и нейна приятелка, които свидетелстват колко тежко е приела обвиненията, как се е страхувала и притеснявала за детето си, което в началото на процеса е било едва на 3 години.

В решението си САС пише, че в началото на делото през 2007 г. Дишлиева е била на 36 години, а продължителността му от над 11 години не може да бъде приета за нормална, дори и предвид неговата сложност.

„Независимо от сложността на престъплението, което се разследва, множеството обвиняеми и подсъдими, необходимостта от сътрудничество между органи от различни държави, продължителността на висящност на обвинението от повече от 11 години е по-дълъг срок от нормалния и разумен срок за приключване на такова наказателно производство и обосноваващ по-висок размер на обезщетението, дължимо се на ищцата не като обезщетение за бавно правосъдие, а като обезщетение за по-дълъг период на търпене на незаконосъобразно повдигнато обвинение и последиците от него“, мотивира се САС.

Що се отнася до професионалната репутация на Дишлиева, съдът приема, че тя е неразривно свързана с личностната ѝ репутация, като отбелязва, че е нормално делото да се отрази върху трудовата или професионална ѝ сфера. В случая е установено, че делото е засегнало търговската дейност на Дишлиева, от което загубила контакти и бизнесът ѝ е страдал.

Съдът отхвърля възражението на прокуратурата, че не трябва да носи отговорност за медийното разгласяване на обвинението. Макар интересът на медиите да е бил насочен главно към Евелин Банев, в публикациите е споменавана с името си и Дишлиева заради повдигнатите ѝ обвинения. Според САС по-интензивни от обичайните страдания от незаконно обвинение са причинени от ареста на Дишлиева. В тази връзка в решението се казва, че задържането под стража е стрес и психическа травма „за всяка нормална, средностатистическа млада жена, което обуславя изпитването на неблагоприятни последици в завишен обем и интензитет“.

За да увеличи обезщетението на Дишлиева, САС се мотивира и с медицинското заключение, че стресът от делото е една от причините, „довели до сериозно, продължаващо и досега влошаване на здравето на ищцата, като заболяванията ѝ са я поставили в състояние на постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота“. За да реши, че е справедливо прокуратурата да ѝ плати 60 000 лева, съдът припомня, че първоначално Дишлиева дори е била осъдена, което води до още по-голям стрес и притеснение.

„При определяне на този размер на обезщетението за неимуществени вреди съдебният състав съобразява както обичайните, претърпени от ищцата вреди от повдигнатите ѝ обвинения, така и голямото количество установени вреди над обичайните при сходни случаи, които обосновават по-висок размер на обезщетението на неимуществени вреди. С така посоченото обезщетение се репарират в относително пълен и справедлив размер причинените на ищеца неимуществени вреди от незаконните действия на ответника, като над посочената сума предявеният иск следва да бъде отхвърлен“, пише в заключение САС, като прокуратурата трябва да плати на Дишлиева и 3000 лева за платените от нея адвокатски хонорари по време на процеса. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

Срещу Десислава Дишлиева има още едно висящо дело за пране на пари, което също продължава извън разумните срокове и вече 9 години не е приключило дори на първа инстанция.

24
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Angel17
Angel17
26 ноември 2023 8:43
Гост

Thank you very much for sharing this. Keep sharing. Sugarcreek contractor

dbaukiqoajras
dbaukiqoajras
23 ноември 2023 22:36
Гост

Знаете ли, че 74% от заседналите хора развиват хемороиди и те също могат да бъдат причинени от бременност, затлъстяване и генетика. Малко се говори за него, но на практика е масово заболяване, но има решение – профилактика или лечение на хемороиди само с едно лекарство, защото здравето е най-важно, прочетете сами –– https://mub.me/hemoferon

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 19:29
Гост

Ще й ги преведат от Украйна в гривни.

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 13:48
Гост

И на баба Меглена й гледахме излагациите. След нея всичко е корупция, където иде и каквото остави.

Ужас
Ужас
23 ноември 2023 13:43
Гост

Главният счетоводител на ВСС сигурно свят му се завива от тия обезщетения, докато ги отчете.

мъка прокурорска
мъка прокурорска
23 ноември 2023 11:05
Гост

Аман от тази некадърна и безполезна прокуратура. Само плащаме обезщетения за безумията им. Не могат едно обвинение да си докажат. Ако се сметне колко обезщетения са платени за глупостите им, свят ще ни се завие. Но,което е по-лошо с некадърността си оставят усещане за тотална безпомощност на държавата и окуражават всеки потенциален престъпник да действа

Асен
Асен
23 ноември 2023 11:04
Гост

Цели 11 години!

Лозан
Лозан
23 ноември 2023 11:05
Гост

Не е първото проточило се дело.

Хари
Хари
23 ноември 2023 11:03
Гост

Хайде сега пък стресът от делото!

Рики
Рики
23 ноември 2023 11:04
Гост

Като вършат престъпления въобще нямат стрес.

Симо
Симо
23 ноември 2023 11:02
Гост

Този факт въобще не ме изненадва.

Любомиров
Любомиров
23 ноември 2023 10:03
Гост

Не може да са толкова неспособни да докажат някакви неща.

Спарска
Спарска
23 ноември 2023 10:02
Гост

Класическа немощ на родната прокуратура.

Гери
Гери
23 ноември 2023 11:01
Гост

Щом и тази излиза, че е чиста като сълза.

Чипев
Чипев
23 ноември 2023 10:02
Гост

Той и Самоковеца ако беше жив зъщо родната прокуратура нямаше да е успяла да докаже, че той организира престъпна група.

Зора
Зора
23 ноември 2023 10:01
Гост

Изненадани? Не мисля

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 10:01
Гост

Желателно е да се започне чистене на тия нелепи обвинения, които после падат и прокуратурата задлъжнява на хора

горди "демократи" на амбразурата
горди "демократи" на амбразурата
23 ноември 2023 11:07
Гост

Не задлъжнява прокуратурата. Ние задлъжняваме.Прокурорите си веят байряка и хич не им дреме…

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 10:00
Гост

Обичайната история

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 9:45
Гост

Да си го плаща прокуратурата с лични пари. Ама нямат

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 9:40
Гост

Не съм изненадан и то никак.

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 9:40
Гост

Е как не. Тя редовно е осъдена да плаща обезщетения

Анонимен
Анонимен
23 ноември 2023 9:40
Гост

И таз добра

Бай Ганьо
Бай Ганьо
23 ноември 2023 9:31
Гост

Абе тази Прокуратура, що не се самосезира да провери практиката на съдиите – за едни обезщтенията са са по 1000 лв, за други – по 60 000 лв. Я да проверят Лизбет Петровна дали ходи в чужнина, колко харчи там, и т.н.