Основното възнаграждение за най-ниската магистратска длъжност да се определя в размер на удвоената средномесечна заплата на заетите в бюджетната сфера, но на годишна база, а не на всяко тримесечие. Такава промяна в Закона за съдебната власт (ЗСВ) предлага Комисията по бюджет и финанси към Висшия съдебен съвет (ВСС).

Точният текст на предложението за изменение на чл. 218, ал. 2 от ЗСВ гласи: „Основното месечно възнаграждение за най-ниската съдийска, прокурорска и следователска длъжност се определя в размер на удвоената средномесечна заплата на годишна база от предходната година на заетите лица в бюджетната сфера съгласно данните на Националния статистически институт“.

Според действащата разпоредба заплатите на младшите магистрати, които са най-ниските в съдебната система, трябва да се актуализират на всяко тримесечие според данните на НСИ.

Това обаче не се прави, като често причината е в затруднението за намирането на средства, защото ако се увеличат парите на младшите магистрати, съответно трябва да се „вдигнат“ и заплатите на останалите съдии, прокурори и следователи по всички нива. В противен случай може да се окаже, че младшите магистрати получават повече от съдиите и прокурорите на районно ниво.

За да няма такива аномалии, ВСС актуализира възнагражденията веднъж годишно.

Същевременно обаче магистрати завеждат дела като настояват заплатите им да се актуализират на три месеца. В повечето случаи те ги печелят и така някои съдии и прокурори получават по-високи заплати от колегите си.

За да избегнат това неравенство, от бюджетната комисия предлагат промяна в закона, с която да се регламентира, че най-ниските възнаграждения се увеличават на годишна база.

 

24
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
юрист
юрист
05 ноември 2024 12:22
Гост

Младшите магистрати са на практика стажанти. Във всички сфери на частния сектор, където се плаща за реална стойност на извършената работа, стажантите се назначават на минимална заплата.
Разбира се, съдебната власт претендира за някакъв престиж, да течем там да бъдат по 2 000 заплатите за мл. съдия, 1 800 за прокурор и 1 600 за следовател но повече от това не намирам за оправдано

Това не е така
Това не е така
05 ноември 2024 12:35
Гост

Изобщо не сте прав и явно нямате представа какво е положението на младшите особено в София и в частност в гражданските отделения-много далеч от стажантите са..100 % натовареност,разпределение на дела по вид и брой еднакъв с този на старшите,т.е. къртовски труд за едни млади хора,които обаче нямат нито опита,нито възнаграждението на старшите,така че е напълно оправдано да получават някакво адекватно възнаграждение.

няма разлики
няма разлики
05 ноември 2024 13:06
Гост

Отгоре натова и няма разлика между съдия- прокурор или следовател. Само човек, който не работил може да прави такава разлика. Откъде накъде някой реши че мл. съдия ще взима 2 000 лв., а мл. следоватле 1 600 лв. ??? Така пише и в КРБ всички са магистрати. Това, че някой е чел вестници и е слушал опорки не значи. че е истина. То по медиите казват и за футбола и за икономиката много неща, но неверни излизат.

юрист
юрист
05 ноември 2024 13:43
Гост

Разлика няма според обвинители, които се изживяват като съдии. Това че са обединени под общото название „магистрати“, не е пречка да получават различни възнаграждения с оглед спецификите и значимостта на извършваната дейност, така както магистратите от по-висок ранг получават повече от тези на по-ниско ниво. Същото важи по отношение на по-общото понятие „юристи“. И стажантите в частния сектор ги гърбят, как иначе се трупа опит, но при липсата му е нормално качеството на извършваната работа в началото да е по-ниско. Да не забравяме че младшите не работят самостоятелно, а под ръководството на наставник. За да стигнеш до голямата заплата трябва… Покажи целия коментар »

Коко
Коко
05 ноември 2024 11:39
Гост

При тази инфлация, най- добре да го правят всеки месец.

Ама то и заплата ли имало?
Ама то и заплата ли имало?
05 ноември 2024 11:58
Гост

Малко ли са доходите от подкупи, търговия с имена на защитени свидетели, продажба на казуси по време на магистратските изпити, и изобщо възможностите за трупане на богатство извън заплатата са несметни, за какво се плаща заплата? Да напомним как прокурор продаде на мафията името на защитената свидетелка Й.З . и тя беше екзекутирана 30 минути преди да свидетелства. Че прокурор е продал името на свидетелката на мафията го разказа бивш главен прокурор пред 24 часа: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/2508349 Прокурорът , продал името на защитената свидетелка какво си купи с парите-прекрасен апартамент, екскурзия до екзотични дестинации, или пък го инвестира го в ескорт,… Покажи целия коментар »

Сотир
Сотир
05 ноември 2024 11:26
Гост

Разумно предлижение.

Динев
Динев
05 ноември 2024 10:41
Гост

Няма да им се хареса на младшите

Елвира
Елвира
05 ноември 2024 10:40
Гост

Време е за справедливи възнаграждения

Димитрага
Димитрага
05 ноември 2024 10:40
Гост

Не то е редно на шестмесечие. Средния варианр

Канчев
Канчев
05 ноември 2024 10:40
Гост

На годишна по-добре.

Реформи
Реформи
05 ноември 2024 9:54
Гост

В закона да се запише-младши съдия получава заплата, колкото е заплатата на асистент в СУ.

А максималната съдийска заплата-да е по-ниска от заплатата на професор от СУ.

Спиране 20-те заплати при напускане и пенсиониране.

Спиране парите за дрехи.

При съкращения звено на съдебната система да последват уволнения, а не преназначаванки. При съкращения да не се плащат 20 заплати, плебсът като го уволнят не получава нищо.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 10:11
Гост

Малкото злобно завистливо човече, дето все пари за дреху ми в главата и прави сравнение между магистрат и преподавател, пак се изсилило.
Не, човече, няма да се случи. Преглътни или стани магистрат, та дано се поуспокоиш малко. Асистентът и магистратът не могат да се сравняват като длъжности.

ганю
ганю
05 ноември 2024 11:20
Гост

И що така да е завистливо човече?!
Парите за дрехи са нещо излишно и в огромен, необоснован размер.
Заплатите са достатъчни, а ако не са – станете преподаватели. Ама не ставате за тази професия!

Пенчо
Пенчо
05 ноември 2024 13:03
Гост

Ами честно казано, смятам, че точно като преподаватели сме на адвокатите. Защото не виждам в исковите им молби доводи от научни публикации, ами само цитати от съдебни решения…

СПИРАНЕ ПАРИТЕ ЗА ДРЕХИ, редукция на заплати
СПИРАНЕ ПАРИТЕ ЗА ДРЕХИ, редукция на заплати
05 ноември 2024 11:49
Гост

В цивилизования свят университетски преподавател получава повече от магистрат. В добавка-преподавател в университет има минимум един докторат, а обикновено -са два докторатите. Съдия с докторат е изключение, в превод-съдиите са по-ниско квалифицирани от преподавател в университет. Перверзия, която и по спайс платинум не биха дръзнали да покажат е съдия да е с по-висока заплата от професор в СУ. В добавка-съдия не носи никаква отговорност, дори и при липса на знания. Софийския апелативен съд написа,че договора за наем учредявал вещно право на ползване. Това е върла некомпетентност, и не доведе до нищо-заплатите си вървят, ощетените граждани-са прецакани. Що се отнася до… Покажи целия коментар »

Щерев
Щерев
05 ноември 2024 11:28
Гост

E, хорската злоба няма граници.

разтревожен
разтревожен
05 ноември 2024 9:23
Гост

Да, сега са ощетени и лицата, заемащи длъжностите съдебен помощник и прокурорски помощник.

Бивш младши магистрат
Бивш младши магистрат
05 ноември 2024 8:21
Гост

Нямам спомен да са ми актуализирали заплатите на тримесечие. Откъде измислиха, че „действащата разпоредба“ изисква актуализация на тримесечна база? Коя е тази „действаща разпоредба“?

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 8:34
Гост

Никога не са ги актуализирали на тримесечие, а по едно време не ги бяха актуализирали с години, заради което бяха и делата. Честно казано по-добре е да се актуализират на годишна бсза, за да могат да се предвидят в бюджета и да няма повече такива истории.

Бивш младши магистрат
Бивш младши магистрат
05 ноември 2024 8:51
Гост

Проблемът на досегашните актуализации (веднъж годишно) на мл.магистрати беше, че от ВСС бяха забравили изобщо за чл. 218, ал. 2 ЗСВ и изискването в него да съблюдават статистическите данни, като увеличаваха възнагражденията на всички магистрати с еднакъв процент. Той винаги беше по-нисък, отколкото увеличението на средната бюджетна заплата на годишна база. Проблемът не беше в липсата на бюджетни средства, а в това, че ако бе спазван законът, щяха да останат по-малко пари за увеличение на заплатите на магистратите от ВКС, апелативните и окръжните съдилища/прокуратури. Т.нар. „ножица“ сама щеше да се затвори, но това явно не се харесва на магистратите, които… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 9:03
Гост

Ножицата не се влияе пряко от актуализациите на заплатите на младшите, а се поражда от небезизвестната таблица, въз основа на която се определят актуализациите на заплатите на останалите съдии, както и от практиката на ВСС да дава ДМС-та в твърд процент от заплатата, което води до принципа на Мечо Пух „колкото повече, толкова повече“.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 10:14
Гост

Крайно време е да се намаляват постепенно процентите за увеличение на заплатите на магистрани от ВКС, ВАС и ВКП и да се вдигат тези на магистратите от РС, РП, като ножицата постепенно започне да се затваря.
С нищо не се оправдава тази огромна разлика, освен ако първите не изпълняват поръчки и това е един от начините да им се плаща. Нито са по-натоварени, нито са по-знаещи и можещи. Отдавна там не са големи юридически светила.

Нерегистриран
Нерегистриран
05 ноември 2024 12:28
Гост

Как не Ви е срам,служителите в тази система,най много вършещи работа,не могат да отидат на лекар по здравословни причини, нямат право да отсъстват,защото няма секретари в СРС,хората напускат постоянно, да са със заплати до минималната работна заплата,а на тия ги свържете с европейските заплати, пък ще търсите служители.Ще си работят само, такъв момент ще настъпи.Ако това не оправите, не мога да мисля кой ще им бърше гъзовете.Просто такива безумия се вършат в това ВСС и няма кой да ги спре.