Ръководството на МВР не успя да убеди депутатите, че издирва бившия следовател Петьо Петров-Еврото.

От „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) поискаха изслушване на вътрешния министър Даниел Митов и шефове на службите, след като миналата седмица от сдружение БОЕЦ оповестиха множество документи на Петров, които представиха като негов личен архив, включващ прокурорски постановления, данни от специални разузнавателни средства, изтекли справки от МВР, сигнали и др., а след това пък от онлайн платформата „BG Elves“ обявиха, че са открили актуални следи от онлайн присъствие на Петров по имена, телефони, имейли и профили, които употребява, като в тях използвал една и съща парола.

Днес обаче вътрешният министър не дойде в парламента, защото бил в чужбина, а на изслушването присъстваха заместникът му Любомир Йосифов, зам.-шефът на ГДБОП Боян Раев, директорът на националната полиция Мирослав Рашков и шефът на ДАНС Пламен Тончев.

Оказа се, че никой от тях не е запознат нито с изтеклия архив на Еврото, нито с оповестените данни за онлайн комуникацията му.

Любомир Йосифов изчете пред депутатите справка за извършеното до момента по издирването на Петров, като постоянно уверяваше, че „органите на МВР са предприели и продължават да изпълняват всички действия по издирването“ на Петров. Той обясни, че в дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ е била получена Европейска заповед за арест (ЕЗА) за Петров, издадена от Софийската районна прокуратура. Така бившият следовател е бил обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система. През декември 2023 г. обаче с определение на Софийския градски съд Петров е бил снет от издирване по линия на Интерпол с т.нар. червена бюлетина и е била оттеглена ЕЗА.

След това Йосифов обясни, че по искане на градската прокуратура е въведен сигнал в Шенгенската система, според който Петров е издирван за установяване на адрес. Заместник-министърът разясни, че през последните две години са проверени адреси по местоживеене и седалища на фирми в София и Враца, проведени били беседи със свързани лица и роднини, проверки на телефони, изискани били данни от мобилни и интернет оператори, отправени били и множество запитвания до партньорски служби за преминавания през граници, за регистрации в хотели, купуване на коли, притежавани имоти.

Такива проверки са били направени с помощта на служби в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Черна гора, Босна и Херцеговина и Северна Македония.

Шефът на ДАНС Пламен Тончев пък изчете законовите задължения на агенцията, за да заключи, че тя няма отношение към проблемите с Петьо Петров.

Божидар Божанов от ПП-ДБ попита вътрешния министър дали изисканите данни от мобилните оператори са справки по Закона за електронните съобщения и дали МВР е установило активност на Петров в страната от негови сим карти и дали в министерството знаят защо той е бил снет от издирване с ЕЗА. Любомир Йосифов обаче отговори, че не знае каква точно информация е искана и получена за мобилните му връзки, но обеща да я предостави. Не беше запознат и с мотивите на съда за снемането на Петров от издирване с ЕЗА.

Николай Радулов от МЕЧ упрекна МВР, че провежда само стандартни издирвателни мероприятия и прехвърля топката.

„Този човек не го знаем къде е, няма и да го намерим, защото сред документите, които се появиха, има твърде много засегнати лица от МВР, прокуратурата и следствието. Или няма да го намерим, или ще го намерим като Нотариуса (застреляният в началото на миналата година Мартин Божанов – бел. ред), каза Радулов.

„Това ли е което получаваме в замяна на исканото увеличаване на заплатите?“, попита Лена Бориславова от ПП-ДБ зам.-вътрешния министър, след което поиска да разбере дали в МВР са се запознали с изнесените документи от БОЕЦ за Еврото.

„Това, което изнесохте за някаква данни, които БОЕЦ предоставят или са предоставили, аз нямам такава информация и не мога да дам отговор на този въпрос“, отвърна Йосифов, което предизвика викове от залата да си подаде оставката, а той посъветва да им бъдат представени данните и „да предприемат каквото е необходимо“.

От ПП-ДБ предположиха парламентът да снабди МВР с всички документи, изнесени от БОЕЦ, които и да разпечатат, за да са налични, след като преди това Йосифов директно заяви, че „в МВР няма данни да съществува такъв архив“, защото не им е изпратен.

„Половин България рови в този архив и само МВР няма достъп до него. Ами те „елфите“ направиха търсачка в него. Те установиха, че Еврото пътува, ентусиасти, които знаят как да работят с компютър. Службите обаче не знаят. Ще ви помогна малко – Пепи Еврото преди месец е бил на бул. „Христо Ботев“ с „Ламборджини“. Как влиза – през границата, през браздата, с балон, дрон?“, попита Ивайло Мирчев от „ПП-ДБ“.

В края на изслушването от ГЕРБ и „Възраждане“ го обявиха за безсмислено.

24
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Тъп, по-тъп, най-тъп, МИЛИЦИОНЕР
Тъп, по-тъп, най-тъп, МИЛИЦИОНЕР
08 февруари 2025 17:04
Гост

Нагъл, по-нагъл, най-нагъл, МИЛИЦИОНЕР

Анонимен
Анонимен
07 февруари 2025 6:30
Гост

МВР докъде стигна с издирването на осъдения милиционер за убийството на младият спортист Айредин Мустафов през 1998г.

съдия
съдия
06 февруари 2025 18:03
Гост

А Мирчев като е видял Еврото в Ламборжинито защо не е сигнализирал полицията ?

Анонимен
Анонимен
07 февруари 2025 6:32
Гост

А защо адвокатурата продължава да държи Еврото вписан като адвокат, освен ,ако не е приела,че има моралните качества да е адвокат. И второ-че някой плаща помесечните такси, задължителни за плащане от всеки адвокат към колегията и ВАдвС.

Именник
Именник
08 февруари 2025 11:32
Гост

Що не си гледаш работата. Няма ли с какво да се занимаваш

съдия
съдия
08 февруари 2025 11:30
Гост

Пудели, пачки, Мирчевци, ПП-та . Цялата Мара втасала, та се занимават с това, което не им е работа. Сиер трябва в тази държава, защото ако не е той ще се види, че царят е гол. България я няма

Зрител
Зрител
06 февруари 2025 17:19
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Проскубания бухал
Проскубания бухал
06 февруари 2025 15:39
Гост

„„Това ли е което получаваме в замяна на исканото увеличаване на заплатите?“, попита Лена Бориславова от ПП-ДБ“

Тая жена само за това мисли ей – пари, власт, пътешествия за сметка на данъкоплатеца и да ѝ се чува гласа, щото свикна да върти държавата на малкия си пръст, ама сега от умнокрасивитета са принудени да вият като чакали, за да не ги забравят избирателите и най-вече убедят колко са посредствени.

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 15:25
Гост

И как някои хорица от народонаселението си представя, че се осъществява издирвателната дейност в и извън РБ.Да не си мислите, че някой, някъде обикаля по света и слухти за конкретен издирван…………

Анонимен
Анонимен
08 февруари 2025 11:35
Гост

Тия от ПП неграмотници няма да се научт кое как се случва в тая държава. Играят си на депутати и се занимават с всичко друго, но не и с това, което им е работата. Пудели, пачки, корупция, обвиняеми престъпници. Важно е от сутрин до мрак да реват по телевизии и сайтове.

Джен
Джен
06 февруари 2025 15:07
Гост

Как да ги убеди като не се интересува?!

До кога глупости ?
До кога глупости ?
06 февруари 2025 14:57
Гост

„Оказа се, че никой от тях не е запознат с …“ Боеца на Цв.Василев :)))

А по същество:
„Вътрешният министър Даниел Митов не присъства, а вместо него дойде заместникът му Любомир Йосифов. Поради липса на достатъчно депутати, дори гласуването за допускането му до изслушването беше на ръба на провала.“ – Актуално

До кога глупости
До кога глупости
08 февруари 2025 11:41
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:55
Гост

Тия управляват за тях си, не за народа

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:54
Гост

Ох. Корупция във високи размери. Дааа

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:54
Гост

Пеевски не им е разрешил да търсят Еврото. Така ще е

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:53
Гост

Хубаво е някой ден да го намерят и рязпитат тоя. А маса политици да бъдат окошарени

Именно
Именно
08 февруари 2025 11:42
Гост

Бълнуване, бълнуване на непросветените

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:52
Гост

Който смята, че ГЕРБ и Сателитите ще правят реална съдебна реформа, ще борят корупцията значи е бавноразвиващ се

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:51
Гост

Лошото, е че ППДБ всичко обръщат на пропаганда, видяхме ги като бяха на власт 1.6 година, те нищо не направиха за еврото, както и нищо не реформираха, в това число слагам и ССБ в реформите, Дечев близо 2 години беше зам.-министър и нищо. Каквито са едните, такива са и другите, а целта е ясно политическо овладяване на прокуратурата и службите. Ако стани да седна е реформа, здраве му кажи.

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:51
Гост

Много ясно, че не им пука. Може и да знаят къде е, но си правят пас

Халяско
Халяско
08 февруари 2025 11:44
Гост

Тука има, тука нема. Чешане на езици

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:48
Гост

Ма какво ги интересува. Прикриват Еврото и Боко и Пеевски

Анонимен
Анонимен
06 февруари 2025 14:47
Гост

Еми защото не се