Бюджетната комисия на ВСС предлага промяна в закона
Заплатите на младшите магистрати да се определят на годишна база, а не на тримесечие
Основното възнаграждение за най-ниската магистратска длъжност да се определя в размер на удвоената средномесечна заплата на заетите в бюджетната сфера, но на годишна база, а не на всяко тримесечие. Такава промяна в Закона за съдебната власт (ЗСВ) предлага Комисията по бюджет и финанси към Висшия съдебен съвет (ВСС).
Точният текст на предложението за изменение на чл. 218, ал. 2 от ЗСВ гласи: „Основното месечно възнаграждение за най-ниската съдийска, прокурорска и следователска длъжност се определя в размер на удвоената средномесечна заплата на годишна база от предходната година на заетите лица в бюджетната сфера съгласно данните на Националния статистически институт“.
Според действащата разпоредба заплатите на младшите магистрати, които са най-ниските в съдебната система, трябва да се актуализират на всяко тримесечие според данните на НСИ.
Това обаче не се прави, като често причината е в затруднението за намирането на средства, защото ако се увеличат парите на младшите магистрати, съответно трябва да се „вдигнат“ и заплатите на останалите съдии, прокурори и следователи по всички нива. В противен случай може да се окаже, че младшите магистрати получават повече от съдиите и прокурорите на районно ниво.
За да няма такива аномалии, ВСС актуализира възнагражденията веднъж годишно.
Същевременно обаче магистрати завеждат дела като настояват заплатите им да се актуализират на три месеца. В повечето случаи те ги печелят и така някои съдии и прокурори получават по-високи заплати от колегите си.
За да избегнат това неравенство, от бюджетната комисия предлагат промяна в закона, с която да се регламентира, че най-ниските възнаграждения се увеличават на годишна база.
8
Коментирайте
Малкото злобно завистливо човече, дето все пари за дреху ми в главата и прави сравнение между магистрат и преподавател, пак се изсилило.
Не, човече, няма да се случи. Преглътни или стани магистрат, та дано се поуспокоиш малко. Асистентът и магистратът не могат да се сравняват като длъжности.
Да, сега са ощетени и лицата, заемащи длъжностите съдебен помощник и прокурорски помощник.
Нямам спомен да са ми актуализирали заплатите на тримесечие. Откъде измислиха, че „действащата разпоредба“ изисква актуализация на тримесечна база? Коя е тази „действаща разпоредба“?
Никога не са ги актуализирали на тримесечие, а по едно време не ги бяха актуализирали с години, заради което бяха и делата. Честно казано по-добре е да се актуализират на годишна бсза, за да могат да се предвидят в бюджета и да няма повече такива истории.
Проблемът на досегашните актуализации (веднъж годишно) на мл.магистрати беше, че от ВСС бяха забравили изобщо за чл. 218, ал. 2 ЗСВ и изискването в него да съблюдават статистическите данни, като увеличаваха възнагражденията на всички магистрати с еднакъв процент. Той винаги беше по-нисък, отколкото увеличението на средната бюджетна заплата на годишна база. Проблемът не беше в липсата на бюджетни средства, а в това, че ако бе спазван законът, щяха да останат по-малко пари за увеличение на заплатите на магистратите от ВКС, апелативните и окръжните съдилища/прокуратури. Т.нар. „ножица“ сама щеше да се затвори, но това явно не се харесва на магистратите, които… Покажи целия коментар »
Ножицата не се влияе пряко от актуализациите на заплатите на младшите, а се поражда от небезизвестната таблица, въз основа на която се определят актуализациите на заплатите на останалите съдии, както и от практиката на ВСС да дава ДМС-та в твърд процент от заплатата, което води до принципа на Мечо Пух „колкото повече, толкова повече“.
Крайно време е да се намаляват постепенно процентите за увеличение на заплатите на магистрани от ВКС, ВАС и ВКП и да се вдигат тези на магистратите от РС, РП, като ножицата постепенно започне да се затваря.
С нищо не се оправдава тази огромна разлика, освен ако първите не изпълняват поръчки и това е един от начините да им се плаща. Нито са по-натоварени, нито са по-знаещи и можещи. Отдавна там не са големи юридически светила.
В закона да се запише-младши съдия получава заплата, колкото е заплатата на асистент в СУ.
А максималната съдийска заплата-да е по-ниска от заплатата на професор от СУ.
Спиране 20-те заплати при напускане и пенсиониране.
Спиране парите за дрехи.
При съкращения звено на съдебната система да последват уволнения, а не преназначаванки. При съкращения да не се плащат 20 заплати, плебсът като го уволнят не получава нищо.