Дискусионни за предложения от САЩ договор
Мирът в Украйна – може ли да е като Мюнхенското споразумение от 1938 г.? И защо Западът даваше колкото да се запази статуквото?

Мюнхенското споразумение е сключено на 30 септември 1938 г. от Германия, Великобритания, Франция и Италия. То предвижда предаването на Судетската област от Чехословакия на Хитлерова Германия. Чехословакия не участва в преговорите.
Преди Първата световна война Судетската област е част от Австро-Унгария. След войната областта е дадена на Чехословакия, въпреки че там компактно живеят 3 милиона немци.
Великобритания и Франция заявяват, че това е компромис, за да се предотврати световен конфликт и обещават, че ще гарантират новите граници на страната.
Мюнхенското споразумение въобще не пречи на Хитлер да окупира цяла Чехословакия още през март 1939 г. Великобритания и Франция не спазват обещанието си, надявайки се да Хитлер да не продължи експанзията.
Да видим дали има възможност по подобен начин да се случат нещата с мирно споразумение, с което от Украйна вероятно ще бъдат формално отнети Кримска област и голямата част от окупираните в момента от Русия територии.
При преброяването през 2001 г. в Украйна, вкл. Крим, етническите руснаци представляваха 17,3% от населението. Без Крим етническите руснаци са около 15%. Според същото преброяване 29,3% от населението говори руски език в домовете си.
През първите 100 дни след нападението 20% от територията на Украйна е окупирана от Русия. По-късно, през 2023 г., Украйна успява да си възвърне близо 40% от окупираните територии, т.е. окупирани оставаха 11-12%.
През 2024 г. Русия отново постигна напредък, завземайки значителни територии. В момента тя владее около 20% от територията на Украйна, като се включва Крим. Ако се изключи Крим, завладени са 16,25% от територията на Украйна.
Крим е прехвърлен от Русия на Украйна през 1954 г. по времето на Хрушчов. През 1950 г. руснаците там са около 83%. Според преброяването от 2001 г. руснаци са били 58,5%, а украинци – 24,4%.
В международното публично право има две често противоречащи си правила. Първото е на ненамеса във вътрешните работи на друга държава, а второто – на самоопределение. Поради противопоставянето в този случай на двете правила, международната общност не прие особено критично прилагането на принципа на самоопределение и присъединяването на Крим към Русия. Още повече, че към края на Втората световна война Крим е бил част от Русия.
Според преброяването през 2001 г. в областите, частично или изцяло окупирани от Русия към 2024 г., съставът на населението е бил следният: Донецка област – украинци – 57%, руснаци – 38%, Луганска – украинци – 58%, руснаци – 39%, Запорожка – украинци – 71%, руснаци – 25%, Херсонска – украинци – 82%, руснаци – 14%. Като отчетем и факта, че като етнически руснаци се определят само 15% от населението на Украйна, без Крим, приоритет към тези територии следва да има принципът за ненамеса във вътрешните работи на друга държава. Поради това, трудно може да се приеме за правомерно окупирането на части от гореспоменатите 4 области.
От друга страна, в Украйна имаше известни репресии към руснаци. На 13 март тази година Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди украинските власти за начина, по който са се справили с кървавите бунтове в Одеса на етническа основа между проукраински и проруски групи и пожара там през 2014 г. В барикадирана сграда на профсъюз бяха хвърлени коктейли „Молотов“. Много проруски настроени активисти са скочили от прозорците или са загинали в пламъците. Загиналите са 48 човека. През 2019 г. беше приет закон, който ограничаваше използването на руския език в отношенията с държавата, което е малко прекомерно при една трета рускоговорещо население.
Като оставим настрана международното право, може да се направи изводът, че сега окупираните руски територии, извън Крим, приблизително съответстват на процента на руското население в Украйна. Преди не е било така, но сега има голяма непримиримост между руснаци и украинци. Нещата трудно биха могли да се върнат към положението отпреди войната.
Ето защо редица специализирани наблюдатели говорят за някакъв вид житейска справедливост в това да се запазят приблизително фактическите граници на владените от Украйна и Русия територии към момента. Извън това, като се наблюдава нежеланието да се увеличи помощта за Украйна и фактическото положение на фронта, трудно ще се постигне друг компромис. В този смисъл е и предложението на САЩ за мир в Украйна от 23 април тази година. Дават се малки териториални отстъпки на Украйна – малка част от Херсонска област и достъп до р. Днепър. АЕЦ „Запорожие“ формално ще се счита украинска територия, но ще се управлява от САЩ и ще доставя ток за Украйна и Русия.
Въпросът е дали ако се сключи примирие към съществуващото фактическо положение, Русия няма да нападне отново Украйна и да я завладее? Тоест дали няма да се повтори Мюнхенското споразумение от 1938 г.?
Гарантиран мир без реални гаранции няма. Специалистите са единодушни, че единствено възможната гаранция е между Украйна и Русия да се настанят мироопазващи сили и военни наблюдатели. Може и да не са от страни на НАТО, но там би следвало да има сериозен, а не символичен, военен контингент. Вариант е да има и мироопазващи сили от мощни ядрени държави от рода на Индия, авторитетни държави като Австралия, а също и от европейски държави извън НАТО – като Швейцария и Австрия. А държави от ЕС, Великобритания и др. да поемат финансирането на престоя им. В международното право вечни забрани за членства не може да има, защото светът се променя – може да се поеме ангажимент за 15 години Украйна да не влиза в НАТО. А и очевидно НАТО не заплашва Русия. Страните от Алианса искат да си запазят качеството на живота.
Как се стигна до сегашната ситуация?
Русия успешно направи мобилизация на икономиката си, която бързо мина на военни релси и до голяма степен неутрализира западните санкции. За периода 2022 – 2024 г. военното ѝ производство нарасна 3 пъти. Китай, Индия и други държави се възползваха да купуват по-евтини енергийни източници от Русия. Западът не санкционира търгуващите с нея. Като резултат Русия се справи успешно в икономическо отношение и реализира ръст в икономиката си. Според официалните социологически данни Путин се ползва с високо одобрение сред руснаците.
Европа и САЩ отделяха толкова пари за Украйна, колкото да се запазва равновесието и то с леко отстъпление на Украйна. Според военните специалисти, за шанс Украйна да победи са били необходими около 4 пъти повече средства и падане на ограниченията за използване на всякакви видове оръжия, без ядрено. Не че имаше вероятност Русия да започне самоубийствена ядрена война. И през 2024 г. украинският президент Зеленски заяви, че западната помощ е достатъчна само за да се поддържа статуквото във войната. Според военните специалисти само за да се поддържа реално статуквото, Украйна се нуждае от 70% по-голяма чуждестранна помощ.
Европейската икономика въобще не мина на военни релси и даже военните разходи на повечето европейски държави бяха под 2% от БВП. Европа реши да не жертва качеството на живота си, вкл. издържаше незаконно навлезли на територията ѝ икономически емигранти. Естествено, това е суверенно право на избор на всяка държава или съюз от държави.
В началото на 2024 г. САЩ спряха за 3 месеца военната помощ за Украйна, което нанесе тежки последици за отбраната ѝ.
Украйна също не успя да направи пълна мобилизация на всички свои ресурси. Според военните специалисти една истинска мобилизация изискваше да не се позволява на който и да е да напуска страната, а да работи за нея. Сега из цяла Европа могат да се видят скъпи коли с украинска регистрация, управлявани от мъжаги в разцвета на силите си. Запази се корупцията, вместо да се изкорени с крайни мерки. Даваха се подкупи, за да се избегне военната служба, което е крах за създаване на по-боеспособна армия. Голямата част от бюрократичната машина трябваше да бъде прехвърлена или на фронта, или да работи за нуждите на отбраната и производството. Вместо това, заведенията в Киев си работеха. Реално населението в Украйна още през 2023 г. падна под 30 млн. и вече беше много трудно да се набира необходимият брой войници.
Според военните специалисти Украйна пропусна възможността, след като си върна част от завладените територии, да създаде мощни отбранителни линии, вкл. да минира ефективно фактическите граници, за да ги запази.
Ако Украйна не приеме американското предложение за мир, е вероятно САЩ да спрат помощта си за нея. А Европа не е готова и не е склонна да увеличи с 40% помощта, за да компенсира липсата на тази от Америка. А и както посочихме, по мнението на специалистите такова увеличение няма да е достатъчно, за да спре бавното, но постоянно руско настъпление.
Ето защо, това, за което Украйна може да настоява, са реални гаранции за запазване на мира.
На практика Русия получи съществена част от това, което искаше от войната. При отказ на Русия да приеме предложеното от САЩ мирно споразумение, според САЩ те ще наложат 500% мита върху държавите, търгуващи с нея. Което, ако се случи, е действена мярка. Неясно е дали ЕС, Великобритания, др. европейски държави и САЩ ще осигурят осезаемо по-голяма военна помощ за Украйна от досегашната.
Редакцията е готова да публикува и други мнения по темата.
29
Коментирайте


Защо коментари, в които няма лъжлива информация и конкретни обиди към конкретни хора „очакват одобрение“? Проверка за политудобност ли има? Кой я осъществява? Лично Сорос или поредните му работници?

Написах коментар от три абзаца. ЛЕКС отказа да ги публикува.
Отказа да ги публикува и поотделно.
ЛЕКС НЕ заслужава опити за коментиране.
Чао.

И аз написах – без никакви обидни квалификации към конкретни хора, без лъжлидва информация и без линкове. Не публикуват, защото им е поръчано да не публикуват нищо, което не е одобрено от соросоидната щайка лъжливи медийни мафиоти и не е в унисон с това, което им е разпоредено. Срам и позор за всяка такава медия!

Знам, и на мене ми прави този номер, но няма как свободата на словото изглежда не е абсолютна и трябва да мине през официозен модераторски контрол и дезинформационна цедка, щот шефовете на сайта хем искат оборот от коментари, хем не вярват на възпитанието и осведомеността на своите потребители.

Не е точно така – проверка не се прави на съдържанието от редактор тук, директно се изключват от публикация коментари, съдържащи определени фрази, зададени на дежурния бот. Никой не ги преглежда, нито ги одобрява в последствие. А в тях няма нищо забранено. Просто са неудобни неполиткоректни коментари. Други коментари – бих проба, се публикуват веднага – т.е. не се проверява съдържанието. Ловят се отделни думи и фрази. Елементарно. А свобода на словото у нас е на нивото, на което беше по време на соца.

Ами в този случай да бяха премахнали възможността да се коментира въобще, като ще си играем на котка и мишка, че така цинизмът е по-голям – от една страна ти дават възможност да изразиш мнението си, а от друга те режат по неясно какви критерии.

А къде е принципът, че е неприемливо да се променят международно признати граници със сила?
Колко от населението на България се определят като турци? Значи може Турция да ни нападне и после да получи „някои отстъпки“.

„Коментарът Ви очаква одобрение“

Нали?
Няколко други също, макар и да не противоречат на нито едно правило в интернет общуването.
Единственото, на което противоречат, е на заявената политпропаганда, която единствено управлява т.нар. ни „медии“, в които свободата на словото тотално отсъства.

От коментара на Аноминен не разбирам на чия старана е. Може и да е „на ничия“.
Но много искам ако е на страната на Мордор, да отиде там и да напише нещо против властта и да се оплаче за липса на свобода на словото.

„Коментарът Ви очаква одобрение“

Нали?
Няколко други също, макар и да не противоречат на нито едно правило в интернет общуването.
Единственото, на което противоречат, е на заявената политпропаганда, която единствено управлява т.нар. ни „медии“, в които свободата на словото тотално отсъства.

Бе то мир да има ма няма да има. Зсщото джуджетоо… Иска война

Като се вземе предвид, че и единият е Владимир, и другият е Владимир (Володимир), както че и двамата са ниски, Вашият коментар е много двусмислен.

Да, джуджето зелено иска война, защото няма какво друго да прави. То се храни само от нея.

Чудесно написано

Добър анализ и бвзпристрастен

Добър анализ. Но не виждам скоро да се стигне до подобен въпрос

Не очаквам скоро разрешаване на конфликта. За да управлява джуджето в Кремъл му трябва „външен враг“. А истината е, пе на света не му дреме за прогнилата му територия и никой не иска да го напада. Затова си измисля

Сложни теми сте захвснали рано сутрин. Само чесане на езиците. Питайте Руслан Трад как седят нещата

Пошла работа. Ама карай да върви

Нещата са толкова далеч от мир, пе не знам какво точно анализирате

Брех какви големи специалисти по геополитика и международни отношения се извъдиха някои адвокати! Българина разбира от всичко и всеки се допитва до мнението му и дълбоката му мъдрост. Та и в случая, пак така…..

Много ви разбират главите от война и сдържане на диктатор

Прочетох с интерес! Сега е моментът Европа да покаже, че си е научила урока от Хитлер и да не позволи на Путлер да повтори историята. Много обективен прочит на ситуацията от авторката.

В този коментар има конкретни обиди, но го оставяте да цапа пространството само защото е в унисон с това, което ви е разпоредено да публикувате. Срам и позор за квазимедии като тази!

Много балансиран поглед. Много интересни цифри и логични изводи. Ми браво.

По-скоро -ограничен, както във времето, така и в други отношения.
До 1950 година Крим бил руски – ама откога?
Руснаците били мнозинство – защото са изхвърлили татарите от там!
Много хора говореи руски в домовете си – ами по-възрастните не са учили друг, по времето на СССР.
Не се прави разлика, между руснаци – от вътрешността – и казаци, каквито са били почти всички в района преди 1917 година.
Щом не се публикуват нормални комунтари, нито статията ви, нито публикуваните такива ще бъдат четени. Няма смисъл. Дирижирани мнения, без право на отговор няма нужда да се четат.