Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова и министърът на правосъдието Георги Георгиев уважиха лично Общото събрание на адвокатите от София, ръководителите на всички съдилища в столицата изпратиха приветствия, а някой говориха и пред събранието.

Министърът на правосъдието постави в центъра на изказването си решаването на проблема с разноските за адвокат след решението на Съда на ЕС, заплащането на правната помощ и проблема с домашното насилие.

„Виждам в залата мои съвипускници, мои преподаватели и мои ученици“, започна с вълнение изказването си Георгиев, който самият е адвокат от САК.

„Ролята на адвоката е много по-важна отвъд тази, която традиционно ѝ се придава. Ролята му е преди всичко да бъде изразител на правосъзнанието, на отношението към правото, на това, че освен буква, законът има и дух“, каза той.

Пред събранието той потвърди, че остава на позицията, която защитаваше и като депутат, че трябва да бъдат приети изменения в Закона за адвокатурата, които да уредят въпроса с разноските за адвокат.

„Този проблем често беше представян като вътрешноведомствен. Но това е проблем на гражданите и юридическите лица, това е въпрос на правото на спечелилата страна да бъде възмездена за разноските“, каза министърът. И допълни: „Битката тук е преди всичко с популизма, не ми се ще при второто издание да позволим на малките камъчета да обърнат колата“.

Георги Георгиев говори и за адекватното заплащане на правната помощ, като посочи, че Министерството на правосъдието осъзнава проблема и ще търси възможности за по-справедливо възнаграждение. Той специално благодари на адвокатите за дейността им по защита на правата на пострадалите от домашно насилие и посочи, че „най-ефективният механизъм за защита от домашно насилие“ се осигурява от дежурните адвокати.

„В лицето на Министерството на правосъдието ще имате партньор, който ще чува и ще слуша“, обеща министърът пред колегията.

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова се обърна към събранието така: „Колеги, бих казала приятели, за мен е удоволствие, а не административен ангажимент да бъда днес сред вас“.

И открои позициите, които през последните три години заемаше Софийската адвокатска колегия по важни обществени въпроси. „Имаше критични ситуации, в които адвокатите заемаха позиция различна от официалната. Пожелавам ви да сте здрави, да имате много по-ползотворна година и искрено се надявам, че се връщаме в онова русло, в което проблемите се решават, ако не навреме, то в разумни срокове, а не да се замитат под килима“, каза председателката на НС.

Председателят на Висшия адвокатски съвет д-р Ивайло Дерменджиев изрази задоволството си, че столичен адвокат е министър на правосъдието и в обръщението си към събранието също посочи като предизвикателство преодоляването на последиците от решението на СЕС и изрази надежда проблемът да намери благоприятно за гражданите разрешение.

Председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева специално благодари на предходното ръководство на САК, начело със Стефан Марчев. „Искам да благодаря на колегите от предходния съвет, с които постигнахме значими резултати – вече се извършва изцяло електронна обработка на отчетите и се разкриха три регионални центъра за консултиране“, каза тя. И поздрави новия съвет с председател Жана Кисьова за „амбициозната задача да надгражда това, което са постигнали колегите преди тях, защото само когато има приемственост, има и големи резултати“.

От името на председателя на Административен съд София-град Добромир Андреев заместничката му Зорница Дойчинова пожела на новия съвет да надгради постигнатото от предходното ръководство в издигането на престижа и авторитета на професията.

На установения конструктивен диалог, основан на взаимно уважение в отношенията между Софийския районен съд и Софийската адвокатска колегия наблегна председателят на съда Александър Ангелов и изрази увереността си, че тази „традиция“ ще продължи.

Приветствия до събранието отправиха от името на Висшия съдебен съвет представляващият Боян Магдалинчев, председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, и.ф. председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, председателят на Софийския апелативен съд Даниела Дончева, и.ф. председателят на Софийския градски съд Стефан Кюркчиев и председателят на Съюза на юристите Владислав Славов.

В много от тези адреси беше обърнато внимание на извършената модернизация в Софийската адвокатска колегия, както и на активните ѝ позиции по съществени правни и обществени въпроси.

Тъй като колегията от няколко дни има ново ръководство, а ще се отчита дейността на предходния състав на адвокатския съвет, председателят ѝ Жана Кисьова даде думата на доскорошния председател Стефан Марчев.

„Благодаря на всички, че успяхме да постигнем много. Ще отбележа това, което всички днес отбелязаха. Първото е дигитализацията и модернизирането на САК. Благодарение на нея днес е възможно да се участва дистанционно в събранието, да достъпвате всички материали, да говорим за прозрачност и публичност, които преди три години бяха немислими. Вярвам, че и Висшият адвокатски съвет може да направи лесно тази модернизация, като използва опита на хората, които вече са я осъществили. А от там има само една крачка до електронен избор, при който всички ще могат да гласуват“, каза Марчев.

И продължи: „Показахме, че адвокатурата и Софийската адвокатска колегия са активен участник в обществения живот. Изразявахме позиции по важни за цялото общество въпроси – правни, аргументирани, без страх и така увлякохме и другите колегии. Серия становища бяха подкрепени единодушно от всички колегии в страната и така на обществения хоризонт се появи адвокатурата, която преди отсъстваше“.

Стефан Марчев открои конференцията на САК, на която бяха обсъдени предстоящите към онзи момент промени в Конституцията, за които от колегията отправиха предупреждения, които не бяха послушани от управляващите, а след това се сбъднаха при отмяната им от Конституционния съд. И припомни позицията на всички адвокатски колегии срещу избора на нов главен прокурор и председател на ВАС от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, която беше изразена с мирен протест пред съдебните палати.

„Благодаря на всички, които бяха с нас, за критиката и за позициите. Пожелавам всичко, което не успяхме да направим, да го направят колегите в новия мандат. Аз съм горд, че ще бъда част от тази колегия“, заяви Марчев.

Събранието продължава с обсъждането на отчетите, с които можете да се запознаете тук.

31
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Т. Живков
Т. Живков
26 януари 2025 16:00
Гост

JТова прилича на партийно събрание, на което са присъствали Станко Тодоров и Милко Балев. Министърът се е изказал в духа на марксизма-ленинизма и диалектическия материализъм.За „буквата и духа на закона“ са понятия на маркс-ленинците. Браво, другари! Отлично изпълнявате повелите на Партиятата- с главно „П“! Истината е, че въобще не трябва да има адвокатски органи, по конституция адвокатурата е свободна и независима.

Краси
Краси
26 януари 2025 12:54
Гост

Защо триете коментара. Думата корупция не е нецензурна, нито обидна. Това, че Георги Георгиев е направил осъзнат избор да бъде корумпиран си е негов проблем. Просто отбелязвам, като бяхме колеги в СО, всички го наричахме Гошо Корупцията, защото през него минаваше черната каса на ОПГ ГЕРБ 🙂

Щастливеца
Щастливеца
26 януари 2025 16:05
Гост

Колега, нали знаете какво е казал бай Ганьо в едноименния роман: „Демокрация ли ? Хи, хи, хи ,хи…“ Затова са Ви изтрили, защото има „демокрация“ . А знаете ли каква е разликата между демокрация социалистическа демокрация? Каквато между стол и електрически стол.

Адвокат
Адвокат
26 януари 2025 10:22
Гост

Как мина общото събрание на АКСО?Имаше ли изобщо такова?Близаха ли рани?

Проскубания бухал
Проскубания бухал
26 януари 2025 8:39
Гост

От статията излиза, че на това събрание са си удряли четки един на друг и нищо повече, а иначе е забавно да се гледа как след отмяната на Конституционните промени всеки се надпреварва да се изтъкне като първи уисълблоуър (whistle-blower) едва ли не пророк, че бил усетил проблема (това е реверанс към Киселова, кпятп депутстите навряха в 10-та глуха в комисията), ама нали една птичка пролет не прави и протести се организират само срещу главния прокурор, щот е конкретен човек и дразни повече от абстрактна потенциално отменяема юридическа реформа. Жалки номенклатурчици воглаве с адвоката-преподавател-ексобщинар-мнинистър Георгиев, който ми говори за популизъм,… Покажи целия коментар »

Въпрос
Въпрос
26 януари 2025 7:23
Гост

Имам въпрос:
1. по какъв начин се определят членовете на избирателните бюра за адвокатските избори-къде в сайта на САК е обявена процедура за кандидатстване и критерии?

2. Членовете на избирателните бюра получават или не получават възнаграждение. Ако получават-за каква сума иде реч-къде е обявено предварително и ясно, че е толкова апокрифно, ако не получават-моля обявете го гласно и ясно.

Потулване дейността на адвокати- клубари
Потулване дейността на адвокати- клубари
26 януари 2025 1:49
Гост

Къде е позицията на това общо събрание,че в САК не беше образувана дисципка, по отношение на адвокатите, тангиращи към магистратските клубове. Нито адвокатите , тангиращи към джуджетата, нито адвокатите, тангиращи към нотариуса.

Къде е позицията на това ОС,че адвокатката, отправила заплахи срещу собственика на асансьорния завод, и поимнено назована във ноторното видео, нямаше образувана дисципка към нея?

Жорко
Жорко
25 януари 2025 22:26
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Краси
Краси
25 януари 2025 18:05
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Диатриби, не по Епиктет за общото събрание
Диатриби, не по Епиктет за общото събрание
25 януари 2025 16:19
Гост

Това общо събрание може да бъде описано с една дума-ПРОВАЛ. Поради потресаващо малкият брой адвокати, които отидоха, пълно дезинтересиране на софийските адвокати. От колегия от над 6000 адвокати на това ОС присъстват под 5 процента. 95 процента, и повече от адвокатите в София тотално отсвириха това общо събрание. На това общо събрание присъстват тези ,които са кандидати за нещо си-например за делегати, и началници в адвокатура, и разни съвети-по задължение,няма как участващите в разните съвети и тн да не отидат. Дали има и 50 адвокати, от колегия от 6000 на това ОС, отишли не по задължение, и защото не са… Покажи целия коментар »

Шанел
Шанел
26 януари 2025 16:08
Гост

Провал, но отличен провал. Заслуга на софийското ръководство.Който можа, видя новите дрехи на др. Гигова.

Нem
Нem
25 януари 2025 15:46
Гост

Адвокатурата трябва първо да се обърне към себе си. Да погледне делата, който се водят САМО за разноски, частичните искове за 50 лева, хонорарите на хартия, за които не се плащат данъци, пък после да нравоучи съда колко да присъжда!

Редовно уронващ престижа на съдебната власт
Редовно уронващ престижа на съдебната власт
25 януари 2025 13:08
Гост

Ей, голям рев! Никой не го прочете това решение на СЕС с разбиране. Казаха им в прав текст – адвокатурата е свободна професия на свободния пазар. Няма как да имате минимални гарантирани с наредби и прочие възнаграждения. Договаряйте си ги свободно, доказвайте си ги в съда и си ги получавайте. Какви са тези жалки патоси – критични ситуации, битки, кървища? Леле, леле! Човек ще каже, че съдът ги задъжлил да работят без пари 🤣 Майко мила, потресаващи пиявици!

Анонимен
Анонимен
25 януари 2025 14:02
Гост

Ми явно ти не си го разбрал. Никой не иска минималните да се връщат, но трябва да има някаква уредба, защото в момента хората не могат да си възстановят реално направени разноски. А това е деликтна отговорност, която трябва да понесе неоснователно иницииралата или поддържала спора страна. Точка.

дали?
дали?
25 януари 2025 14:58
Гост

Не е съвсем точка. Очевидно има проблем и част от него е, че една от страните (ако разполага с големи финансови възможности или просто е приятел с адвоката си), може да използва адв. хонорар като шамар, т.е да са записани разноски в силно завишен размер.

Адв. Едик Ойси
Адв. Едик Ойси
25 януари 2025 18:12
Гост

До дали?: ама чакай сега, нали не забравяме за възражението за прекомерност, което е като да ти влязат с бутонките в глезените, казано на футболен жаргон, точно в защита от подобна хипотеза.

САК
САК
25 януари 2025 18:09
Гост

Ако четем с разбиране, решението е по повод разноски, което означава, че аз пак ще спечеля, колкото съм се договорил с клиента си, но другата страна може да бъде осъдена за по-ниски разноски т.е. клиента ми няма да получи всичко, което е платил. Което мен лично не ме бърка ама грам.

Sylus Reed
Sylus Reed
25 януари 2025 19:38
Гост

Не те бърка, ама човекът ще разбере, че е надплатил неразумно, т.е. че си го обрулил. Ето това не се харесва на адвокатите.

Анонимен
Анонимен
25 януари 2025 12:30
Гост

Правителството може и да не струва, ама поне има министър на правосъдието, който разбира от право

123456
123456
25 януари 2025 13:03
Гост

Да видим дали политиката ще му позволи да следва правото.

За духа на законите
За духа на законите
26 януари 2025 16:12
Гост

Политиката му ще бъде в духа на социалистическия реализъм-важни са джобът, портфейлът, банковата сметка, а не идеите, морала, разума!

Краси
Краси
25 януари 2025 18:13
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Анонимен
Анонимен
25 януари 2025 12:28
Гост

А дано минат промените в закона, че вече не се трае. Определени съдии скачат срещу тях, все едно вадят парите от джоба си. Аман

злостър от глостър
злостър от глостър
25 януари 2025 12:40
Гост

Такава злоба срещу адвокати не бях виждал и от прокурори и то при положение, че всички знаят какви са заплатите в съдебната система, ама нейсе.

давай, жоре!
давай, жоре!
25 януари 2025 12:42
Гост

Който е лош си остава лош колкото и пари взема каквато и длъжност да заема. Да видим Жоро какво ще свърши.

Гошо Гошев
Гошо Гошев
26 януари 2025 16:13
Гост

Ще свърши: нищо, но от сърце!

съдийски популизъм в действие
съдийски популизъм в действие
25 януари 2025 12:13
Гост

Популизмът за съжаление беше яхнат от някои съдии, които хабер си нямат от адвокатска работа. Не стана ясно и как убедиха Съюза на съдиите, чието ръководство не изобилства от цивилисти, в правотата си, но нейсе.

Анонимен
Анонимен
25 януари 2025 12:15
Гост

То по-странното или страшното, не знам кое от двете да избера, беше, че имаше колеги адвокати на високо в органите, които демонстрираха пълно невежество и бойкотираха измененията, те ходеха и оряха срещу тях. А ПП-ДБ, които си мислят, че всичко, което казва ССБ е манна небесна и върховна истина, се вързаха, язък, че и там има колеги адвокати, и пригласяха на ветото.

Анонимен
Анонимен
25 януари 2025 12:11
Гост

Георги Георгиев беше един от най-активните в защитата на промени в ЗА и ГПК дано сега да не се наложи да направи отстъпление. Начетен колега е изправял съм се срещу него в съда и е показвал знания, дано не ги забрави като министър.

СОСов
СОСов
26 януари 2025 16:44
Гост

Никога не е бил начетен.

:))))))))
:))))))))
25 януари 2025 12:09
Гост

Когато работата върви, събранията са скучни. Така и трябва да бъде.