Мандатът на българския съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС) Александър Арабаджиев е изтекъл, но властите у нас до момента не са предприели стъпки за избор на представител на страната ни в най-висшата правораздавателна институция на съюза. Това установи проверка на „Лекс“.

Съдът в Люксембург е съставен от 27 съдии и 11 генерални адвокати. Те се назначават по общо съгласие от правителствата на държавите членки след консултация с комитет, на който е възложено да дава становище за годността на кандидатите да упражняват съответните функции.

Предложението за следващия български съдия в Люксембург трябва да дойде от Министерския съвет. Двете поредни служебни правителства, които ръководят държавата от април 2024 г., не са „задвижили“ процедура по издигане на кандидатура на страната ни. Това не е направил и кабинетът „Денков“ преди да подаде оставка.

Източници от изпълнителната власт посочиха пред „Лекс“, че причината за това е, че не е редно временно управляващото служебно правителство да определя българския съдия в СЕС, който има дълъг мандат – 6 години. Освен това изтъкват, че следва изборът да бъде направен по правила и критерии, а такива няма. А и не виждат спешност, тъй като съдиите в СЕС продължават да правораздават до избора на техен приемник.

Така изборът на български съдия в Люксембург остава в плен на политическото безвремие и ще зависи от съставянето на редовно правителство.

Договорът за ЕС предвижда, че съдиите в Люксембург се избират „измежду личности, чиято независимост е извън съмнение и които отговарят на условията за заемане на най-висши съдебни длъжности в съответните им държави или са юристи с призната компетентност“.

Български съдия в Люксембург още от присъединяването на страната ни към ЕС през 2007 г. е един от най-уважаваните ни специалисти по европейски право – Александър Арабаджиев. Той е авторитет и сред колегите си в СЕС и беше избиран от тях за председател на състав от тях.

Съдия Арабаджиев е роден 18 декември 1949 г. След дипломирането си в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” си става съдия, а през 1986 г., още на 36-годишна възраст, е най-младият магистрат във Върховния съд. Там е до 1991 г., когато е избран от колегите си за член на Конституционния съд при създаването на институцията. След 9 години в КС Александър Арабаджиев става член на Европейската комисия по правата на човека, а след това и на Европейския конвент за бъдещето на Европа.

Пред „Лекс“ съдия Арабаджиев отказа да коментира възникналата ситуация.

Засега е ясно, че той ще остане на поста си, докато бъде избран негов приемник.

Логичен избор за съдия в СЕС са съдиите от Общия съд. Те са двама – председателят на състав Александър Корнезов и съдията Марияна Кънчева.

Александър Корнезов е роден през 1978 г. Завършил е право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Master of Laws по европейско право в Колежа на Европа в Брюж. Той е доцент по право на Европейския съюз и по международно частно право в Българската академия на науките и преподава право на ЕС в областта на обществените поръчки в Люксембургския университет. Преподавал е и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и в УНСС.

От 2004 г. до 2006 г. е адвокат в Брюксел. През 2007 г. постъпва на работа в Съда на Европейския съюз и до 2016 г. работи като съдебен помощник в кабинета на съдия Александър Арабаджиев.

Корнезов е съдия в Съда на публичната служба от 13 април до 31 август 2016 г. и е назначен е за съдия в Общия съд на 19 септември 2016 г. От 30 септември 2019 г. е председател на състав.

Марияна Кънчева е родена през 1958 г. Тя също е възпитаник на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има магистърска степен по европейско право от Института за европейски изследвания към Брюкселския свободен университет.

От 1988 г. до 2011 г. е адвокат в София, а от 2007 г. до 2011 г. е и адвокат в Брюксел.

Кънчева е била генерален директор на Бюрото за обслужване на дипломатическия корпус към Министерството на външните работи. Тя е била синдик, представител по интелектуална собственост и арбитър.

Марияна Кънчева беше назначена за съдия в Общия съд на 19 септември 2011 г.

21
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Eric
Eric
12 ноември 2024 9:59
Гост

I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Also feel free to visit may web page. Prioritizing Brake Service is crucial for vehicle safety and efficiency. Regular maintenance not only protects you and others on the road but also saves you money in the long run.

Засега е ясно, че той ще остане на поста си, докат
Засега е ясно, че той ще остане на поста си, докат
30 октомври 2024 12:45
Гост

Повтарям от статията- „Засега е ясно, че той ще остане на поста си, докато бъде избран негов приемник.“

Това любителите на СЕС да си го лепнат на хладилника и да го четат винаги, когато решат да отворят дума за ВСС, ИВСС и други.

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 12:33
Гост

Ами да отправят запитване до СЕС, дали непрекъсваемостта на работата му има приоритет над мандатността на съдиите в него. Кой знае, СЕС могат да вземат наготово опита на българския Конституционен съд и да имаме и.ф. съдия завинаги. Тъжна държава.

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 11:55
Гост

Проскубаният бухал би бил подходящ заместник на съдия Арабаджиев в СЕС заради натрупаната житейска мъдрост и висока правна ерудиция, но се съмнявам, че кандидатурата му ще бъде предложена и обсъждана въпреки, че БИ ТРЯБВАЛО!!!

Арестувайте милиционера, който малтретира адвокат!
Арестувайте милиционера, който малтретира адвокат!
30 октомври 2024 9:50
Гост

Използвам интересът към темата за въпроса:

КОГА ще бъде арестуван милиционерът от първо РПУ , който на 30 юни 2023г нападна, обижда, заплашва и удари адвокат-тоест е извършена съвкупност от тежка престъпна дейност? https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/advokat-se-oplaka-che-e-maltretiran-policai

Отказът на прокуратурата да обвини милиционерът дава разрешително милиционерите да бият адвокати без последици. Това ли целите? Законопослушно ли е милиционер да бие адвокат, само защото адвокатът си върши работата?

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:37
Гост

След закриването на бутиковия съд за вътрешната служба се случи преназначаванка през задната врата в СЕС,без нова конкурсна процедура. Дали беше редно?

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:30
Гост

Как Корнезов е назначен за съдебен помощник в СЕС-имаше ли конкурс за помощници, колко бяха другите кандидати. В България и за най-селския съд да станеш помощник ходиш на конкурс, и конкуренцията е десетки кандидати за едно място. За Софийските съдилища е имало случаи и по стотина кандидати за едно място за помощник.

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:41
Гост

Помощик в СЕС се става без конкурс, титулярът съдия, на когото ще си помощник трябва да те одобри. Тоест без препоръка, познанства познай дали може.

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:29
Гост

Тъжната реалност. Ставаме за срам в Европа

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:29
Гост

Ще си чакаме оправията ама друг път. Заложници на мафията на ГЕРБ и Пеевски

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:28
Гост

С избора на партия МЕЧ и Веселие няма да се оправи политичата криза

Харизанов
Харизанов
30 октомври 2024 9:28
Гост

Позорно е положението в страната ни

Стемилска
Стемилска
30 октомври 2024 9:27
Гост

Всички сме в плен на политичата криза

парашутната дивизия
парашутната дивизия
30 октомври 2024 8:51
Гост

Корнезов е логичният избор. Минал е през всички позиции от референдер до председател на състав, но… винаги е възможно да видим някой парашутист.

В кое поделение Корнезов беше наборен войник?
В кое поделение Корнезов беше наборен войник?
30 октомври 2024 9:21
Гост

В кое поделение Корнезов изслужи наборната си военна служба-той е военнозадължените набори? Аз съм от випускът, година преди той да завърши, и три седмици след държавния изпит по наказателни науки-в родната казарма за ЧНГ, и то в тежко бойно поделение(не в щабове, в министерството и тн), а дори и днес ме привикват във Военното окръжие за разни заповеди по законът за резерва за мобилизационно назначение по резерва (изпълнения, които се спестяват за неслужилите от военнозадължените набори), и ми обясниха ,че ще ме викат до 60 възраст -защото задълженията по закона за резерва са дотогава -цял живот на къса каишка при… Покажи целия коментар »

?!??!?
?!??!?
30 октомври 2024 9:24
Гост

В никое – висшистите от неговия набор ги хвана отмяната на задължителната казарма. А и що за изискване е да си отслужил?!

до 30 октомври 2024 9:24
до 30 октомври 2024 9:24
30 октомври 2024 9:28
Гост

Невярно-висшистите от неговия набор си служиха. Казармата е отменена от 1 януари 2008г. Хора от неговия набор си изкараха казармата.

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 9:45
Гост

„Референдер“, или на български-съдебен помощник се става без конкурс. В България-и за най-селския съд да станеш поощник ходиш на конкурс, при конкуренция десетки други кандидати.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
30 октомври 2024 8:38
Гост

„Съдия Арабаджиев е роден 18 декември 1949 г. След дипломирането си в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” си става съдия, а през 1986 г., още на 36-годишна възраст, е най-младият магистрат във Върховния съд. Там е до 1991 г., когато е избран от колегите си за член на Конституционния съд при създаването на институцията. След 9 години в КС Александър Арабаджиев става член на Европейската комисия по правата на човека, а след това и на Европейския конвент за бъдещето на Европа.“ Какво шеметно, планомерно, кариерно израстване, иначе „плебейското“ юридическо съсловие се възмущава от нагласени конкурси и издигането на… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
30 октомври 2024 8:53
Гост

Че е червен, червен е, но професионалната му биография не е плод на това. Това е доказан авторитет и макар и да не е казано в статията, е жалко, че повече този човек няма да представлява страната ни в СЕС, явно защото скоро ще стане на 75 години, да е жив и здрав.

Военен отдел на Партията проверяваше съдиите
Военен отдел на Партията проверяваше съдиите
30 октомври 2024 9:08
Гост

Последица от неслучилата се лустрация, съдиите, инсталирани преди 1989г не бяха лустрирани-както се СЛУЧИ В ЦЯЛА ИЗТОЧНА ЕВРОПА-без България и Русия. През 1991-1992г в цяла източна европа , а някъде и по0късно(Албания, Хърватия)се приеха лустрационни закони. Мерките на лустрацията са най-тежки в Чехия, и са до ниво внуци на лустрираните, дори и към 1989г внукът да не е роден. В Чехия търпящите лустрация са се снишили и са по тихи и от тревата, без право на работа в бюджетния сектор, без право на пенсия над социалната, при секвестирани имоти, и не дават акъл. В България лустрация не се случи. Да… Покажи целия коментар »