Общият съд на ЕС обърна частично практиката след делата Anbouba I и II
Преди дни Общият съд на Европейския съюз постанови важно решение (по дело T-471/22) за санкционните мерки, прилагани от съюза във връзка със ситуацията в Сирия.
Делото е по жалба на Исам Анбоуба (Issam Anbouba) – сирийски гражданин, санкциониран от Съвета на ЕС на основание, че се облагодетелства от сирийския режим и го подкрепя. Той е обект на мерките на съюза от 2011 г.
С новото си решение съдът прие, че, когато включването в санкционните списъци е на горното основание, то е задължение на самия съвет да докаже в какво се изразява облагодетелстването и с кои действия е осъществена подкрепата за режима.
Делото е от съществено значение за формирането на съдебната практика в областта на санкционното право, тъй като жалбоподател по него е Исам Анбоуба, по чийто казус бяха постановени ключовите решения на СЕС от 2015 г. (по дела C-605/13 P и C-630/13 P), с които бяха потвърдени първоинстанционните решения на Общия съд по делата, известни като Anbouba I и Anbouba II.
По тях съдът постанови, че е достатъчно лицето да бъде влиятелен бизнесмен (prominent businessmen) в Сирия, за да се приеме, че то се облагодетелства от и подкрепя режима. По този начин за санкционните мерки беше въведена оборимата презумпция за „влиятелния бизнесмен“. Освен това беше прокарана нова съдебна практика, при която тежестта на доказване беше прехвърлена от Съвета към санкционираните лица по отношение на обстоятелствата около налагане на мерките.
Решението по дело T-471/22 сега обръща практиката, наложена от тези по делата Anbouba I и Anbouba II, тъй като Общият съд отмени мотивите за запазването на името на Анбоуба в списъците през 2022 г. По делото е прието, че не са представени достатъчно доказателства за това, че жалбоподателят се е облагодетелствал от режима или го е подкрепял.
Общият съд обаче потвърждава, че той е влиятелен бизнесмен, опериращ в Сирия, което санира оставането му в санкционните списъци с актовете на Съвета от 2023 г.
На фона на развитието на съдебната практика, Съветът на ЕС поднови с още една година срока на наложените рестриктивни мерки. Тяхното действие е удължено до 1 юни 2025 г., а Исам Анбоуба е включен в списъците на ново основание.
Процесуален представител на Исам Анбоуба пред органите и съдилищата на ЕС е адвокат
За „Лекс“ адвокат Станислав Коев от Koev&Co, който представлява Анбоуба пред органите и съдилищата на ЕС, заяви, че ще обжалва новото решение в частта, с която съдът е оставил клиента му в санкционните списъци, както и че ще го посъветва да оспори и решението на Съвета за включването му в тях за още една година.
15
Коментирайте
Мен това не ме касае.
И това какво засяга средностатистеския българин?
За обща култура. 😄
A за влиятелните бизнесмени в България?
Много важно. Малко хора ги вълнуват тия неща.
Страшен казус. За някого вероятно е важно, за нас не е. Мен ме интересува да имаме работа, пътища, в магазина стоките да не са ужасяващо скъпи. Това ме вълнува. Във Виена и Малага тази година напълних количката с всякакви филета, мезета и дадох 30 евро. Тук за тия неща Кауфланд ще ме одере поне 60 лв. Не е идеята да продават на същите цени, както е в Малага и Виена, но обърнато в Лев. Идеята е, че там 30 евро се вземат от 3000 заплата. А тука 70 лв ми ги вземате от 1500 лв заплата. Айде да продавате тия… Покажи целия коментар »
Делото е от съществено значение за формирането на съдебната практика в областта на санкционното право, тъй като жалбоподател по него е Исам Анбоуба, по чийто казус бяха постановени ключовите решения на СЕС от 2015 г.
Това е важно за Европа. Тук никой не те вкарва в санционен списък, освен ако не си неугоден за власта. Така например може и един „муньо“ да купи НОВА ТВ. ЩЕ му подсигурят финансиране и всичко и само ще трябва да излъчва хвалебствени пасквили за Боко и Пеевски!
Тука по София и в Харманли има много сириец много нещо. Как пък само за този Абуба ли какъв е се смята, че има връзки с режима в Сирия?
Ма те тия списъци често ги има и за да повдигнат вниманието на родните съдилища и прокурори към човека. А не тук да не се занимават с него (аз лично за първи път чувам за този човек), но той да се съди и обжалва в европейския съд.
Е той и Пеевски иска да излезе от санкционния списък, не може да си врътка бизнес в САЩ явно, ама няма как да стане.
Много ама много голяма каша е тоя случай
Ми да бяхте разкарали Башар Асад. А не сега да се чудим със снакции и глупости
Кво?
Пълна каша.
Не може да се отрече, че това е от съществено значение за формирането на съдебната практика в областта на санкционното право.