Балкански конституционен форум
Конституционните съдии от Балканите обсъждат в София достъпа до конституционно правосъдие
Балкански конституционен форум ще бъде учреден този петък в София по инициатива на българския Конституционен съд (КС). Той ще събере представители на конституционните юрисдикции на Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Косово, Румъния, Северна Македония, Турция, Хърватска и Черна гора, а първата тема, която ще се обсъжда, е осигуряването на достъп до конституционно правосъдие.
„Целта на форума е да се създадат тесни професионални контакти между конституционните съдилища, да се обсъждат общите проблеми пред конституционните юрисдикции, да се правят сравнително-правни проучвания“, обяснява председателят на КС Павлина Панова.
Както стана ясно, темата на учредителния форум ще е достъпът до конституционно правосъдие и всички участници в него ще споделят опита си. Тя е изключително актуална, предвид внесения проект за изменения в Конституцията, който предвижда въвеждането на индивидуална конституционна жалба.
Затова Конституционният съд е осигурил излъчване в реално време на представянията и обсъжданията и всеки ще може да ги проследи на сайта му на 27 октомври (петък) от 9,30 ч. до 18 ч. (програмата на форума и информация за участниците в него виж тук).
Създаването на Балкански конституционен форум има сериозна европейска подкрепа. То ще бъде уважено лично от зам.-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова, председателя на Съда на Европейския съюз Кун Ленартс и от зам.-председателя на Европейския съд по правата на човека Марко Бошняк. На него ще присъстват и българските съдии в СЕС и ЕСПЧ – Александър Арабаджиев, Александър Корнезов, Марияна Кънчева и Йонко Грозев.
Почетно място при учредяването на форума ще има бившият председател на КС проф. Борис Велчев, който е автор на идеята за създаването му по подобие на този между СЕС и Върховния съд на САЩ. Осъществяването ѝ обаче се забавя заради пандемията от ковид и сега се случва при председателството на Павлина Панова.
Модератори на двата панела на форума ще бъдат проф. Екатерина Михайлова от Нов български университет и деканът на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Даниел Вълчев.
Главният секретар на КС Валентин Георгиев сочи, че е възможно след това форумът да прерасне в асоциация. Дали това ще се случи, ще покаже времето. Идеята сега е срещата на конституционните съдии от Балканите да стане ежегодна.
16
Коментирайте
Добро начало. Дано да има развитие.
Едва ли ще има полза от тия общи приказки, но добре.
Поне можем да се поучим от чуждите практики.
Да, при положение, че конституционните съдии приличат все повече на политически марионетки.
Браво. Поздравления.
В крайна сметка всички тези нации трябва да са наясно, че вменените им и останали им схващания от периода на Османска власт – ориенталски схващания за половете и жените, които са стока, няма как да съществуват вече!
Много хубаво. Нека се правят такива срещи
Дано е ползотворна тази сбирка!
Аз както го виждам на срещата рисъстват представители на държави, които искат да влязат в ЕС или вече са там и искат да следват европейския път. Една Сърбия не е там. И не се изненадвам. Те си следват азиатското бъдеще, нищо, че са в средата на Балканите и Италия е по-близо до тях, отколкото Русия и Киргистан!
Интересно каква е практиката на другите страни относно въвеждането на индивидуална конституционна жалба.
При нас това ми се вижда абсурдно.
Дано наистина да е възможно след това форумът да прерасне в асоциация.
Надали! Това са просто планове.
Много поезна инициатива.
Особено за нас. Със сигурност има какво да научим.
„То ще бъде уважено лично от зам.-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова, председателя на Съда на Европейския съюз Кун Ленартс и от зам.-председателя на Европейския съд по правата на човека Марко Бошняк. На него ще присъстват и българските съдии в СЕС и ЕСПЧ – Александър Арабаджиев, Александър Корнезов, Марияна Кънчева и Йонко Грозев. Почетно място при учредяването на форума ще има бившият председател на КС проф. Борис Велчев, който е автор на идеята за създаването му по подобие на този между СЕС и Върховния съд на САЩ.“ Да разбирам, че народният суверенитет, прокламиран в чл. 1 е в добри ръце?… Покажи целия коментар »