Комисия на ВСС с „окръжно“ какви актове се представят в конкурсите
С поредните проблеми около конкурсите се сблъска ресорната комисия към Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС). Те са свързани с актовете, които участниците представят за проверка. Това е наложило намесата на председателя на Комисията за атестирането и конкурсите (КАК) Драгомир Кояджиков, който пое ангажимент да информира всички административни ръководители и кандидати какви актове трябва да се представят при участието в конкурси.
Както „Лекс“ писа, в началото на тази година СК на ВСС въведе практиката в края на всеки месец да се докладва как се движат конкурсите.
В изпълнение на това решение, вчера Кояджиков запозна колегите си как вървят нещата, но акцентира върху проблем, за който е бил уведомен от комисията в конкурса за повишаване в Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ГК на ВКС).
„Бяха посочени проблеми при събирането на актовете, които следва да бъдат проверени от страна на конкурсната комисия. От справките, които изпращат органите на съдебната власт за разгледани и приключени дела, както и изпратените от магистратите има такива, които не са влезли в сила. Те се оказват висящи – има решения или само на окръжен съд, или само на апелативен съд, което създава затруднения на конкурсната комисия, която започва издирване на нови дела“, посочи Драгомир Кояджиков.
Според чл. 33 от наредбата за конкурсите към заявлението на всеки кандидат за участие се прилагат различни документи, част от които са копие от три акта, изготвени от участника по избрани от него разгледани и приключени дела, както и справка от съответния председател за разгледаните и приключените от кандидата дела и преписки през последните три години от дейността му.
Конкурсната комисия на свой ред избира три дела от справката, за да провери работата на участника. Т.е. изискването е делата да са окончателно приключени.
Комисията в конкурса за ГК на ВКС обаче се е натъкнала на висящи дела, което е затруднило работата ѝ и тя е уведомила за това КАК към Съдийската колегия.
„Поемам ангажимент да се информират всички административни ръководители и участници в конкурсите да предоставят списъци с приключени дела, с влязъл в сила съдебен акт, а не приключени на инстанцията, на която съответният участник в конкурса го е разгледал. Надявам се това да доведе до по-бърза работа на комисията“, изтъкна Кояджиков.
Същите проблеми са срещнали и комисиите в конкурсите за гражданските и търговските отделения на апелативните съдилища. Но тази в конкурса за ТО на АС е успяла да преодолее препятствието, което е коствало време и усилие, стана ясно от изказването на шефа на КАК. Той обаче обясни, че зам.-председателят на ВКС и ръководител на Търговската колегия Евгени Стайков е създал добра организация на работа и тази комисия вече върви към финал като се очаква да обяви класирането най-късно през януари догодина.
По-бавно тече работата на комисията в конкурса за ГО на АС, тъй като са получени делата на една трета от кандидатите. Кояджиков заяви, че поддържа връзка с председателя на комисията и ако има затруднения, ще ангажира ресурса на съответната дирекция във ВСС, която да окаже логистична подкрепа.
Председателят на КАК обаче посочи, че пред приключването на този конкурс има още една пречка. Оказва се, че помощните атестационни комисии бавят атестациите на две съдийки. Все още се чака оценката за работата на зам.-шефката на СГС Стела Кацарова, която трябва да бъде изготвена от колегите ѝ от САС Иванка Ангелова, Мария Георгиева и Елена Тахчиева, както и атестацията на Любка Голакова от СГС, която се изготвя от съдиите от САС Катерина Рачева, Елена Тахчиева и Диана Коледжикова.
Както „Лекс“ писа, заради гаф на комисията в конкурса за преместване в районните съдилища, миналата седмица СК на ВСС ѝ върна част от материалите. И там проблемът беше свързан с проверката на актовете. Оказа се, че на един от кандидатите са били оценени пет, а не шест акта, както изисква наредбата за конкурсите. Заради това колегията върна материалите, касаещи въпросния кандидат, на комисията, която трябва да избере шести акт и да го оцени (повече виж тук).
В тази връзка Кояджиков обясни, че в понеделник е имало заседание на конкурсната комисия, която уверила, че най-късно в петък ще бъде изготвена нова оценка на кандидата.
25
Коментирайте
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
А защо няма възможност за коментари под оная статия, дето ДАНС щял да проверява за руската църква, за да не се насъбере много любов към разни ротационни академици и кураторите им ли 🙂
Тук поне има някаква създадена организация, докато в ПК – няма. Там трябва да оправим нашите хора, не ги ли оправим-отказваме да назначим класираните кандидати в заключителния етап и връщаме конкурсната процедура в начален етап. За справка – конкурс за първоначално назначаване на прокурори в Районните прокуратури 2022 г. Там становището на конкурсната комисия и на КАК не е важно, дори не питат. Важно е това, което Дамянов реши, личните му контакти във ВАС и договорките, които прави за потвърждаване на актовете му, ако изобщо някой се пристраши да обжалва незаконосъобразните му решения.
Брей….голяма работа е тоя от Разград….брей, брей, брей….
И в СК е същото, само привидно нещата изглеждат така…
С тези „ваши“ за „наши“ конкурси най-малкия проблем са изхарчените време и пари на системата, горка, съдебна !
Какви, изобщо, актове да ви се представят и вие да избирате, като всичко е в мрежата, надлежно публикувано.
Как ги цените и оценявате, че така и не стана ясно – вътрешно и външно оформление, количество, качество, резултати от обжалване, и т.н., и т.н. !?
Живият живот в резултат на вашите формати и практики развращава.
Именно! В системата за публикувани съдебни решения има филтър за актове на даден съдия. Какво им пречи да влязат вътре, да четат и да си създадат мнение за качествата на участника в конкурса?!
След дъжд, качулка…
При това оценяване много от кандидатите са били ощетени.
Въпросът е колко кандидати са били оценявани на този очевидно порочен принцип пред годините назад?
На който и принцип да става оценяването, важно е нашият човек да е оценен най-добре. По принцип у нас.
Пак неуредици, бе
Ще видим ще се ангажира ли някой
Излагат се. Излагат се
Простотия
Иии пак забавяне
Наистина много тъпа история
Обичайната тема, че има проблеми
Само проблеми се констатират ми се струва
Дано се реши този проблем
Май няма да е скоро.
С това окръжно само създават допълнително объркване, защото делата следва да са и от последните три години преди конкурса, а сложнит дела не могат да приключат за три години на три инстанции. ВКС насрочват първото заседание за след 9 – 10 месеца и само там докато ги решат винаги минава повече от година. Така изкуствено ще принудят кандидатите да представят само по-елементарни и необжалвани дела, което пречи за формиране на реална и обективна оценка. Според мен смисълънт на закона е делото да е приключено от кандидата на неговата инстанция, а не да е окончателно влязло в сила. Иначе в ЗСВ… Покажи целия коментар »
Ами давайте прости дела решени на 3 инстанции за 3 години.
е като оценката на неактове… Глупости на търкалета. На никой не му пука за тези актове. Класирането се реди по друг начин. И какво като дам три акта по прости казуси, които не са обжалвани и са влезли в сила? Нещо не им е наред ли? Напротив, идеални са и трябва да получа максимална оценка, тъй като съм си свършил добре работата по тези дела. Или ще ми напишат ниска оценка само защото делата не са сложни? Не знам как хора, дето си мислят, че ги оценяват по актовете наистина, са съдии – липсва им елементарна житейска логика и връзка… Покажи целия коментар »
Този с 4 стана спец. съдия, преди това остави над 500 висящи в СРС, при средна висящност на нак.отделение 200 дела, мама го намърда в съд.система, сега голямата работа. Ей аман, а до сега къде беше? То само това да е на конкурсите, а то самите конкурси са само за наши и ваши, какви принципи, какви указания, каква практика!