Марин Маринов е избран за председател на апелативния съд във Варна
Доскорошният председател на окръжния съд във Варна Марин Маринов беше избран за шеф на апелативния съд в града. За него гласуваха осем от членовете на Съдийската колегия, двама бяха против – председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и Олга Керелска.
Номинираният от общото събрание на АС-Варна Янко Янков, който е зам.-шеф на съда, не събра нито един глас в своя подкрепа.
Макар всички членове на съвета да акцентираха върху изключителните професионални качества на двамата кандидати, мнозинството подкрепи Маринов заради неговите лидерски качества, иновативните му и модерни идеи, както и поради факта, че бил моторът на проекта за съдебна палата в града, един проблем, който от дълги години чака своето разрешение.
Захарова и Керелска споделиха положителните коментари за качествата на Маринов, но не го подкрепиха по една единствена причина – чл. 169, ал.1 от Закона за съдебната власт, който предвижда, че кандидат от по-ниско ниво се избира за председател само по изключение.
И двете бяха на мнение, че в настоящия случай хипотезата на изключението не е налице.
Даниела Марчева направи свое тълкуване на чл. 169, ал. 1 ЗСВ, според което членовете на съвета освен да преценят дали кандидатите отговарят на формалните изисквания на закона, трябва да преценят и дали притежават високи професионални качества, което, по думите ѝ, трябва да е водещо.
„Изключението в чл. 169, ал. 1 ЗСВ се отнася именно до преценката за професионалните качества. Ако кандидатът притежава по-ярко изразени качества, законодателят допуска да бъде избран този с по-високите качества от по-ниско ниво“, каза Марчева. И допълни, че в противен случай, магистратът от по-ниското ниво няма да бъде допуснат до участие в процедурата.
Тя посочи, че всеки член на съвета носи отговорност за всеки избор, който прави. А нейният избор е Марин Маринов.
Марчевяа заяви, че седемте години опит във ВСС са ѝ достатъчни да приеме, че концепциите не дават достатъчна представа как би се справил този кандидат. Била е свидетел на блестящи концепции, а последвани от пълно фиаско, а в случая Маринов не само е представил концепция, която показва познаване на проблемите не само във варненския съдебен район, а на цялата система.
Марчева каза, че е работила с него по различни инициативи на ВСС, провеждали са многобройни разговори и е убедена, че той има работещи и рационални предложения. Тя посочи, че Маринов има изключително чувство на отговорност, обективен е, прилага балансиран подход в работата и общуването, но не се свени да каже това, което мисли. „Много често хората сменят мненията си в зависимост от различни обстоятелства. При него не е така. При колегата Маринов има невероятно умение за разрешаване на проблеми, които на пръв поглед нямат решение“, каза Марчева.
И сподели, че когато е трябвало да реши някой въпрос, за който трудно може да се намери решение, го търси за съвет, а той не спестявал истината и критиката.
Даниела Марчева каза още, че Марин Маринов притежава и чувство за дълг и има качествата на истински лидер. Има конкретни идеи за това как съдебната система трябва да представя резултатите от работата си, успява да създава екипи, не разчита само на себе си, има добър поглед за хората.
На финала заяви, че Янко Янков е един изключителен човек, но залага на Маринов заради лидерските му качества.
Вероника Имова започна с уговорката, че изборът е труден, защото и двамата кандидати са отлични професионалисти, обичани и уважавани от колегите си, с дългогодишен административен опит.
Тя посочи, че в случая кандидатурата на Янко Янков отговаря на изискванията на чл. 169, ал. 1 ЗСВ, но освен това трябва да се прецени кой от двамата по-пълно и по-ярко отговаря на профила за лидер, защото това качество е едно от най-важните.
„Всеки отличен професионалист може да бъде много добър изпълнител. Но въпрос на лидерство, на визионерство е да можеш да поведеш хората, да ги организираш в изпълнение на инициативите, на които сам си автор, а не само да се изпълняват чужди идеи“, посочи още Имова и заяви, че ще подкрепи Маринов, защото имало много примери в неговата дейност, които показват, че винаги увлича колегите си, дава много добри резултати и модерно мислене.
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков сподели, че се е запознал с Маринов в началото на мандата на ВСС, когато са провели изнесено заседание във Варна за проблема със съдебната палата, което било по инициатива на Маринов. И поясни, че след това ВСС е започнал да работи за нова сграда, но двигателят, моторът на всичко по темата бил Маринов. „Варна заслужава да получи хубава сграда, която да отговаря на града. И за да може тази процедура да получи своя завършек, ще гласувам за колегата Маринов и заради неговите лични качества като администратор и ръководител на ОС-Варна. Надявам се този избор да е добър и за самия град“, каза Чолаков.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев на свой ред сподели, че заедно с Маринов са били на посещение в Норвегия в рамките на проект по Норвежкия финансов механизъм. Посетили местна съдебна палата и Маринов „тичал и снимал“ сградата. Магдалинчев го попитал защо, а Маринов заявил, че е заради бъдещата палата във Варна. Магдалинчев каза още, че Маринов умее да омайва хората и е добър организатор.
Олга Керелска на свой ред посочи, че няма да подкрепи нито един от двамата кандидати.
В случая с Маринов изтъкна, че не е налице хипотезата на изключението в чл. 169, ал. 1 ЗСВ.
Що се отнася до Янко Янков, поясни, че не одобрява начина, по който е станал зам.-председател на АС-Варна. Това е станало през 2014 г., когато Янков е бил в окръжния съд във Варна и е бил поканен за зам.-шеф на АС-Варна от председателя Ванухи Аракелян. От думите ѝ се разбра, че по този начин се заобикаля конкурсното начало.
Председателят на ВКС Галина Захарова посочи, че качествата на кандидатите трябва да се обсъждат на второ място. На първо трябва да се отдаде приоритет на изискванията на закона, в случая на чл. 169, ал. 1 ЗСВ.
„Какво означава по изключение? Това е АС-Варна да представлява изключение по смисъла на чл. 169, ал. 1 от ЗСВ. В тази връзка, в изказванията на колегите, а и от становищата на двамата кандидати, не се спомена нито един обективен факт, който да обуславя извода, че АС-Варна се нуждае от коренна, радикална промяна. Налице е консенсус, че се касае за съд с отлично работеща структура, с изявени професионални качества на съдийския състав, с опитен ръководен състав, с оптимизация на много широки сфери на дейност, включително и по време на изслушването на кандидатите от общото събрание не са намерени конкретни предложения за необходимостта от промяна в спешен порядък. Този факт е единственото обстоятелство, поради което няма да подкрепя колегата Маринов“, каза Захарова.
Иначе тя се присъедини към мненията за неговите качества. „Безусловно той е със сериозен потенциал и може да бъде наречен нов тип ръководител, с много широкообхватна визия, с иновативност, с висока степен на ерудиция и познания, включително и в неюридически сфери и с едно рядко срещано умение – да отстоява позиции чрез аргументация и убеждение“, каза още Захарова.
По отношение на Янков изтъкна, че личните ѝ впечатления съвпадат с тези на Вероника Имова за професионалните и нравствените му качества и допълни, че колективът изпитва към него уважение. „Няма да скрия обаче, че обстоятелството, за което спомена г-жа Керелска, много ме разочарова“, каза Захарова.
Така с 8 гласа „за“ и двама „против“ Марин Маринов беше избран за председател на АС-Варна.
54
Коментирайте
Много наивно.
Чe има качества Маринов, има, за разлика от другия кандидат, колкото и нелицеприятно да изглежда началник от долно ниво да става шеф на горен съд. Обаче! Има едно голямо НО и това е какъв екип ще си сформира-ако остави същите 2 замове, издигнали се до апелативни съдии само с правилно позициониране значи всичко е било едно безсмислено представление !!!!
Нелицеприятно е някои хора цял живот да са т. нар. началници, а това е особено характерно за варненския феодален съдебен район. Това е един от начините за овладяване на съдебната система от политическата и икономическата мафия. Така съдебната номенклатура се е превърнала в част от държавната мафия. Затова всичко трябва да се изрине и да се започне отначало – по нови правила, като се осуетят всякакви възможности за узурпиране на властовите лостове и позиции от едни и същи хора или групи от лица.
Може да си вземе направо двама нови от долния съд. Има си протежета. Знае как се прави. Обгражда се с верни кучета, или поскоро кучки. Привидно диалогичен. В действителност много авторитарен. Успех му пожелавам!
И като са толкова възмутени от ВСС за избора на заместници по начин, заобикалящ конкурсното начало, нека да обяснят кой гласува това да се случи? И безпринципните премествания пак са тяхно дело!
По принцип съм твърдо против избора на началнии от долно ниво, но в случая разликата в качествата и представянето беше потресаваща. Показателно е, че може би за първи път в историята кандидат на цялото ОС получава 0 гласа. Мотивите на Керелска и Захарова да не го подкрепят, защото 2014 г. се бил качил без конкурс в АпС-Варна, бяха много лицемерни, истината се крие в качествата и особеностите на кандидата, което никой не посмя да каже.
Не само Янков, и другият заместник – председател е назначен без конкурс. Случаят на Милен Славов е още по- фрапиращ, тъй като по същия начин беше “повишен” и за заместник- председател на Окръжен съд Варна, като преди това беше председател на Районния съд ….с интерес ще следим какъв екип ще сформира новия председател, както ш каква ще е съдбата на евентуално вече не заемащите длъжността заместник- председател, къде точно ще се върнат да правораздават като редови съдии?
Считам, че за се не се заобикаля конкурсното начало при отпадане на качеството на заместник следва всеки, назначен без конкурс да се върне в органа, в който работил преди да го повишат
Това е тъпо. Няма даже нужда да се обяснява.
И да не забравяме братовчедите му докъде ги добута с никакъв съдийски стаж.
Чии братовчеди ?
Предполагам на визирания в коментара.
Маринов няма братовчеди надолу, кото да бута
Как може да бъдат описани в художествен стил членовете на ВСС, на база мненията, изразени в рамките на заседанието и отразени в статията, и двамата кандидати с няколко думи: 1. Марчева – „Трубадура романтик“ – нестандартно тълкуване с подчертан емоционален заряд и лично отношение; 2. Имова- „Баланьсора“ – правим се на разколебани, за да се харесаме на всички, но решението е отдавна и категорично взето самостоятелно или се действа при условията на посредствено извършителство; 3. Чолаков – „Кукловода“ – уж щеше да „пада“ от власт, ама с един бърз финт, като Гунди в последните секунди, си остана на поста въпреки… Покажи целия коментар »
Щом са го „избрали“ тия, значи е човек на оня небръснат, пълен и неприятен продавач на мазни кафета, който пък е с визия как да превърне държавата в свинарник!
Странно, как си представяш да е човек на ОнзиДетоНеМуСеКазваИмето, след като Маринов е роднина на Дишева….
Хаха, „голям“ аргумент извади! Много ясно, че е от „нашите“, както и брат му – със строителния бизнес и протекциите на всички нива в съдебната система и изпълнителната власт…
Варненският апелативен съд е санаториум.Почивай си шефе, да си дочакаш пенсийката там жив и здрав.
Поредният парашутист и съдебен номенклатурчик. Да живей!
Вечните началници! Честито!
Това клише в случая не е вярно. Явно не познаваш Маринов.
Ако е толкова принципен – ще се върне и ще поработи маааалко като съдия. Ще спечели конкурс за Варненски апелативен съд, ще поработи и там и после да става началник. Обаче не – понеже е уникален лидер всичко извиняваме. Да – вечен началник.
Вечен началник е Захарова и Евгени. Галина беше член на съвета сега пак е също и председател на ВКС. Евгени преди това беше член на Съвета председател на СГС и САС излезе от системата и по специален конкурс ( По бай Лозан) се върна във ВКС и сега шеф на ТК. На Захарова синът е вече нотариус. Абе всичко е честно и супер , само когато е в наша полза , иначе е нечестно
Край Стайков има и кръг корумпета, на които сега им се търсят хубави местенца. Щафетата трябва да бъде предадена.
Надъхано момче. Желая му успех
Любопитно е какво ше направи. В България младите и умни хора не успяват, защото средата и населението е токсично
Цялата ни система е токсична. Точно младите и кадърни хора не успяват заради връзкарите.
Абе то никой не успява нищо, даже и връзкарите настъпило е време на застой и анархия. Времето и правилата са токсични – неизпълними за един обикновен човек. Съдебната система стана мрчна и токсична , доволни няма. Тези неистови опити за овладяване на системата от едно микоро малцинство ССБ от 12- 15 члена. А всички други ги гледат аморфно и бездушно
Стига с това клишета за младите па и само те били кадърни. То другите не работят . Оставете ВСС да си избират това е тяхно право анне на Дишева и Захарова = Евгени
Не знам ще го оставят ли да развие идеите си
Ако зависи от ССБ и отр@вното трио- Захарова, Дишева и Керелска. Никога никой няма да оставят да си работи . Ще сътворят мракобесие и концлагери. Жалко, че не виждат как хората в Америка оцениха техните политики и идеи- мракобесие и диктат. Диктатура на пролетарския ССБ.
ЧУДЕСНО РЕШЕНИЕ!!!!! нека се разбие този монопол и капсулираност въведени от ССБ -ейците. те искат само те да назначават във Апелативно и върховно ниво- монопол. като не държат сметка, че по този начин нарушават КРБ изземайки кадровите функции на ВСС. Къде отиде волята на избраните от различни квоти членове и тяхното вътрешно убеждение, къде г-жи Захарова и Керелска. Стига с тези двойни и конюнктурни критерии или интереси
Експерт
Да видим дали иновативните му и модерни идеи ще се реализират.
Мотивите на Захарова са смешни и не свързани с живота. Те са просто изсмукани от приъстите на ССБ. Как така ще дискриминираш всички желаещи и ще опорочаваш конкурсното начало и човешките воля и мотиви за кариерно развитие. Откъде, накъде ще има такива ограничения „само от въпросния съд или нивото му“ или пък по волята на Общото събрание?????? То с такива мотиви се предопределя един феодализъм. Как така само от АС- Варна ще бъдат кандидатите, как по каква логика и защо тогава трябва да има конкурс. то тогава да бъде и по критерий кой на колко години е и колко кг.… Покажи целия коментар »
Г-жо Марчева, по най-естествената логика -тази на ЗСВ, там го пише , вие не сте ли го прочела още?! Жалка история!
Грешите относно автора на горния коментар за съдия Захарова.
Тачева, разбирам мъката ти заради този избор днес. Не мога да не се радвам на това, защото и ти като Ванухи си символ на една отиваща си срамна епоха в съсдебната система.
А Тачева колко гадостибсътвори за съдебната система. Въобще Варна доста бела джийки ни е дала- Тачева- Душана, креСливата Луковитска, Дишева, Ванухи,
Игрите на Ванухи, за да остане и.ф.още дълго- пробутва неизбираем кандидат, който днес не получи нито един глас. Това е толкова показателно.
Добре, че не й се получи. Тази жена е символ на задкулисието в съдебната система.
За съжаление, според мен единият кандидат стана жертва ….заради въпросната властна жена…..
Слушах доводите на членовете на СК….май доста негативизъм е привлякла към себе си…тая властна жена….и избирайки този, който избраха може, и да се окаже за по – добро, за да има промяна в Апелативния съд …
Моето уважение и към двамата кандидати !
Ако бях на мястото на неизбраният – никога нямаше да се съглася да бъда подлаган на това, което се случи днес, защото той плати/ без да е виновен/ заради нечии безгранични властови желания – на въпросната ….
Може и да не е виновен, но се е съгласил на тези комбинации и си заслужаваше риска. Щото, ако беше станало щеше, той да е началник. Знаел си е за какво се подлага. риск печели, риск губи.
А ванухи на кого е разчитала за тези си игри. Не че не е видно ,но да си го кажем на по- горе бе написано на ЗахДишКер= бабишкер ките.
Значи защото единият не бил с конкурс не събра нито един глас. А другият /окръжен съдия в момента/ събра 8 гласа….Поредният парашутист – визионер.
Сетиха се да прилагат чл.169, ал.1, ама стана май като с оръжейните помощи за Украйна – твърде късно, твърде малко и следователно недостатъчно за постигането на практически ефект.
П.С. Въпросът е дали избраният кандидат притежава наистина „изключителни качества“, за да попадне в хипотезата на нормата или просто покрива критериите за удобен „незлоблив“ кадър, вписващ се перфектно в изградените вече отношения в съдебната система.
Поредната гадост
Захарова както винаги е в опозиция.
Има си мнение жената. Защо трябва да се съгласява с останалите?
Не че има мнение, а се прави за пред ССБ. Едвам се събира отвреме навреме от махмурлука и досадна да слуша Танаска
Позовава се на чл. 169, ал.1 от Закона за съдебната власт,
Общото събрание потъна.
А какво е това Общо събрание ????????????? как така ще кадрува ???????? Тук да не е частна организация, че ще си решава общото събрание.
А, вярно ли е, че Общото събрание може да мести бройки и съдии, както си пожелае, без много, много да те пита ?
С цел – на шефовете/ цялото ръководство/ да им е удобно….а уж е за доброто на мнозинството…?
Определено считам, че Марин Маринов принципно е имал подкрепата на Аракелян. На другия кандидат съдиите от апелативния съд просто не са имали очи да му откажат да го издигнат. Вижте протокола от общото събрание за изслушване на двамата кандидати. Янков си признава, че е обикалял от кабинет на кабинет, за да търси подкрепа. И как да му кажеш в очите, че не става…