„Допустимо ли е третото лице – помагач на ответника да предявява преклудирани за ответника възражения за съпричиняване извън срока за отговор на исковата молба?“. По този въпрос да постановят тълкувателно решение Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) предлагат трима съдии (пълния текст на определението им виж тук).

Състав на Гражданската колегия с председател Снежанка Николова и членове Гергана Никова и Соня Найденова се е натъкнал на противоречия в практиката на ВКС. Поводът за това е иск за непозволено увреждане срещу агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) на близките на жертва на катастрофа. Те търсят обезщетение от агенцията, като посочват, че тя не е спазила задължението си да постави предупредителни знаци за опасност и за разрешената скорост, докато се извършва ремонт на пътя. АПИ привлича като трето лице-помагач по делото фирмата, която извършва ремонта.

С отговора на исковата молба агенцията отправя възражение, че е налице съпричиняване от страна на пострадалия – той е шофирал с превишена и несъобразена с пътните условия скорост. Със становището, депозирано 14 дни след получаване на съобщението за конституирането ѝ като трето лице-помагач на ответника, строителната фирма пък прави възражение, че мъжът е шофирал без предпазен колан и ако го беше поставил, това е щяло да предотврати затисването му от автомобила, което е причинило смъртта му.

Софийският апелативен съд приема, че е недопустимо да се разглежда по същество възражението за непоставен колан, направено от третото лице-помагач извън срока за депозиране на отговор на исковата молба от ответника.

Когато делото стига до ВКС, върховните съдии установяват, че по този въпрос има противоречива практика.

През 2013 г. състав на Търговската колегия (пълния текст на решението виж тук) в решение за развитие на правото приема, че ако ответникът по иска не е направил в срока по чл. 131 ГПК възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия ищец, но такова е релевирано своевременно от привлеченото от него трето лице – помагач, ответникът има право да се позове на възражението за съпричиняване във въззивната жалба, като изложи доводи във връзка с правилността на първоинстанционното решение в тази част, и въззивният съд дължи произнасяне по него.

В решението се напомня, че конституирането на трето лице – помагач има за цел да го обвърже в отношенията му със страната, на която помага или която го е привлякла, със задължителната сила на мотивите на решението. ВКС посочва, че третото лице-помагач също има право на възражение за съпричиняване и с навеждането му то става част от спора и по него съдът дължи произнасяне в решението.

„Когато третото лице-помагач, е релевирало възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от увреденото лице, ответникът по иска има право във въззивната жалба да направи оплакване за неправилност на първоинстанционното решение поради неправилно възприемане на фактическата обстановка по отношение на съпричиняването на вредоносния резултат. Доводът във въззивната жалба, че първоинстанционният съд в противоречие със събраните доказателства е приел за недоказан факта на съпричиняване, не представлява въвеждане за пръв път по делото на възражение за съпричиняване, защото същото е релевирано своевременно още в първоинстанционното производство от третото лице-помагач на ответника. Обстоятелството, че ответникът разполага принципно с правото на въззивна жалба срещу съдебното решение с регламентираното в чл. 260 ГПК съдържание, включително с посочване в какво се състои порочността на решението, сочи, че ответникът има право да навежда правни доводи относно основателността на иска, обстоятелствата, на които се основава и правилността на решението при установяване на фактическата обстановка съобразно събраните доказателства, включително и относно инвокираното от третото лице-помагач възражение за съпричиняване“, обосновават се върховните съдии.

Година по-късно състав на Гражданската колегия обаче приема (пълния текст на решението виж тук), че законът дава право на привлеченото трето лице да извършва всички процесуални действия в защита на страната, на която помага, с изключение на действията, представляващи разпореждане с предмета на спора, към което изключение се прибавят и действия, представляващи предявяване на преклудирани за ответника възражения.

В конкретното дело става дума за възражение за погасяване на предявеното с иска вземане по давност. И върховните съдии заявяват: „На подпомагаща ответника страна не може да се даде възможност да го упражни, щом за самия ответник не съществува възможност да въведе възражението в отношенията си с ищцовата страна. Обратното разрешение би довело до една неравнопоставена привилегия за този ответник, посредством подпомагане в процеса от трето лице за него да се преодолеят стриктно разписани правни последици, свързани с бездействието му, а подобен резултат ще е в разрез с целта на института по чл. 218 и сл. ГПК“.

Те напомнят, че причината законът да допуска участие на трето лице като помагач на една от страните не е нуждата от подпомагане на нейната защита.

На това тълкуване стъпва определение на ВКС от 2021 г. (пълния му текст виж тук), в което се приема, че изложеното за възражението за погасяването на вземането по давност е относимо и за възражението за съпричиняване на вредите.

Предлагайки образуването на тълкувателно дело, върховните съдии Снежанка Николова, Гергана Никова и Соня Найденова също посочват, че отговорът на въпроса дали въззивният съд трябва да обсъди възражение, което не е въведено от ответника преди изтичане на срока за отговор на исковата молба, но е направено от третото лице-помагач на ответника, следва да бъде идентичен, независимо от конкретните факти, на които се основава възражението.

93
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Eric
Eric
13 ноември 2024 12:12
Гост

I’m so glad I came across this website! It’s packed with valuable information and very well-structured. Thank you for the fantastic posts and hard work! I look forward to seeing more content like this in the future. Also feel free to visit may web page check this link Digital Arts Service.

lizstupid
lizstupid
07 октомври 2024 13:38
Гост

Бъдете алфа мъжки на всяка възраст! Уникално нещо, което ще ви помогне да задоволите всяко момиче, вижте какво може– https://come.ac/manx

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 16:14
Гост

И ми прави впечатление, че под публикациите за конкурсите е пълно с магистрати, които реват колко недооценени били, как конкурсът не бил обективен (това действително е така), колко велики били актовете им, а тези на класираните на първите места не стрували и т. н., а тук – ни вопъл, ни стон от тези големи специалисти, ей така, аджеба, за развитието на правото да изкажат някоя велика правна мисъл по въпроса, за нас глупаците… Очевидно е и че на повече от половината от коментиращите дори не им е ясно за какво става въпрос… Та надявам се някой ВКС-ар да чете коментарите… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 16:20
Гост

Поправка на правописна грешка:
4. В обобщение – същинският въпрос е ползва ли и ответника ЕВЕНТУАЛНО такова възражение на ТЛП, а оттам и вторичните – следва ли да бъде обсъждано или не, евентуално – при какви условия (например обратен иск).

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 16:30
Гост

Не знам кое лице спори с Вас и Ви обижда („анонимен“ тук сме най-различни лица), но мога лично да Ви уверя, че тук пишат магистрати, вкл. и по тази тема. Именно защото правните дискусии (не обидите и надвикванията) се четат от много други юристи – адвокати и магистрати, в това число и от ВКС.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 16:41
Гост

Чудесно, че се четат… Затова и съм написал аргументирано становище. Надявам се да се вземе предвид от когото трябва, за да не възникват след ТР нови и все нови въпроси. Цялата тази бъркотия се дължи на въведената процеуална преклузия. Преди това спор по тези въпроси не е имало. А лицето, което спори и обижда, си знае кое е… Затова съм се обърнал изрично към него с П.С.

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 16:53
Гост

Указано е, че ТЛП може да получи съответна защита при регрес с разширително тълкуване на разпоредбата на чл.223, ал.2 от ГПК – възражение за лошо воден процес. Моля Ви да уточните къде е указано, защото като чета посочената практика на ВКС, не откривам този извод. А това е важен въпрос, който вълнува и Вас и ВКС.

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 17:02
Гост

В мотивите на второто решение от 2014г. на III г.о., колега (на доклад на Емил Томов).

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 17:09
Гост

Благодаря ви, колега. Обаче като чета точно този абзац: В тази връзка и ако подпомагащата страна се окаже обвързана с мотивите по осъдително за ответната страна решение по иск , който е бил погасен по давност , по- широко тълкуване следва да намерят и изключенията по чл.223 ал.2 ГПК, ограничаващи възможността на третото лице помагач да оспорва установеното в обвързващите го мотиви по решение , при постановяването на което е участвал, разбирам, че изводът е обратния на това, което е написал другия колега. А и това е само един довод в търсената обосновка защо е недопустимо да се разглежда невъведено… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 17:14
Гост

Не считам, че изводът е обратен, просто стилистиката е лоша (разширително тълкуване „на ограниченията“, вместо на приложението). Моето мнение е, че това не е разширително тълкуване, а тълкуване contra legem, но както вече казах, ще видим.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 17:23
Гост

Именно. Има се предвид, че ограниченията по чл.223, ал.2 от ГПК следва да се тълкуват разширително и в процеса по регреса да се обсъди възражението за съпричиняване на ТЛП от първия процес срещу ищеца по регреса (ответник по първото дело), т. е. това че не е направил възражението в първия процес като ответник, а ТЛП го е направило, но не е било разгледано от съда, да се приеме, че е лошо водене на процеса. Това е второто становище в определението, с което се иска постановяване на ТР, във връзка с което са цитирани и по-голям брой съдебни актове. Както съм… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 17:32
Гост

Броят на актовете в единия и в другия смисъл няма голяма тежест, посочва се само за да обоснове допустимост на искането за тълкуване. В случая решенията по чл. 290 ГПК по този въпрос са 1 на 1, а определението от 2021г. е по чл. 288 ГПК и не формира противоречива практика

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 17:29
Гост

Струвай ми се, че е обратен, защото с този цитат извеждат извода за преклузия на възражението, иначе в обратния смисъл щяло да се достигне до по-широко тълкуване на чл. 223, ал. 2, което според мотивите на ВКС не е оправдано – а точно това е в обратни смисъл на на становището на другия колега. Така разбирам тези мотиви – но понякога всеки адвокат, а и съдия си избира от мотивите това което му е изгодно, не е че е правилно де.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 17:39
Гост

Цитат от определението на ВКС с предложението: „Причината законът да допусне участие на трето лице като помагач на една от страните не е нуждата от подпомагане на нейната защита. В тази връзка и ако подпомагащата страна се окаже обвързана с мотивите по осъдително за ответната страна решение по иск, който е бил погасен по давност, по- широко тълкуване следва да намерят и изключенията по чл. 223, ал. 2 ГПК, ограничаващи възможността на третото лице помагач да оспорва установеното в обвързващите го мотиви по решение, при постановяването на което е участвал.“ За по-голяма яснота го разделяме на две: 1. Ако подпомагащата… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 17:40
Гост

Не го е написал много ясно съдия Томов, но според мен това е идеята му, защото като кажеш А, трябва да кажеш и Б, не може да оставиш третото лице без каквато и да било защита.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 17:44
Гост

Аз го цитирам от определението на сътава, с което се предлага постановяване на ТР. За мен е пределно ясно какво се казва, а защо и другите не го виждат, а ме обвиняват, че аз съм го измислил, не мога да кажа… 🙂 🙂 🙂

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 17:44
Гост

Да, колега така е, обаче вижте последващите аргументи: Основателно е оплакването за обсъждането на възражение за погасителна давност , направено от трето лице помагач спрямо търсената от ответника гаранционно-обезпечителна отговорност по чл. 49 ЗЗД , при положение че същото не е било своевременно въведено от ответника с отговора на исковата молба. Значи, няма как да са приели, че е правилно разширителното тълкуване на 223, ал. 2, както приема другия колега. А ми се струва, че няма и как да се приеме по-широко тълкуване, защото този член е ясен – само при умисъл и груба небрежност. Другото тълкуване май не може… Покажи целия коментар »

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 17:49
Гост

А и предходната обосновка също води към този извод: Обратното разрешение би довело до една неравнопоставена привилегия за този ответник, посредством подпомагане в процеса от трето лице за него да се преодолеят стриктно разписани правни последици, свързани с бездействието му, а подобен резултат ще е в разрез с целта на института по чл. 218 и сл. ГПК.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 17:53
Гост

„Основателно е оплакването за обсъждането на възражение за погасителна давност , направено от трето лице помагач спрямо търсената от ответника гаранционно-обезпечителна отговорност по чл. 49 ЗЗД , при положение че същото не е било своевременно въведено от ответника с отговора на исковата молба.“ Вече имам чувството, че четете съдебните актове, както Дяволът – Евангелието. Не знам защо трябва да ви тълкувам елементарни неща: Въззивният съд е обсъдил възражението, а ВКС казва, че оплакването за това е основателно, т. е. НЕ Е ТРЯБВАЛО ДА БЪДЕ ОБСЪЖДАНО и вземано в предвид при решаване на делото. Затова следва да се разгледа…. както казах… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 17:58
Гост

И Анонимено, изрично писах, да не пишеш повече по темата, тъй като не ти е ясна и само разводняваш дискусията. Даже елементарно смислово и логическо тълкуване на няколко изречения не можеш да направиш. 🙂 🙂 🙂 По-добре ходи в другата публикация да се заяждаш с мен, по ти подхожда там за нетрадиционните неща… 🙂 🙂 🙂

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 18:03
Гост

Някой да разговаря с Вас, неанонимено. Разсъждаваме с другия колега – с Вас никой не обсъжда, каза Ви се, че десет пъти сме чели Вашите мисли.

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 17:58
Гост

като кажеш А, трябва да кажеш и Б, не може да оставиш третото лице без каквато и да било защита – няма да остане без защита, защото съдът трябва да разгледа възражението възражението дори и да е предявено от третото лице. Иначе заради обвързващите мотиви в следващ процес е недопустимо да се разгледа такова възражение.

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 18:07
Гост

Това е и моето мнение, но в конкретния случай съставът на III г.о. е приел в решението си обрстното – че подпомагащата страна не може да прави такова възражение в първоначалния процес, след като то е преклудирано за ответника. При това положение единственият път за защита на третото лице би бил чрез възражение за зле воден процес, а това изисква нормата на чл. 233, ал. 2 ГПК да бъде тълкувана изключително разширително (без ограниченията относно неизвестните обстоятелства и формата на вината), което аз лично намирам за contra legem. Но ако отречем правото на подпомагащата страна да прави възраженията сама и… Покажи целия коментар »

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 18:12
Гост

Да, така е, колега. Затова според мен правилното становище е обратното на възприетото в това решение. Съгласен съм, че останалото би било contra legem и би създало доста проблеми вкл. и доколко са обвързващи мотивите за ответника и неговия помагач – ако до такова разширително тълкуване се достигне, при друг казус може и до още по-разширително, за да се защитят други защитими процесуални права.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 18:28
Гост

Анонимено, даже не се сещаш да се извиниш, че в няколко поста ме обиждаше и набеждаваше, че аз съм измислил хипотезата, въпреки че цитирах актове на ВКС и обяснявах това като за малоумник… Добре че най-накрая се появи и друг мислещ човек, освен мен, който го разбра, а пък ти се усети. Но това твоето си е типично фашизоидно и античовешко, тролско поведение! 🙂 🙂 🙂

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 18:23
Гост

„Това е и моето мнение, но в конкретния случай съставът на III г.о. е приел в решението си обрстното – че подпомагащата страна не може да прави такова възражение в първоначалния процес, след като то е преклудирано за ответника. При това положение единственият път за защита на третото лице би бил чрез възражение за зле воден процес, а това изисква нормата на чл. 233, ал. 2 ГПК да бъде тълкувана изключително разширително (без ограниченията относно неизвестните обстоятелства и формата на вината), което аз лично намирам за contra legem. Но ако отречем правото на подпомагащата страна да прави възраженията сама и… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 18:14
Гост

Исках да ти спестя излагацията – вижда се, че даже не можеш да четеш правилно, за теб изцяло важи изразът – чукча писател, чукча не читател… „защото съдът трябва да разгледа възражението дори и да е предявено от третото лице. Иначе заради обвързващите мотиви в следващ процес е недопустимо да се разгледа такова възражение.“ Анонимено, пиле-шарено, ама и аз това казвам бе, но какво се случва след това? – съдът го разглежда и казва, че е основателно, но съдът констатира и че ответникът не го е направил в преклузивния срок с писмения си отговор, а се е присъединил по-късно към… Покажи целия коментар »

Готин въпрос
Готин въпрос
06 октомври 2024 11:47
Гост

Отговорът като че ли следва пряко от изречение 2 на чл. 223, ал. 2 ГПК: Щом хипотезата, в която третото лице може да оспорва установеното в мотивите е пропуск на страната да предяви неизвестни на третото лице обстоятелства или доказателства, това предполага, че третото лице има възможност самостоятелно да предяви известните нему обстоятелства и доказателства. В тази категория следва да попадне и възражението за съпричиняване, което е изводимо от доказателствата по делото. Не бива да забравяме, че смисълът на участието на третото лице в делото е да постигне отхвърляне на иска, от което самото то има интерес. Съвсем естествено е… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 12:53
Гост

Така. И като го направи ТЛП, а ответникът не го е направил с отговора – присъединява се към това възражение след като е настъпила преклузията по чл.133 от ГПК за него, следва ли да се ползва от същото, т. е. да се отхвърли иска – при основателно възражение за погасителна давност, или да се намали обезщетението – при възражение за съпричиняване? Ако да – защо?

Анонимен
Анонимен
06 октомври 2024 15:59
Гост

Моля да не се публикуват едни и същи неща под всеки коментар. Разбрах становището Ви, изразихте го пределно ясно последните 10 пъти. Не го споделям, т.к. смятам, че се основава на смесване на подпомагаща страна с обикновен другар. В процесуално отношение подпомагащата страна, също като обикновения другар, е самостоятелен участник със свои собствени процесуални права, поради което преклузията, настъпила за подпомаганата страна, не засяга процесуалните права на подпомагащата. В материалноправно отношение институтите са различни, т.к. за разлика от обикновените другари, подпомаганата и подпомагащата страна защитават едно общо материално право и мотивите по него не могат да бъдат различни за единия… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 16:29
Гост

Ами като си разбрал – дай практически отговор на въпроса, който е поставен, а не да ми разсъждаваш най-общо. На това твоето му се казва дървена философия… Много приказки – за нищо. Резултат – 0. 🙂 🙂 🙂 И за да разбереш, че твоето мнение, което не е ясно какво точно е и което обаче няма да си промениш, противоречи на преобладаващата към момента практика на ВКС, пак ще ти я цитирам – възражението на ТЛП не се разглежда в процеса, а се разглежда при регрес при условията на разширително тълкуване на чл.223, ал.2 от ГПК, от което следва,.че в… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 16:35
Гост

А ако застъпваш другото становище – единичен случай в практиката на ВКС, че такова възражение на ТЛП ще следва да се разгледа и ще ползва и ответника, кажи го ЯСНО, защото аргументите ти са в таква насока. Трябва ли да гадая какво точно имаш предвид? Дано и на хората, които се налага да ти четат писанията не им се налага да го правят. 🙂 🙂 🙂

Пиис
Пиис
05 октомври 2024 19:47
Гост

Третото лице- помагач има всички процесуални права, каквито има ответника, единствено не може да се разпорежда с предмета на спора, така че- да, може да предяви преклудирани за ответника възражения, ако не са преклудирани спрямо помагача, защо е нужно ТР?

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 2:01
Гост

Спорът по съществото си е ще може ли да се ползва ответникът от такова възражение по иска срещу него. Според определението, с което е предложено постановяване на ТР, едното становище е, че ТЛП може да направи възражение след изтичане на срока за отговор на ответника и дори той да не е направил такова, ще се ползва от него, а според другото – че ТЛП не може да прави такова възражение, ако ответникът не го е направил в срока за отговор, т. е. дори и формално да го направи, то не следва да се разглежда изобщо в процеса, дори и в… Покажи целия коментар »

Анонимено
Анонимено
06 октомври 2024 10:59
Гост

Тълкувателният въпрос е съвърщено различен: „Следва ли въззивният съд да се произнесе по възражение за съпричиняване на вредоносния резултат при иск по чл. 49 ЗЗД във връзка с чл. 45 ЗЗД, въведено своевременно в процеса от трето лице-помагач, при условие че ответникът не е направил такова възражение с отговора на исковата молба, а се е присъединил към направеното възражение с изрична молба?“. ВКС ще отговори САМО на този въпрос – „присъединил се“ означава, че е НАДЛЕЖНО (процесуално допустимо) въведено възражение за съпричиняване (възражение за погасителна давност, може и за придобивна давност). Но след като изяснихме какво означава преклудиращото действие на… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 12:35
Гост

„за ответника по първия иск нямало съпричиняване и ще трябва да заплати всичко – при участието на 3ЛП, но в друг процес това 3ЛП ще може да противопоставя на същия ответник (вече ищец) възражение за съпричиняване. Освен че липсва никаква правна логика, това съждение е лишено и от житейско основание.“ Нестандартен, това е едното становище в определението, с което се предлага постановяване на ТР, а не съм го измислил аз. Ако прочетеш внимателно какво съм писал, ще видиш, че изобщо не го споделям в този му вид, а ето и цитата: „Подпомагащата страна е участник в процеса от момента на… Покажи целия коментар »

Змиорката
Змиорката
05 октомври 2024 10:56
Гост

А, ако ответникът се е дезинтересирал да води делото? Може ли третото лице-помагач да го замести? А, ако договорът между ответника и третото лице-помагач е нищожен?

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 14:35
Гост

А ако има, както най-често се случва и предявен обратен иск?

Както винаги
Както винаги
05 октомври 2024 9:30
Гост

Всичко тръгва от едно решение от 2013, с което чрез разширително тълкуване ВКС прибави и правопогасяващите възражения на третото лице към изключенията, като даде предимство на преклузията за ответника над законово установените права на третото лице, съответно се наложи и да разшири пак чрез тълкуване приложното поле на грубата небрежност на ответника. Обаче процесуалните норми разширителни тълкувания не търпят, еле пък да извеждаш изключения. Ей така се криви закона, което пък води до последващи девиации и накрая алгоритъмът започва да води в нищото. Правото не е есе, а математика. Само законодателят може са промени ясно изразената си воля да предостави… Покажи целия коментар »

МАРИН МАРИНОВ
МАРИН МАРИНОВ
04 октомври 2024 18:51
Регистриран

Третото лице помагач представлява самостоятелна страна в процеса и нейните процесуални действия не зависят опционните действия на цветната страна и в този смисъл това решение се явява неправилно, тъй като съгласно процесуалния закон каквито процесуални действия може да извърши от цветната страна такива може да извърши и третото лице помагач ако и функцията на страната да е подпомагаща.

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 19:08
Гост

Вече 20 години се занимавам с право, сефте чувам за цветна страна. Иначе написаното е почти вярно, да, с някои изключения относно правата на подпомагащата страна при спогодба и признание на иска, както и относно личните възражения на „цветната страна“

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 14:57
Гост

Еми правилно е да „не може“ и да е преклудирано, щото иначе по този начин ще се санират пропуските на ответника и по този начин се нарушава равнопоставеността в процеса. Като подпомагаща ответника страна, тя има интерес ищецът да бъде прецакан, а пуска отговор на ИМ доста по-късно

Имрахил
Имрахил
05 октомври 2024 0:18
Гост

И кво правим после с възражението за лошо воден процес, като нямаме изрична уредба за случаите, в които подпомагащата страна е пропуснала възражение заради етапа на процеса, в който е присъединена?

Цивилист
Цивилист
04 октомври 2024 14:00
Гост

Не. Не може. Сега ще чакаме 2 години минимум за този очевиден отговор.

Любител
Любител
04 октомври 2024 14:11
Гост

Защо ? А ако след това ответникът предяви регресен иск срещу третата подпомагаща страна и тя е обвързана от мотивите по предходното дело?

Кукуригу
Кукуригу
04 октомври 2024 17:50
Гост

Ще се вземе предвид дали бившият ответник – сега ищец, е водил лошо делото и е пропуснал по своя вина някои възражения.

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 19:16
Гост

Тц, чл. 223, ал. 2, изр. 2 ГПК – за да се слуша възражение за зле воден процес, обстоятелствата трябва да са били неизвестни на третото лице и страната трябва да ги е пропуснала умишлено или поради груба небрежност. С възражение за съпричиняване не става, именно защото нормата предполага, че третото лице може да направи такова възражение и само.

Кукуригу
Кукуригу
04 октомври 2024 20:52
Гост

Ами не виждам друг изход от отговор „не може да предяви преклудираното за ответника възражение“.

Скуби Бу
Скуби Бу
04 октомври 2024 22:43
Гост

Ако прочетеш внимателно какво съм написал по-подробно надалу – в т.2, може и да видиш „друг изход“. Накратце – ответникът с отговора не прави възражение за съпричиняване – никакво, и иска привличане на трето лице помагач. Третото лице помагач взема становище до първото съдебно заседание, че има съприиняване. Съдът в мотивите обсъжда има ли или няма съпричиняване, след което казва – тъй като няма възражение от ответника за това, следва да заплати целия размер на обезщетението. За отношенията между ответника и третото лице помагач обаче мотивите съдържат установяване, че има съпричиняване. При регрес ще се вземе предвид това съпричиняване и… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
04 октомври 2024 23:14
Гост

И само да добавя, че този проблем възникна с въвеждането на преклузията в процеса. Със стария ГПК подобно проблеми не е имало.

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 7:07
Гост

Ми то тва е вариант на моето „предложение“. Да, и така става.

Анонимено
Анонимено
05 октомври 2024 9:48
Гост

Не, не става така – когато съдът не се произнася по съпричиняването, защото е приел, че то е несвроеменно заявено, не се произнася въобще. Няма да обяснявам защо не го разглежда във „вътрешните отношения“ между подпомагащата и подпомаганата страна – жокер: какво действие има решението между насрещните главни страни и подпомагащата на главната страна по отношение на насрещната главна? Но иначе приветствам разсъжденията – все пак са във форум, не са в съдебно решение.

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 10:22
Гост

Начи, виж ся. Вариантите са два: или преклудираното за отв-ка възражение може да се предяви по общия ред от 3Л (да, тогава ответникът изкярва един вид незаслужено), или ако не може, мотивите, каквито са между ответника и ищеца, не трябва да обвързват в частта за фактите по възражението третото лице. Няма трето, което да е справедливо за това трето лице. И да, предложеното от Скуби Бу с отразяване на това още в мотивите на решението по главния иск е наистина практично, носи яснота. Но не е принципно различно от каквото казах аз. ___ Между другото, не съм сигурна дали е… Покажи целия коментар »

Анонимено
Анонимено
05 октомври 2024 10:29
Гост

Единственото правилно решение е, че възражението за съпричиняване, което своевременно е заявено от 3ЛП, трябва да се разгледа – трябва да се установят общите факти между подпомагана и подпомагаща, но още по-важно – по отношение на подпомагащата страна и насрещната главна страна се формира установително действие, което си е СПН, т.е. 3ЛП няма да може да упражни свои процесуални права, но заради бездействието на подпомаганата страна ще бъде обвързан както от мотивите, така и от СПН на решението. A въобще този миш-маш, който ни е предложил Скуби, няма какво повече да се коментира.

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 13:01
Гост

Абе, нетрадиционен, нали и аз съм написал, че трябва да се разгледа в мотивите възражението на третото лице помагач, за да обвърже подпомагана и подпомагаща страна при евентуален бъдещ процес между тях. Пък иначе за СПН с насрещната страна го пише в закона и няма общо с казуса. Но понеже не ти е ясно, ще ти разясня и тази хипотеза. Излизаме извън казуса – ако ищецът предяви иск срещу третото лице помагач за същото право, ако отговаря солидарно с първия ответник, в срока за отговор новият ответник, предишно трето лице помагач, ще може да му направи възражение за съпричиняване. И… Покажи целия коментар »

Анонимено
Анонимено
05 октомври 2024 17:04
Гост

Скуби-Буби не знае дори какво означава установително и регулиращо действие на СПН. Дори не знае, че незаявените факти и възражения се преклудират от СПН. Толкова по въпроса. Щял да преборва с нов иск обективните предели на СПН. Казано е: „С неграмотността не може да се спори, единственият лек е мълчанието“. Ще трябва отново да се замълчи. Толкова пропуски от конституционното, облигационното, вещното, а сега и от процесуалното право не са присъщи на районен съдия. Наистина, този с „Конституцията“ може да се окаже прав.

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 13:24
Гост

Дали бишият ответник, сега ищец, е водил лошо делото, ще се вземе предвид, ако ответникът по регреса не е участвал като трето лице помагач в него и с писмения отговор направи такова възражение. Ако е участвал и си е направил възражението за съпричиняване там, ще се ползва от установеното в мотивите на първото решение.

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 14:12
Гост

Квото каже ВКС, такова. Единственото сигурно е че 3Л не бива да губи възможност да се ползва от такова възражение. Иначе не е трагедия дори ако на общо основание му се признае възможност за възражение и от това негово възражение се ползва и проспалият възможността ответник. Нещо подобно може да се получи и при другарството, а никой не се възмущава от това. 😉

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 14:54
Гост

Ами на третото лице помагач не му се засягат правата, както съм написал – във всякакви възможни хипотези. ТО СИ ИМА ПРАВО НА ТАКОВА ВЪЗРАЖЕНИЕ, а съдът е длъжен да го обсъди. И не това е проблемът в казуса, поставен на вниманието на ВКС, а ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ПОЛЗВА ОТВЕТНИКЪТ от неговото възражение, когато е пропуснал самият той да го направи в срока за отговор. И да – не е трагедия за ответника да се ползва от едно такова възражение, даже си му идва дюшеш, обаче за ищеца би било доста трагично, ако възражението се окаже основателно… 🙂 🙂… Покажи целия коментар »

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 16:18
Гост

Ами изобщо не е вярно, че това не бил проблемът в казуса. Както виждаш (ако не виждаш – виж), част от мненията, вкл. в решението на ВКС от 2014, отричат точно възможността на третото лице изобщо да повдига такова възражение, след като ответникът няма право на него.

Естествено, всеки от вас с противоположните мнения смята за очевидно, та и не се притеснява да го заяви, че който разбира малко от малко от право и има за пет пари акъл, ще споделя точно вашето от двете изключващи се мнения. Свикнали сме, де.

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 16:32
Гост

П.П. Да го повдига и съдът да го разгледа включително и за да се ползва самото трето лице, а не ответникът. И в това решение, и в определението от 2021, и в част от мненията тук се казва просто: „не може“ и толкова, ама не, не бил това проблемът, не – всеки, който има глава и добро образование, вижда. Освен казващите „не може“ да нямат глави или другото там… 😉

Анонимено
Анонимено
05 октомври 2024 17:09
Гост

Със Скуби-Буби не може да се спори – той е вечно прав, дори и когато греши… Сега обаче ще чуем нови хули, без да е осъзнал нищо от това, което му е обяснено. Но ние нямаме толкова време – както е изяснено, тук не е университет. Само можем да констатираме неговите големи пропуски. А недоволства, че не бил признат от конкурсните комисии. Има защо… вината не е в тях.

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 19:50
Гост

Видях само какъв е въпросът и набързо нахвърлях няколко различни хипотези за това как СПОРЕД МЕН следва да се тълкува и приложи законът. Сега погледнах определението – първото становище е, че възражението на ТЛП следва да се разгледа и да ползва и ответника, а второто е, че изобщо не трябва да се разглежда, а при регрес – разпоредбата на чл.223, ал.2 от ГПК да се тълкува разширително, т. е. да се прави и разглежда в последващо дело. Принципно, ако е учатвало като ТЛП по делото, лицето няма как да прави възражение по чл.223, ал.2 от ГПК при регрес, защото е… Покажи целия коментар »

Кукуригу
Кукуригу
05 октомври 2024 20:53
Гост

Както писах – според мен не е толкова важно дали ще се възприеме твоето предложение, или ще се тълкува „разширително“ чл. 223, ал. 2, резултатът ще е един и същ – третото лице получава възможност да се ползва от възражението; а дори да се приеме, че възражението ще ползва и ответника, пак не би било голяма драма, защото да се получи подобно нещо е възможно и при другарство – един да пропусне възражение, другият да го направи и да се ползват и двамата. Ама за ищеца било драма – може, и при другарство също може да му е драма. Но… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 22:06
Гост

Сега, пак изместваш ОСНОВНИЯ проблем, а той е – ще ползва ли ответника такова възражение (а не пренебрежителното – „а дори да се приеме…“). Ти си знаеш твоето – за защитата на ТЛП. Да, ама тя е пределно ясна – получава я и в моя, и в оня, и във всеки вариант… СПОР ЗА ТОВА НЯМА. Ако не му го обсъдят, както предлагам аз – обсъдено/защита, ще му го зачетат с разширително тълкуване на чл.223, ал.2 от ГПК – второто становище в определението – пак защита, а при първото становище – ще го зачетат, включително и за ответника – пак… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
05 октомври 2024 23:52
Гост

Казано е: „Неграмотността е агресивна. С нея не може да се спори. „

Скуби Бу
Скуби Бу
06 октомври 2024 1:25
Гост

Именно, затова и не споря с теб. Казах ти, че те признавам за най-голям специалист по всички най-нетрадиционни неща, но ти продължаваш да проявяваш агресия, г-н, или по-добре да те наричам г-жо, ЛЕГИОН?! 🙂 🙂 🙂

Проскубания бухал
Проскубания бухал
04 октомври 2024 13:04
Гост

Интересен въпрос и на пръв поглед не особено сложен, имайки предвид, че при помагачеството отношенията между субектите касателно ОБЩИТЕ факти, каквото е изтичането на погасителния срок, защото давността е материалноправен институт, са сходни с тези между обикновените другари тъй като мотивите, чието съдържание обхваща всички подробности от реалността, са задължителни и за двамата. От друга страна е обективно невъзможно помагачът да търпи негативи от бездействието на главната страна, защото смисълът на включването му в производството е да участва активно в него, а не да бъде наблюдател с формални функции и евентуално да стане жертва на обратен иск за по-голяма процесуална… Покажи целия коментар »

Редовно уронващ престижа на съдебната власт
Редовно уронващ престижа на съдебната власт
04 октомври 2024 13:51
Гост

Проскубаният възрожденски експерт по всичко веднъж да повърне нещо смислено, адекватно и дори проследимо, без да се налага човек да изпие пет големи водки преди това. Браво. Да се приеме обратното означава, пречупвайки пространствено-времевия континуум, ТЛП да знае, че срещу подпомаганата страна ще се заведе иск и да подава отговор на искова молба, която дори не му е връчена.

Кукуригу
Кукуригу
04 октомври 2024 17:54
Гост

Или да не е па толкова обвързан от мотивите по отношение на фактите, отнасящи се до пропуснатото възражение, е другият вариант?

Жоро Спасов Спасов
Жоро Спасов Спасов
04 октомври 2024 14:01
Гост

Добре тролчо, каквото кажеш. Та ти дори не си юрист….

Скуби Бу
Скуби Бу
04 октомври 2024 12:49
Гост

Тук може да има най-различни хипотези. 1. Може ответникът АПИ с ПО да е направил бланкетно възражение за съпричиняване, а съгласно чл.143, ал.3, вр. и с ал.1 от ГПК е длъжен в първото съдебно заседание да го обоснове. Та няма пречки да си каже тук в какво точно се изразява съпричиняването, както и да се вземе предвид становището на третото лице помагач, депозирано след срока за отговор. Възражението, макар и бланкетно, е направено в срока за ПО и не се е преклудирало по чл.133 от ГПК. По същия начин следва да се постъпи и ако в ПО възражението не е… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 12:08
Гост

Ако се приеме, че не може, то тогава се обезсмисля функцията на третото лице-помагач да подпомага главната страна за постигане на изгоден за нея и за помагача изход от спора. Не само това, но и ще излезе, че се позволява на ответника да определя пределите на доказване, без третото лице да може да може да се защити. Ако като ответник не съм направил възражение за давност, съпричиняване и пр., и привлека трето лице, ще го насадя на пачи яйца – нито ще може само да ги направи, нито ще има възражение за зле воден процес срещу мен, когато после го… Покажи целия коментар »

Скуби Бу
Скуби Бу
05 октомври 2024 13:08
Гост

Няма проблем да си направи възражението третото лице помагач. Съдът в мотивите ще го обсъди и ще каже например, че е основателно, но понеже е преклудирано за ответника, няма да го приложи в отношенията му с ищеца. След това, при регрес на ответника – третото лице помагач ще се ползва от мотивите, в които пише, че възражението му е било основателно и искът срещу него, ако изобщо бъде предявен такъв, ще се отхвърли. Така че всеки ще плаща според това как си е водил защитата.

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 11:58
Гост

И аз нещо не разбрах аналогията между възражението за давност и възражението за съпричиняване относно преклузията. То това са съвсем различни неща.

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 12:10
Гост

Възражението за съпричиняване е материално правно възражение и се преклудира в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК, също като при давността. Друга аналогия няма.

Кръстев
Кръстев
04 октомври 2024 11:42
Гост

Може, защо да не може. Какво му пречи.

Чавдар
Чавдар
04 октомври 2024 11:51
Гост

И аз съм на същото мнение. Ама ще видим какво ще отсъди ВКС.

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 11:42
Гост

Струва ми се, че половината четящи няма да схванат материята и какъв точно е проблема

Анонимен
Анонимен
04 октомври 2024 11:42
Гост

За хората с юридическо образование това е интересен казус

Кирил
Кирил
04 октомври 2024 11:55
Гост

За третото лице – помагач също.

Мавродиев
Мавродиев
04 октомври 2024 11:41
Гост

Интерсен казус наистина.

Велизаров
Велизаров
04 октомври 2024 11:41
Гост

Сложен казус

Щерев
Щерев
04 октомври 2024 11:40
Гост

Отново противоречива практика.

Стилян
Стилян
04 октомври 2024 11:41
Гост

Интересен казус. Въпросът е колко ще се бавят с решението.

Нинкова
Нинкова
04 октомври 2024 11:43
Гост

Отново, да

Ласло
Ласло
04 октомври 2024 11:36
Гост

Трябвало е да спазят срока по чл. 131 ГПК за подаване на възражение.

Милчев
Милчев
04 октомври 2024 11:43
Гост

И аз така смятам, ама ходи им обяснявай на „специалистите“

Редовно уронващ престижа на съдебната власт
Редовно уронващ престижа на съдебната власт
04 октомври 2024 11:25
Гост

Изискват се специални акробатични правни умения, за да се приравни възражението за погасена давност на действия, представляващи разпореждане с предмета на спора. В ГК на ВКС, освен да мътят водата с противоречива практика и да пишат безобразни глупости от скука, друго не могат.

Филип
Филип
04 октомври 2024 11:24
Гост

За това трябва да се шофира с предпазен колан.

Лозан
Лозан
04 октомври 2024 11:27
Гост

И АПИ имат вина според мен. Но и той е карал с превишена скорост.

Велизаров
Велизаров
04 октомври 2024 11:44
Гост

Пак че научиха Ганьо да си слага колана. Че го е страх да не се мине с глоба. Българина го е страх да не настине, да не се мине. И дори за това елементарно нещо, което спасява животи трябваха години за да се научи прост Ганьо, че колана не е за украса и не му пречи чак толкова на шкембето, че му го стяга.

Костов
Костов
04 октомври 2024 12:04
Гост

За съжаление това не важи за всички. Нощните състезатели надали мислят за глоби. Еле, ако са на няколко чашки или“ чертички“.