Правната комисия одобри на първо четене цели 9 проекта за промени в Наказателния кодекс (НК), предимно по отношение на престъпленията на пътя и жестокостта срещу животни. На днешното си заседание тя обсъди 14 законопроекта за изменения в НК – всички предложения за промени в кодекса, внесени в това Народно събрание.

Законопроектите

Пет от законопроектите бяха на „Възраждане“. В един от най-мащабните (пълния му текст виж тук) се предлагат близо 50 изменения в НК – от неизбежната отбрана до отнемането на автомобилите на пияните и дрогираните шофьори, през блудство и купуване на гласове.

По отношение на пределите на неизбежната отбрана предложението е в чл. 12 НК да се предвиди: „Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана при защита срещу нападение, съпроводено с насилие, опасно за живота на защитаващия се или на друго лице, както и при защита срещу непосредствена заплаха от предстоящо животозастрашаващо нападение“. („Лекс“ е представял анализи по темата на проф. д.ю.н. Антон Гиргинов и д-р Герман Германов, можете да си ги припомните тук и тук).

От „Възраждане“ предлагат отпадане на маловажния случай по отношение на престъпленията срещу собствеността. Част от измененията, внесени от партията на Костадин Костадинов, се отнасят до престъпленията на пътя. Едно от предложенията е да се прецизира подложената в момента на проверка в Съда на ЕС и в Конституционния съд разпоредба на чл. 343б, ал. 5 НК, като се урежда, че когато е престъплението е извършено със съсобствен автомобил, деецът се осъжда да плати равностойността на притежавания от него дял, а не се постановява отнемане на цялата кола. Предлага се и промяна в чл. 343, ал. 3 НК и се въвежда нов квалифициращ признак на деянието – извършването му „на тротоар или друга площ, извън границите на платното за движение, банкетите и островите на платното за движение“. Т.е. да станат по-тежко наказуеми престъпленията на пътя довели до вреди, телесни повреди или смърт, не само ако са извършени на пешеходна пътека, но и посочените по-горе места.

Тези идеи на партията депутатите на Костадин Костадинов не получиха подкрепа от правната комисия.

Друг от законопроектите „Възраждане“, който предлага да се криминализира продажбата на непълнолетни (чл. 193, ал. 2 НК) не само на алкохол, но и на цигари, бездимни изделия, вейпове, снусове и райски газ (пълния текст на законопроекта виж тук), беше приет на първо четене.

Третият (пълния му текст виж тук) проект на партията отново се занимава с престъпленията по транспорта, като със серия от изменения се предлага последиците от отказ на шофьора да се тества за алкохол и наркотици да се приравнят на тези от установена употреба. Предвижда се още първият отказ за тестване и подлагане на кръвно изследване да стане престъпление, което да се наказва с до 6 месеца затвор и до 2000 лв. глоба (нова ал. 7 на чл. 343б НК). Той не получи подкрепата на правната комисия.

Четвъртият законопроект на „Възраждане“ най-общо залага на увеличаване на санкциите за малтретиране, блудство с малолетни и садизъм над животни (виж тук), а петият – по-тежки наказания за бракониерство (виж тук). И двата не бяха приети от правната комисия.

Така на първо четене подкрепа получи само един от петте проекта на „Възраждане“.

Промени в НК са внесени и от МЕЧ. С тях се предлага да се криминализират незаконните практики за събиране на вземания – употреба на сила, заплашване, разгласяване на позорящи обстоятелства, въвеждане в заблуждение, уронване на авторитет и добро име, увреждане на имущество или каквото и да е незаконно действие (пълния текст на законопроекта виж тук). Той беше подкрепен от правната комисия със 7 гласа „за“ и 6 „въздържал се“.

ГЕРБ също предлагат изменения в Наказателния кодекс, свързани с отказите на шофьорите, участвали в катастрофа, да се тестват и изследват за употреба на алкохол и дрога. Предвижда се наказанието за тях да е до година затвор и 2500 лв. глоба. Отказът ще е административно нарушение само ако водачът не е участвал в пътно-транспортно произшествие. Освен това се предлага отказът за изследване и тест да е квалифициращо обстоятелство, при извършване на престъпление по чл. 342 НК с евентуален умисъл (пълния текст на законопроекта виж тук ). А в отделен законопроект (виж тук) от ГЕРБ предвиждат в чл. 342 НК да се създаде нова ал. 4, която гласи:

„Ако деянието по ал. 2 и ал. 3 е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, или на пешеходна пътека наказанието, наказанието е:

а) при причиняване на значителни имуществени вреди – лишаване от свобода от две до десет години;

б) при причиняване на средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица със или без имуществени вреди – от четири до дванадесет години;

в) при причиняване на смърт на едно или повече лица със или без последиците по букви „а“ и „б“ – лишаване от свобода от дванадесет до двадесет години, а в особено тежки случаи – от тринадесет до двадесет години или доживотен затвор.“

Депутатът от БСП Габриел Вълков е внесъл промени в НК (виж тук), с които предлага по-тежки санкции за насилие над животни.

На организирането на боевете с животни, както и на засилване на наказателната репресия за жестокост към тях са посветени и предложенията на депутати от ДПС-НН, начело с Хамид Хамид (виж тук).

А народни представители от ПП-ДБ предлагат от 2 до 8 години затвор и глоба от 6000 лв. до 12 000 лв., когато насилието над животни е с цел облага или е извършено в изпълнение на решение на организирана престъпна група (виж тук).

Значително завишаване на наказанията, както и нови квалифицирани състави за жестокост към животните предвижда и законопроект на Министерския съвет (виж тук).

Всички тези законопроекти бяха приети на първо четене.

Комисията одобри внесените преди дни изменения от Божидар Божанов и Надежда Йорданова за криминализиране на произвеждане, разпространение, продажба и използване на шпионски компютърни програми (виж тук). Промени, свързани с купуването на гласове, телефонните измами (виж тук), предложени от Кристина Петкова от ПП-ДБ, обаче не бяха приети на първо четене.

Дискусията

Таткото на убития на пешеходна пътека Филип подкрепи предложенията за престъпленията по транспорта. „Пет неща убиват на пътя: превишената скорост, но не с 5-10 км/ч, а с 50-70 км/ч, алкохол и упойващи вещества, отнемане на предимство, млади и неопитни водачи с мощни автомобили и лошата инфраструктура“, каза той на депутатите. Той подкрепи и промените в защита на животните, като напомни, че хората, които са жестоки с животните, са агресивни и на пътя.

„Условната присъда за пътен убиец е смъртна присъда за невинен“, коментира представителката на „Ангели на пътя“ Върбанова. И също обърна внимание, че политиците говорят само за употребата на алкохол и наркотици, а не и за високата скорост, която убива най-много хора на пътя. „Има теми табу, което следва да бъде свалено – десетки хиляди карат без книжки, т.е. отнемането на книжката не е наказание. Но не се говори за този проблем, защото са от малцинството“, допълни жената от сдружението.

Бащата на убитата от ТИР Сияна Николай Върбанов каза: „Тези промени, които предлагате са добри, но са само една кръпка, като тези по пътищата“. И допълни: „Не може да се налага условна присъда за смърт, не може човешкият живот да се оценява по-леко отколкото някои случаи на кражба“.

„Не съм съгласна, че предложените изменения в НК за общоопасните престъпления няма да доведат до промяна – напротив. Смятам, че тези предвидени увеличения на наказанията ще доведат до промяна към дисциплиниране на водачите и спазване на закона и ще се изпълни генералната и личната превенция. Освен това ще се даде възможност при наличие на съответните процесуални основания да се иска мярка за неотклонение до 8 месеца, а не до 2 месеца. Не трябва да се говори само за статистика, а да се обърне внимание на обществената опасност на деянието и на дееца“, коментира новоизбраната председателка на Асоциацията на прокурорите Елица Калпачка. Тя напомни, че увеличението на долната граница не пречи на съда да наложи условно наказание. И посочи, че завишаването на наказанията трябва да е балансирано.

Калпачка подкрепи и измененията за защита на животните, и срещу политическите права на гражданите.

Председателката на Камарата на следователите Преслава Петкова подкрепи позицията на Калпачка и допълни, че законопроектите са били изготвени в отговор на обществените очаквания и ги определи като добро начало. „Грижата за децата трябва да е държавна политика на всички нива“, каза тя. И обърна внимание на глобата като санкция в НК. „Минималният размер на глобата е 100 лв., а минималната работна заплата е 1077 лв.“, каза Петкова и призова депутатите да помислят в тази насока.

От организация за защита на животните посочиха, че досега осъдените за жестокост към тях са си отивали вкъщи, с редки изключения. „Не сме съгласни, че престъпленията срещу животни, продиктувани от финансови облаги, са по-тежки отколкото това на един садист, който изпитва удоволствие и няма да се показва, а ще го върши в тъмните часове“, каза представителят на организацията. И посочи, че сигналите за насилие над животни до полицията масово се неглижират и призова за наказателна отговорност за бездействие на отговорните.

Зам. градският прокурор Десислава Петрова подкрепи общия дух на законопроектите и посочи, че бележките на прокуратурата по тях са предимно от правно-технически характер. Тя подчерта, че наказанието за престъплението по чл. 342 НК не следва да надхвърля това за умишлено убийство. И призова депутатите да запазят отнемането на автомобилите на пияните и дрогираните шофьори, като определи мярката като работеща.

„Законопроектите следва да бъдат балансирани и се радвам, че колегите от прокуратурата го казаха. Изключително тежките наказания не са панацея. Най-вече защото извършителите на пътно-транспортните произшествия всъщност не очакват, че ще извършат престъпление“, каза наказателният адвокат Мариета Караджова.

„Опасявам се, че НК ще започне да излъчва послание: „По-добре убивай, защото ще те накажат по-леко“

Доц. Николета Кузманова от ИТН обърна внимание, че комисията разглежда 14 проекта за промени в НК и пет от тях са от една парламентарна група, три от друга и два от трета. „Уважаеми колеги от „Възраждане“, вашите проекти са всеки божи месец. Това е абсолютно професионално несериозно“, каза тя.

„Продължава тенденцията да се пишат предложения в особената част, които противоречат на общата“, допълни тя и даде пример с отнеманията на автомобилите, което е оспорено в КС. „Стига се до там да доразписваме предпоставки за изключване на чл. 55 НК за определен вид престъпления. Това е изключително непрофесионален подход и ще доведе до там тези разпоредби да не може да бъдат прилагани“, каза доц. Кузманова.

И продължи: „От 2010 г. насам в раздела за убийствата няма нито едно увеличение на наказанията. От година и половина в НК има квалифициран състав на непредпазливо престъпление, който се наказва с наказанието за умишлено убийство по чл. 115 НК.

Сега излиза, че изравняваме наказанията на престъпления срещу животните с тези за образуване, ръководене и членуване в организирана престъпна група и стават по-високи от някои на съставите на убийствата.

Опасявам се, че НК ще започне да излъчва послание: „По-добре убивай, защото ще те накажат по-леко“. И ако не погледнем чисто професионално за това как да определим размерите на наказанията, обективно ще стигнем до това“.

Кузманова напомни, че неслучайно от 1951 г. маловажният случай е дефиниран общо и е приложим за всички престъпления от особената част на НК.

„Доц. Кузманова говори за законодателен ентусиазъм, който не трябва да забърка каша по-голяма от проблема, който решава. Сега справедливият гняв на близките трябва да срещне хладния професионализъм на народните представители“, коментира министърът на правосъдието Георги Георгиев.

Той напомни, че вече са изготвени промени, които да ускорят експертизите по делата, а именно заключенията на вещите лица са ключови за изхода и бързото решаване на делата за катастрофи. „Нито вещите лица се радват, че ще ги обучаваме и ще ги лицензираме, нито администрацията“, каза той и разкритикува Националния институт на правосъдието, който е дал становище, че няма как да обучава и вещи лица, защото така ще се затрудни обучението на магистратите. „Ние ще наемем външни експерти, искаме те само да организират обученията. Добрите идеи катастрофират в административни съображения“, заключи Георгиев.

И призова депутатите: „Всичко можем да постигнем, стига да не се изпокараме и да не позволяваме на администрацията да ни пречи“.

21
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Комитет ПАМЕТ за АЙРЕДИН
Комитет ПАМЕТ за АЙРЕДИН
08 май 2025 6:01
Гост

Вечна памет на АЙРЕДИН МУСТАФОВ , убит пред 1998 г от ИЗРОДИ ОТ МИЛИЦИЯТА. Убиват го за удоволствие-защото могат. ВКС през 2015 осъжда един от милиционерите на седем години, и същият се укрива , а МВР не го търси, присъдата е прочетена в съда, а милиционерът показва СРЕДЕН ПРЪСТ на съдебния състав, ИЗПЛЮВА се в ЗАЛА -и това пред съдиите, прокурорът, роднините, излиза от зала-като на парад, не е задържан, и се укрива-не е в затвора, въпреки присъдата, той на присъдата показа среден пръст. Другите милиционери получават статут на свидетели , и са отървани, въпреки,че и те стрелят. Комитет ПАМЕТ… Покажи целия коментар »

Автор
Автор
08 май 2025 2:29
Гост

Законът за нормативните актове е нещо като – входна врата за проекто-закони – там има и подробности – не е ясно защо се пренебрегва – това е мъдро като алгоритъм. Първо се следва ЗНА, както и да е – да правят каквото искат – след смъртта на Бени Хил, както и залеза на Диди Майзенкайзер, както и разпада на „Монти Пайтън“. все пак трябва да съществува и цирк.

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 20:51
Гост

Правно неграмотни законопроекти. На публичното обсъждане отново не са поканени представители на академичната общност, ВКС и ВКП. Някакви неподготвени магистрати, които не са решили едно дело от ходене по мероприятия, дават неадекватни оценки и обслужват политически цели. На какъв принцип ги канят?!?! Накрая ние ще берем плодовете от популистките им напъни.

Автор
Автор
08 май 2025 2:43
Гост

Наистина ли вярвате в академична общност че има, би било интересно това, а във ВКП и ВКС – и в това ли вярвате – хората са дълбоко вплетени в собствените си съдби – за да бъдат над нещата – разрушение – да – съзидание – няма, това е епоха на еклектика – всеки се радва на заплатата си – продукцията е второстепенно занятие. Не са меродавни и висшите органи – просто някак си са се промъкнали незабелязано. Къде ще сравняваме една конференция от 1989 година – списание – „Юридически свят“ декември същата година, където участвата по въпросите на новият Указ… Покажи целия коментар »

Проскубания бухал
Проскубания бухал
07 май 2025 19:23
Гост

Този Георги Георгиев много лирично се изказва, че и копира думи на доц. Таков за „справедливия гняв“ по примера на Десислава Дуловска, че и тематично вкарал в преносен смисъл израза за добрите идеи, които щели „да катастрофират“ – леко ми идва мазен тоя подход, все едно слушам онова „денди“ Тома Биков/Даниел Митов, говори общи неща и умозаключително ръси изпразнени от реално съдържание тези, колкото да си оправдае присъствието си на важната среща, засягаща тема, от която очеизвадно не разбира. Май отново е модерно да се увеличават наказанията за ПТП, което е обяснимо с оглед настроенията сред хората, но наистина щеше… Покажи целия коментар »

да видим
да видим
07 май 2025 19:04
Гост

Гербаджийското предложение за 342, ал. 4 /НК така, както е публикувано тук, е доста добро в частта за причиняване на смърт на пътп – до 20 години затвор. Колкото до Жоро Георгиев и Кузманова, той забравя какво говореше на родителите на Ани и Явор, когато ги блъснаха през 23та, а тя забравя какво преподава, и че функцията на наказателното право следва да е и превантивна. След като от транспортни престъпления има достатъчно смъртни случаи и почернени семейства, защо да не се наказва почти толкова строго, колкото и причиняването на смърт?

Автор
Автор
08 май 2025 3:03
Гост

Не сте в капацитет – всяко престъпление е гадна работа – но наказанието е също отделна тема – нещо при Александър Стойнов ли сте карали курсовете – не е така лесно – тъканта на обществото е фина – това е като паяжина – социална. Късай – но тя остава скъсана.

Не се борави така лесно – все пак.

да видим
да видим
08 май 2025 6:35
Гост

И кое не е хубаво – причиняваш убийство, получаваш почти колкото за убийство. Много справедливо даже ми се вижда, а не като сега – да не могат да го докарат до евентуален умисъл (случаят с Милен Цветков).

LSSAH
LSSAH
07 май 2025 18:46
Гост

хладния професионализъм на народните представители

Хаха, пак с вицовете я караме.

Пеналист
Пеналист
07 май 2025 18:44
Гост

Личи си липсата на теоритични познания у възрожденско-гербаджийската клика на пеевски. Пустата им демагогия ги води, но не и елементарни познания на наказателноправната наука…

OMG
OMG
07 май 2025 18:41
Гост

Стига с този НК, бе, колко да увеличават наказанията още? Въпросът е до практиката и кога ще им оврат главите, че превенцията е 6 месеца ефективно, а не 3 условно.

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 18:22
Гост

А кой ще налее малко мозък в главите на съдиите, за да не дават основно условни наказания? А на прокурорите да не претупват разследванията?

123
123
07 май 2025 18:40
Гост

Половината условни са след споразумения, за които също и прокуратурата, и съдът носят отговорност.

Автор
Автор
08 май 2025 4:08
Гост

Не правете умозаключения – аз съм бил в Гранични войски – имаше само вълци като събеседници – значи това което казвам – дива пустош и т.н., четеш Монтен, четеш Волтер и – ревеш от скука. 6 месеца превъзпитават и най-силният характер – стига с тези – 20 години и доживот. В Норвегия има също затворени общежития, не така – не става въпрос за втурване – а за случайност. Как се борави с човешки материал – тоест – съдбите човешки. Едва ли пенитенциарно отношение – тип – Бойко Борисов – дето самият е по Магнитски. Ама квака – да се задържат… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 18:21
Гост

Ако Георгиев мисли, че само с промените за вещите лица ще се оправят нещата, по-добре бързо да си намери друго поприще.

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 18:19
Гост

От тия тикви там нищо добро не излиза

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 18:18
Гост

Какво им пречеше да приемат част от предложенията на Възраждане, в които този път има някакъв разум?

мутри долу
мутри долу
07 май 2025 18:05
Гост

НК не трябва да следва общественото мнение, но тези умници трябва да обърнат внимание на почернените родители, част от които вече са експерти – скоростта, глупако, скоростта е проблемът! Ако за превишаване с 30 км/ч например се отнема кола, като в гръцко, ще цъфнем и ще вържем и ще спрат пътните локали, т.е. мутри.

КолеGа
КолеGа
07 май 2025 18:04
Гост

Кой да им каже че в съпружеска имуществена общност няма дялове преди развода

Анонимен
Анонимен
07 май 2025 18:06
Гост

Е, ся, всичко е поравно… това да им проблемът, дето се вика, с мед да ги намажеш!

хахахах
хахахах
07 май 2025 18:03
Гост

Хаха, Кузманова как ги е наклала 🙂