Конституционни съдии от Балканите се обединиха в София
Балкански конституционен форум учредиха конституционни съдилища от региона в София.
С подписването на специален меморандум към форума официално се присъединиха конституционните юрисдикции на Албания, Косово, Северна Македония, Турция, Черна гора и България.
Целта на Балканския конституционен форум е да улесни и да насърчи сътрудничеството и изграждането на тесни професионални контакти между конституционните юрисдикции на съседните балкански държави, като се превърне в платформа за редовен обмен на добри практики, идеи и опит, и обсъждане на актуални проблеми в сферата на конституционното правосъдие.
Първата среща на представителите на конституционните съдилища на Балканите е посветена на достъпа до конституционно правосъдие (цялата дискусия можете да проследите на живо във видеото по-долу).
Инициативата се осъществява със сериозна европейска подкрепа – специални гости на форума са председателят на Съда на Европейския съюз Кун Ленартс, заместник-председателят на Европейския съд по правата на човека Марко Бошняк и заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова.
„Днешната дискусия ще укрепи още повече нашата култура на върховенство на правото“, каза Вера Йоурова.
И допълни: „Много съм благодарна за инициативата, защото не става въпрос само за прилагане на писаното право, а за диалог. Трябва да говорим за конституционно-правните въпроси на европейско равнище и как те се съпоставят с държавите членки, както и необходимостта от хармония между тях. Именно това е целта на днешната проява тук в София“.
Тя определи конституционното право като „харта на ценностите“, тъй като конституционните съдилища в страните са крайният бранител на основните права. „Върховенството на правото е и обект на посегателство, затова не бива да го приемаме за даденост. Тук е основната роля на конституционните съдилища“, отбеляза Йоурова.
Председателят на Конституционния съд Павлина Панова изтъкна, че просперитет и благосъстояние могат да бъдат постигнати само когато свободите и правата на личността са защитени от посегателства.
Съдебната дипломация може да бъде мощен инструмент за върховенството на закона, каза тя и обръщайки се към колегите си, които определи като посланици на конституционализма и на неговите носещи идеи, заключи: „Обединени ние сме по-силни и по-мъдри“.
Вицепремиерът Мария Габриел отчете ключовия за България момент, в който се учредява форумът – докато се обсъждат изменения в Конституцията, част от които посветени именно на достъпа до конституционно правосъдие на гражданите.
„Форумът не спира до идеята за сътрудничество, а има визия да се превърне в платформа за обмен на добри практики, идеи и опит между участващите юрисдикции на конституционното правосъдие. Те са пазители на основния закон и имат ключова роля за осъществяването на принципа на върховенството на правото“, посочи тя.
Министърът на правосъдието Атанас Славов отбеляза: „В парламента беше внесен проект за промени в Конституцията, една от целите е да отвори българския КС за гражданите с пряка индивидуална конституционна жалба. Тема, по която се говори от десетилетия и като че ли има консенсус, но ще бъде предизвикателство и за КС, и за политическата, и за юридическата система. Парламентът трябва да направи тази важна стъпка по един балансиран начин, да постигнем целите на правосъдие, обърнато към гражданите, а не някакъв обратен ефект“.
Той констатира, че напоследък, включително и в практиката на българския КС, се наблюдава напрежение между националната конституционна идентичност и европейските ценности.
„Най-важното е да мислим общите европейски ценности в съзвучие с онези ценности, които ни правят свободни европейски общества“, каза министърът.
21
Коментирайте
„Най-важното е да мислим общите европейски ценности в съзвучие с онези ценности, които ни правят свободни европейски общества“
Демек празнословен политикан с марка Славчо Мусоргски…
Добро начало.
Дано не си остане само със снимките и високопарните думи.
Лелички от цял ЕС – соединяйтесь !
Добре е,че припомнят, че свободите и правата на личността трябва да са защитени от посегателства.
Каква Конституция и на кого му е необходима в територията на феодалите ШИШИ и баце Боко. Дири, дири, дишка-народ свири на –шка
Ще им помагаме да си оправят конституциите за да влязат в ЕС ли?
Не е лошо, но предвид манталитета на повечето от тези страни, включително нашия, съм песимистичен за развитието
Нямаме един осъден политик за корупция, дори дела не се водят. Но иначе на хартия и за снимките сме най-голямата демокрация. „За пример“ според Габриел.
С какво ли това би допринесло на гражданите и как би преборило мафията във всички тези държави?
Самò по себе си – малко. Но едва ли има еднократно действие, което кардинално да реши проблема с корупцията – това е процес, и то дълъг. Подобни инициативи все пак издигат профила на съдилищата (в т.ч. и конституционните), правят ги по-видими за гражданите и подобряват средата – макар и това да звучи твърде абстрактно.
Добре е, че това се случва по наша инициатива. Браво на министъра.
Безспорно е добре. Само че инициативата не идва от изпълнителната власт, а от Конституционния съд.
Ако не друго то Северна Македония, държавана на 30 години, поне наистина полага някакви усилия да влезе в ЕС. Защото Сърбия такива няма. А Унгария ако иска да излиза да излиза от ЕС.
Сърбите къде са? Явно нямат зор. Дай им Путин на тях.
Не мисля, че нещо пречеше да се появят или да бъдат поканени и представители на Гърция и Румъния, нищо, че сме в ЕС.
Представители на Гърция и Румъния са поканени и присъстват на Форума. Председателят Панова съобщи, че в деня преди началото на форума тези две държави са оттеглили намерението си да подпишат Меморандума като страни и да останат със статус на наблюдатели.
Определено е похвално това дело
Дано да има развитие.
Добра инициатива
Разпродажба! Хладен, удароустойчив и водоустойчив монокъл с 16x увеличение. Сега можете да видите всичко и само на половин цена–– https://e.vg/mono